ezien Forse kritiek op het Produktschap voor Zuivel Een generatie voor ons was dit niet mogelijk geweest Massale deelname aan akkerbouwprotest Alles is politiek, maar politiek is niet alles Nog vele hobbels te nemen voor oeververbinding er is Het is te hopen dat het onstuimige weer van de laatste weken ook in on ze "WESTHOEK" tot het verleden mag behoren. Al met al zijn er nogal wat stukken gevallen en de financië le schade is groot. Eigenlijk hebben we dat de laatste jaren niet zo mee gemaakt, zeker niet zo kort na el kaar. We zijn nu in de maand maart aangeland en veler hoop is dat we wat beter weer gaan krijgen om de eerste kunstmest te kunnen (als de grond het toelaat) gaan strooien. De laatste paar weken zijn in ons ge bied de nog aanwezige aardappelen die nog in telers eigendom waren, voor 909o verkocht. Of de prijs ver der zal oplopen is en blijft moeilijk te beoordelen, veel uitspraken in die richting komen vaak anders uit, ge lukkig maar anders was het tijdstip van verkoop makkelijk van te voren te bepalen. Uien, voorzover niet in de mechanische koeling, zijn ge ruimd. 't Werd tijd, ook vanwege de zachte - of geen - winter is de spruit- lust al volop aanwezig. Het vergaderseizoen raakt op een eind voor zover het de normale win- terbijeenkomsten en jaarvergaderin gen betreft. Maar als bijkomstigheid zijn vanwege de akties van de akker bouwers nogal wat extra vergaderin gen (soms meerdere per week) aan het normale schema toegevoegd. Veel is al besproken, nog veel meer is gebeurd (landelijk). We hebben veel mensen leren kennen in positie ve of soms wel negatieve zin. Vooral de oudstrijders onder ons weten nu zeker wat er leeft onder de akker bouwers. 't Heeft al lang gerommeld binnen de diverse organisaties naar de leden toe (gelukkig niet bij allemaal), maar nu zijn we zover dat ze tegen een dergelijk beleid in opstand ko men. Zou iemand een generatie voor ons het ooit hebben durven doen wat nu gebeurt, de straat op? Dat een voorman uit landbouwkringen op de vlucht moet en dat een landbouwmi nister niet meer onder zijn eigen mensen kan of durft te komen (Braks naar Dronten). Boeren in Wijster bij de VAM stellen zich hard op, niet zo ver van het bij de oude ren - wel bekende Hollandseveld Groningen, Friesland en niet te ver geten ons Zuidwesten. Waar en hoe behalen we de eindstreep? Niet eer der dan onze vertegenwoordigers die niet op de 'werkvloer' bekend zijn eens beter onderbouwd met hun uit spraken naar buiten komen, anders klinkt er na hun toespraak boege roep, zoals in Den Bosch. Als er nog als oplossing aangedragen wordt bedrijfsvergroting, dure grond aankoop en gaan produceren voor een markt waar geen afzet voor is, dan denken velen dat zo'n uitgangs punt - en zo zijn er meerdere geuit - niet goed overkomt. Deze man was toch onder de indruk van zo'n reageren van het publiek. We hebben hem dan ook aangera den eens goed in de praktijk te infor meren en niet altijd door zijn vaste kern van adviseurs. Jammer dat het zo gaat. Vraag: zouden de specialis ten in Brussel alles weten hoe het in de praktijk toegaat of speelt de poli tieke beoordeling de grootste rol? Ook nationaal loopt het soms on danks vele regelgevingen toch anders dan het volgens het boekje zou moe ten. Op visserij-gebied klopte het ook niet helemaal. Zwarte melk, verdwenen bestemming, niet te ach terhalen, AID was gevolgd, konden de vrachtauto (melktank) niet bij houden??? En dan de zwarte str... (mest), maar daar heeft altijd al een luchtje aan gezeten. U ziet wel, in ons gebied le ven we volop mee met de problemen landelijk en in de EEG. Ook in de LANGSTRAAT zijn de stormen eindelijk geluwd. De schade is hier en daar vrij aanzienlijk, al lijkt het benoorden de Bergse Maas nog een haartje erger te zijn. Door al die wind werd het water flink gestuwd waardoor het Oude Maasje en het Zuiderkanaal zeer hoge peilen te zien gaven, wat veel kwel tenge volge heeft. De vlugsten onder ons hebben de eerste stikstof al op het weiland lig gen. Het haast uitbundige lenteweer en de bereikte temperatuursom sti muleerde vorige week deze voor jaarskriebels. Nu maakt de natuur wat pas op de plaats en zijn de weersomstandigheden een beetje normaler geworden. Door de zachte winter is het voederverbruik van ons vee lager en houden we nog meer kuilvoer over dan we dachten. Min der prettig is dat de melkprijs ook flink lager is dan vorig jaar om deze tijd: 7 cent! Ook de kalverprijzen zijn fors onderuit en iedereen ver wacht wel dat de hausse in de melk veehouderij voorbij is. Tijdens onze afdelingsvergadering was er forse kritiek op het Produkt schap voor Zuivel, dat nog steeds niet bij machte is volledige informa tie m.b.t. het melkquotum te geven voor het lopende jaar dat bijna om is. Een treurige zaak dat je als melk- leverancier nu nog niet precies weet waar je aan toe bent In de akkerbouw zijn de stormen de ze week nog niet geluwd. Vele akties en demonstraties geven uiting aan de moeilijke situatie in gezinnen en be drijven. Het vraagt van onze aktie- leider veel wijsheid om hierbij de goede keuzes te maken. Het grote publiek heeft behoorlijk begrip en sympathie voor de akties, maar ook dat heeft natuurlijk grenzen. Onze aktieleiders uit West-Brabant kunnen terug zien op een indruk wekkende, stijlvolle demonstratie in het Provinciehuis. Een machtig ge zicht al die trekkers met veelal zwaailicht op door de Langstraat pe zien trekken. De groep van Cor No- teboom en de zijnen vond grote weerklank in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch. Maar minstens zo belangrijk vind ik de spontane ondersteuning uit de Langstraat met zo'n twintigtal trac toren van voornamelijk veehouders. Dat is echte solidariteit! Wij werden door het provinciaal bestuur gastvrij ontvangen met kof fie, krentebollen en erwtensoep. Ie mand merkt op: "Als ze dik gevoerd zijn, blijven ze vanzelf rustig". Maar nu de resultaten. Wij hopen vurig dat de toezeggingen van minis ter Braks aangevuld met Brusselse maatregelen in voldoende mate aan gerechtvaardigde verlangens tege moet komen. Zou het niet verstan dig zijn nu verdere akties op te schorten in afwachting van de uit werking van de gedane voorstellen? Van de nationale en EG-politiek naar de gemeentepolitiek. Ook daar worden belangrijke beslissingen ge nomen over de ontwikkelingsmoge lijkheden van onze bedrijven. Met waardering voor de goede aanzetten is over het ontwerp bestem mingsplan buitengebied van de ge meente Sprang-Capelle door land en tuinbouw het laatste woord nog niet gezegd. Op de politieke avond, die op 19 maart door onze kring ge organiseerd wordt, kunnen we onze gemeentepolitiek hierover eens aan de tand voelen. Ook in het "LAND VAN AXEL" heeft het wederom flink gestormd. Veel reeds ingewaaide schuren, wer den nu nog eens de genadeklap toe gebracht. De in dit geval letterlijke stilte voor de storm werd overigens goed benut voor het uitvoeren van voorjaars werkzaamheden. Op veel tarwe is er al kunstmest gestrooid, al of niet na afwachting van de uitslag van het stikstof onderzoek. Ook bijna alle graszaad is gestrooid, en enkelen hebben ook reeds kali voor bieten of erwten gestrooid. Veel plantuien zijn er gepoot en hier en daar wat gerst. Helaas ziet dat er nu na de laatste zware buien niet zo mooi uit. Plas sen en daarin groepen eenden geven niet veel perspektief voor een opti male opkomst. En op de slempge- voelige gronden is het toch ook even afwachten of alles nog op zijn poot jes terechtkomt. Nu de grond weer wat natter is, is er weer volop gelegenheid om met de akties door te gaan. Weliswaar niet zo fanatiek als de noorderlingen. Zij weten van geen wijken, hier is men toch wat gematigder. Wellicht staat men in dat Noorden ook met de rug tegen de muur. Zij hebben reeds veel meer moeten inleveren dan wij in het Zuidwesten. Hier is toch nog altijd een veel ruimer bouwplan mogelijk, dankzij het gunstiger klimaat. Ove rigens blijkt ook hier heel genuan- Het voorjaarswerk dat op WAL CHEREN wat aarzelend een aan vang had genomen in de laatste week van februari, in de vorm van kunst mest strooien, graszaai in tarwe - hetzij voor zaadteelt - hetzij voor groenbemesting - is door de regen en de daarbij zoveelste storm stilgelegd. Enkele percelen zomertarwe en gerst zijn ingezaaid. Het overgrote deel van onze grond is in deze tijd van het jaar niet bekwaam ter berijding en zeker niet ter bewerking. De kans om over de nachtvorsten wat te doen worden met de dag kleiner. Veel kollega's doen voorzichtig aan met de eerste N-gift vanwege de ho ge bodem voor raad; tegelijkertijd werkt het kostenbesparend en mi lieuvriendelijk. De stormen in samenwerking met hoge waterstanden hebben aanzien lijke schade toegebracht aan onze dijken en duinen. Het zal weer extra kosten vergen om dit te herstellen, terwijl het Waterschap toch nog al wat plannen heeft in de toekomst, wat omgerekend in verhoging van 't geschot niet mis is. Er zullen priori teiten gesteld moeten worden, veilig heid staat voorop, huisvesting staat boven aan 't verlanglijstje, terwijl het waterbeheersingsplan dat binnen het landinrichtingsplan een sleutel positie in zal nemen een hoge priori teit moet hebben. Vrijdag 9 maart 1990 De minister van Waterstaat heeft in 't holst van de nacht de stormschade - voor zover te zien - bekeken en al wat financiële steun toegezegd. Wat dat betreft reageert ze vlugger dan haar kollega Braks van Landbouw op de financiële schade die akker bouwers al jaren door politieke stor men worden aangedaan via nationaal- en EG-beleid. Walcherse akkerbouwers hebben vorige week, en ze zijn niet van plan het hierbij te laten, massaal en hoorbaar laten blijken dat ze nog akkerbouw wil len. Een proteststoet die begon met de blokkade van Belastingkantoren werd vervolgd door een trekkertocht door 't gebied. Tijdens de blokkade hebben akkerbouwers een gesprek gehad met medewerkers van Be lastingdiensten en hebben hun zor gen, grieven en wensen kenbaar ge maakt. De colleges van B W van de gemeenten Valkenisse, Marieker- ke en Veere werden ten gemeente huize bezocht, terwijl deze werden geblokkeerd. Met deze al of niet vol tallige colleges zijn akkerbouwers een gesprek aangegaan over de mo gelijkheden die gemeenten kunnen bieden aan de akkerbouwproblema- tiek binnen hun mogelijkheden op het gebied van wet- en regelgeving en subsidiebeleid. Men is wel onder de indruk gekomen, de akkerbouwers ceerd gedacht te worden over zulk soort akties. Ronduit tegenstanders, ook tegen publiekvriendelijke akties, en enor me fanatieke voorstanders die bereid zijn elke dag de straat op te gaan. Het liefst met de trekker, dat moet er dan bijgezegd. Resultaten? De vraag nog. Toch schijnt er wel bewe ging te komen. Ook in het E.P. zijn de akties in Nederland niet onopge merkt voorbijgegaan. Ook van deze kant lijken voorstellen te komen. Voorzichtigheid is echter op zijn plaats, er zitten immers verkiezingen aan te komen. Ook de toezegging over de bouw van de V.O.W. zou daar toch wat mee te maken kunnen hebben. In het verle den zijn reeds dikwijls toezeggingen gedaan in verkiezingstijd. Toch heb ben velen nu de hoop op de uiteinde lijke realisering gevestigd. Er zullen toch nog vele hobbels genomen moe ten worden vooraleer onze produk- ten ongehinderd de Schelde over kunnen worden gebracht. Transport blijft moeilijk, de veerbo ten zijn nu ook regelmatig uit de vaart. De brug bij Sluiskil blijkt steeds meer voor gewacht te moeten worden en bij Terneuzen is ook nu weer voor de zoveelste maal een brug defekt. Ook hierdoor ontstaan er weer lange wachttijden zowel voor verkeer als voor scheepvaart. De wens van de stad Gent om een nieuwe haven met tunnels onder het kanaal aan te leggen wordt door de ze voorvallen extra gestimuleerd. dan, welke drukbezette lieden burge meesters zijn. In volgorde van be zoek is verschil in benadering ge- konstateerd dat uitéénliep van soli daire instelling, ingetogen gedoging en begrip tot arrogante allures. Op 21 maart a.s. zullen de kiezers bepalen wie plaats mag nemen op "'t pluus" in de raadszalen. Het zou best eens kunnen zijn dat veel akker- bouwgezinnen toch wat selektiever de punt van het rode potlood zullen hanteren en afstand nemen van historisch-traditioneel stemgedrag als de stemlokalen op de dag ten minste bereikbaar zullen zijn...! Hopelijk zal in de komende weken een doorbraak komen in de ontstane moeilijke situatie. Akkerbouwend Nederland heeft nu bewezen en laten blijken dat het menens is, en als Walchenaren zo massaal de straat op gaan, hun instelling en mentali teit kennende, dan zijn er grenzen overschreden. Geld is niet het grootste probleem zei Lubbers. Laten ze dan ook in de politiek de moed opbrengen om het in de richting te sturen van de ge rechtvaardigde wensen van de ak kerbouw, en zich niet verschuilen achter allerlei verzinsels van niet mo gen of kunnen. Het ligt aan hen om de trekkers te brengen waar ze thuis horen, in de schuur of op de akkers. Als praktijkschrijver uit WEST ZUID-BEVELAND sta ik even stil bij de afgelopen weken. Die stonden in de kijker van de pers en de land bouw zelf, vanwege de akties. Mijn persoonlijke ervaring was tij dens de tamme reis naar Aken, dat ieder voor zich aan het denken was 'wat kunnen wij nu nog meer doen'. Kennelijk heeft iedereen begrepen dat de landbouwpolitiek alleen maar bestaat uit de arrogantie van de macht. Zo ontstond een solidaire groep die als het moet het openbare leven stil legde; niemand was verant woordelijk, dus iedereen ongrijp baar. Dat werd door het publiek be grepen, op een enkele burgemeester na en professor De Kam. Waar schijnlijk is het goed dat een paar mensen van de standsorganisaties eens een degelijke uitleg aan die mensen gaan geven. Datzelfde is van toepassing op het CDA, want die partij is kennelijk ook ontgaan dat de aarde steeds de grootste werkgever is. Want alles is politiek, maar politiek is niet alles. Dat zien we ook aan de statistiek van het CBS wat aardappelen betreft. Een vergissing is menselijk, maar mijlen uit de koers komt toch wat vreemd over? De stormen van geweld zijn over ons heengegaan. De storm van windkracht 10 heeft ons niet wakker gehouden. Al loeide de wind rond huis en hof. Rammel den de pannen op het dak, en zwiepten de bomen heen en weer. We gingen rustig naar bed, we tende dat de schuiven in de stormvloedkering gesloten wa ren. We niet voor een waters nood hoefden te vrezen. Al is het een kleine veertig jaar geleden, we zullen en kunnen het nooit vergeten. Dankzij die zelfde watersnood is het gigantische plan uitgevoerd dat Deltawerken heet. Het heeft veel geld gekost maar met zulke stormachtige weken is het bewe zen dat niet voor niets zoveel in spanning en energie, kennis en doorzetting is opgebracht. De andere storm is die van graan- verbouwendé mensen die op de akker werken. Eerst waren het boze boeren. Het spreekt gemak kelijk uit. De vrouwen en man nen die het journaal lazen krijgen het vlot over de lippen. Daarna werden het boze akkerbouwers, nog later boze graanboeren. Met het veranderen van naam veran derden ook de akties. Ze waren niet zo mensvriendelijk meer. De vriendelijkheid van de mensen werd ook steeds minder. Tussen hosanna en kruisigt hem ligt tenslotte maar één week. Vanaf de dijk, en de universiteit van het leven doorgelopen te zijn, kwam er soms een lach, ook soms een traan, soms bewonde ring, maar ook een frons boven de ogen van afkeuring. Bij dit al les hopende dat er voor iederéén brood op de plank zal blijven. Nog steeds vol bewondering voor Josje en Aly. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11