Ji Gewasbescherming groenteteelt KEN Zachte winter drukt prijs diverse seizoenprodukten Ons grillig klimaat Tuinbouw in de Baronie: het voorjaar Zeer vroege bloei -j Warmtepomp in glastuinbouw nog niet aantrekkelijk Voorkom besmetting aardappelgewassen PAGV-verslag over stikstofbemesting van peen Nieuwe Europese stichting voor Planteziektenkunde Het Hollandse weer heeft elke keer weer de nodige verrassingen voor ons in petto. Dit is soms ten gunste maar ook wel eens ten nadele. We zijn als ondernemers in de land- en tuinbouw enorm van het weer af hankelijk. Door het droge warme voorjaarsweer zit er ook hier op THOLEN al enorm veel in de grond, bijna iedereen heeft van de bijzon der goede gelegenheid gebruik ge maakt, terwijl men het eigenlijk voor veel gewassen nog te vroeg vond. De vroege aardappelen zijn nog nooit zo goed en allemaal zo vroeg de grond ingegaan als dit jaar. Of dit allemaal ten voordele is weet men pas wanneer het seizoen voorbij is, want o.a. de nachtvorstkansen zijn nog vele weken groot. Een nacht vorst kan nog veel schade veroorza ken aan de extra vroege gewassen, want ook zonder plastic komen de vroegst gezette aardappelen er al volop uit. Ons gebied komt er meestal nogal gunstig vanaf wat de nachtvorstkan sen betreft, maar af en toe slaat het ook hier toe, en het afdekken met plastic biedt hiertegen geen bescher ming. Het gewas is zelfs dikwijls nog kwetsbaarder. Het geringe nacht- vorstrisiko is in ons gebied eigenlijk een van de sterkste troeven voor de vroege aardappelteelt, zodat dit risi- ko er gewoon bij hoort. Ook onder glas is het extreme weer Zo langzamerhand glijden we het voorjaar in, al zou je dat aan de tem peratuur op dit ogenblik niet zeggen. Bomen en struiken beginnen ook in de BARONIE al volop uit te lopen. In de tuinbouw wordt er heel wat ge plant en gezaaid. De eerste spinazie van de volle grond is al op de veiling aangevoerd. Langzamerhand liggen de percelen vol met folie en acryl doek. Dit ter vervroeging van de teeiten. Een mooie teelt in het voorjaar is de teelt van zomerprei. Rond 20 decem ber wordt er in de kas gezaaid. De opkweek van planten moet onder glas gebeuren, vanwege de tempera tuur. Als tijdens de opkweek de tem peratuur te laag is, geeft dat "schie ters" tijdens de teelt. De prei wordt over het algemeen door de teler ma chinaal geplant, een enkel perceel wordt in ponsgaatjes geplant. Na het planten wordt afgedekt met folie. Deze prei wordt doorgaans eind juni - begin juli geoogst. Een sterke groeier in de voorjaarsteelt is de Chi- Een warmtepomp kan op glastuin bouwbedrijven veel energie bespa ren. Voor de meeste bedrijven is een warmtepomp bij een gasprijs tussen de 60 en 70 cent per kuub pas inte ressant. Op bedrijfsekonomische gronden is het apparaat daarom mo menteel niet aantrekkelijk. Techni sche verbeteringen kunnen echter de warmtepomp met name voor grote bedrijven met een hoog brandstof verbruik in de toekomst wel interes sant maken. Dit blijkt uit een onder zoek dat in opdracht van de Neder landse Maatschappij voor Energie en Milieu is uitgevoerd door het Landbouw-Ekonomisch Instituut en het Instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen. Vrijdag 30 maart 1990 merkbaar geweest. Vooral de ra dijstelers werden gekonfronteerd met een zeer snel groeiend gewas wat maar zeer kort oogstbaar was voor klasse I. De problemen met geel blad en voosheid waren groot, waarbij te vens de ongelijkheid voor veel werk zorgde. De gevoeligheid voor voos heid is bij het ene ras groter dan bij het andere, al kan men hier altijd geen staat op maken. Wanneer de uiterlijke kwaliteit niet zo hoog zou moeten zijn zou o.a. meer water ge ven in de laatste fase van de teelt een deel kunnen voorkomen. Het begin van voosheid wordt immers veroor zaakt door een tijdelijke vochtont- trekking van het blad uit de knol. De handel prefereert nog steeds gro ve radijs van goede in- en uitwendige kwaliteit, zodat men als teler ook be hoefte heeft aan rassen die zonder problemen grof kunnen worden. De zaadfirma's komen nu toch meer met veelbelovende nieuwe rassen, wat men als teler zeker in de gaten zal houden. Het enkele jaren terug hier in het voorjaar veel geteelde ras Novired zal nu zeker vrijwel geheel door an dere rassen verdrongen worden. Al was de zaadkwaliteit bij dit ras dit jaar optimaal, toch viel de ongelijk heid bij de vroegste zaaisels nog te gen. Dit was ten dele een gevolg ^n het donkere weer in de beginperiode van de groei. nese kool. Vooral in West-Brabant is een grote uitbreiding te zien. Tot nu toe zijn de prijzen gelijk gestegen met de aanvoer. Ook de export van Chinese kool is sterk uitgebreid. Chinese kool kan vrij lang geoogst worden, nl. van eind mei tot begin november. Ook kan Chinese kool goed bewaard worden in de koelcel, zodat zelfs aangevoerd kan worden tot januari-februari. Ook bij Chine se kool geldt dat de opkweek "warm" moet gebeuren, omdat an ders de kool vroegtijdig gaat "schie ten". Een ander euvel waardoor schot kan ontstaan is: slechte weers omstandigheden en slechte struktuur van de grond. De vroegste teelten worden wat nau wer uitgeplant en in een wat jonger stadium geoogst dan de latere teelten. Denk aan het onschadelijk maken van de afvalhopen, restanten en uit schot van aardappelen waardoor de ze niet meer als primaire besmet tingsbron kunnen fungeren voor de aardappelgewassen jn de omgeving. In Noord-Brabant en Zeeland is se dert 1 maart 1986 een Verordening van kracht, inhoudende dat onder nemers in hun onderneming verbo den-is na 15 april van elk jaar niet uitgeplante aardappelen of afval van aardappelen voorhanden en in voor raad te hebben, waarop stengels met blad voorkomen. Het verbod geldt niet ten aanzien van aardappelen die bestemd zijn om te worden uitge plant. Voorts verplicht de onderne mer die zich van aardappelen ont doet voor afvoer naar een buiten zijn onderneming gelegen plaats, vóór deze afvoer zodanige maatrege len te treffen, dat zich aan deze aardappelen of afval van aardappe len geen stengels met blad kunnen ontwikkelen. De zachte winter heeft een grote stempel gedrukt op de prijsvorming van diverse produkten. Een echt winterprodukt als knolselderij gaat van geen kanten en in WEST BRABANT zit er nog volop voor raad. Even zijn de prijzen redelijk geweest maar nu is er totaal geen handel. Vanuit Oost-Europa begint er wat vraag te komen. Of dit de prijs gunstig zal beinvloeden is af wachten. Een land als Duitsland is normaal een goed afnemer. Normaal is daar rond deze tijd een tekort aan groen ten maar de koelcellen zijn er nog lang niet uitgeput. Dat er in ons land nog veel groenten als knolselderij, winterpeen e.d. liggen opgeslagen, ligt aan de vele mechanische koel huizen die afgelopen jaar weer zijn bijgebouwd. Vooral voor deze be drijven kan de schadepost hoog oplopen. Het eerste jaar na een grote investering is een hoge prijs welkom. Aan extra kosten die mechanische koeling met zich meebrengt moet ge rekend worden op 2 cent per kg per maand. Een aantal knolselderijtelers gaat dit jaar zelf knolselderijplanten opkwe ken. Zij hebben bij glastuinders een aantal vierkante meters kas gehuurd om voor hun eigen uitgangsmateri aal te zorgen. Doordat zij het zelf doen zaaien ze minder per m2 om zo stevige en egale knollen te krijgen. Financieel maakt het niet zoveel uit, maar 1989 heeft geleerd dat in een droge periode forse knollen beter aan de gang gaan en minder uitval geven. Half maart zijn de eerste sperciebo- nen gezaaid en dit is bijzonder vroeg. De enkele bedrijven die zo vroeg zaaien zijn hierop min of meer gespecialiseerd. In plaats van 1 laag plastic worden er 2 overheen getrok ken. Bij overdag warm weer wordt 1 laag eraf gehaald. In wezen krijgt op deze manier het groeiproces dezelfde behandeling als in de kas. De sper- De Chinese kool wordt de laatste ja ren veelvuldig gebruikt bij het ma ken van salades. Maar ook als kook- groente is de Chinese kool ontzet tend lekker. Onlangs verscheen bij het PAGV te Lelystad verslag nr. 95 over de stikstofbemesting van peen. In veld proeven werd in de periode 1985-1987 de invloed van stikstofbe mesting getoetst voor wortelen op lichte zavels in Zuidwest-Nederland en op zwaardere gronden in de Wieringermeer-polder en in de om geving van Zwaagdijk en Avenhorn. Het verslag is verkrijgbaar door 10,te storten of over te maken op postrekeningnummer 2249700 t.n.v. PAGV Lelystad, onder ver melding van 'verslag nr. 95'. cieboontjes worden nu als het ware 's nachts binnen gezet. Het spreekt vanzelf dat het aantal manuren enorm groot is. Normaal gesproken staat er bij de oogst een prijs tegen over van 5,7,— per kg en dit blijkt voldoende te zijn om deze in tensieve manier van boontjes kwe ken rendabel te maken. Zoals het er nu naar uitziet zal het areaal sperciebonen niet veel onder doen voor vorig jaar. Toen zorgden hoge kilogramopbrengsten per ha voor een bedroevend lage prijs. Veel telers namen toen het besluit om in 1990 hun areaal in te krimpen of te stoppen. Nu, eèn jaar later, worden De BEVELANDSE boomgaarden tonen hun bloemenpracht dit voor jaar erg vroeg. De pruimen bloeiden volop in het weekend van 24 maart. Ook de vroege pererassen bloeiden afgelopen zaterdag en zondag en de ze week staan zowat alle pererassen met uitzondering van Doyenné du Cornice in de volle bloei. De appel- bloei zal zeker niet lang op zich laten wachten want de eerste bloemen van de vroege appelrassen, met name Alkmene, gaan open. De snelle ontwikkeling van de na tuur heeft ook de fruittelers enigs zins overvallen, want menigeen is nog lang niet klaar met het snoei- werk. Normaal gesproken kunnen appelbomen gesnoeid worden tot 1 april, maar dit jaar zullen er op dat tijdstip veel groene delen en bloemen aan de takken zitten, waardoor schade kan ontstaan en de snoei wordt bemoeilijkt. Zodra het bloei- tijdstip nadert dienen de eerste bespuitingen te worden uitgevoerd. We denken dan speciaal aan de schurftbestrijdiiigen. Ook de appel percelen die dit jaar volgens de geïn tegreerde ziektebestrijding worden behandeld kunnen voor de bloei worden gespoten met Insegar. Veel telers gaan dit jaar over op de geïnte greerde ziektebestrijding en zullen dit jaar takjes met roofmijten uit gaan zetten tegen de spint. De fruit teelt is met deze methode de goede weg ingeslagen, het vergt weliswaar extra energie en goede waarneming van de ondernemer, maar het resul- sperciebonen toch weer opgenomen omdat, zo wordt geredeneerd, de kg- opbrengsten niet ieder jaar zo hoog liggen en een tegenvallende oogst el ders de prijs kan opvijzelen. Vooral op de kleigronden wordt het areaal zeker niet lager. In veel gevallen is met de afnemer, die ze plukt, wast, sorteert en afle vert, een kontrakt afgesloten. Voor de normale rassen die gemiddeld 10.000 kg per ha opbrengen, is de kontraktprijs 45 cent per kg. De zeer late boontjes brachten vorig jaar nog wat op en om deze reden zijn erwten gezaaid om daarna nog sper ciebonen te telen. taat zal zijn dat in de toekomst het aantal bestrijdingen met schadelijke middelen sterk zal afnemen in de fruitteelt. De prijsvorming van appels en peren is goed te noemen. De prijzen van Jonagold en Golden Delicious zijn de laatste weken sterk aangetrok ken. De oude Golden noteert prijzen van 1,30 voor de meest voorko mende maat 70-80 mm en gezien de goede maatsortering van de appelen dit jaar geeft dit ras goede bedrijfs resultaten. Nog duurder is de Confe rence. De laatste scrubcellen Confe rence brengen prijzen op boven de 2,20 per kg. De peren zijn het gehele seizoen duur geweest, maar ook de lange be waring die gepaard gaat met hoge koelkosten is voor de telers goed af gelopen. Zo is spreiding van het ras- senassortiment binnen het bedrijf al tijd aan te bevelen. Kort geleden is op Nederlands initia tief een Europese stichting voor Planteziektenkunde opgericht. Deze overkoepelende organisatie zetelt voorlopig in Wageningen. De stich ting is voor het eerst naar buiten ge treden met het organiseren van een internationale konferentie over bo demgebonden planteziekten. Onlangs is als inlage in het weekblad Groenten en Fruit onder verant woordelijkheid van het CAD Ge wasbescherming een nieuwe, herzie ne druk verschenen van het boekje "Gewasbescherming groenteteelt in de vollegrond en onder glas". In dit boekje heeft de Landbouw- voorlichtingsdienst de kennis die zij heeft over de gewasbescherming in de groenteteelt vollegrond en onder glas ten behoeve van de groentetelers overzichtelijk op een rijtje gezet. In deze brochure zijn ook de laatste re sultaten verwerkt, die uit het gewas- beschermingsonderzoek naar voren gekomen zijn. Achtereenvolgens worden de volgen de onderwerpen behandeld: Veilig omgaan met bestrijdingsmiddelen; Bestrijdingsmiddelen en het milieu; Groenteteelt in de vollegrond: be- drijfshygiëne, grondontsmetting, bestrijding van ziekten en plagen en onkruidbestrijding; Groenteteelt on der glas: glasreinigers, bedrijfshygië- ne, grondontsmetting, ruimtebehan delingen, biologische bestrijding, maatregelen bij substraatteelt, bestrijding van ziekten en plagen, onkruidbestrijding. Losse exemplaren van het boekje kosten 10,00. U kunt het boekje bestellen door het vereiste bedrag over te maken op girorekening 1690875 ten name van het CAD Ge wasbescherming, Geert jesweg 15, Wageningen, onder vermelding van "Gewasbescherming groenteteelt in de vollegrond en onder glas" en het aantal. 17 De boomgaarden tonen weer hun bloesempracht. De vroege pererassen bloei den afgelopen weekend al, en de eerste appelbomen staan ook al weer in bloei (foto Ab Westerbeek).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 17