VII0 It iii: VltOIIW 'Het hoe en waarom in de Bond' Zusterlijk delen Beroepsstatus, wat betekent dat? PHL0 kursus 'EG landbouwpolitiek' Wereldploegwedstrijden 1990 Werkervaring opdoen in Canada P.J.Z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Op 15 november '89 startte in het Dorpshuis te Wilhelminadorp een kaderkursus gegeven door de dames De Koning en Stork. Voor wie is de ze kursus bestemd? Mevrouw J. Elema-Meinardi, provinciaal-presidente, stelt de leidsters aan ons voor en benadrukt, dat de Bond werkt voor en door le den, die als ze dat willen bestuurlijk bezig kunnen zijn. Zij hebben dan recht op ondersteuning van de Bond. Deze leden noemen wij kader leden. Onze groep bestond uit 12 da mes. Uit de kennismakingsronde bleek, dat zij allemaal verschillend bezig waren in de Bond. Als bestuurslid van een plaatselijke af deling, in een provinciale kommis sie, een ervan was een kersverse gespreksleidster. De^kursus is nieuw en het is de be doeling, dat deze in de toekomst ie der jaar gegeven wordt voor nieuwe bestuursleden. De inhoud van de kursus, die vier avonden omvat is: De struktuur van de Bond; De ge schiedenis; De doelstelling en de ei gen motivatie, dus je eigen plekje in de Bond. Wat hebben we geleerd die vier avonden? Dat de Bond na 60 jaar nog steeds springlevend is, en in speelt op aktuele situaties in de sa menleving. Door gespreksgroepen wil ze inhoud geven aan de maat schappelijke betrokkenheid en in ak- tie komen. Meepraten in de ruilver kavelingskommissie en de milieufe deratie, over bemesting en bestrij dingsmiddelen en diverse andere za ken. Dus meepraten over onderwer pen, die ons allen aangaan. De vraag komt aan de orde voel je je medeverantwoordelijk voor de gang van zaken in de Bond, in je eigen af deling? Hier diskussiëren we over, want iedereen voelt dit weer anders aan. De vier avonden vlogen om, en na tuurlijk kwamen we tijd tekort bij een zo breed scala. Toch is volgens mij de opzet van de kursus zonder meer geslaagd te noemen. We heb ben allemaal veel opgestoken, en wat nog belangrijker is, je gaat er over doordenken thuis. De kursus verliep prettig, één van de fijne din gen in de Bond is, dat je komt om te leren. Er wordt niet van je verwacht dat je alles al weet bij aanvang van de kursus. Om met Janny Elema te spreken: 'Je mag fouten maken in de Bond'. Geen supermens Dat is een heerlijk idee, dat je geen supermens behoeft te zijn, om in de Bond te kunnen functioneren. Waar vinden we dat tegenwoordig nog in deze prestatiegerichte maat schappij? Dit is het geheim van de 70.000 leden van de Bond. Je kunt er je zelf zijn, op een plezierige manier leren je te ontspannen en te ontplooien. Tevens zijn de kontakten met anderen waar devol, zo bleek ook op deze kursus weer. Wat mrs. Watt (ACWW) al opmerk te jaren geleden, geldt nog steeds: 'Het is heerlijk om in de Bond vrien dinnen te hebben, om op terug te kunnen vallen'. Natuurlijk is het afgezaagd om te zeggen, maar toch: 'Van de 34 da mes, die uitgenodigd waren voor 'Het hoe en waarom in de Bond', waren er slechts 12 gekomen'. Jammer voor die andere 22 dames: ze hebben veel gemist, wij hebben veel geleerd en nieuwe vriendinnen gekregen in de Bond. A.J.J. de Jonge-van Geest Op 30, 31 mei en 1 juni 1990 zal in Wageningen de kursus 'EG- landbouwpolitiek' worden gehou den. Prof.dr.ir. J. de Hoogh en ir. H.J. Silvis hebben de kursusleiding in handen. De kursus wil een syste matisch overzicht geven van het ont staan en de werking van het gemeen schappelijk landbouwbeleid en van de verschillende belangen die hierbij in het geding zijn. De kursus is bestemd voor afgestudeerden van de Landbouwuniversiteit en het Hoger Agrarisch Onderwijs, alsmede voor anderen met een gelijkwaardige opleiding. De inschrijftermijn ein digt op 2 mei a.s. Voor nadere inlichtingen, telefoon 08370-84093. Ik noem je soms mijn zuster, vrouw uit Afrika, uit Azië, uit Latijns-Amerika Maar is dat geen laffe streek? Ik noem je soms mijn zuster maar ken ik jouw leed? ruik ik je zweet? droog ik je traan, of dors ik jouw graan? Wieg ik jouw kind dat je intens bemint? Ik noem je soms mijn zuster maar zing ik jouw lied? en dans ik in jouw kring? bid ik tot jouw God? en deel ik jouw geheim? is jouw lach ook mijn lach? En zindert in mij ook jouw vreugd? Ik noem je soms mijn zuster, vrouw uit Afrika, uit Azië, uit Latijns-Amerika, maar is dat geen laffe streek? Aan de weeldetafel schuif ik bij, mijn kleren hangen op een rij. Bij elke kwaal kom ik op verhaal. Toeslag, premie, loon... neen, ik ken geen gemis. Ik noem je soms mijn zuster. ik, weldoorvoede en verwende blanke vrouw, maar mijlenver is jouw leed en is jouw angst, is jouw honger en is jouw rouw. Ik noem je soms mijn zuster voortaan doe ik dat bewuster en kom ik je - delend - tegemoet moeizaam, voet voor voet. Louisa Vrints-Thans lid K.V.L.V.-Wijshagen Wereldkampioenschappen ploegen weer in eigen land De wereldkampioenschappen ploe gen 1990 vinden plaats in Neder land. Op 21 en 22 september worden de wedstrijden gehouden bij Zeewol- de in de provincie Flevoland. Het is de 37e keer dat de wereldkampioen schappen ploegen worden gehou den. Van de 27 deelnemende landen hebben er 18 als gastland opge treden. ...HOE MOET IK U BOEKEN MEVROUW: AFTREKPOST VAN UW MAN... OF LOONLAST-POST. Tijdens de Landbouw Rai 23 januari 1990, was er een thema-ochtend georganiseerd voor agrarische vrouwen door de Centrale van Platte landsvrouwen, de landelijke koepel van de drie plattelandsvrouwen organisaties. Hier presenteerde de Centrale haar idee voor een beroepsstatus voor de meewerkende echtgenote. De agrarische vrouwen die kiezen voor de man/vrouw maatschap vinden nu, na de recentelijke herziening van de belastingwetgeving een gunstiger regeling dan voorheen. Van alle agrarische vrouwen wordt verwacht dat er zo'n 20 a 30% kiezen voor de man/vrouw maatschap met gelijke rechten en verantwoordelijkheden. De overige 80% zal kiezen voor mee werkende echtgenote en voor die groep moet nog het één en ander ge regeld worden, willen zij niet achter gesteld worden. Voor hen is het no dig een goed geregelde positie te scheppen met betrekking tot belo ning sociale zekerheid en rechtsposi tie. De Centrale stelt voor deze rege lingen onder te brengen in een be roepsstatus. Dat betekent dan dat meewerkende echtgenote een beroep is, waardoor het in wetten en regel geving is in te passen. De Centrale heeft een ontwerp ge maakt en in een leesmap uiteengezet. De leesmap is bedoeld voor de me ningsvorming van agrarische vrou wen eventueel in groepen te bespre ken. Er is een vragenlijst bijgevoegd, waarin antwoord aan de Centrale gegeven kan worden, graag voor 1 mei a.s. De leesmap is geschreven door Toos Lodder en Agnes van Heel en te bestellen bij: Centrale van Plattelandsvrouwen, Visschersplein 160 D 4, 3511 LX Utrecht, tel. 030-331596. Prijs: 4,50 porto kosten. Het is verstandig je in je positie te verdiepen en aan de Centrale door te geven. Het welslagen van het onder brengen in een beroepsstatus is af hankelijk van de behoefte en de poli tieke haalbaarheid. tekening Janneke Jansen uit "Beroepsstatus" v.d. Centrale v. Plattelandsvrouwen Dit voorjaar en zomer zijn er weer ruime mogelijkheden voor agrari sche jongeren, die naar Canada wil len voor een periode van minimaal 9 en maximaal 12 maanden. De meeste mogelijkheden zijn er op melkvee- en gemengde bedrijven en in beperkte mate op akkerbouwbe drijven, boomkwekerijen en var kenshouderijen. Kondities: tussen de 18 en 28 jaar oud zijn; ongehuwd zijn; kennis hebben van de Engelse taal; in goede gezondheid verkeren; in het bezit zijn van rijbewijs B; voldoende per soonlijkheid hebben om op eigen be nen te durven staan; bereid zijn naar de voorbereidingsbijeenkomst te ko men; niet eerder aan dit programma hebben deelgenomen. Kandidaten, die niet over een eigen werkgeversadres beschikken, heb ben voorrang bij de verdeling van de werkvergunningenPraktijkervaring is een vereiste! Voor meer informatie c.q. aanmel dingsformulieren kunt u terecht bij: Sekretariaat "Agrarisch Program ma Canada", Duinweg 7, 1860 AB Bergen, tel. 02208-97200. welke voorwaarden?; Samen werken op 't bedrijf en de beloning?; Samen ondernemen in maatschap/firma; Uren tellen is werk zichtbaar maken (onderschat je eigen werk niet); Po sitie vrouw bij financiering door bank; Risiko's goed verzekeren. Het is prettig geschreven ook duide lijk waar 't onderwerpen betreft die geen dagelijkse kost aan de keuken tafel zijn, maar wel belangrijk om een bewuste keuze te maken, zodat er met vertrouwen samen een toe komst opgebouwd kan worden en met recht gezegd worden: we staan er toch samen voor? Voor gezin en bedrijf. J.G. in 't Veld-Janse Vrijdag 9 maart 1990 Ir. T. Lodder Als je met een boer of tuinder trouwt Onder deze titel is een stevige bro chure uitgegeven door het NAJK (Postbus 816, 3500 AV Utrecht, tel. 030-730830) met financiële steun van de Rabobank, met medewerking van de Begeleidingskommissie, Adviezen van diverse deskundigen, zoals ir. T.A. Lodder (Centrale van Platte landsvrouwen), mr. Post (kandidaat-notaris), mevr. Ruyter- Boon, SEV-ster Accountantskan toor en Belastingadviesbureau, Sociaal-Ekonomische Voorlichtings diensten, mogen daarbij versneld worden. De positie van jonge agrarische vrouwen voor, tijdens en na de be drijfsovername is tot nu toe vaak onderbelicht. In deze brochure wor den aan de hand van duidelijke praktijkvoorbeelden veel zaken be handeld die voor de toekomst van de jonge agrarische vrouw van belang zijn. En niet alleen voor haar, ook haar (toekomstige) man en hun ouders. Die zijn allen partij bij de overname van een bedrijf, vooral van een familiebedrijf. Enkele onderwerpen uit de inhoud van de brochure: Trouwen onder Afd. Langstraat 9 maart: Filmavond met de film "Indiana Jones and the Temple of Doom". Plaats: Zidewinde. Aan vang: 20.00 uur. Kosten: leden 5,niet-leden 7,50. 23 maart: Touwtrektoernooi. Plaats: Manege van de kleine hoef jes te Waspik. Opgave en informatie voor zowel dames als heren t/m 15 maart bij Jan de Man. Tel.: 04167-72406. Inschrijfgeld: 10,—. Afd. Tholen/St. Philipsland 9 maart: Bowlen te Roosendaal van 21.00 tot 23.00 uur. Opgave bij Piet: 01662-2532. 11 maart: Volleybaltoernooi in Halsteren. Informatie: heren bij Frans 01163-3439; dames bij Titia 01667-2401. 24 maart: Juweel. 16 april: Vissen. 20 april: Algemene Ledenverga dering. Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen 17 maart: Zwemmen in het subtro pisch zwemparadijs de Roompot. Vertrek: 9.45 uur vanaf het plein te Zaamslag. Info en opgave voor 13 maart bij Wilco (01146-1533). Afd. Noord-Beveland 16 en 17 maart: Grote avond met het cabaret: "Tismeoeajetzeit". 16 Maart voor leden en donateurs. Hiervoor zijn kaarten te bestellen bij Joke (op 12 maart tussen 19.00-20.00 uur, tel.: 01109-203) en Connie (13 maart tussen 19.00-22.00 uur, tel.: 01108-1427). 17 Maart voor iedereen (idem). Provinciale aktiviteiten Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen 19 maart: HB-vergadering. 24 maart: Juweel in de Meulvliet te Tholen. Aanvang: 20.00 uur. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 21