De maand april op het zuidwestelijk veehouderijbedrijf Uitgevreten beton, wat doen we eraan? Bedrijfsresultaten in de zeugenhouderij in West-Brabant en Zeeland blijven achter Verontrustende varkenspestsituatie in België VARKENSHOUDERIJ MELKVEEHOUDERIJ Lagere tarieven KI Sinds kort zijn de jaarcijfers van de Technische Ekonomische Admi nistratie van 1989 (TEA) bekend. In dit artikel zal ingegaan worden op de verschillen tussen de gemiddelde re sultaten in de zeugenhouderij in Bra bant en Zeeland en het werkgebied van DLV Varkenshouderij team Breda (globaal het gebied ten westen van Tilburg). Resultaten zeugenhouderij in 1989 In de tabel staan de resultaten van de zeugenhouderij -administraties ver meld, met daarnaast de gemiddelde resultaten van het werkgebied DLV-Breda. Zie tabel 1. Uit tabel 1 blijkt dat het verschil in saldo bijna 100,per zeug be draagt. Het saldo is de vergoeding voor arbeid en huisvestingskosten. Het lagere saldo is te verklaren door: a) lagere biggenproduktie; b) lagere biggenprijs. In dit artikel zrl nader ingegaan worden op de (mogelijke) oorzaken van deze verschillen. Lagere biggenproduktie Uit de tabel blijkt dat de biggenpro duktie in het werkgebied van DLV- Breda 0.64 big/zeug/jaar lager ligt. Dit wordt veroorzaakt door de lage re worpindex (0.04) en een hoger uitvals-% van de biggen (1.3%). Beide verklaren de helft van het ver schil. Deze verschillen geven aan dat er in ons werkgebied nog duidelijke verbeteringen mogelijk zijn. Worpindex Voor wat betreft verbetering van de worpindex moet je denken aan ver betering van vooral de aandacht rond het dekken en de drachtig- heidskontrole. Een goed beleid rond het dekken van de zeugen begint met het stimuleren van de berigheid. Uit loop van de zeugen en kontakt met de beer geeft de grootste stimulans. Zeugen moeten minimaal tweemaal daags gekontroleerd worden op be righeid. Nadat de zeug gedekt is moet ze rust krijgen in verband met de kans op embryonale sterfte. De gedekte zeugen kontroleert u re gelmatig op terugkomen. Dagelijks gaat u met de beer voor de zeugen langs. Daarnaast kan een drachtig- heidstester goede diensten bewijzen. Sterfte-% van de biggen Het sterfte-% van de biggen moet verlaagd kunnen worden door extra zorg bij de geboorte en vlak na de geboorte. Door de volgende zaken is de uitval onder de pasgeborene te beperken: - zorg voor een goede omge vingstemperatuur tijdens het werpen in de kraamstal 22°C; - zorg voor een extra verwarmings bron (bijv. een lamp) achter en naast de zeug; - zorg voor een warm biggennest 30-34°C; - kontroleer het geboortegewicht. Dit moet gemiddeld 1500 gram be dragen. Door op deze zaken te letten zullen de biggen vitaler zijn en zullen de eerste dag meer biest opnemen. Hierdoor zal de kans op uitval klei ner worden. de gerealiseerde biggenprijs (gekor- rigeerd naar 23 kg) ruim 1,per big lager is. Mogelijke oorzaken hiervoor zijn: afleveren van kleinere koppels door een kleinere bedrijfsgrootte; mogelijk wordt er minder onder handeld over opbrengstprijzen van de biggen. Vergelijk uw eigen opbrengstprijs met de gemiddelde biggenprijs en eventueel met die van uw kollega- varkenshouder. Hieruit moet dan blijken of u voldoende toeslagen ontvangt. (Uiteraard er van uitgaan de dat u een kwalitatief goede big af levert.) In dit artikel is aangegeven dat de re sultaten in het werkgebied van DLV Breda achterblijven ten opzichte van het gemiddelde. Dit betekent dat er nog verbeteringen mogelijk zijn. Vergelijk de resultaten van uw eigen bedrijf met de gemiddelde resulta ten. Deze vergelijking moet de zwak ke punten van uw bedrijf zichtbaar maken. De bedrijfsdeskundige van de D.L.V. varkenshouderij is graag be reid met u uw bedrijfsresultaten te bespreken. Lagere biggenprijs Uit de gegevens komt naar voren dat Tabel 1 gemiddelde resultaten TEA zeugenhouderij 1989 Kees Ligthart Bedrijfsdeskundige DLV Varkenshouderij Breda N.Brabant en Zeeland werkgebied DLV Breda biggen/zeug/jaar 20.31 19.67 worpindex 2.22 2.18 levend geboren/worp 10.50 10.60 sterfte 13.20 14.50 groei biggen 323 316 aflevergewicht 26 26 kg biggenvoer 31 31 kg zeugenvoer 1095 1106 gekor. biggenprijs 115.53 114.34 biggen voer prijs 79.45 79.72 zeugen voerprijs 47.74 47.58 perc. vervanging zeugen 47 45 saldo 1172 1075 In de periode van 1 februari - 21 maart j.l. zijn al 37 uitbraken van klas sieke varkenspest vastgesteld in West- Vlaanderen. Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant De bedrijven zijn gelegen in de ge meenten Wingene, Oedelem, Ruise- lede en Waarschoot op een afstand van ca. 15 kilometer van de grens met Zeeuws-Vlaanderen. Het betref fende gebied is een van de meest var- kensintensieve gebieden in België. Het eerste bedrijf in Wingene is hoogstwaarschijnlijk besmet geraakt via vervoer van dieren vanuit de pro vincie Antwerpen (Weelde). De meeste besmette bedrijven liggen in de gemeente Wingene, binnen een straal van enkele kilometers rondom de eerste haard. Op 21 maart is ech ter ook in Waarschoot (Oost- Vlaanderen), op een afstand van ca. 25 kilometer, varkenspest vast gesteld. Hoe de besmetting zich in het gebied zelf verplaatst heeft is niet duidelijk. Naast verspreiding via on gedierte, huisdieren, personen etc. wordt ook gedacht aan verspreiding van het virus via de lucht. Inmiddels heeft men in België de beschermings zone uitgebreid. Deze omvat nu het gehele gebied tussen Gent, Tielt, Brugge en Zeeuws-Vlaanderen. Om Vrijdag 30 maart 1990 verspreiding naar Nederland te voorkomen is door de Nederlandse overheid op 13 maart j.l. al een ver- voersverbod in West-Zeeuws- Vlaanderen ingesteld. Door de ver slechterende situatie in de week van 19 maart heeft het Ministerie van Landbouw m.i.v. 23 maart een ver- voersverbod ingesteld voor geheel Zeeuws-Vlaanderen. Hopelijk slaagt men er snel in de situatie de baas te worden. Voor het behoud van de officieel varkenspestvrije status is het van belang dat alle Nederlandse varkenshouders alert zijn. De vol gende maatregelen zijn hierbij van belang: ,rnm - Koop alleen dieren van bekende herkomst; - Pas grondige hygiëne-maatregelen toe; - Raadpleeg bij verdenking op var kenspest zo snel mogelijk uw dieren arts en stuur sectiemateriaal in naar de Gezondheidsdienst. Tot slot: Ook vanuit Duitsland is het besmettingsgevaar niet denkbeeldig. Op 25 kilometer afstand van de Ne derlandse grens, ter hoogte van Ven- lo is nl. op enkele bedrijven var kenspest vastgesteld. Daarnaast wordt de ziekte in Duitsland ook re gelmatig gevonden bij wilde zwijnen. De DLV krijgt dikwijls de vraag: "Hoe kan ik de betonvloer herstellen?" Aantasting van betonvloeren, vooral bij de opslag van kuil- voer, komt op nagenoeg elk be- drijf voor. Een verkeerde beton samenstelling, maar vooral een onjuiste verwerking en nabehan deling van de betonmortel zijn vaak de oorzaak. Als DLV krij gen wij dan ook dikwijls de vraag: "Hoe kan ik de beton vloer herstellen?" Enten tegen varkenspest (archieffoto). Om een keuze te maken uit de vele mogelijkheden moet duidelijk zijn aan welke eisen de vloeren moeten voldoen. Ze moeten mechanische belastingen, zoals die van uitkuilap- paratuur kunnen weerstaan. En in de veehouderij moeten ze bovendien zuurbestending zijn. Steeds geldt bij renovatie dat de vloer goed schoon, droog en vetvrij gemaakt wordt. Gaat u een slechte flink gescheurde vloer herstellen met een cement ge bonden dek vloer van 6 8 cm, dan bent u lange tijd uit de problemen. Gebruik een hoge beton kwaliteit B35, Milieuklasse 5C. Gebruik van een bewapeningsnet is aan te beve len. Ingevreten vloeren met nog vol doende draagkracht en weinig scheuren kunt u voorzien van een 2 cm dikke speciale toplaagspecie. De samenstelling van de specie en het aanbrengen vraagt veel aandacht. Bij de DLV kunt u het "recept" op vragen. Een andere methode van renovatie is het aanbrengen van asfalt. De be staande vloer dient als fundering. We kennen hierbij 2 methoden. Ten eerste gietasfalt. Dit wordt op een vilt aangebracht, de dikte is 2 a 3 cm. Mechanische verdichting is ge zien de samenstelling niet nodig. Mechanische beschadiging door uit- kuilapparatuur is gering. In de zo mer, onder warme omstandigheden wel gemakkelijk beschadiging. Deze zijn wel gemakkelijk te repareren. Open asfalt beton 3 cm, met daarom 3 cm dicht asfaltbeton moet wel goed verdicht worden. Deze sa menstelling geeft praktisch geen me chanische beschadigingen. Wel voorzichtig zijn met lekolie. Open asfaltbeton kunt u om de kosten te drukken eventueel goed combineren met erfverharding of samenwerking met kollega's. Kunststofdekvloeren bestaande uit diverse kunststofharsen kunt u ge bruiken op nieuwe matig aangetaste betonvloeren. Voor kuilvoeropslag nogal duur. Laat u goed informeren door des kundigen alvorens te beslissen. Goedkoop is vooral bij kunststof vloeren maar al te vaak duurkoop. Door de grote variatie in kunststof fen en samenstelling gaat het te ver om in dit artikel kompleet te zijn. Dit is een reden te meer om u van deskundigheid te laten voorzien al vorens u beslist. De DLV wil u daar bij graag behulpzaam zijn. Kopziekte gevaar Bij de overgang Van stal naar weide komt nogal eens kopziekte voor. De ziekte wordt veroorzaakt door een acute daling van het magnesiumge halte in het bloed. We zien dan dik wijls een verkramping van de spie ren, aantasting van de hersenen en tenslotte hartstilstand. Zorg daarom voor een voldoende hoog magnesi umgehalte in het gras door een juiste bemesting. Bekend is dat het magnesiumgehalte van het gras bepaald wordt door de magnesium- stikstof en kalibe mesting en de magnesium en kali toestand van de grond. Denk er om dat bij een te hoge kali opname het gras minder magnesium opneemt. Bij toestand voldoende wordt voor zandgrond 50 kg MGO geadviseerd. Het advies geldt voor snel opneem baar magnesium (bijvoorbeeld kie zeriet). In kopziekte gevaarlijke pe rioden, zoals het vroege voorjaar kunnen aanvullende maatregelen nodig zijn. Deze kunnen bestaan uit: - Voeren van krachtvoer met extra magnesium. - Bestuiven van gras met 20 kg (MGO) gebrande magnesiet per ha. - Per koe per dag 75 gram magnesiet over het voer strooien. Op kleigronden heeft magnesium bemesting nauwelijks invloed op het magnesiumgehalte van het gras. De magnesium behoefte zal hier alleen via het voer kunnen worden gedekt. Delar Dit staat voor Deeladministratie rundveehouderij. Met deze deel- boekhouding krijgt u een helder in zicht in het bedrijfsekonomisch- en technische gebeuren van uw bedrijf. Interessant is dat u naast een externe bedrijfsvergelijking ook een interne bedrijfsvergelijking krijgt. Uitgaan de van uw bedrijfssituatie wordt een optimaal plan berekend. Vergelij king met de behaalde resultaten geeft aan waar eventuele verbeterin gen mogelijk zijn. Delar kost ca. 350,per jaar. Omdat het boek jaar loopt van mei tot mei is snelle aanmelding gewenst. Dit kan o.a. via uw DL V-Team. P.J. de Beer, Bedrijfsdeskundige DLV Rundveehouderij Breda Het bestuur van KI Zuid-Nederland heeft besloten om met ingang van 1 maart de inseminatietarieven aan te passen. Het eerste-inseminatietarief van 35,wordt teruggebracht naar 33,voor de eerste 25 inse minaties. Voor alle volgende 25 inse minaties wordt het tarief telkens ƒ1,lager. De aanpassingen zijn een gevolg van het merkbaar worden van de volledige voordelen van de Zuidelijke KI-verenigingen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 21