Wordt een boze droom werkelijkheid? -Ifc Produktiewaarde land- en tuinbouw in 1989 gestegen Ha-premie over geld en goed Storm, Brand, Pacht, Verzekering Van Noord: Verbied legbatterij in alle EG-landen tegelijk ingezonden Prijs grove Bintjes stijgt spectaculair bestemmings plannen Groen licht voor toltunnel Sluiskil Opnieuw grote appeloogst ZHR landen Berekening theoretische melkprijs m Door de stormen van de laatste we ken zijn er nog al wat gebouwen be schadigd. Sommigen zijn totaal ver woest. Naar wij hopen zijn allen die schade hebben opgelopen goed ver zekerd. Hoe staat het nu als je pach ter bent van een boerderij met grond en opstallen indien de laatste door de storm zijn verwoest? In de pachtwet artikel 29 staat dat de verpachter verplicht is tot wederop bouw van door brand en storm te niet gegane opstallen. De wederop bouw moet dan wel noodzakelijk zijn voor de uitoefening van het be drijf op het gepachte. Deze verplich ting geldt alleen als er sprake is van een pachtovereenkomst voor de wet telijke duur. Voor een hoeve is dat 12 jaar, maar ook als het pachtkon- trakt van rechtswege is verlengd voor de wettelijke duur van 6 jaar. Is er een uitzondering? Wanneer de verpachter vóór het aangaan van de overeenkomst of bij de toetsing van de overeenkomst door de Grondkamer ontheffing heeft verkregen tot wederopbouw van de opstallen. De Grondkamer verleent deze ontheffing slechts, in dien de opstallen niet op redelijke voorwaarde zijn te verzekeren voor de herbouwwaarde of dat het ge bouw niet meer nodig is voor de uit oefening van het bedrijf. Wat wordt verstaan onder herbouw waarde? Hieronder wordt verstaan een verze kering tot een zodanig bedrag, dat daarmede een gelijkwaardige opstal kan worden herbouwd. Wanneer kan de herbouwplicht nog meer vervallen? Wanneer de wederopbouw uit een oogpunt van de algemene belangen van de landbouw of bijzondere om standigheden van het geval in aan merking genomen dit van de ver pachter in redelijkheid niet kan wor den gevergd. Voorbeeld: De boerde rij ligt in een goedgekeurd bestem mingsplan en moet vanwege dit plan op korte termijn toch verdwijnen. Akkerbouw nog niet uit de problemen De produktiewaarde van de land- en tuinbouwsektor is in 1989 sterk gestegen tot het rekordbedrag van ruim 36 miljard gulden en het totale inkomen nam met zo'n 13% toe. Dat blijkt uit een raming van het Landbouw-Ekonomisch Instituut. Het totale produktievolume van de Nederlandse land- en tuinbouw is in 1989 licht toegenomen. Alleen in de intensieve veehouderij was er een duidelijke teruggang. In de akker- "Verlaging van de graanprijs helpt niet tegen de overproduktie", aldus een aktievoerende boer in een uit zending van Tros-Aktua (27-2). Aan de top-produktie van 9 a 10 ton per ha zit dan waarschijnlijk geen prijs kaartje door een verhoogd gebruik aan stikstof en gewasbescherming, dat m.i. alleen rendabel is bij een ho ge graanprijs. Ook het L.E.I. be weert dat prijsverlaging geen effekt heeft omdat "zonder intensieve bestrijding het risiko op een totale mislukking van de oogst te groot is". In een verslag over de zgn. geïn tegreerde graanteelt bleek een min der intensieve teelt, vooral door een lagere N-gift, echter wel zeer goed mogelijk. Met het fabeltje dat prijsverlaging geen gunstig effekt heeft op terug dringing van het overschot blokke ren, hoe goed bedoeld ook, veel boeren-organisaties en het L.E.I. de echte oplossing voor de problemen van de akkerbouw, nl. een ha- premie. Een ha-premie wordt nu al toegepast voor vlas. En met succes want zonder garantieprijs kan vlas nog enigszins konkurreren met ka toen en kunstvezels. Dat kan van het dure Europese graan, dat nagenoeg uit het veevoer is verdwenen, niet ge zegd worden. Een ha-premie voor tarwe wordt nu al bepleit door de VVD. Ik hoop met deze brief de ZLM(- leden) achter het standpunt te krij gen dat een verhoging van de garan tieprijs alleen maar een voortzetting is van het beleid dat de akkerbouw in de (overschot)problemen heeft ge bracht. Door de hoge kg-prijs zijn de ha-opbrengsten gestegen terwijl de afzet in het veevoeder sterk is ver minderd. De enige blijvende oplos sing is een ha-subsidie voor tarwe. Leon Nelen Kruisland Dwingend recht! Het bovenstaande is dwingend recht. Er kan bij overeenkomst niet van worden afgeweken. Vraag? Hebt u de pachtersinvesteringen ge daan in de gebouwen van de eige naar (bijv. een koelhuis of een stal gebouwd) ook verzekerd? Zo niet, neem dan kontakt op met uw eige naar. En sluit deze aanvullende ver zekering bij die verzekeraar waar de eigenaar de opstallen heeft ver zekerd? Wanneer kan de pachter aansprake lijk worden gesteld voor schade? Vanwege de stormen is er natuurlijk geen sprake van schuld van de pach ter. Bij brand is de pachter voor schade aansprakelijk indien de scha de te wijten is aan de schuld van de pachter of aan diegenen die met zijn toestemming op het gepachte ver blijven. Bij schade door brand moet de verpachter of de verzeke ringsmaatschappij bewijzen, dat de pachter door zijn schuld de schade heeft veroorzaakt of dat die is ver oorzaakt door iemand die met toe stemming van de pachter op het ge pachte verblijft. J. Markusse Het Tweede Kamer-lid voor het CDA Jan van Noord wil zich ervoor inspannen dat de legbatterij in ge heel Europa tegelijkertijd wordt ver boden, zodat de konkurrentiepositie van Nederland niet ongunstig af steekt ten opzichte van de overige EG-landen. Hij wil daartoe het wets voorstel van minister Braks en de Europese richtlijn voor het houden van legkippen samen laten vallen. Volgens Van Noord is het met de legpluimveehouderij in ons land af gelopen, als het volièresysteem al leen in ons land zou worden inge voerd. Hij zei dit op de jaarvergade ring van de kring Noord van de Ne- De Rotterdamse beurs noteerde af gelopen maandag voor de grove Bintjes 4,50 tot 5,50 per 100 kg hoger dan de voorgaande week. Ook de konsumptiematen vertoonden een niet onbelangrijke stijging. De termijnmarkt heeft zich de laatste dagen dienovereenkomstig ont wikkeld. De notering van Goes voor veldsge- was direkte levering (Bintjes) van af gelopen dinsdag was ook fors hoger dan vorige week: van 25 tot 30 ct per kg tegen vorige week 23,50 tot 28,50 ct per kg. bouw werden door de bijzonder groeizame zomer over de hele linie hogere hektare-opbrengsten be haald, terwijl de uitbreiding van het produktievolume in de tuinbouw in het spoor van eerdere jaren bleef; dat wil zeggen een groei van circa 5%. Vooral door het aantrekken van de prijs van de "vrije" produkten (aardappelen en uien) stegen de prij zen van de akkerbouwprodukten in doorsnee met 12%. De graanprijzen gingen echter verder omlaag. De stij ging van de varkensprijs met 25% le verde de grootste bijdrage aan de sterke verbetering van de gemiddel de prijs van de veehouderijproduk- ten. Omdat in de tuinbouw alleen de prijs van het fruit steeg, terwijl die van de snijbloemen, de bloembollen en de boomkwekerijprodukten om laag gingen en die van de groenten ongeveer gelijk bleef, moest deze sektor gemiddeld een prijsdaling van 1% incasseren. Voor de totale land- en tuinbouw re sulteerde een en ander in een flink 6,5%) hogere gemiddelde op- brengstprijs. De produktiewaarde kon hierdoor met bijna 8% toenemen. Vooral door een afname in het ver bruik van veevoeder en kunstmest trad er een volumedaling van rond 1% op bij het totaal van de aange kochte produktiemiddelen. De prijs van het veevoeder steeg met 6%, ter wijl die van energie met 4% omlaag ging. Dooreengenomen werden de produktiemiddelen zo'n 4% duur der. Hierdoor gaven de land- en tuinbouwers in 1989 circa 3% meer uit aan produktiemiddelen. Het resultaat van een en ander is dat het totale inkomen van de land- en tuinbouw in 1989 met zo'n 13% is toegenomen. Rekening houdend met de - overigens beperkte - inflatie enerzijds en een daling van het aan tal bedrijven anderzijds, heeft er volgens de raming een verbetering van het reële inkomen per bedrijf plaatsgevonden van meer dan 14%. In de akkerbouw waren de resulta ten na een aantal zeer magere jaren aanmerkelijk beter. Vooralsnog ziet het er naar uit dat dit herstel niet struktureel is, zodat de akkerbouw nog niet uit de problemen is. Boven dien hebben de akkerbouwbedrijven die op marktordeningsprodukten (granen, oliezaden en fabrieksaard appelen) zijn aangewezen, niet van de hogere prijzen van de vrije pro dukten kunnen profiteren. In de maand januari van ieder jaar wordt door de meeste werknemers het loonstrookje met meer aandacht bekeken dan dat van de maand daar voor. Sinds eind januari weten de meeste werknemers waar ze door de operatie-Oort aan toe zijn. Sommi gen werden blij verrast omdat ze er per maand netto fors op vooruitgin gen, in een aantal gevallen zagen werknemers het netto-bedrag dalen. Voordat echter de werknemers hun loonstrookje ontvangen hebben veel werkgevers zich reeds over de Oort- wijzigingen gebogen. De loonadmi nistratie is volgens velen soms erger dan een boze droom. Zij die de bere keningen zelf, met behulp van de steeds in omvang toenemende boek werken van de fiseus en bedrijfs vereniging, probeerden te maken, hebben vaak slapeloze nachten ge kend, omdat er dit jaar, ondanks de "vereenvoudiging" wel erg veel was gewijzigd, terwijl de veranderingen op 1 januari jl. nauwelijks in detail bekend waren. Sommigen hebben zuchtend het bijltje erbij neer ge gooid en zijn naar een service bureau gestapt, waarna met behulp van een loonpakket de maand- of weekberekeningen kant en klaar werden aangeleverd en de werkgever gerustgesteld zijn tekort aan slaap kon inhalen. Een recent onderzoek heeft echter aangetoond dat ook bij de bereke ningen via een loonpakket niet bij voorbaat ieder pakket de juiste uit komsten te zien geeft. Sterker nog, van de meer dan 170 uit te werken loonberekeningen met behulp van een twintigtal verschillende loonpak ket ten, kwam "slechts" 40% van de uitkomsten overeen met de stan daarduitwerkingen. Ook verscheide ne duurdere pakketten slaagden niet in de opzet om de cases tot een goed einde te brengen. Hoewel de meeste opgaven zeker niet in de rubriek: "Eenvoudig" thuishoren mag toch gekonkludeerd worden dat u bij de keuze van een service-bureau en/of derlandse Organisatie van Pluimvee houders (NOP), op 23 februari in Meppel. Dat was dezelfde dag als waarop een blokkade rond zijn woning werd op gericht door boze akkerbouwers. Het kamerlid hoorde van deze blok kade tijdens de vergadering van de NOP. softwarepakket verder moet kijken dan alleen de direkte kosten de ver werking nu eenmaal met zich mee brengt. Goedkoop kan ook later duurkoop blijken te zijn, wanneer vakbonden zich over de berekenin gen buigen en/of de fiscus en be drijfsvereniging uw bedrijf met een bezoek "vereren". Het vorenstaande toont aan dat loon administratie, in tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht, iets meer betekent dan het uitdraaien van loonberekeningen m.b.v. een software pakket. Fiscale kennis t.a.v. de toepassing van o.a. de be lastingtabellen en de afdrachten aan de bedrijfsvereniging van het kan toor van uw keuze dient vast te staan hoewel dat voor niet-deskundigen, zo weten we uit de praktijk, erg moeilijk is vast te stellen. De agrari sche ondernemers zijn wat het ma ken van die keuze betreft in het voordeel t.o.v. ondernemers uit an dere bedrijfstakken. Veel agrarische accountantskantoren zijn namelijk verenigd in de Landelijke Vereniging van Accountants- en Belastingad viesbureaus (VLB). Meer dan 50.000 agrarische ondernemers maken op dit moment gebruik van de spe cialisten die op die kantoren werk zaam zijn. Ook het voeren van loonadministra ties, vaak met integratie naar de fi nanciële administratie, in een bran che die veel bijzonderheden kent b.v. de meewerkende kinderen (KJ- regeling), gelegenheidsarbeid, va kantiebonnen etc., vereist die speci fieke deskundigheid. Ik hoop dat u een juiste beslissing hebt genomen t.a.v. de verwerking van uw loonadministratie. Dan kunt u genieten van een welverdiende nachtrust. Wee degene die geen juiste keuze heeft gemaakt. Een bo ze droom kan dan werkelijkheid worden! JJ.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Oostburg Een wijziging c.q. een nieuw bestem mingsplan wordt voorbereid voor o.a. een gebied in de St. Janspolder te Nieuwvliet en andere percelen, zo als aangegeven op de tekening en an dere besluiten die voor een ieder ter inzage liggen ter gemeentesecretarie, Raadhuisplein 1 te Oostburg. Oudenbosch Met ingang van 5 maart ligt op de afdeling algemene zaken van de ge meentesecretarie, Markt 47 voor ie dereen ter inzage het besluit van de raad, waarin wordt besloten te ver klaren dat een herziening wordt voorbereid voor het bestem mingsplan "Buitengebied" (gedeelte Bornhemweg). Tijdens haar werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen jongstleden maandag heeft minister Maij- Weggen van Verkeer gezegd dat zij bereid is mee te werken aan de tot stand koming van een tunnel bij Sluiskil, om daarmee de overlast die de brug met zich meebrengt uit de wereld te helpen. Omdat de minister niet wil dat het haar geld kost zal in de eventueel aan te leggen tunnel tol geheven gaan worden. De produktie van appelen in de vijf maatgevende fruitproducerende en exporterende landen van het Zuide lijk Halfrond (zonder Brazilië) wordt op een rekordgrootte van 3,163 miljoen ton geschat. Dit is weer 9% meer dan in het vorige seizoen. In Argentinië wordt de appeloogst geraamd op 1,17 miljoen ton (+17 procent), in Chili op 750.000 ton 13 procent), in Nieuw-Zeeland 393.000 ton (+9 procent), in Zuid- Afrika 542.000 ton 1 procent). Alleen in Australië wordt een kleine re produktie verwacht, nl. 308.000 ton (- 10 procent). Ook de oogst van ZHR-peren zal weer groter uitvallen. De produktie wordt op 714.000 ton geraamd (+3 procent). Het PZ heeft berekeningen op gesteld met betrekking tot de theore tische prijs voor melk met 3,7%, voor het melkprijsjaar 1989/1990. Rekening houdend met een boter- prijs die overeenkomt met 92% van het interventieniveau en met een be talingstermijn van 120-140 dagen voor mager melkpoeder gedurende de interventieperiode, die van maart tot en met augustus loopt komt het schap uit op een prijs van 60,20. Rekening houdend met de verlaging van de interventieprijs voor boter en mager poeder per 1 maart wordt de basisprijs echter slechts 59,10. Houdt men ook nog rekening met de meest recente en voorlopige kosten ontwikkeling dan komt de basisprijs voor het melkprijsjaar 1990/1991 uit op ƒ58,15. Vrijdag 9 maart 1990 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3