ZLM wil kreatieve invulling van hektaretoeslag Boerinnen schrijven zich in als werkzoekenden 100 356/ ,s4-C. Voorstel tot instellen werkgroep Bestuur KNLC wil discussie over mogelijkheden produktiebeheersing zuidelijke landbouw maatschappij Het bestuur van het KNLC is bereid de komende maan den opnieuw te gaan praten over de mogelijkheden voor produktiebeheersing voor granen. Deze discussie moet in eerste instantie gaan over de mogelijkheden in Neder land, maar natuurlijk wel een Europese uitwerking krij gen. Ook het telen voor non-food moet erbij betrokken worden. Zou er geen werkgroep kunnen komen in 3 CLO-verband of Landbouwschapsverband die zich buigt over de toekomst van de grondgebonden produktie, vroeg het KNLC-bestuur zich af op de vergadering van 6 maart. In de vergadering herhaalde het bestuur nog eens het standpunt dat het aanbod van minister Braks om de nood in de akkerbouw te lenigen (zie pag. 8) te mager was. Dit standpunt had het bestuur op de vergadering van 2 maart ingenomen. Het aangeboden pakket biedt te weinig tegenwicht tegen de verdergaande prijsdaling, veroorzaakt door de wer king van de stabilisatoren. De CLO's, waaronder het KNLC, vinden wel dat het pakket een basis biedt voor verdere onderhandelingen. Het KNLC-bestuur zou graag zien dat er binnen enkele dagen een afbouw komt van de akties. Een bemiddelaar kan misschien de impasse doorbreken. Maximale uitwerking Het bestuur van het KNLC vindt dat er maximale invul ling moet worden gegeven aan de mogelijkheden op na tionaal niveau. Het aanbod van Braks voldoet daar nog niet aan. Wel overheerst de mening dat als de overheid te gemoet komt aan de nog liggende wensen ten aanzien van de regelingen, nationaal het maximale is bereikt. In de sfeer van lastenverlichting zou nog wel het een en ander kunnen worden bereikt. Ook het voorstel van de actie voerders in de leningensfeer kan hierbij worden mee genomen. Een van de belangrijkste eisen blijft echter de verzachting van de werking van de stabilisatoren, zoals afschaffing van de medeverantwoordelijkheidsheffing, verkorting van de betalingstermijn met 90 dagen, verhoging van het interventieaankoopniveau van 94 naar 100%, herinvoe ring van het maximum vochtgehalte bij interventie naar 16% en verhoging minimumprijs van de fabrieksaard appelen. Daarom moet een groot gedeelte van de aandacht gericht worden op de marathonzitting van de EG- landbouwministerraad op 25 en 26 maart in Luxemburg. De 3 CLO's moeten samen met COPA hier een groot scheepse actie op touw zetten. land- en tuinbouwblad VRIJDAG 9 MAART 1990 78e JAARGANG NO. 4012 De afgelopen dagen hebben boerinnen (en ook boeren) zich massaal op het Arbeidsbureau ingeschreven als werkzoekenden. Zij gaven daarmee te kennen dat de inkomsten van het ak kerbouwbedrijf alléén niet meer voldoende zijn om rond te komenin veel gevallen zijn de bedrijfsinkomsten zelfs negatief Op de foto een groep agrarische vrouwen uit de Bevelanden voordat ze zich inschreven op het Arbeidsbureau te Goesafgelopen maandag. De boerendie inmiddels al drie weken ak- tie hebben gevoerdhielden deze week diverse prikakties, bestaande uit blokkades en bezet tingen van o.a. belastingkantoren en andere rijksgebouwen. Ook werden voor korte of langere tijd bedrijven geblokkeerdwaaronder de chemieconcerns Shell te Moerdijk en Total te Vlissingen. Het einde van de akties lijkt nog niet in zichtzeker niet nadat zowel het beraad van de EG-landbouwministers als het overleg woensdagavond tussen het Landbouwschap en minister Braks voor de akkerbouw niets hebben opgeleverd. Het hoofdbestuur van de ZLM, in vergadering op maan dagmiddag 5 maart 1990 in het Landbouwhuis te Goes, is van mening dat de "aanbieding" van het kabi net aan de akkerbouwers veel te mager is. Zo zal met name de oprekking van de inkomenssteunregeling (in het Zuidwesten) niet meer dan f 100,— a f 200,— per hektare zware marktordeningsprodukten opleveren voor ten hoogste een kwart van de akkerbouwers. Het bestuur van de ZLM vindt daarom dat alsnog een uiter ste poging gedaan moet worden om via nationale lastenverlichting een kreatieve invulling te geven aan de 500-gulden-per-hektare-eis. Eén en ander moet via - of namens - 3 CLO met de overheid uitputtend wor den uit-onderhandeld. Tot nu toe is een zgn. kreatieve invulling van de 500-gulden-per-hektare-eis nog niet aan de orde geweest. De ZLM denkt onder andere aan de volgende maatregelen (in willekeurige volgorde): Overname door de overheid van de keuringskosten, van de Produktschapsheffingen, van kosten in het landbouwkundig onderzoek, verlaging c.q. afschaffing van de vermogensbelasting, verlaging van de BTW op hulp- en produktiemiddelen voor de akkerbouw tot nul, afschaffing van de landbouwdieselaccijns, overname door de overheid van de waterschapslasten etc. Wanneer de onderhandelingen over de invulling van de 500-gulden-per-hektare-eis worden opgestart zou dat voor de aktievoerders reden kunnen zijn om de boeren- akties voorlopig op te schorten in afwachting van de uitkomsten van de onderhandelingen. De ZLM zou op schorting in dat geval ook aanraden om de onderhan delingen niet onnodig te belasten. Het spreekt vanzelf dat één en ander onverlet laat om ook de druk op Brus sel zo veel mogelijk op te voeren om ook déar maxi maal resultaat te halen. Donderdagmorgen 10 uur Wat we gehoopt hadden dat niet zou hoeven te gebeu ren is woensdagavond toch gebeurd. De patstelling tus sen enerzijds de actievoerders en CLO en anderzijds het kabinet is ten gevolge van de onbegrijpelijk arro gante opstelling van Braks (en mede op basis van de Lubberiaanse-niets-zeggerij) verscherpt in plaats van afgezwakt. De impasse lijkt nu groter dan ooit en de kans op blin- delingse actieverharding wordt daarmee eveneens on overzienbaar. Vanuit de ZLM spannen we ons daarom tot het uiterste in om op basis van het fungerende ei senpakket alsnog de prioriteitsstelling voor nationale compensatie (waar Den Haag zonder uitdrukkelijke Brusselse toestemming zelfstandig over kan beslissen) op de onderhandelingstafel te krijgen. We doelen op lastenverlichting (zie boven) en op de be schikbaarstelling van renteloze leningen (voorstel ac tievoerders in Den Haag). Eén en ander uiteraard onverlet latend de eisen in EG-verband gericht op de besluitvorming van de ministerraad eind deze maand en gericht op een EG-graanbeleidswijziging (produktie beheersing met taakstelling per lidstaat?). In verband met de huidige onderhandelingsimpasse zul len we vanuit de ZLM eveneens ten sterkste blijven aandringen op het inschakelen van een onafhankelijke bemiddelaar (dan wel bemiddelaars) tussen nationale regering en CLO/actievoerders. Op basis van de voormelde eisen zou dan middels op schorting van de acties de benodigde tijd en ruimte ge schapen kunnen worden om goede wil en verantwoordelijkheid (i.p.v. arrogantie en cynisme) bij regering en politiek te mobiliseren om één en ander maximaal in te vullen. Van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1