Drie weken boerengeschiedenis Bieten vroeg gezaaid vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Nieuw elan Hoe nu verder Hard gewerkt Ondanks dat het nog erg vroeg in het seizoen is, zijn in het Zuidwesten al veel bieten gezaaid. De akkerbouwers hebben volop geprofiteerd van het mooie weer en de goede bewerkbaarheid van de grond. Velen hebben in het verleden nog nooit zo vroeg bieten -en ook uien- gezaaid. "Wie naar de datum kijkt kan niet zaaien", aldus de praktijkschrijver van West Zuid-Beveland. Er zijn ook al aardappels gepoot. De hoge temperaturen hebben verschillende veehouders doen besluiten het jongvee, en ook de eerste melkkoeien, al naar buiten te doen. Later dit seizoen zal blijken of de keus zo vroeg met de voorjaarswerk zaamheden te beginnen een juiste is geweest, (foto Anton Dinge- manse). land- en tuinbouwblad Drie weken boerengeschiedenis werden in aanvang ge schreven door twee boerinnen uit Noord-Beveland, Josje de Koning en Aly Wisse.'Enkele dagen voor de acties een aan vang namen werd ik door één van hen gebeld met de vraag hoe ik tegenover acties stond. We waren die dag met de groep "Emmeloord", die al sinds begin januari aan de gang was, bij elkaar geweest. Het besluit van die dag was dat er zo snel mogelijk acties zouden moeten komen en er was besloten op zeer korte termijn de achterban te benaderen of men actiebereid was. Wanneer je dan zo'n telefoontje krijgt is dat een enorme duw in de goede richting, vooral omdat je zonder voorkennis van elkaar werkt. Zij hebben toen met een aantal anderen alle acties in het Zuidwesten georgani seerd en de mars op Den Haag voorbereid. Het zou te ver voeren om alles te vertellen wat er voor die tijd en binnen die drie weken allemaal is gebeurd. U hebt daar zeer uitgebreid over kunnen lezen, horen en zien. We hebben breeduit - ieder op zijn manier - onze problematiek kwijt ge kund en aandacht voor onze akkerbouwproblemen kunnen vragen. Er is met veel inzet door allen gewerkt om deze we ken zo goed mogelijk te laten verlopen. Ik heb genoten van de inventiviteit van velen, om op bepaalde manieren actie te voeren. Prachtig was het om weer één te zijn en dat men be reid was om de handen ineen te slaan en te vechten voor zijn bestaan! Een aantal jaren was er een bepaalde moeheid of matheid ontstaan, waar ik erg van schrok, iedere keer weer. Maar er is nu een nieuw elan ontstaan. Men gelooft weer in zichzelf en dat is veel waard, zo niet alles. Door de zeer posi tieve opstelling van de ZLM ben je trots ZLM-er te zijn! Ook op ministerieel niveau is men tot de ontdekking geko men dat men zo maar niet alles met de akkerbouw en hun gezinsleden kan doen, dat men bereid is te knokken voor zijn bestaan wanneer anderen menen dat er toch geen toekomst meer voor hen is. Zelfs de top van onze eigen bestuurders was niet meer doordrongen van de ernst van de situatie, en hiermee doel ik dan speciaal de drie CLO's. Je vraagt je af hoe dat kan? Ligt het dan misschien ook een beetje aan ons zelf? Hebben we hen onvoldoende gestimuleerd en gemoti veerd? Of waren de belangen te veel op andere sectoren ge richt? Waren die qua produktie-waarde belangrijker? Als dat het geval zou zijn moeten we snel onze structuren gaan her- bezien! Belangrijk van deze weken is ook dat er zeer indringend over het "hoe nu verder" is gepraat en dan speciaal over produktie-beheersing en terugkomen van het marktgericht beleid. Hoe ga je dat doen? Wat moet er bij de produktiebe- heersing, verplichte of vrijwillige braak als tijdelijke maatre gel, landenquotering, reducering van graanvervangers en substituten en importen van granen van elders? De Europese markt voor de Europeanen en Amerika in ruil de mogelijkheid van de wereldmarkt bieden? Vanuit de intensie ve veehouderij wordt dan onmiddellijk furieus gereageerd. Maar de akkerbouw wil haar problemen niet bij de intensieve veehouderij op het bord leggen! Bij het aannemen van de sectorvisie akkerbouw in het Landbouwschap zijn daar zeer duidelijke lijnen voor uitgezet! De akkerbouw weet maar al te goed wat het is om problemen van anderen te moeten oplos sen. Ik denk hierbij aan de zuivelquotering! Dit had o.a. tot gevolg het waardeloos worden van de akkerbouw- bijprodukten en het scheuren van grasland. Het areaal snij- maïs daalde, waarvoor in de plaats een heel scala van akker bouwgewassen kwam. Naar het hoofdbestuur hoopt de akkerbouwcommissie snel met een advies te komen zodat dat landelijk kan worden meegenomen. Dit is een aantal positieve zaken die uit die acties naar voren zijn gekomen zonder dat dit onmiddellijk resulteert in een aantal guldens per ha. Ook het ministerie is na het opnieuw maken van het huiswerk tot de ontdekking gekomen dat er aanmerkelijk meer rek in de Europese regels zit dan eerst werd gevonden en aangenomen. Zij hebben er nooit uitge haald waar de boeren recht op hadden. Naar het functione ren van dit ministerie mag best eens zeer kritisch worden ge keken. Als we dan toch bezig zijn zouden we dan ook eens kritisch naar onze eigen Landbouwschap-structuren kijken? Tot slot wil ik langs deze weg alle mensen die overlast van ons hadden maar desondanks begrip, bedanken, en me ver ontschuldigen naar diegenen die dat begrip niet op konden brengen. Bedanken willen wij ook het totale politie-apparaat voor zijn inzet, het opofferen van vele vrije dagen en de tole rantie die zij op hebben kunnen brengen, zodat het nergens is geëscaleerd. Ook wil ik namens "de bende van vijf" in Den Haag, al die mensen die verschrikkelijk hard hebben gewerkt, van St. Jansteen tot aan Rodeschool, bedanken. Alle coördinatie punten die er waren, fantastisch! Jullie hebben het ons mede mogelijk gemaakt om te werken zo we gedaan hebben, wij zijn jullie daar zeer erkentelijk voor, het gaf een warm gevoel. J.C. Geluk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1