Groene asperge, ook op uw bedrijf? tabel 1 Saldobegroting groene asperges gemiddeld per teeltjaar uitgaande van een 10-jarige teelt. hoeveelheid prijs bedrag De teelt van groene asperge is op het moment erg populair bij boeren en vollegrondsgroentetelers die zoeken naar een mogelijkheid om hun bedrijfsresultaat te verbeteren. Bijna dagelijks komt er een ver zoek binnen voor informatie over deze groene variant op de allang bekende witte asperge. Tot voor kort was het niet mogelijk om asper ge op andere gronden dan zand te telen. De groene asperge voelt zich echter prima thuis op de zavel en lichte kleigronden. Naast de voorwaarde dat een nieuwe teelt een positieve bijdrage tot het in komen moet zijn, moet het ook pas sen in uw bedrijfsstruktuur. Vooral de arbeidsbehoefte van de groene asperge moet aansluiten bij het ar- beidsverloop van uw huidige teeltplan. Kosten en opbrengsten De asperge is een meerjarige teelt. Het saldo per jaar is afhankelijk van de teeltduur. Veelal wordt uitgegaan van een teelt van 8 a 10 jaar. In het plant jaar wordt nog niet geoogst en in het tweede jaar slechts gedeelte lijk. Van het derde jaar wordt volle dig geoogst, zodoende moet de pro- duktie van de oogstjaren gemiddeld worden over de gehele teelt. Voorbeeld: aantal volledige oogstjaren: 8 jaar totale teeltduur: 10 jaar Gedurende 8 jaar een produktie van 5000 kg/ha: totaal 40.000 kg. Ge middeld per teeltjaar is dat 4000 kg. Zie tabel 1 Zie tabel 2 Markt Goede perspektieven, vooral voor eksport naar Engeland. Onze moge lijkheden liggen met name in de aan sluiting op het oogstseizoen van de zuidelijke landen, zoals Spanje. Arbeid Asperge is een arbeidsintensief ge was, m.n. doordat de oogst hand werk is. Voor het uitplanten met de hand wordt 250 tot 300 m.u. per ha gerekend. De teelthandelingen, ge wasbescherming en onkruidbestrij- ding vergen per ha plm. 130 m.u., Zie tabel 3 De groene asperge moet dagelijks geoogst worden en bij warm weer zelfs meerdere malen per dag. Per uur kan ongeveer 7 kg geoogst en veilingklaar gemaakt worden. De ar beidsprestatie kan erg snel teruglo pen als er erg veel dunne asperges aanwezig zijnBij een volproduktief gewas is voor het oogsten tussen half april en de langste dag ongeveer 600 m.u. per ha nodig. Voorbereidingen Begin tijdig met de voorbereidingen en probeer zelfs al twee jaar van te voren het aspergeperceel te kiezen. Er is dan voldoende tijd voor: - het bepalen of het perceel geschikt is (profielbeoordeling) - een onderzoek naar de voe dingstoestand en eventuele aanpas sing door inbreng van organische meststoffen, kalk en fosfaat - het onkruidvrij maken van het perceel - het toepassen van de juiste (soms een diepe) grondbewerking en - eventueel de teelt van groenbe- mester. Bodem De groene asperge kan dan wel op meer gronden geteeld worden dan de witte, maar uit bovenstaande blijkt al dat zij ook dezelfde hoge eisen stelt aan de bodemgesteldheid. De teeltduur is tot 10 jaar en voor de witte asperge wordt de volgende stel regel gehanteerd: voor elke 10 cm bewortelbaarheid meer een teeltjaar erbij. De minimale bewortelings- diepte is 80 cm, maar liever 100 cm, ook in de winter! Let daarbij op het 12 Ellen Klein slootwaterpeil en het nivo tussen de drains. Een goede waterhuishouding is een tweede vereiste. Dus zowel een goe de wateraf- als aanvoer. Het is mo gelijk dat ekstra drainage nodig is. Drainafstand: 5-7 m; diepte 1.10 m beneden maaiveld. Een humuspercentage van minimaal 2 a 3% wordt door de asperge op prijs gesteld. Als het humusgehalte van uw perceel daaraan niet voldoet, is het mogelijk om dit met 80 tot 100 ton champignonmest te vethogen. Voor kleigrond moet de pH plm. 6.5 zijn en voor zand een halve punt lager. Grondbewerking Als de struktuur goed is, kan wor den volstaan met 35 cm spitten. De organische mest en de (doodgespo ten) groenbemester kunnen dan on dergewerkt worden. Zitten er echter storende lagen in het profiel of is om andere redenen te verwachten dat de beworteling niet optimaal zal zijn, dan moet er een diepe grondbewerking plaatsvinden. Tot plm. 90 cm moeten alle storende lagen doorgewerkt worden. Het type grondbewerking wordt vastgesteld aan de hand van de zwaarte van de grond: spitfrees- of mengrotorbe- werking. De grondbewerking dient onder de droogst mogelijke omstandigheden plaats te vinden. Vóór de diepe grondbewerking moe ten de volgende werkzaamheden al achter de rug zijn: drainage, dit dient plaats te vinden in ongestoorde grond (de diepe grondbewerking mag niet dieper dan tot 30 cm boven de drains) het op peil brengen van het organi sche stofgehalte in verband met de verschraling van de bouw voor. Naast de asperges wordt ook het ge was nl. elk jaar afgevoerd (alleen champignonmest kan eventueel nog vóór het plantklaar maken worden opgebracht) Bemesting' De asperge onttrekt niet veel voe dingselementen. Dit blijkt uit tabel 4 Veel van de voedingselementen in het loof worden voor het verwijde ren van het loof naar de wortelstok ken getransporteerd, waardoor de totale onttrekking gering is. Met be mesting volgens het advies wordt ruimschoots in behoefte voorzien. Hoeveel bemesting? Bemesting in het eerste jaar Om de bemestingstoestand van het perceel goed te leren kennen, dient tijdig een algemeen bemestingson- derzoek voor asperges te worden uit gevoerd. Tijdig wil zeggen ongeveer 2 maanden voor of na een mestgift, zodat via kunstmest zonodig nog kan worden bijgemest. Als een diepe grondbewerking (meer dan 30 cm) is uitgevoerd, dan dient de monsterna- me plm. 2 maanden na de bewer kingsdatum te worden verricht om een reëel beeld van de nieuwe situa tie te hebben. De bemesting kan vol gens advies worden uitgevoerd. Bij de teelt van asperge is het nood zakelijk om het organische stofnivo op peil te houden. In principe wordt het loof afgevoerd; breng daarom voldoende organisch materiaal op voor de start van de teelt. Om de afbraak van plm. 1500 kg or ganische stof weer aar. te vullen, kan worden gewerkt met 35 ton cham pignonmest. Hiermee wordt meestal ruimschoots in de meststofbehoefte voorzien. De beworteling kan bevorderd wor den door vlak voor het planten 60-80 kg P205 per ha in de voor te strooi en. Mocht het nodig zijn nog meer fosfaat toe te dienen, dan kan dat in januari gekombineerd worden met een breedwerpige toediening van ka li en magnesium. Voor de loof groei is vooral stikstof nodig. De stikstofgift kan het beste gebaseerd worden op het N-mineraal onderzoek in maart. Als er over 90 cm diep bemonsterd wordt, wordt de N-gift 80 minus N- bodemvoorraad. Als er kort daar voor mest gegeven is, kan de gift be perkt blijven tot 30 40 kg N. opbrengsten 4000 f 5.- f 20.000,- toegerekende kosten plantmateriaal (10% per jaar) 3400 1 0,50 f 1.700,- bemesting f 400,- onkruidbestrijding f 500,- gewasbescherming f 700,- verzekering/rente f 200,- afzetkosten - fustpallet huur 40 f4,55 f 182,- - vrachtkosten 40 f 5,50 f 220,- - koelkosten 40 f 2,43 f 97,- - heffing 40 f 4,23 f 169.- totaal toegerekende kosten (afgerond) f 4.200,- saldo eigen mechanisatie f 15.800,- eventueel loonwerk (gemiddeld over 10 jaar per jaar) mest verspreiden f 100,- spitten/geulen trekken f 80,- spuiten f 1.200,- loof afsnijden f 170,- totaal loonwerk f 1.550,- saldo loonwerk (afgerond) f 14.300,- oogst veiling klaarmaken 571 uur a f15,- f 8.565,- (7 kg per uur) saldo per ha (afgerond)f 5.700,- Uit: teelbrochure PAGV. tabel 2 Saldibegroting (in duizenden guldens) voor groene asperges gemiddeld per teeltjaar uitgaan de van een aantal produkties en prijs. produktie per ha (veilbaar in tonnen) 1> prijs per kg 3 2,50 7,5 5,00 7,50 15,0 22,5 4 2,50 10,0 5,00 7,50 20,0 30,0 5 2,50 12,5 5,00 7,50 25,0 37,5 materiaal afzetkosten 4,0 4,2 4,4 saldo eigen mechanisatie 3,5 11,0 18,5 5,8 15,8 25,8 8,1 20,6 33,1 loonwerk arbeid oogst veiling klaarmaken 1,6 6,4 1,6 8,6 1,6 10,7 saldo II -4,5 +3,0 +10,5 -4,4 +5,6 +15,6 -4,2 +8,3 +21,1 1> Gemiddeld per teeltjaar. Gemiddeld per produktiejaar ligt dit 25% hoger. Uit: teeltbrochure PAGV. tabel 3 Arbeidsbehoefte voor gewasverzorging en loofruimen per ha per jaar voor teelt van groene asperges. werkzaamheden taaktijd in uren/ha N-bemesting 1 org. bemesting inwerken 25 spuiten onkruid ziekte 16 wieden 50 beregenen 10 loofruimen 30 totaal132 juni 2 2e week juni etc. Uit: teeltbrochure PAGV. tabel 4 afvoer door oogst 4,5 ton stelen loof 7,0 ton resten totale onttrekking periode van uitvoering juni 2* april 1 - september 2 april 1 - oktober 2 november N P205 K20 16 5 16 17 6 13 23 11 29 Raskeuze Belangrijk is dat er een ras gekozen wordt met een goed gesloten kop. Een losse kop wordt door de markt minder gewaardeerd. De vezeligheid van de witte asperge is voor de groene minder van belang omdat de vezeligheid bovengronds veel minder erg is dan ondergronds. 1. wortelstok met stengels 2. takjes in bloei 3. vrouwelijke bloem 4. mannelijke bloem 5. takje met bessen Figuur: Groeiwijze asperge (naar: Hahn/Zell). Ook de vroegheid is een raseigen schap die van invloed is op de prijs van het produkt. Wordt er namelijk zeer vroeg aangevoerd, dan is er nog vrij veel konkurrentie uit de zuidelij ke landen. Het is juist aantrekkelijk om op de markt te komen als in an dere landen de aanvoer al sterk is af genomen. Er is dan al een grote vraag en wij kunnen daarop goed aansluiten. Het witte aspergeras Geynlim is het meest aangeplante ras voor de teelt van groene asperge. Er is nog weinig of geen ervaring opgedaan met an dere rassen. Toch wil dat niet zeggen dat andere rassen ongeschikt zijn voor de teelt boven de grond. Rassen als Becklim en Venlim beschikken ook over ei genschappen waardoor zij hoogst waarschijnlijk ook zullen voldoen in de groene teelt. Ook de rassen Thie- lim en het ras 940 hebben goede kwaliteiten. Er is echter nog geen er varing met deze rassen voor de teelt van groene asperge. Een nadeel van Geynlim is dat zij wat dunnere stelen geeft. Voor het zelfde aantal kilo's moet er dan meer oogst- en sorteerarbeid verricht wor den. Ook is Geynlim vroeger dan de meeste andere rassen. Ellen Klein Bedrijfsdeskundige koolgewassen, spruitkool en kleine gewassen DLV team Vollegrondsgroente "Westmaas" Vrijdag 2 maart 1990 A

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 12