KENGETALLEN Verslaggeving vakbladen onvolledig Rendement van grondverpachtingen Graanbudgetstabilisator weer ter diskussie stellen over geld erfgoed Landbou wschap: Kommissie BOV van het KNLC vindt SEV- diensten te klein bestemmings plannen jft' ingezonden Wanneer er een pachtkontrakt wordt gesloten tussen pachter en verpachter; of een overeenkomst tot wijziging; of een overeenkomst tot beëindiging van de pacht, is de ver pachter en of de pachter verplicht deze overeenkomst binnen 2 maan den nadat ze zijn aangegaan aan de Grondkamer ter goedkeuring te zenden. Voorbeeld: Er werd per 1 november 1986 met een looptijd tot 1 novem ber 1992 een kontrakt gesloten. Op 12 januari werd de overeenkomst in gestuurd naar de Grondkamer. Dus 12 dagen langer dan 2 maanden. Wat zijn de consequenties hiervan? De goedkeuring van dit kontrakt wordt wel door de Grondkamer ver leend maar de 6-jarige duur gaat pas in bij de aanvang van het pachtjaar volgende op dat waarin de pachtover eenkomst is ingezonden. Dit betekent in dit geval dat de pacht- Het Landbouwschap wil dat premier Lubbers op de eerstkomende bijeen komst van Europese regeringslei ders, eind april in Dublin, het besluit van twee jaar geleden over de stabili satie van het graanbudget weer ter diskussie stelt als het niet lukt om overal in Europa tot een goed wer kende braakregeling te komen. Doordat in de belangrijkste graan- produktielanden, Frankrijk en En geland, onvoldoende grond uit pro- duktie wordt genomen blijft de Eu ropese graanproduktie toenemen en blijft de prijs automatisch omlaag gaan. Nederland behoort samen met Duitsland en Italië tot de landen die wel hebben ingespeeld op de moge lijkheid om graanland braak te leg gen. Naar de mening van het Land bouwschap is het onjuist om landen die op deze wijze hun aandeel leve ren aan het beperken van de Europe se graanproduktie toch te konfron- teren met verdere prijsdalingen. De Nederlandse akkerbouw is bereid om ook in de toekomst naar verhou ding bij te dragen aan het beheersen van de Europese graanproduktie, zo heeft het schap de premier in een brief laten weten. Wanneer de gang van zaken op een bedrijf wordt geëvalueerd worden veel cijfers gebruikt. Een deel van die cijfers worden gemakshalve wel aangeduid als "kengetallen". Som mige zijn produktie-technisch van aard bijvoorbeeld de melkgift per koe. Andere zijn financieel of eko- nomisch bijvoorbeeld omzet of ei gen vermogen. Sommige kan men vinden in de boekhouding, terwijl andere daar niet aanwezig zijn b.v. saldo of zelfs niet op basis van de fi nanciële administratie zijn te bereke nen bijvoorbeeld kosten per sbe. Financiële kengetallen zijn de kenge tallen die rechtstreeks kunnen wor den ontleend aan de jaarrekening of anderzijds daaruit kunnen worden berekend. Momentopnames staan daarbij in de balans en de periodecij- fers in de winst- en verliesrekening en in de staat van herkomst en beste ding van middelen. Kengetallen zijn ondersteunend bij de beoordeling van een bedrijf. Kengetallen zijn ook van belang voor interne- en/of ex terne bedrijfsvergelijking. Er is spra ke van bedrijfsvergelijking als ken getallen worden vergeleken met die van een andere verslagperiode of van een ander bedrijf. Bij de interne bedrijfsvergelijking worden kengetallen van één bedrijf vergeleken met voorgaande perio den; ook kunnen resultaten worden vergeleken met een planning voor de betreffende periode. Bij externe bedrijfsvergelijking wor den kengetallen van een bepaald be drijf vergeleken met die over een zelfde periode van andere bedrijven of een gemiddelde van andere be drijven. Onderschat De ondersteunende werking van kengetallen wordt ook door de agra rische ondernemers helaas vaak on derschat. Financiële instellingen waaronder kredietverschaffers gaan Vrijdag 30 maart 1990 overeenkomst eindigt 1 november 1993. En wanneer de pachtovereenkomst helemaal niet wordt opgestuurd naar de Grondkamer en dus niet kan wor den goedgekeurd - dan geldt de pachtovereenkomst voor onbepaalde tijd, - de pachtovereenkomst kan niet worden opgezegd; er kan geen rechtsvordering tot betaling van de pacht tegen de pachter worden gesteld. Advies Bekijk goed tot hoe lang de pacht- termijn loopt van uw kontrakt met het oog op bovenstaande. Stuur op tijd een nieuw kontrakt in dus 2 maanden na de datum van in gang dus niet na de datum van on dertekening. J. Markusse Voor de toekomst van de sociaal- ekonomische voorlichtingsdiensten is de organisatiestruktuur het kardi nale punt. De SEV-diensten van de KNLC-organisaties zijn aan de klei ne kant voor een optimale struktuur. Dat meent de kommissie bedrijfs ontwikkeling en voorlichting (BOV) van het KNLC. De SEV-ers zijn het visitekaartje van de organisaties. De kwaliteit van het werk staat echter onder druk. Er moet op korte termijn iets gebeuren om de positie van de SEV te handha ven. "Sociaal-ekonomische voor lichting in de jaren '90" is de titel van een (concept-)notitie van het Landbouwschap. Deze notitie beschrijft de sterke en de zwakke kanten van de voorlich tingsdienst. Een lage drempel, een vertrouwensrelatie, integrale aan pak, maatwerk, herkenbaar voor de leden door de koppeling aan de landbouworganisaties, het zijn alle maal sterke kanten. Aan de min-kant staat echter dat die binding aan de landbouworganisa ties een professionelere aanpak be lemmert. De besluitvormingsstruk- tuur is onduidelijk, de diensten lo pen in omvang sterk uiteen. Oostburg Een wijziging wordt voorbereid voor diverse percelen Buitengebied zoals aangegeven op de bijbehorende te keningen die samen met het besluit voor een ieder ter inzage ligt bij de gemeentesekretarie, sektie Ruimte lijke Ordening te Oostburg. Putte Een wijziging wordt voorbereid voor het bestemmingsplan "Buitenge bied". Het voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 21 maart en ligt voor een ieder ter inza ge ter gemeentesekretarie. Regelmatig staan wij verbaasd ovei de verschillen die opduiken tussen de inhoud van een vergadering en het verslag dat hierover opgenomen wordt in onze vakbladen. De brood nodige diskussie, die een vergade ring nuttig maakt, wordt meestal in het verslag niet meegenomen. Enkele voorbeelden hiervan hebben we dit winterseizoen weer kunnen le zen. Zo stond bijvoorbeeld in het ZLM-blad van 2 februari het verslag van de akkerbouwstudiedag Zeeuws-Vlaanderen. Op deze verga dering sprak o.a. de heer Meeuwis- sen. Hij wist de vergadering te ver tellen dat wij te maken zouden krij gen met "ophoping van fosfaat en zware metalen in de bodem". Ook een grote besparing van de kalibe mesting achtte de heer Meeuwissen mogelijk. Sprekende op een Zeeuws-Vlaamse studiedag had hij kunnen weten dat de kalicijfers in het Zuidwesten (wel iswaar steeds langzamer) dalen, en dat derhalve een besparing hier niet kan! Deze opmerking werd daarom ook, terecht, door de aanwezigen ge- korrigeerd. Deze fout van de spreker werd echter wel in het verslag opge nomen, de essentiële korrektie niet. Zo was ook in het verslag van de Zeeuwse spuitdag te Goes niets terug te vinden over het pleidooi van de heer Verhagen. Hij pleitte voor o.a. een beter bemande landbouwvoor lichting hetgeen beter en vriendelij ker zou werken dan de dwangmaat regelen en verboden zoals die nu tot stand komen. Ook deze opmerking, die velen zich nog goed in de geest staan, waren wederom niet terug te vinden in het verslag. Eén en ander laat zien dat een juist verslag maken niet eenvoudig maar wel essentieel is. Enkel de tekst van de spreker overnemen roept de ge dachte van "eenrichtingsverkeer" op, en het "nutteloze" van het ver- gaderbezoek. Wij verwachten daarom dat in het vervolg in ons vakblad een korrekte weergave van bijeenkomsten gege ven wordt. Dit bevestigt dan tevens het nut van het vergaderbezoek, en de inspraak waar voor deze belegd is. E. Dekker, Hoofdplaat N. Kerckhaert, Oostburg echter bij hun kredietverstrekking niet alleen uit van het wel en wee dat de agrariër mondeling aandraagt. Zij baseren hun toe- of afwijzing mede op gemiddelden die bekend zijn uit de vergelijkende cijfers die beschikbaar zijn van een branche of bepaalde tak daarvan. Ook indivi dueel kan het raadzaam zijn voor de agrariër om zich meer te verdiepen in datgene wat uit b.v. een interne bedrijfsvergelijking blijkt. Bestude ring en bespreking van de cijfers uit de jaarrekening is voor de moderne ondernemer immers een must. Ik wil besluiten met het opfrissen van uw kennis. Ik vraag u een drietal algemene financiële kengetallen te noemen welke hieronder in het kort worden weergegeven: 1. Een kengetal voor de vermo genspositie van een bedrijf is de swaar het eigen vermogen wordt uitgedrukt in procenten van het totaal vermogen. 2. De verhouding tussen vlottende activa en kortlopende schulden noe men wij wel de cratio. Als de waarde 1 of hoger is kan met be schikbare middelen en verkoop van voorraden worden voldaan aan de kortlopende schulden. 3. Het netto-bedrijfsresultaat ver meerderd met het financieringsresul taat in procenten van het gemiddelde eigen vermogen noemen we de rvan het eigen vermogen. Mochten deze antwoorden, welke niet elders op deze pagina zijn gege ven, u niet te binnen schieten dan adviseer ik u om eens in overweging te nemen of (bij)scholing, bijvoor beeld via een cursus van uw SEV, er toe kan bijdragen dat uw kennis op hetzelfde peil kan worden gebracht als dat van uw kollega-ondernemers. Misschien kunnen kengetallen als hulpmiddel het inzicht in het eigen bedrijf én in andere bedrijven ver groten. J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Als reaktie op het ingezonden artikel in het ZLM-blad van 23 maart 1990 van ing. G.R. van Woudenberg, se- kretaris van de Nederlandse Vereni ging voor de Landelijke Eigendom het volgende: De Nota geeft zeker geen vertekend beeld van de werkelijkheid, omdat deze gebaseerd is op cijfers, welke door het L.E.I. en het C.B.S. nauw keurig worden bijgehouden. Ik wil dan ook puntsgewijs de kritiek van de heer Van Woudenberg ont zenuwen. De terugloop van het verpachte areaal Het C.B.S. heeft in 1987 onderzoek gedaan naar eigendom en pacht. Uit het onderzoek valt het volgende af te leiden: Nederland heeft 2 miljoen ha kul- tuurgrond. Hiervan was in 1983 747.000 ha in pacht, in 1987 was dit nog 700.000 ha dus een terugloop van ca. 9.400 ha per jaar. Wanneer we de verpachters in kategorieën in delen blijkt het volgende: Part. verpachters Rechtspersonen Erfpacht sterker meespeelt is de opkomst van de vader-zoon maatschappen, ter wijl vroeger ouders vaak de grond aan hun opvolger, geheel of gedeel telijk, in pacht gaven om zo tot een geleidelijke bedrijfsovername te komen. - De kapitaals-behoefte van de overheid. - Partikulieren, die bij vererving, door het successierecht om financië le redenen moeten verkopen. - Omzetting van pacht in erfpacht. Wanneer een landbouwer zijn land in plaats van te verpachten zelf gaat gebruiken is er geen sprake van ont trekking van vermogen aan de land bouw als geheel. Ditzelfde geldt na tuurlijk ook bij veranderingen in het overnamepatroon Als we deze kategorie er even buiten laten, betekent dit nog een verlies aan pacht van ca. 1.000 ha per jaar, tegenover een toename in erfpacht van 4.500 ha per jaar. Per saldo be tekent dit 3.500 ha x 20.000, 70 miljoen toename van vreemd vermogen binnen de landbouw. goed rendement moet worden gege ven op de vrije waarde zal de pacht zo hoog worden, dat we als land bouw geen behoefte meer hebben aan het instituut pacht. Dat er jaar lijks 2°7o van de verpachte grond vrijkomt is een realiteit die zowel voor de partikulier als voor de rechtspersoon geldt. Dit heeft overi gens niets te maken met een onge zond pachtsysteem, maar met de slechte rentabiliteit van de land bouwbedrijven. Voor partikulieren is het fiscaal voordelig dat de beleg ging een laag direkt en een hoog in- direkt rendement heeft, omdat al leen het direkte rendement belast wordt. Van de erfpachtkonstrukties moet gezegd worden dat dit, althans voor de landbouw, noodgrepen zijn. Die worden alleen toegepast, wanneer men geen kans meer ziet de grond in eigendom te houden of een pacht kontrakt vast te krijgen. De erf- pachtvormen zoals deze nu worden uitgegeven hebben zeer hoge rende menten voor de belegger, waarbij areaal 1983 areaal 1987 verschil landbouwers ver pachter 137.000 ha 95.000 ha - 42.000 ha - 15 overige partikulieren Nederl. 278.334 ha 276.000 ha - 2.300 ha - 1 buitenl. 26.666 ha 24.000 ha - 2.600 ha - 10% overheid 76.250 ha 74.000 ha - 2.250 ha - 3% overige rechtsper. .228.750 ha 231.000 ha 2.250 ha 1 55.000 ha /U (1985) 64.000 ha 9.000 ha (2 iaar) Konklusie: de afname van het ver pachte areaal is grotendeels toe te schrijven aan: - De noodzaak van boeren- verpachters om hun bedrijf te ver groten en dus in plaats van verpach ter, eigenaar-gebruiker te worden. Daarnaast wat bij deze kategorie Rendementsberekening Het is natuurlijk onzin dat de vrije waarde van de grond als uitgangs punt moet dienen bij rendementsbe rekeningen. Er is immers geen enke le belegger die de grond tegen vrije waarde koopt, oih deze vervolgens in pacht uit te geven. Wanneer er een gesteld mag worden dat de Fagoed- erfpacht nog het minst ongunstig is. Tot slot stelt de heer Van Wouden berg dat er nog veel meer te schrij ven is over de nota. Ik ben be nieuwd! Stan Simons, Steenbergen 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3