VOO it in vito uw Studiedag Agrarische Kommissie over Europa 1992 p.j. zuid geluid De EG en de GATT Gezamenlijk zoeken naar een gezamenlijke oplossing! redaktie Henk Tegels Agrarische geschiedenis Zeeland PJZ-agenda onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Op 15 maart jl. organiseerde de agrarische kommissie van de NBvP afdeling Zeeland haar jaarlijkse studiedag met het the ma: "De Europese Gemeenschap en de open grenzen". Zo'n 135 agrarische vrouwen waren aan wezig in "De Vroone" te Kapelle. Wat zijn de mogelijkheden en gevol gen van de Europese eenwording voor de positie van agrarische vrou wen? Met deze vraag opende me vrouw C. Timmerman de studiedag, als voorzitster van de agrarische kommissie. Zij gaf aan dat agrari sche vrouwen steeds meer betrokken zijn bij de bedrijfsvoering. Hiervoor is kennis en inzicht nodig: ook om de huidige en toekomstige ontwikke lingen te kunnen volgen; om op te komen voor hun belangen in de sa menleving. Ook de agrarische sektor heeft maatschappelijke funkties, zo als veilig voedsel, de zorg voor na tuur en milieu en de leefbaarheid van het platteland. Vooral Zeeland heeft wat te bieden. "Haar schoon heid zou flink dalen door een ver mindering van agrarische bedrij ven", zo eindigde mevrouw Tim merman. Stap over het porcelein heen! De eerste spreekster op de studiedag was mevrouw A. Geluk-Geluk uit Nagele. Zij is vertegenwoordigster van de NBvP in de vrouwencomités van Copa en Cea. "Wat houdt de Europese eenwording in voor de po sitie van agrarische vrouwen", was het thema van haar inleiding. Een Europees landbouwbeleid houdt mogelijkheden in, maar zeker ook beperkingen voor de agrarische vrouw. De verschillen tussen de ver schillende Europese landen en de agrarische vrouwen uit de verschil lende landen zijn groot. Er zullen maatregelen in Europees verband moeten komen, waarbij rekening ge houden moet worden met de ver schillende belangen van de verschil lende landen. "De vertegenwoordi gers moeten niet bang zijn voor het porcelein waar overheen gegaan moet worden, maar zij moeten dóórstappen en rekening houden met de achterban!", aldus mevrouw Geluk. Verder stelde zij dat er in fei te altijd wel aandacht is geweest voor de agrarische vrouw binnen Europa. Denk maar eens aan de ver schillende EG-richtlijnen. Theore tisch komen deze richtlijnen alle maal op een gelijke behandeling man-vrouw neer, maar praktisch ge zien leveren ze geen positieve bijdra ge aan de positie van zelfstandige ondernemers en agrarische vrouwen. Inmiddels is er een vijfde EG- richtlijn; deze beoogt een gelijke be handeling van man en vrouw bij het zelfstandig vestigen of uitbreiden van het bedrijf. Herziening is gewenst. "Vrouwen, waaraan is behoefte?" Er is nog steeds de mogelijkheid tot inspraak bij de Copa. Mevrouw Ge luk eindigde met de feitelijke situa tie: "Nog steeds is het zo, dat de man achter stuur zit en de vrouw leest de kaart. Ik hoop dat we op de goede bestemming terecht zullen ko men en wens jullie goede reis!" Agrarische sektor, wacht niet af! Mevrouw J. Boogerd-Quaak, voor zitster van de kommissie Europese Zaken van Provinciale Staten van Zeeland, was de laatste spreekster. "Dames en heer; meestal ben ik op vergaderingen de enige vrouw", zo was haar entree. Mevrouw Boogerd stipte het geringe inzicht aan die de schrijvende en sprekende pers en daardoor ook het publiek heeft in de achterliggende oorzaken van de ont stane situatie in de akkerbouw. "De machtstrukturen achter het land bouwbeleid worden nauwelijks ge analyseerd; de effekten van de libe ralisering van het beleid mond jesmaat". Verwevenheid van funkties heeft al tijd als een rode draad door het Eu ropees landbouwbeleid gelopen. "Een landbouwbeleid, dat zo suc cesvol was, dat Europa rond 1973 van netto-importerend, netto- exporterend is geworden. Daar nu zit de sleutel van de huidige proble men, volgens mevrouw Boogerd. "Door de ontstane overschotten moet afgezet worden op de wereld markt. Een wereldmarkt in agrari sche produkten bestaat niet, maar is in feite een dumpmarkt van over schotten, die via nationaal beleid ge financierd wordt". Openstellen van de grenzen in 1992 houdt verschillende barrières in, op materieel, technisch en fiscaal ter- Na de inleidingen werd gediskussieerd over een aantal stellingen, onder lei ding van Josje de Koning. rein. In totaal werden 300 maatrege len voorgesteld en uitgevoerd. On dertussen worden ook de eerste stap pen gezet om te komen tot een so ciaal Europa en een Europa met een éénduidig milieubeleid. Van de Eu ropese begroting gaat circa 62% naar de landbouw. Hiervan is 57% nodig voor de garantie van de land bouwprijzen. Mevrouw Boogerd acht het begrijpelijk dat zeer veel po litici azen op het terugbrengen van deze uitgaven. "Het is echter een ge volg van het feit, dat het landbouw beleid al jaren Europees wordt ge voerd, i.p.v. nationaal. De totale landbouwuitgaven maken nog geen 3% uit van de uitgaven van Europe anen aan voedingsmiddelen". Liberalisering Voorstanders van de liberalisering zijn de economen die ervan uitgaan dat je een produkt moet produceren, daar waar het het goedkoopst kan. "Vindt liberalisering doorgang, dan kunnen we verregaande ontwikke lingen voorzien op de volgende ge bieden: verpaupering van het platte land; grondbezit in handen van ban ken, instellingen en multinationals: milieu-eisen zullen niet worden uit gevoerd; gezondheids- en kwaliteits eisen zullen zakken in niveau en de voedselafhankelijkheid zal toene men", aldus mevrouw Boogerd. Zij gaf de Zeeuwse agrarische vrouwen het advies om - zich uit te spreken tegen liberalise ring en marktgerichtheid Ameri kaanse stijl; - zich uit te spreken voor behoud van de grondbeginselen van het Eu ropees landbouwbeleid; - een coaliteit met konsumenten- en milieu-organisaties te vormen over de bescherming van het milieu en de voedselkwaliteit. Ook in Zeeland moeten we terug. Juist vrouwen kunnen een belangrij ke rol spelen door eigen bedrijven of koöperaties op te richten, stelt me vrouw Boogerd. "Analyseer mark ten om u heen; zoek nieuwe markten met nieuwe specialisaties". Het gaat om ontwikkeling van een politieke visie op het landbouwbeleid, waarbij zekerheidstelling van de voedsel voorziening, milieubescherming, landschapsbescherming, het levend houden van het mooie groene hart van Zeeland en andere groene Euro pese gebieden gewaarborgd wordt: "Wees aktief!" Na deze inleidingen werd gediskus sieerd over uitgereikte stellingen, welke betrekking hadden op de ge houden inleidingen. Aan het eind van de ochtend werd mevrouw Tim merman spontaan bedankt voor haar grote inzet voor de agrarische kommissie. Na 9 jaar hierin te heb ben gefunktioneerd gaat zij deze kommissie verlaten, 's Middags wa ren er exkursies naar de mosselvei ling in Yerseke en naar de Groothan del in verpakking van fruit, Voge laar Vredehof BV te Krabbendijke. Een goede afronding van een inte ressante studiedag. Liesbeth Pons Het onderzoek naar de geschiedenis van de agrarische sektor in Zeeland zal in de loop van dit jaar worden begonnen. De wervende aktiviteiten van de Stichting Historisch Onder zoek ten behoeve van het landbou wonderzoek hebben het gewenste ef- fekt gesorteerd. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat bij de aan vang van het projekt de financiering rond zal zijn. Nu reeds is een groot gedeelte van het beoogde bedrag toe gezegd door de Provincie Zeeland, Landbouwuniversiteit Wageningen, bedrijven, instellingen en een aantal gemeenten. Van het Anjerfonds is een toezeg ging van 50.000,— ontvangen. Afd. Schouwen-Duiveland 6 april: Avond onder de titel "Goed gebekt in m'n eigen dialect", me un spel, un kiekje en wa ete. Plaats: 't Durpsuus te Nieuwerkerk. Aan vang: 20.00 uur. Afd. Tholen/St. Philipsland 16 april: Vissen; 20 april: Algemene Ledenvergadering Afd. Walcheren 30 maart: Jaarvergadering. Plaats: Hotel "Walcheren" te Koudekerke. Aanvang: 19.30 uur. Na de vergade ring is het gezellig gourmetten. De kosten zijn: leden 27,50 p.p.; niet- leden 30,— p.p. Opgave: bij An- Vrijdag 30 maart 1990 Het kan niet vaak genoeg geschreven worden, maar het zwaard van Damocles hangt de Europese boeren boven het hoofd. En dat zwaard hangt aan een verrekt dun draadje. De GATT is een overeenkomst tussen de VS, de EG, Japan en nog een groot aantal (ontwikke lingslanden over invoertarieven en handel. De Amerikanen hebben vorig jaar voorgesteld in tien jaar alle produktiesteun af te schaffen in de landbouw. Alleen inkomenstoeslagen zijn nog toegestaan. nemarie 01180-26001. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 31 maart: Grote avond. Opgevoerd wordt het toneelstuk "boerenbe drog". Plaats: Zaal Wijffels te Schoondijke. Aanvang: 20.00 uur. Provinciale aktiviteiten Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen: 3 april: afd. 's Heer Abtskerke; 5 april: afd. Noord- Beveland; 19 april: afd. O M Bra bant; 24 april: afd. Oost Zws.- Vlaanderen; 26 april: afd. Tho len/St. Philipsland; 5 juni: afd. Walcheren; 7 juni: afd. West Zws. Vlaanderen; 12 juni: afd. Zevenber gen. Dinsdag 17 april: HB- vergadering. De Europese Commissie heeft vorig jaar december een tegenvoorstel ge daan. Een voorstel dat helemaal in lijn is met het marktgerichte liberali- seringsstreven. De bestaande varia bele heffing wordt ingeruild tegen een vaste invoerheffing op land- bouwprodukten. Dat is de kern van het voorstel. Die vaste heffing wordt geleidelijk lager. De EG zegt een ho ge heffing te willen handhaven, maar heeft zichzelf in een positie ge manoeuvreerd, waarin de druk van andere GATT-landen om die heffing stelselmatig te verlagen, succesvol zal zijn. De prijzen dalen automatisch mee. Vooral de melkprijs zal dalen, om dat daar de meeste steun op zit. Ook de graanprijsdaling stopt niet, maar dat heeft niets te maken met de sta bilisatoren. Lauw De voorzitter van de werkgroep Landbouw van de GATT, de Neder lander De Zeeuw, spreekt over steunvermindering van 30-50% bij de melk. De reaktie op het EG- voorstel is in Nederland tot nu toe tamelijk lauw geweest. Lauw bij de landbouworganisaties en lauw in de politiek. Soms denk je dat men het in beginsel wel eens is met de EG- benadering, en dat het allemaal wel zal meevallen. Want heeft de EG in december niet zelf verklaard dat de grondbeginselen van het Gemeen schappelijk Landbouwbeleid niet wezenlijk aangetast mogen worden. Precies dat doet het EG-voorstel nu juist wel! Hoe erg het wel is, komt van onverdachte zijde. De, in vak kringen, zeer gezaghebbende en zeer marktgerichte Duitse landbouweko- noom Tangermann heeft in Canada op een conferentie over landbouw politiek gezegd dat de boeren mas saal de straat op zouden gaan, als zij wisten hoeveel de EG- onderhandelaars hadden ingeleverd. Ook het hoofdbestuur van het KNLC toonde zich begin februari ongerust. Varekamp heeft op de Al gemene Vergadering gepleit voor een Europese Top over de GATT. Dat is een goede zaak, maar het moet wel gebeuren met de juiste argumenten. Klagen over het verloren gaan van markten buiten de EG als wij onze produktie beheersen, is niet de zaak waar het om draait. Waar het om gaat is de eis dat de EG zijn GATT- voorstel moet intrekken. Daar moet natuurlijk wel iets tegenover staan in GATT-verband. De EG zal zijn dumping op de wereldmarkt aan zienlijk moeten beperken. De weg van produktiebeheersing binnen de EG moet ook een internationaal ver lengstuk krijgen. De EG zal de GATT moeten voor stellen produktieafspraken te maken voor de export. Dat geldt ook voor de invoer van graan vervangers. Al leen dan komt er samenhang tussen het interne en mondiale beleid van de EG. Druk Er zal veel druk voor nodig zijn om de EG zover te krijgen. Het gaat in tegen het algemeen overheersende li- beraliseringsstreven. Het is geheel tegen de tijdgeest. Daarom moet de landbouw coalities willen aangaan met andere maatschappelijke groe peringen. Ook de konsumenten en het milieu zijn niet gediend met de li beralisatie van de handel. Op het oog zouden de prijzen voor konsu menten kunnen dalen, maar zelfs Flip de Kam denkt dat dit nauwe lijks het geval zal zijn bij wereld marktprijzen. Ondertussen zal de in gezette weg naar produktie van kwa liteit noodgedwongen worden verla ten, en dreigt verdere aantasting van het milieu. Milieu-investeringen zul len immers achterwege blijven. We staan aan het begin van een moeilijke weg, maar het moet, op straffe van leegloop en volstrekte verpaupering van het Europese plat teland. Gerrit Walstra PJGN 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 23