Koppel mestbeleid los van verplaatsingsbesluit Door de brede en langdurige werking is Goltix de ideale basis van elke tankmix. Bestuur KNLC over verplaatsingsbesluit Zendertje spoort berige zeugen op PHLO-kursus 'voortplanting varkens' Onderzoek naar glastuinbouw op Tholen Goltix. De basis van de mix. Het ministerie van landbouw heeft het verplaatsingsbesluit en het mestbeleid aan elkaar gekoppeld. De minister neemt bij het verplaat singsbesluit, mestverwerking, milieunormen, ammoniakheffing, uit- rijregels en de nitraatrichtlijn mee. Het KNLC-bestuur vindt dat het mestbeleid en het verplaatsingsbesluit losgekoppeld moeten worden. Volgens de nieuwste voorstellen moeten veehouderijbedrijven per 1 januari 1993 een verantwoorde afzet en/of verwerking van hun mest hebben. Er moet op korte termijn een ver plaatsingsbesluit komen, maar al leen na gedegen bestuurlijke behan deling. Het vertrekpunt voor het KNLC bij het verplaatsingsbesluit is dat er geen generieke korting mag komen. Het KNLC kan wel instem men met een afroming van 25% bij aankoop. Ook de minister blijkt hiermee te kunnen leven. Braks voelt echter niets voor een minimumrege ling om ten minste 40% aan te kopen. Er mag geen extra mestproduktie naar overschotgebieden gebracht worden, wel moet het volgens het bestuur mogelijk zijn binnen over schotgebieden mest te verplaatsen. Plafond De landbouworganisaties willen dat er geen plafond in het verplaatsings besluit komt. In de nieuwe voorstel len staat een plafond van 225 sbe. Voor het KNLC is dit veel te laag. Het kan echter politiek wel eens moeilijk zijn om een hoger plafond te krijgen. In de nieuwe voorstellen staat ook dat bedrijven op 1 januari 1993 een verantwoorde afzet en/of verwer king voor de mest moeten hebben. Het bestuur van het KNLC vindt de ze datum te vroeg. De oude voorstel len gaan uit van 1995. Het past de overheid niet steeds strengere nor men te stellen. Het KNLC vindt dat de diskussie over de ammoniakemissie en ammo niakheffing niet bij het verplaat singsbesluit thuis hoort. Dit is een andere diskussie die strikt geschei den moet blijven. Ook is het KNLC van mening dat er geen nieuwe die ren, zoals pelsdieren en eenden on der het besluit moeten vallen. Minis ter Braks verdedigt dit door te stel len dat gemeenten het niet meer be grijpen. Waarom valt de ene dier soort wel onder het verplaatsings besluit en de andere niet. Ook de hoeveelheid mest van deze dieren blijkt aanzienlijk te zijn. Fosfaatverzadigde gronden De diskussie over fosfaatverzadigde gronden is ook een andere dan die van het verplaatsingsbesluit. Het KNLC vindt de perceelsgewijze be nadering de beste. Hierbij moet met technische middelen bepaald worden of een perceel fosfaatverzadigd is of niet. Volgens de minister komt er een aanwijzing van het aantal fos faatverzadigde gronden op zandge bieden en in beekdalen. In totaal zou het om maximaal 60.000 ha gaan. Deze hoeveelheid wordt echter wel gekoppeld aan uitrijnormen voor snijmais. Minister Braks vindt verder dat de mestverwerking niet alleen ten laste mag komen van individuele boeren. Hij wil de kosten daarvan uitsmeren in de richting van een heffing. Bin nen het KNLC-bestuur is al eerder besloten dat een algehele heffing voor alle boeren niet aanvaardbaar is. Er moet alleen een heffing komen voor boeren in overschotgebieden. Aanscherpen Het KNLC-bestuur maakt zich kwaad op de overheid die steeds weer de milieunormen aanscherpt. Het is belangrijk dat al de plannen eens vertaald worden in de financiële consequenties. Daarnaast vindt het bestuur dat er veel meer in het De Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland heeft zich uitgesproken voor nadere initiatieven op het vlak van glastuinbouwvestigingen. Dit gelet op de akkerbouwproblematiek en de verdringing naar andere sekto- ren, die dit tot gevolg kan hebben. Vooruitlopend op het Landinrich- tingsprojekt op Tholen wil de Raad onderzoeken welke mogelijkheden er zijn voor glastuinbouwprojekt- vestiging op Tholen. Hiertoe heeft de Raad een werkgroep uit haar midden geformeerd. De Raad heeft in zijn laatste verga- nieuws moet komen hoeveel de boe ren en tuinders al gedaan hebben om de milieubelasting te verminderen. De overheid scherpt steeds de nor men aan. Maar boeren en tuinders hebben al een aanzienlijke inspan ning gepleegd om de milieubelasting te verminderen. De hoeveelheid fos faat per dier is bijvoorbeeld al enorm afgenomen. Ingeborg Schuitemaker dering verder kennis genomen van de voortgangsrapportage van de Stichting Stimulering Plantaardige Produktie (SSPP). Ten aanzien van het gebruik van dierlijke mest heeft het agrarische bedrijfsleven in de Raad benadrukt dat men voor toepassing op bouw land de voorkeur geeft aan pluim veemest boven andere mestsoorten. Men is tegen medefinanciering van grootschalige mestverwerking door Zeeuwse veehouders met een mest produktie groter dan 125 kg P,05/ha. Argument daarbij is dat dè afzetmogelijkheden in Zeeland ruim voldoende zijn. De varkenshouder kan in de toe komst op de computer de berigheid van zeugen aflezen. Het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Ge bouwen (IMAG) ontwikkelde een methode om berige zeugen in groepshuisvesting op te sporen. Met behulp van een minuscuul zendertje achter het oor legt de computer het bezoek van de zeug bij de beer vast. De frequentie en de duur van dit be zoek is een indikatie voor de be righeid. De bronstdetektie is vooral van be lang voor de zeugenhouder die alle dieren in één groep huisvest. Een dergelijk systeem is door het IMAG ontwikkeld. Zowel de drachtige, lac- terende als ook de guste zeugen ver blijven in één groep. De beer is in een apart hok gehuisvest, maar wel in dezelfde stal. Drie Nederlandse instellingen ver richten op dit moment specifiek on derzoek naar de automatische berig- heidsdetektie. Het IMAG en het In stituut voor Veeteeltkundig Onder zoek 'Schoonoord' (IVO) in Zeist werken nog met een halsband met zender. Het Proefstation voor de Varkenshouderij in Rosmalen on derzoekt de methode met een geim- planteerd zendertje. De zenders hebben de vorm van een kleine cilinder. Deze worden met be hulp van een speciaal injektiepistool achter het oor geinjekteerd. Drie fir ma's brengen zo'n zendertje op de markt: Nedap, Texas Instruments en SISS. Het proefstation in Rosmalen vergelijkt ook de betrouwbaarheid van drie zendertjes. Op 6, 7 en 8 juni 1990 zal in Leuven de kursus 'Vruchtbaarheid' en voort planting van het varken' worden ge houden. Voor inlichtingen, telefoon 08370-84093. Hoe groter de onkruiden hoe moeilijker te bestrijden. Een tijdige aanpak werkt kostenbesparend. ®Goltix WG kan in elk stadium van de bieten, ook al vanaf de opkomst. Goltix is vanwege zijn goede, langdurige werking op veel onkruidsoor ten en vanwege zijn veiligheid voor het gewas de ideale basis van elke tankmix. Welke andere middelen u aan Goltix toe zult voegen is afhankelijk van het onkruidenbestand en de grootte van de onkruiden maar ook van het bereikte bietenstadium. De Goltix- kombinaties zijn succesvol omdat ze niet alleen goed werken maar ook veilig zijn voor het gewas. Lees vóór gebruik eerst het etiket. BAYER 10 Vrijdag 30 maart 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10