Uitslag veiligheidswedstrijd Landbouwschap 1990 TUINBOUWKLANKEN De eerste aardappelen zitten er weer in Eerste spinazie aangevoerd van de vollegrond Tuinbouw in de Baronie: de arbeid Ligtermoet vecht 'Alar- verbod' aan Overlegorgaan industriegroenten en -fruit ingesteld Met de voor de tijd van het jaar zeer hoge temperaturen sneuvelt het ene rekord na het andere. De laatste week van februari is er zelfs spinazie van de WEST-BRABANTSE volle- grond op de veiling aangevoerd. De ze spinazie is begin december uitge zaaid. Nog even, en dagelijks wordt er weer volop spinazie voor de verse konsumptie geleverd. Eind december hebben veel tuinders, gezien het toen zachte en droge weer, spinazie uitgezaaid. Dit heeft wel gevolgen voor de prijsvorming van andere winterprodukten. Een groente als winterpeen is al bijna niet meer te verkopen en dat met af gelopen najaar het vooruitzicht dat door tegenvallende opbrengsten in binnen- en buitenland winterpeen weieens schaars en duur zou kunnen worden. Ook de vroeg geplante plantuien hebben zich al goed ontwikkeld. En kele telers hebben de gok gewaagd en eind vorig jaar al plantuien in de grond gestopt. Toch een behoorlijk risiko, want bij een matige vorst praat je al gauw over een verlies van 2500,per ha, alleen voor het plantmateriaal. Op dit moment is Alar-distributeur Ligtermoet Che mie BV onderzoekt welke wegen open staan om de verordening van het Produktschap voor Groenten en Fruit tot verbod van toepassen van Alar in de fruitteelt te kunnen aan vechten. Het bedrijf heeft er tevens bij de minister van Landbouw op aangedrongen zijn goedkeuring aan deze verordening te onthouden. De toelating in Nederland is in de zomer van 1989 verlengd tot 1 sep tember 1991. De door de toelatings autoriteiten gevraagde studies zijn door Ligtermoet ingediend. Deze zijn beoordeeld en hebben geen aan leiding gegeven een verbod op het gebruik van dit middel in te stellen. Over het begrip arbeid in de tuin bouw is de laatste jaren veel gespro ken en gepubliceerd. Veel negatiefs en helaas nog maar weinig positiefs. Gelukkig begint in dit laatste wat verandering te komen. Werk in de tuinbouw is gelukkig niet meer zoals vroeger, de hele dag zwaar en vies werk. Vooral in de glastuinbouw is dit totaal veranderd in de loop der jaren. Bijna geen enkel gewas wordt nog in de grond geteeld. In de meeste kas sen is geen grond meer te zien, alles is afgedekt met wit plastic. Dus vieze voeten is er niet meer bij. Moet men boven aan het gewas of aan de kas iets doen dan loopt men op 'stelten' of men heeft elektro karren ter be schikking, waar op gezeten kan wor den of gestaan. Tijdens de oogst is het gesjouw met kisten en kruiwagens ook al lang verleden tijd. Door het aanleggen van het zgn. huis-rail systeem, twee verwarmingsbuizen die een stukje boven de grond liggen, waarop de gewaswagens kunnen rijden, hoeft men niet meer zelf te sjouwen. Dit soort van toepassingen bespaart de teler en zijn personeel nogal wat rug klachten. Verder heerst er in een kas altijd een aangename temperatuur. Men kan in overhemd of t-shirt zijn werk doen. In de meeste kassen heeft men een centraal radiosysteem het grootste gedeelte van de plantui en alweer aan de grond toever trouwd. Zo op het eerste gezicht lijkt het erop dat het areaal zeker niet groter is dan voorgaande jaren. Dat het huidige weertype uitzonder lijk is blijkt wel uit het feit dat 4 en 5 jaar geleden, eind februari, de elfstedentocht gereden werd. Dit jaar is de elfstedentocht elders verre den, maar ook daar moest men snel zijn omdat er teveel water op het ijs kwam. De vollegrond stelers van waspeen op kontrakt zullen het dit seizoen met een aanmerkelijk kleiner areaal moeten doen. In West-Brabant wor den de laatste jaren, jaarlijks enkele honderden hektares waspeen uitge zaaid. De oppervlakte is door de af nemers nu gehalveerd. Zij geven als reden op dat de verwerkende in dustrie grote voorraden heeft en voor dit jaar voldoende aanbod heeft. Wat de grote voorraden be treft lijkt dit wat overdreven daar de opbrengsten van waspeen afgelopen seizoen 25% lager was. De werkelijke reden kan wel eens zijn dat de industrie is uitgeweken naar een andere streek of ander land. Dit voorjaar konden de telers met de afnemers geen overeenstem ming krijgen met de prijs. Enkele waspeentelers willen nu overschake len op schorseneren. Schorseneren is een gewas dat het op de zandgron den goed doet alleen de bestrijding van onkruid wil vaak problemen ge ven. Of er nog perspektief zit in deze groente is de vraag omdat het areaal in 1989 al 50% hoger lag dan in 1988. Totaal werd er vorig jaar 1800 ha uitgezaaid en hiervan lag 90% in Noord-Brabant en Limburg. De af zet van schorseneren geschiedt voor het grootste gedeelte als verwerkt produkt voor het buitenland. Nederlanders weten schorseneren als groenten nog niet te waarderen. Aspirant telers van schorseneren doen er goed aan eerst te informeren naar de afzetmogelijkheden en naar de waterdichtheid van een eventueel kontrakt. met geluidsboxen door de hele kas. Zeker op de bedrijven die de laatste jaren vernieuwd of opgezet zijn, zijn een kantine aanwezig alsmede prima toilet- en wasgelegenheden. Daar naast is er de hedendaagse biologi sche bestrijding onder glas. Door het terugdringen van chemische insek- tenbestrijding is het werk in een kas ook een stuk aangenamer geworden. Wat ook aantrekkelijk kan zijn bin nen een bedrijf is de werk- en taak verdeling. Als men personeel in dienst heeft, kan het goed zijn om met hen regelmatig een werkoverleg te houden. Ook kan het zinvol zijn om mensen bepaalde taken toe te be delen. Dit werkt stimulerend voor die mensen. Ze hebben dan toch het gevoel niet alleen nodig te zijn om het handwerk te doen. Het geeft een verantwoordelijk gevoel. Men doet daadwerkelijk mee aan de produk- tie. De betrokkenheid wordt groter, en zodoende kan de prestatie ook verhoogd worden. Personeel gaat met plezier naar het werk, wat vaak de ziektemeldingen weer omlaag brengt. Door de bank genomen wordt er behoorlijk betaald in de tuinbouw. Misschien heeft u onlangs op t.v. het projekt gezien wat in het Westen is opgestart. Mensen die willen werken in de tuinbouw, maar te ver van hun Vorige week waren de weersomstan digheden bijzonder goed om de eer ste vroege aardappelen weer aan de grond toe te vertrouwen. Daar is hier op THOLEN op de lichtere gronden behoorlijk gebruik van ge maakt. De struktuur van de grond is nog steeds goed, de droogte van vo rig jaar en het goed om kunnen ploe gen zit er nog steeds in. De ontwatering is dan ook over het algemeen goed met weingi dicht- geslempte grond, zodat de grond sneller te bewerken is. Voor veel par tijen wordt het ook tijd dat ze de grond in gaan. Met de zachte, donkere winter zijn de kiemen behoorlijk lang. Dit hoeft, wanneer ze wat afgehard zijn, geen bezwaar te zijn, al gaan deze er toch nog gemakkelijk af. Er wordt hier nog overwegend voor de vroege Ter gelegenheid van de Landbouw- RAI in januari heeft het Landbouw schap in samenwerking met de Stich ting Gezondheidszorg Agrarische Sektoren (Stigas) een veiligheids wedstrijd gehouden. In een teke ning, gemaakt door de illustrator Emil van Beest, moesten zeven werksituaties aangekruist worden die onveilig zijn of een gevaar kun nen opleveren voor de gezondheid. Daarnaast bestond de prijsvraag uit drie vragen over het veilig werken met bestrijdingsmiddelen. Uit de goede oplossingen zijn door loting de volgende prijswinnaars bepaald: de hoofdprijs, een bedrag van 500 gulden is gewonnen door F. Biesheu vel uit Dronten (29 jaar, boerin). De tweede prijs, een bedrag van 200 gul den is gewonnen door H.J. Assink uit Aalten (39 jaar, veehouder). De derde, vierde en vijfde prijs gaan naar achtereenvolgens R. Doeze Ja ger uit Dronten (39 jaar, bankem ployé), G. Vos uit Bovensmilde (17 jaar, VWO) en J. Groenendaal uit Gemonde (25 jaar, boerin/ambte naar). Zij ontvangen elk een bedrag van 100 gulden. Uit verschillende agrarische werk zaamheden in de tekening hadden de volgende onveilige of voor de ge zondheid schadelijke situaties aan gekruist moeten worden: 1Een man in een groothandel voor werk verwijderd wonen, krijgen een auto ter beschikking. Misschien moeten ondernemers in de toekomst meer naar dit soort zaken kijken, wil men goed personeel in de kas krijgen. In het hele probleem van arbeid in de tuinbouw is een grote rol toebe dacht aan de arbeidsburo's. Deze in stantie kan van groot nut zj^i om vraag en aanbod van werk bij elkaar te brengen. Maar dan zal men bij de arbeidsburo's bereid moeten zijn zich hiervoor in te zetten. Dat bete kent dat men kennis zal moeten krij gen van de arbeidsproblematiek in de tuinbouw. Waar moeten welke mensen worden ingezet? Op welke manier kan bemiddeld worden? Hoe kan men samen tot oplossingen komen? Voorlopig zullen er nog zaken ge noeg over blijven waar oplossingen voor gevonden moeten worden. Maar aan het imago als zou werk in de tuinbouw slecht en zwaar en vies werk zijn, kan het arbeidsburo al heel wat goeds doen. Als men sollici tanten wijst op het schone en veelal lichte werk, vooral in de glastuin bouw, zijn er misschien toch wel meer mensen bereid om daarin te werken. Daarnaast zullen de onder nemers zelf het nodige moeten doen om personeel te krijgen en te houden. teelt met de ouderwetse halfautoma- tische planters gepoot, al zijn deze wel veel 4-rijig en overdekt gemaakt. Zonder verlies van kiemen planten is ook hiermee vrijwel onmogelijk, al maakt het wel veel verschil of het pootgoed van het begin af aan in het licht gestaan heeft en de kiemen kort en blauw zijn. Onder glas kregen de temperaturen vorige week al vroeg zomerse waar den. De meeste gewassen krijgen dan een groei-impuls vooral radijs reageert erg sterk op zulk weer, zo dat de oogst deze week in volle gang komt. In ons gebied is het dan dik wijls voor de meeste tuinders hier een erg drukke tijd. De verschillende zaaisels worden wel zoveel mogelijk in verband gezaaid, maar af en toe ontstaan er toch pieken met warm weer. De prijs was vorige week erg bestrijdingsmiddelen die een grote onhandige zware zak met een che misch middel kiest terwijl er in de groothandel handzamere verpakkin gen voor dat middel te koop zijn. 2. Een man die in korte broek en met ontbloot bovenlichaam in een kas met een giftig middel een bespuiting uitvoert, waardoor het middel door de huid het lichaam binnenkomt. 3. Het met de hand verwijderen van loof uit een draaiende aardappel- rooimachine, een onveilige bezig heid die de laatste jaren veel ernstige ongelukken heeft veroorzaakt. 4. Kinderen mee laten rijden op een traktor, ook met een kinderzitje er op gevaarlijk, en wordt daarom af geraden. 5. Het betreden van een kas waarin onlangs gespoten is, voordat de re- entry-tijd, het tijdstip waarvoor de kas niet betreden mag worden, ver streken is. 6. Een huisdier, dat straks weer door het huis loopt, bij het klaarmaken van spuitvloeistof. 7. Een man die zonder een masker te dragen alleen een mestkelder ingaat, en hierdoor blootgesteld wordt aan gevaarlijke mestgassen zoals zwavel waterstof en ammoniak. In de overige situaties zijn de nodige maatregelen genomen ter bescher ming van de gezondheid: de agrariër die spuitvloeistof klaarmaakt draagt een masker, een bril, handschoenen, laarzen en een spuitoverall met ca puchon. In de tuinbouwkas wordt de spuitapparatuur vanuit een afge scheiden ruimte op afstand bediend, waardoor geen aanraking met bestrijdingsmiddelen kan voorko men. Een boerin in een goed geventi leerde varkensstal staat bij een voer bak waar via een verlengde toevoer- pijp korrelvoer in terecht komt, wat minder stof in de stal veroorzaakt. De eerste vraag over bestrij dingsmiddelen en gezpndheid moet met juist beantwoord worden; er ko men meer bestrijdingsmiddelen via matig zoals zo dikwijls aan het begin van het voorjaarsseizoen. Van de winter zijn de prijzen bijzonder hoog geweest maar dan is de aan voer ook erg klein. De grootste mas sa radijs komt in het voorjaar. Ra dijs is en blijft overwegend een voor- jaarsprodukt bij de konsument, on danks dat het een geheel jaar aange voerd wordt. De vraag naar radijs in binnen- en buitenland neemt om de ze tijd wel toe maar niet altijd zo snel als de aanvoer, zodat de prijs dikwijls behoorlijk weg zakt. Hopelijk zijn vorige week de voor jaarsprikkels ook bij de konsument opgewekt en neemt de vraag toe. Wanneer men ziet dat ruim een kwart van de totale radijsaanvoer op ZHZ uit ons gebied komt, dan doen we zeker in de voorjaarsmaanden behoorlijk mee. 6 de huid dan via de ademhaling in het lichaam terecht, vooral de hals en de ogen worden wat dit betreft nogal eens over het hoofd gezien. In een bestrijdingsmiddelenkast moeten de vloeibare middelen onderin staan zodat bij eventueel lekken geen ver menging van middelen kan plaats vinden. Dit was het antwoord op de tweede vraag. Tot slot de oplossing van de derde vraag: een masker dra gen is niet de enige juiste manier om kontakt met bestrijdingsmiddelen te voorkomen, meer algemene maatre gelen zoals op afstand bediende vul- en spuitapparatuur en een dichte ka- bine op de traktor komen op de eer ste plaats. Persoonlijke bescher mingsmiddelen zijn te beschouwen als een laatste verdedigingslinie. Het Bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft in zijn vergadering van 15 februari jl. besloten tot de instelling van een kommissie Industriegroenten en - fruit. Deze kommissie zal gaan fun geren als platform voor de totale be drijfskolom en zal 1 a 2 maal per jaar bijeenkomen. De belangrijkste taak van deze kom missie is het geven van gerichte ad viezen aan het Produktschap, het Landbouwschap en aan derden over onderwerpen als financiering van onderzoek, kwaliteitsbeleid, afzet bevordering, internationale samen werking en sociaal-ekonomische aspekten als seizoenarbeid en scholing. Het Spaanse areaal tomaten voor de oogst van januari t/m mei 1990 is geraamd op 8.200 ha, acht procent minder dan in 1988. Vrijdag 2 maart 1990 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19