'Fossilisatie levert boer geld op voor zijn mest' Promest Helmond: 60.000 ton mestkorrels per schip Water uit mest goed genoeg om te drinken Dierlijke mest in het voorjaar Milieutechnoloog Schippers voert strijd om erkenning Na jaren van strijd weet hij nog steeds niet van ophouden. De uitvin der van de fossilisatie, de tegenwoordig in België wonende milieu- technoloog Wim Schippers, heeft zijn pijlen ditmaal vooral gericht op de landelijke mestheffing, die nu in diskussie is. 'De landbouwor ganisaties praten de boeren in feite aan, dat zij moeten betalen om hun mest kwijt te raken. Wij willen ervoor betalen: tot 15 gulden per ton voor met een drogestofgehalte van ca. 50 procent. Ook in dat ge val is ons systeem van mestverwerking volledig rendabel en zelfs sterk winstgevend'. Eind november 1988 werd een proefopstelling bij de Apparaten- en Ketelfa- briek (AKF) te Goes in gebruik genomen. Hier is keihard gewerkt om de nieuwe fossilisatietechniek verder te ontwikkelen Even een geheugenopfrisser: fossili satie is een revolutionaire manier van mest omzetten in koolstof (car bon). Dat gebeurt door middel van verhitting in een gesloten circuit. In feite wordt mest (en ander organisch materiaal) op versnelde wijze omge zet tot 'fossiel': olie, gas en koolstof. Vooral dat laatste produkt kan uitstekend worden gebruikt in de rubberindustrie. Het half januari binnen het Land bouwschap besproken voorstel voor het instellen van een leveringsplicht voor mest voor varkens-, rundvee- en pluimveehouders is Schippers in het verkeerde keelgat geschoten. Aan die plicht is namelijk een bestemmingsheffing van 8,tot 12,per ton mest verbonden. Met deze heffing kunnen de eksploi- tatietekorten van de mestfabrieken en het transport worden gedekt. Het Landbouwschap baseert zich op het rapport De Bekker, waarin voorstel len staan voor fabrieksmatige mest verwerking en de financiering ervan. In dit hele stuk komen diverse me thoden voor mestverwerking aan de orde, maar over de fossilisatie techniek wordt met geen woord gerept. Schippers: 'De boeren worden nu met een heffing opgezadeld, die he lemaal niet nodig is. Notabene door hun eigen organisaties. Intussen wordt de fossilisatietechniek volle dig doodgezwegen'. Proefopstelling Goes Na het faillissement van de NAF in Best heeft Schippers in zijn proef opstelling bij de Apparaten- en Ke- telfabriek in Goes keihard doorge werkt aan zijn vinding en de in dustriële verwerking van carbon. De ekonomische haalbaarheid van het fossilisatieproces, van meet af aan het grote vraagteken, is wat hem be treft volledig aangetoond: het proces kan nu funktioneel in werking. 'We voelen ons gesterkt door een uitvoerig rapport van het onafhan kelijke ingenieursburo Van Aspert uit Uden. Dat heeft in opdracht van Pieke Beheer, waarin het technisch beheer van de fossilisatietechniek is ondergebracht, een onderzoek in gesteld. Dat buro komt tot de kon- klusie dat het proces van versnelde De aanvoer van mest per schip naar zijn bedrijf ziet direkteur B. Hilberts van mestverwerkingsfabriek Pro- mest in Helmond niet zitten; tegen over het transport over water van zijn eindprodukt (mestkorrels met bestemming Zuid-Europa) staat hij echter zeer positief. Als zijn proeffa briek volledig operationeel is, ver wacht hij over enige jaren 60.000 ton mestkorrels per jaar over water te kunnen vervoeren. Tijdens de presentatie van de plan nen van het Buro Voorlichting Bin nenvaart (BVB) werd de Helmondse mestfabriek nadrukkelijk genoemd door voorzitter J. de Vries als een nieuwe mogelijkheid voor vervoer over water. Hilberts: 'We hebben de fabriek niet voor niets aan de Zuid- fossilisatie, dat organisch materiaal omzet in olie, gas en koolstof, volle dig reproduceerbaar is'. Schippers: 'Wij hebben de kostprijs van een kilo carbon black berekend op 85 cent tot 1 gulden. De verkoop prijs ligt rond de anderhalve gulden. Een fabriek die 60.000 ton mest per jaar tot 20.000 ton carbon verwerkt, komt dan tot een winst van 9 a 10 miljoen gulden per jaar. En dan zijn de boeren al betaald en is het tran sport van de mest geregeld'. Deze florissante cijfers gelden - toe gegeven - stapelbare pluimveemest. Schippers is er echter van overtuigd dat ook drijf mest voor een kosten dekkende mestverwerking in aan merking kan komen. 'De eerste winst zit in het terugbrengen van de kosten van het indikken. Dat hoeft maar van 10 tot 50% droge stof en niet tot 90%, zoals Promest nu doet. En juist die laatste fase van het ver dampingsproces is kostbaar'. Houding landbouw onbegrijpelijk Schippers en zijn adviseur in Pieke Beheer, ir. R. Eggink, schuiven de verantwoordelijkheid voor de ko mende landelijke mestheffing, waar mee de boeren worden 'opgezadeld', volledig door naar de landbouwor ganisaties. 'Er zijn inmiddels gesprekken met vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw, het Landbouwschap, de NCB en de Mestbank geweest. Ik snap werke lijk niet waarom de landbouw niet mee wil doen. Misschien omdat de landbouworganisaties de hele mest verwerking via de mestbanken en Promest in eigen hand willen houden'. De afzet van mestkorrels, het hui dige eindprodukt van Promest, is volgens Eggink niet voor de lange termijn en in grote hoeveelheden ge waarborgd. Het sterke punt van fos silisatie is juist, dat die een eindpro dukt oplevert dat buiten de land bouw om kan worden afgezet, met name in de rubberindustrie. Veelbelovend Schippers zwaait met enkele brieven, die de industriële waarde van carbon moeten aantonen. De direkteur van DSM Research laat weten dat de toe- Willemsvaart gebouwd. Als de fa briek op volle kapaciteit draait, ben ik zeker van plan om het eindpro dukt over water te gaan vervoeren. Dat is voor ons verreweg het goed koopst'. Op dit moment zijn de hoeveelheden mestkorrels die in Helmond worden geproduceerd nog te klein. In de proeffabriek wordt 100.000 ton mest per jaar aangevoerd, wat resulteert in 5 6000 ton mestkorrels. 'Dat gaat nu nog per as naar Antwerpen en Rotterdam, waar het in zeesche pen richting Zuid-Europa wordt overgeslagen. Ik verwacht dat we de grote fabriek in 1992 aan het draaien hebben. Dan praten we over een aanvoer van 1 miljoen ton mest en 60.000 ton eindprodukt per jaar'. Mag voor het vervoer van het eind- passing van Pieke Black, zoals de handelsnaam van het carbon luidt, 'veelbelovend' is voor toepassing in eenvoudige rubberartikelen, zoals rubbermatten en tuinslangen. Ook het Amerikaanse chemische bedrijf Vanderbilt is enthousiast en nodigt Schippers zo ongeveer uit om het carbon te leveren. Minder positief is een brief van de Brabantse milieu-gedeputeerde R. Welschen, die op 9 januari jl. Pieke Beheer laat weten dat zijn voorkeur bij het oplossen van de mestproble matiek 'langs andere sporen' loopt. De brief klopt volgens Pieke Beheer aardig met het feit dat Schippers nog nooit één cent subsidie van welke overheid dan ook heeft ontvangen. Wel heeft de Stuurgroep Mestpro blematiek twee jaar geleden een be drag van ongeveer 25.000 gulden overgemaakt naar de Holding Agra rische Fossilisatie, een samenwer kingsverband van boeren en be drijfsleven. Landbouwschap Woordvoerder W. van Slagmaat van het Landbouwschap noemt fossilisa tie één van de oplossingen van het mestprobleem. 'We willen iedereen die goede ideeën heeft een kans ge ven. Schippers wordt zeker niet ge negeerd. Zijn techniek ziet er tech nisch goed uit en ik hoop dat hij erin slaagt om de fossilisatie operationeel te krijgen. Maar het ontbreekt ons aan financiële mogelijkheden om al le proeven te ondersteunen. Daarom ook wordt nu gedacht aan het instel len van een heffing. Pas als er geld binnenkomt, kun je ook andere mo gelijkheden verder onderzoeken'. Promest in Helmond is van plan om zijn schone afvalwater via een ekstra leiding aan naburige glastuinders te leveren. Direkteur ir. B. Hilberts van de nieuwe mestverwerkingsfa briek noemt het afvalwater zelfs zui ver genoeg om te drinken. Het ver dient bijna de kwalifikatie gedestil leerd water. Dat heeft een onderzoek door het proefstation voor de tuin bouw in Venlo uitgewezen. Als gietwater voor de tuinbouw ziet Hilberts goede mogelijkheden. Naar aanleiding van het Venlose onder zoek heeft hij bij de gemeente Hel mond een plan ingediend om een lei ding te leggen naar het nabijgelegen industrieterrein, waar een glastuin bouwbedrijf interesse heeft in het af valwater van Promest. Ook andere tuinders hebben belangstelling getoond. Hilberts noemt het erg jammer, dat produkt van Helmond naar de zee havens het vervoer over water het meest voor de hand liggen, de aan voer van mest ligt volgens Hilberts een stuk 'genuanceerder'. 'We betrekken de mest uit de direkte omgeving van de fabriek, zeg maar uit Oost-Brabant en Noord- Limburg. Voorlopige berekeningen wijzen er op, dat het goedkoper is om tankwagens rechtstreeks naar de fabriek te laten rijden. We betalen nu vier gulden per kuub mest aan transportkosten. De mesttransport- bedrrjven hebben een uitgekiend systeèm opgezet om bij ieder boeren bedrijf de drijfmest op te halen. Bo vendien worden grote gebieden in Oost-Brabant niet via het water ont sloten'. NCB-voorzitter ir. A. Latijnhou wers laat zich kritischer uit. 'Een paar jaar geleden leek de techniek erg veelbelovend, maar mijn ver trouwen is sindsdien niet toegeno men. In feite hoor ik in grote lijnen hetzelfde verhaal als toen. Pas bij overtuigende rapporten en getallen en harde bewijzen aangaande afzet- overeenkomsten ga ik 'om'. Boven dien ligt het wezenlijke probleem bij de drijfmest'. Het rapport van het in landbouw- kringen bekende ingenieursburo Van Aspert is bij Latijnhouwers on bekend. 'Maar er zijn wel meer rap porten vrijwel ongezien in de la ver dwenen'. De NCB-voorman voegt er aan toe, dat ook het afleveren van zuiver water een belangrijk gegeven is. Waterzuivering bepaalt in niet ge ringe mate de produktprijs bij Promest. Pieke Beheer heeft aan de kosten voor waterzuivering gedacht. Die zijn al meeberekend in de kostprijs van de fabriek, die volgens de laatste offerte van AKF in Goes op 34,5 miljoen gulden is begroot. Licentie-strijd De lobby in landbouwkringen is niet de enige strijd die Schippers en de al dit gezuiverde water via de riole ring wordt afgevoerd, zoals tot dus verre gebeurt. 'Wij denken toch aan de tuinders gietwater te kunnen leve ren, dat een paar dubbeltjes goedko per zal zijn dan gewoon leidingwa ter. Het sluit ook aan bij onze filoso fie om alle afvalstoffen uit mest te hergebruiken'. Komkommers Het proefstation voor de tuinbouw heeft vorig jaar tienduizenden liters water van Promest gebruikt voor de komkommerteelt. De onderzoeksre- Bij najaarstoediening van dierlijke mest gaat gedurende de winterperio de veel stikstof verloren. Voor een efficiënt gebruik van de stikstof in dierlijke mest kan de mest dan ook het best in het voorjaar worden toe gediend. In de akkerbouw is dit om praktische redenen vaak niet moge lijk; op zandgronden liggen nog de beste mogelijkheden. Voorjaarstoediening van dierlijke mest is niet makkelijk te combineren met het N-mineraalonderzoek van de grond. Na toediening van de mest moet met het N-mineraalonderzoek minimaal zes weken worden ge wacht. In veel gevallen betekent dit dat de resultaten van het N- mineraalonderzoek te laat bekend zijn. In die gevallen is het beter om het N-mineraalonderzoek uit te laten voeren vóór het toedienen van de mest. De hoeveelheid werkzame stikstof die met de dierlijke mest wordt gegeven moet dan van het ad vies worden afgetrokken. Deze hoe veelheid moet worden geschat, waardoor de precieze stikstofgift he laas niet bekend is. De schatting van de hoeveelheid werkzame stikstof is het nauwkeu rigst bij direkt onderwerken van de mest. Hiermee wordt ammoniakver- zijnen voeren. Ook de verhouding met de AKF-fabriek in Goes (AKF), eigendom van het overheidsbedrijf De Schelde-Verolme, is grondig ver ziekt. In een samenwerkingsovereen komst die uit maart 1988 dateert staat, dat de Zeelandse fabriek ruim te beschikbaar zou stellen en daarin de proeffabriek zou bouwen. Boven dien verkreeg AKF het recht om als hoofdaannemer voor fossilisatiefa- brieken in Nederland op te treden. 'De proeffabriek is, zij het na veel vertraging, gebouwd. Daar is intus sen een groot aantal proefruns ge draaid. Daarna hebben we vrijwel niets meer van ze gehoord. Ondanks herhaalde aandrang van onze kant hebben we nog geen enkel ontwerp voor de bouw van een fabriek ge zien', aldus Schippers. Het touwtrekken om licenties en pa tenten heeft geleid tot een ingewik keld juridisch steekspel, waarvan het einde nog niet in zicht is. Hoelang Schippers dit nog kan volhouden, is onduidelijk. Schippers: 'We ver moeden dat AKF bezig is met een uithongeringstaktiek, met het doel om het fossilisatie patent 'om niet' in handen te krijgen'. Harry de Bot sultaten bleken zeer gunstig. De op brengst van de vruchten was met Promestwater gelijk aan die van het traditionele gietwater. Bovendien voldoet het uit mest afkomstige wa ter aan de strengste normen voor gietwaterkwaliteit. Het water uit de mestfabriek blijkt zelfs maar 10 mil ligram nitraat per liter te bevatten, terwijl er een norm geldt van 25 mg. Als de proeffabriek straks op volle kapaciteit draait, kan zij 450.000 ku bieke meter water leveren. Hiermee kunnen zeker 40 hektaren worden bevloeid. vluchtiging grotendeels voorkomen. De hoeveelheid direkt werkzame stikstof is dan ongeveer gelijk aan de minerale-N-fraktie in de mest. En daar zijn gemiddelde cijfers van be kend. De werkzaamheid van de or ganische stikstoffraktie uit de mest blijft een onzekere faktor. (bron NMI) Nederlandse milieuregels grotendeels verenigbaar met EG-recht Het grootste deel van de Nederland se milieuregelgeving en de instru menten die daarin zijn opgenomen is verenigbaar met het EG-recht, om dat de toepassing ervan gerechtvaar digd is in het belang van de bescher ming van het Nederlandse milieu. Ook nadat harmonisatie heeft plaatsgevonden door middel van richtlijnen kunnen nationale maatre gelen voor verdergaande milieube scherming blijven bestaan. Dat blijkt uit een onderzoek, dat het Eu ropa Instituut van de Rijksuniversi teit Leiden heeft verricht naar de ju ridische gevolgen van 'Europa 1992' voor het Nederlandse milieubeleid. Vrijdag 9 maart 1990 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 23