Bij gelegenheidsarbeid fruitteelt ontzien 40 jaargroei Luxan Ethufiam KNLC kommissie fruitteelt Alarcommotie Nieuwe vroege maisrassen Op 26 april zal een kommissie van de Sociale Verzekeringsraad opnieuw praten over een regeling voor gele genheidsarbeid. De fruitteelt dreigde met de vingers tussen de deur te ko men bij de zogenaamde scholie ren/studentenvariant die door de SVR was voorgesteld. F. Dillingh, bestuurslid van de Agrarische Socia le Fondsen en voorzitter van de KNLC-afdeling Sociale Aangelegen heden, zette voor de KNLC- kommissie fruitteelt de affaire nog eens op een rij. In de zomer van 1989 maakte het ASF-bestuur een regeling over gele genheidsarbeid met een uitzondering voor de fruitteelt en de aspergeteelt. Met meer uitzonderingen gingen de vakbonden niet akkoord. Deze rege ling hield in dat er zonder premies te betalen in maximaal dertig dagen 1050 gulden verdiend mocht wor den. Dat kon in zeven weken in de zomer en een week in de herfst. Er zou dan niet gekontroleerd worden of er een gezagsverhouding bestond. Bloembollen Toen kwam de bloembollensektor in het geweer. Daar vond men dat er rechtsongelijkheid was gekreëerd. De Sociale Verzekeringsraad, die be drijfsverenigingen zoals de ASF moet kontroleren, was het daarmee eens. De SVR kwam toen zélf met vier alternatieve varianten. Daarvan vielen er meteen weer drie af. Een scholieren/studentenvariant bleef over, met een hoger bedrag namelijk 1450 gulden. Toen zaten sektoren waar veel met 'huisvrouwen' ge werkt wordt weer in de tang. De fruitteelt, aspergeteelt en lelieteelt protesteerden. Het KNLC-bestuur is akkoord ge gaan met een scholieren/studenten variant omdat het de enige uitweg leek te zijn. Wel moet er dan iets voor de fruitteelt worden gedaan. Het KNLC en de beide andere land bouworganisaties dreigden anders uit het ASF-bestuur te stappen. Soepel Door het ASF en de Federatie van Bedrijfsverenigingen wordt nu ge werkt aan een voorstel voor de ver gadering van de betrokken SVR- kommissie. De verwachting is dat de SVR in 1990 niet meer klaar komt met een nieuwe regeling. Voor de aspergetelers is voorlopig de oude regeling weer van stal gehaald. Een andere mogelijkheid die nog bij de SVR aan de orde is gekomen is de genoemde scholierenregeling waar naast de bestaande regeling wordt gehandhaafd. Dat zou de fruitteelt passen, als het ASF zich tenminste soepel wil opstellen naar de fruitteelt. De kommissie fruitteelt vroeg zich af waarom er eigenlijk premie betaald moet worden als er toch niets voor terug komt. De reden is dat er an ders misbruik ontstaat. In het Wes ten van het land blijkt bijvoorbeeld dat er losse werknemers in de WW terecht komen als er scholieren be schikbaar zijn. Dat is een van de ar gumenten van de vakbonden. Een toekomstgericht konsept voor de bescherming van bieten tegen onkrui den. Dankzij nieuwe oplosmiddelen geen last meer van uitvlokken. Werkt het meest effektief op kleine onkrui den, direkt na opkomst van de bieten. Bij de toepassing van Luxan Ethufam Vloeibaar in het opbouw schema zijn de doseringen vanaf het gestrekte kiemlobstadium 21. resp. 3- 4 I. resp. 4-5 I. per ha., afhankelijk van de grootte van onkruiden. Luxan Ethufam Vloeibaar is ook zeer geschikt voor het lage doserings systeem. Bij een verlate toepassing (b.v. vanaf 2 echte blaadjes) wordt 5 I. resp. 7,5 I. (bij 4 blaadjes) gespoten. Voor een enkelvoudige bespuiting is 7,5 liter per ha. nodig. Go zorgvuldig met gewasbeschermingsmiddelen om en lees voor de toepassing altijd eerst de ge bruiksaanwijzing op het etiket Alle zorg voor uw gewas! (al 40 jaar) B.V. Luxan - Postbus 9 - 6660 AA Eist (Gld) Tel. 08819-72144 Maakt deel uit van de Cebeco-Handelsraad-groep Kweekbedrijf en zaadhan- del Zeider bv komt met 2 zeer vroege maisrassen. Diabolo en Optima zullen naar verwachting volgend jaar op de rassenlijst wor den opgenomen. Ze ko men in de zeer vroege groep. Beide hebben een 8,5 voor stevigheid en een 7 resp. 8 voor stengelrot. Ook in de verteerbaarheid scoren ze hoog, namelijk 103 en 102. Uit onderzoek door het RIVRO is gebleken dat het zinvol is om deze rassen te zaaien op 120.000 kor rels/ha. De drogestofop- brengst wordt bij deze ras sen hierdoor gemiddeld l°7o hoger, terwijl het drogestof-gehalte nauwe lijks daalt. Ook de verteer baarheid blijft praktisch gelijk. Met een standdichtheid van 11-12 planten per vier kante meter, wordt bij Di abolo een opbrengst ge haald die praktisch gelijk is aan die van de lange, massale rassen, die met 100.000 korrels/ha wor den geteeld. Vrijdag 30 maart 1990 De hoog opgelopen emo ties bij het verbod van de groeiremmer Alar hebben vooral te maken met de manier waarop dat verbod tot stand gekomen is. Een meerderheid van de fruit telers is tegen het gebruik van Alar. Dat stelde de kommissie fruitteelt van het KNLC in haar laatste vergadering. Vorig jaar is reeds geadvi seerd om geen Alar meer te gebruiken. Dat advies is toen redelijk opgevolgd. Dit jaar moest er meer duidelijkheid komen. Ook in de V.S werd over Alar gesproken. In België komt een verbod. In Duitsland was het in oktober 1989 afgelopen, er is nog geen verlenging afgekondigd. De betrokken partijen in Nederland hadden geen bezwaar tegen een verbod, ook het hoofdbestuur van de Nederlandse Fruittelers Organisatie niet. De beno digde handtekening van de minister kwam echter on verwacht snel. Daardoor was er geen tijd voor over leg. Er zal nu aan de leden in de kringen hun mening gevraagd worden. Als er zwaarwegende argumen ten op tafel komen dan wordt het besluit eventueel opnieuw bekeken. Het NFO-hoofdbestuur praat op een ingelaste vergade ring op 30 maart over deze kwestie. Luxan is al 40 jaar bezig met groei. Bezig met de zorg voor het gewas. Steeds opnieuw ontwikkelt en produ- ceertzij gewasbeschermingsmiddelen. Zorgvuldig beproefde produkten, die inspelen op de wensen van de agrari sche sektor. Exklusief verkrijgbaar bij land- en tuinbouwkoöperaties. De leveranciers bij uitstek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 14