Met raad en daad EISENPAKKET vanuit de Z.L.M. gezien zegge en schrijve In de tweede aktieweek hielden de akkerbouwers overwegend publieksvriendelijke akties. Op een aantal plaatsen in het land deelden de boeren aan voorbijgangers zakjes met 500 gram tarwe uit, zoals hier op de dinsdagmarkt in Goes. Ze vertelden erbij dat zij voor deze hoeveelheid, genoeg voor één brood, 18 cent ontvangen, terwijl de winkelprijs van het brood rond de rijksdaalder ligt. Twee cent erbij betekent dat de problemen van de akker bouwers een flink eind opgelost zijn, terwijl de broodprijs er minder dan één procent door zou hoeven stijgen. Zie voor de akties ook elders in dit nummer, (fotoWillem Mieras). m land- en tuinbouwblad VRIJDAG 2 MAART 1990 78e JAARGANG NO. 4011 zuidelijke landbouw maatschappij Op de tiende dag van de boerenakties moeten we he laas constateren dat er nog geen direct resultaat is be reikt. Voor zover wij weten wordt er sinds het gesprek met het kabinet (in casu Lubbers en Braks) vorige week zaterdag door zowel 3 CLO als het ministerie van Land bouw getracht inhoud te geven aan de zeer marginale openingen zoals door de minister-president gesugge reerd. Het is zelfs nog maar de vraag of dit gaat lukken. Overigens zijn wij uitdrukkelijk van mening dat 3 CLO moet blijven uitgaan van de oorspronkelijke eisen (zie kader hiernaast) om onze onderhandelingspositie niet bij voorbaat te ondergraven. Dit standpunt hebben wij ook als zodanig gemeld bij onze landelijke organisatie het KNLC en ook bij het overlegorgaan 3 CLO. Met de wijze waarop tot nu toe in ons werkgebied actie werd gevoerd hebben wij geen enkel probleem. De acties waren in hun opzet steeds publieksvriendelijk en resul taat gericht. De vorige week door het hoofdbestuur van de ZLM ingezette lijn ten opzichte van de acties werd in een extra vergadering maandag jl. opnieuw be vestigd: De ZLM staat achter de acties in ons werkge bied en dat geldt niet alleen voor de doelstelling maar ook voor het middel als zodanig als wel voor de uitvoe ring tot nu toe. De bevestiging daarvan werd onder meer tot uiting gebracht door aan het Zuidwestelijk actiecomité onderdak te verlenen in het Landbouwhuis inclusief de daarbij behorende faciliteiten. Daardoor kan vanuit de ZLM op zo direct mogelijke wijze met raad en daad ondersteuning worden gegeven aan het actiecomité. De opstelling van de ZLM is gericht op re sultaat. Wij spannen ons daarvoor tot het uiterste in - niet alleen binnen ons werkgebied maar ook landelijk via onze landelijke organisatiestructuur. Hoe eerder resultaat wordt bereikt hoe eerder de acties kunnen worden beëindigd en hoe eerder we voluit met ons "gewone" werk door kunnen gaan. In die zin zijn acties ook voor ons een noodzakelijk kwaad waar we echter nu niet om heen kunnen. Hopenlijk dat we u vol gende week melding kunnen maken van concrete re sultaten. Woensdag 28 februari, van der Maas Oggel Van de aktievoerende akkerbouwers (en van de landbouw organisaties) Nationaal (Den Haag): 1. Ter compensatie van EG-prijsverlagingen: Nu: 500,per hectare zware marktordeningsproduk- ten (granen, koolzaad, fabrieksaardappelen, erwten en veldbonen). Eventueel in te vullen middels een extra maximale toe passing van de EG-inkomenssteunregeling verlaging van de nationale lasten en accijnzen. 2. Breed werkende invested ngs- en omschakelings - steun regeling, waarvan (zonder belemmeringen en voorwaar den) iedere akkerbouwer gebruik kan maken. 3. Een "beëindigings/bedrijfsvergrotingsregeling" die open staat voor alle akkerbouwers (dus zonder voor waarden). EG Brussel: De Nederlandse regering dient in EG-verband alsnog al les in het werk te stellen om besluitvorming te bevorde ren, dat zodanige maatregelen worden getroffen dat de boeren-graanprijs teruggebracht wordt op het niveau van 1988. De instrumenten die daartoe gebruikt kunnen worden zijn o.a.: - verhoging van de interventie-aankoopprijs (nu 94%) - verhoging van de bewaarvergoeding (in 3 jaar ge halveerd) - verkorting van de uitbetalingstermijn bij. interventie - afschaffing (c.q. opschorting) van de medeverantwoor delijkheidsheffing (de "eerste" 3%).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1