"Regeling gelegenheidsarbeid dit jaar waarschijnlijk niet aangepast" Demonstratie mestinjektie en ploegen met vorenpakker te Tholen Verontreinigingen op terrein voormalige veiling zullen nieuwbouw AOC niet vertragen Adjunkt direkteur ASF op studieavond PERSONALIA Acht fruittelers kregen Zilveren speld Netto winst CSM stijgt met 14 procent CSM-bietenprijs op 120,75 per ton De kans is groot dat werkgevers en werknemers in de agrarische sek- tor dit jaar nog te maken zullen hebben met de huidige regeling voor gelegenheidsarbeid. De voorstellen (varianten) die het bestuur van het ASF aan de Sociale Verzekerings Raad heeft gedaan om tot een nieu we, zoveel mogelijk aanvaardbare regeling te komen zullen hoogst waarschijnlijk de Tweede Kamer niet bereiken voor het zomerreces. Dan volgt nog de parlementaire behandeling dus het blijft voorlopig nog bij het oude. Dit hield de adjunkt-direkteur van het Agrarisch So ciaal Fonds (ASF) van het distrikt Tilburg de heer A. Adriaansen de akkerbouwers en tuinders dinsdagavond voor op een gezamenlijke studieavond van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en de afde ling Noord van de Nederlandse Fruittelers Organisatie op Schouwen- Duiveland. Op de goed bezochte bijeenkomst die plaats vond in het "Huis van Nassau" te Zierikzee liet mr. Adri aansen zich niet verleiden tot het doen van uitspraken over premie plicht bij burenhulp. "In ons bestuur wordt daar momenteel druk op gestudeerd en het past mij niet daar nu op vooruit te lopen." Hoewel het aannemen van werk als opvular- beid in principe ook premieplichtig is, is dit binnen het bestuur van het ASF ook nog onderwerp van studie. Over het gebruik maken van oproep krachten is geen twijfel: premie plicht. In een uitvoerig betoog zette de heer Adriaansen uiteen hoe het fout is ge lopen met gelegenheidsarbeid en pre mieplicht. Hij begon met vast te stellen dat echte gelegenheidsarbeid thans in feite nauwelijks meer voor komt. Bij de procedurezaken bij de Raden van Beroep en bij de Centrale Raad van Beroep komt het nl. zelden of nooit voor dat gelegenheidsarbeid Direktie Materiële Zaken ministerie van Landbouw Met ingang van 1 juni a.s. is de heer M.H. Wunderink benoemd tot di rekteur Materiële Zaken van het mi nisterie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Hij volgt in deze funktie mevrouw S.M. Dekker op, die per gelijke datum een funktie buiten het departement aanvaardt. Ir. E.G.H. Riedel bedrijfsdirekteur Suiker Unie Puttershoek Ir. E.G.H. Riedel (42) is per 1 fe bruari 1990 benoemd tot bedrijfsdi rekteur van de Suiker Unie-vestiging te Puttershoek als opvolger van de teruggetreden ir. F. Peper. De heer Riedel is sinds 1985 werkzaam bij de Suiker Unie-vestiging te Dinteloord, sinds 1988 in de funktie van adjunkt bedrijfsdirekteur. wordt beschouwd als zijnde niet pre mieplichtig. "Bijna alle arbeidsverhoudingen zijn dus premieplichtig, ook daar waar het personeel vrij is in het ko men en gaan en waar geen gezagsver houding is. Dat het zover is gekomen kan de agrarische sektor aan zichzelf wijten door het oneigenlijk gebruik van de regeling." De heer Adriaansen illustreerde dit met een voorbeeld waarbij een bedrijf op jaarbasis voor een bedrag van 700.000,voor ge legenheidsarbeid verloonde. De daarop ingezette kontrole door het ASF heeft bij de verschillende sekto ren en takken grote wrevel ver oorzaakt. Werkgevers die steeksproefgewijs werden gekontroleerd werden vaak gedwongen om premies te betalen terwijl andere kollega's dat niet hoe ven te doen. Adriaansen: "Daardoor is een oneerlijke konkurrentiever- houding ontstaan die niet kan wor den geaccepteerd. Omdat het bestuur van het ASF onmachtig was hiervoor een voor alle partijen aan vaardbare oplossing te vinden (het bestuur van het ASF wordt gevormd door vertegenwoordigers van werk- Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de afdeling Noord-Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie (NFO) in Haamstede zijn acht fruittelers onderscheiden met de zil veren speld van de NFO. Zij kregen deze onderscheiding voor hun 40-jarig lidmaatschap van de NFO. De zilveren speld werd uitgereikt door de heer M. Gerritsen, direkteur van de NFO. De acht onderscheiden leden zijn: J.C. de Feijter uit Burgh, A.J. van der Weel en Jac. Steur uit Wester- schouwen, A.A. de Nooijer uit Wis- senkerke, W. Roelse uit Koudeker- ke, L. Serier uit Vrouwenpolder, M.J. Goudzwaard en Joh. Rogge band uit Zierikzee. In het verslagjaar 1988/1989 steeg de nettowinst van de CSM voeding en biochemie met 14 procent tot 89,6 miljoen gulden (was 78,7 miljoen in 1987/1988). De direktie verwacht het huidige boekjaar - dat op 1 okto ber jl. is ingegaan - wederom een stijging van het resultaat na be lasting. In het afgelopen verslagjaar steeg de nettowinst per aandeel van 2, nominaal van 4,75 naar f 5,41. De rentabiliteit van het eigen vermo gen nam toe van 16,7 procent tot 17,6 procent. De netto omzet steeg met 10 procent tot 1,547 miljoen gulden. De omzet van de CSM suikerdivisie was met 670 miljoen ca. 9 procent groter dan in het vorige boekjaar. 'Dat is deels te danken aan de hogere we reldmarktprijzen in het verslagjaar. Voorts werd in het verslagjaar meer suiker verkocht dan geproduceerd', aldus de direktie in het zojuist ver schenen jaarverslag. De omzet van de levensmiddelendivisie steeg met 17 procent, vooral door de overna me van Anco in België, producent van deegwaren, tarwebloem en pa neermeel. Het resultaat van de CSM zoetwarendivisie nam ondanks een gevers en werknemers) werden enige varianten gekonstrueerd waarover de Sociale Verzekerings Raad en de Tweede Kamer zich dus uit moeten spreken. Wanneer een van de varianten wordt aanvaard dan is er op dit gebied ein delijk duidelijkheid, zo zei Adriaan sen. Zo ver is het dus nog njet. Bekende varianten zijn een vakantie- en een scholierenregeling. De be kendste is die waarbij zeven weken na 15 juni gelegenheidsarbeid mag worden verricht zonder dat hierbij van premieplicht sprake is. Daaron der valt bovendien de herfstvakantie. Voor de fruitteelt en de witlofteelt geldt een uitzondering. Voor deze sektoren liggen de periodes later in het jaar. De heer Adriaansen: "We realiseren ons ten volle dat bijvoorbeeld de bol lenteelt hier niet mee geholpen is maar meer zat er in de onderhande lingen in het ASF-bestuur tussen werkgevers en werknemers niet in. De werkgevers hebben er met deze variant waarbij een totale loonsom geldt van 1050,het maximale uit gehaald." Hij gaf toe dat er een adder onder het gras zit bij de scholierenvariant: als zij bij meerdere werkgevers boven het voor hun maximaal vastgestelde bedrag van 1450,verdienen dan is het gehele bedrag premieplichtig en worden de eerste werkgevers waar De huidige regeling voor gelegenheidsarbeid blijft dit jaar waarschijnlijk ge handhaafd (foto APS/Peter Mastenbroek). bijvoorbeeld maar 500,is ver diend alsnog verplicht premies te be talen. Volgens de heer Adriaansen is het beter wanneer alle werkgevers die werknemers in dienst hebben ge woon premie gaan betalen; dan kan de premie een stuk naar beneden en is er sprake van een eerlijke konkur- rentie en zijn de problemen voorgoed voorij. Maar zo eenvoudig zal dat wel niet liggen..." Hij kon geen antwoord geven op de vraag hoeveel premies het ASF op jaarbasis mis loopt. "Maar dat zal een groot bedrag zijn, als u weet dat er in de landbouw sprake is van 200.000 arbeidsverhoudingen." De heer G. Stap, sev-er van de ZLM op Schouwen-Duiveland, drong er bij zijn kollega-spreker op aan om voortgang te maken met het op tafel brengen van een duidelijke regeling m.b.t. gelegenheidsarbeid. Het is voor de praktijk lastig als men niet weet waar men aan toe is. De heer Stap zette uitvoerig uiteen welke voor- en nadelen samenwer king op bedrijfsniveau in de land bouw heeft. Hij toonde met voorbeelden aan dat samenwerking vrijwel altijd leidt tot kostenverla ging en dus tot meer winst. Een be langrijke voorwaarde is wel dat men elkaar moet liggen. Een andere must is het schriftelijk vaststellen van de afspraken. Stap: samenwerking die op vele ma nieren mogelijk is kan op een bedrijf van 40 ha al gauw leiden tot een besparing van 4.000,Samenwer king betekent van eikaars kennis, ar- beidsinzicht, ideeën en werktuigen kunnen profiteren en ook besparing op loonwerk. Kortom "warm aan bevolen". De Dienst Landbouw Voorlichting te Goes organiseert in samenwerking met de Vereniging voor bedrijfs voorlichting Tholen en St. Philips- land een demonstratie mestinjektie op bouwland. Er wordt gedemonstreerd met een tandinjekteur op een diepte van ca. 15 cm bij een tandafstand van 25 cm. Ondergebracht wordt 50 cm3 varkensdrijfmest per ha. Aansluitend wordt het behandelde perceel geploegd waarbij tevens de werking van een vorenpakker te zien is. Deze demonstratie wordt gehou den op het bedrijf van de gebrs. Brooymans te Oud-Vossemeer op dinsdag 6 maart met als uitsteldata 13 maart en 20 maart. De aanvang van de demonstratie is 14 uur. Inlichtingen omtrent het al of niet doorgaan van de demonstratie zijn verkrijgbaar vid de volgende tele- fponnummers 01806-14166 of 01100-33711. dalende omzet toe. De omzet van dc biochemische divisie steeg met 21 procent, grotendeels doordat de in het vorige boekjaar overgenomen Amerikaanse onderneming Patter son gedurende het gehele verslagjaar aan de omzet bijdroeg. Ook het re sultaat van deze divisie gaf een flin ke stijging te zien. De liquiditeit van het konsern groei de aanzienlijk, onder andere door de daling van de suikervoorraad en doordat praktisch alle aandeelhou ders de voorkeur gaven aan het stockdividend boven het kontante dividend. De kasmiddelen bedroe gen aan het einde van het verslagjaar 194 miljoen tegenover 91 mil joen per ultimo van het voorgaande boekjaar. De groepsbalans vertoont een eigen vermogen van 549 miljoen, het geen overeenkomt met 50% van het balanstotaal (deze cijfers bedroegen in 1987/88 468 miljoen en 45%). Van de netto-winst wordt 34,7% (1987/88: 34,3%) uitgekeerd in de vorm van een keuzedividend: 1,85 in kontanten (1987/88: 1,65) of een uitkering in aandelen, waarvan de grootte bekend zal worden ge maakt op 23 februari a.s., na beurs. Op het terrein van de voormalige veiling Goes zijn in de grond veront reinigingen met polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's) aangetroffen. Deze zullen naar ver wachting echter niet voor vertraging van de nieuwbouw van het Agra risch Onderwijs Centrum zorgen. De veiling met het bijbehorende ter rein is verkocht aan de gemeente Goes, die het inmiddels heeft over gedragen aan het ministerie van Landbouw. Bij deze verkoop is de bepaling opgenomen dat het terrein schoon moet worden overgedragen. 'Op ongeveer 1 Vi ha van het terrein zijn verontreinigingen met PAK's aangetroffen, waarvan in 0,5 ha in dermate hoge konsentratie dat hier van de toplaag moet worden afge graven, tot een diepte van maksi maal een meter', vertelt voorlichter Cock van den Wijngaard van de ge meente Goes. Op het terrein hebben voordat de veiling er kwam, een ap- pelsiroopfabriek en een melkfabriek gestaan. Het vermoeden bestaat dat de verontreiniging is ontstaan door de siroopfabriek: 'Bij het indikken van de vruchten ontstaan aankoe kingen in de ketels. De ketels moeten daarom om de zoveel tijd worden schoongemaakt. In deze aankoekin gen (verbrandingsprodukten) zou den de verontreinigende stoffen ge zeten kunnen hebben. Het zou daar om goed kunnen dat bij het reinigen van de ketels onzorgvuldig gehan deld is, waardoor het terrein is ver ontreinigd', vertelt Van den Wijngaard. De gemeente is inmiddels in gesprek met de provincie over de manier waarop het terrein moet worden schoongemaakt (afgraven, afvoeren en verbranden van de vervuilde grond en vervolgens aanvoeren van schone grond) en over de financie ring van de operatie. Hiermee is ten minste een miljoen gulden gemoeid. De heer Van den Wijngaard zei vori ge week woensdag dat zich hierbij nog wel wat organisatorische proble men kunnen voordoen: 'De veront reinigingen zijn pas recentelijk aan getroffen, en de provincie heeft het budget voor sanering van verontrei nigde gronden voor dit jaar al ver deeld'. Voor het weer ophogen van het afgegraven terrein kan overigens grond van onder het eigenlijke vei linggebouw gebruikt worden. Dat gebied is vroeger met ongeveer een meter verhoogd en is niet veront reinigd. Zoals bekend is het de bedoeling per 1 januari 1991 met de bouw van het AOC Zeeland te beginnen, gesitu eerd op het voormalige veilingter rein. Het terrein moet daarom dit jaar bouwrijp worden gemaakt. Naar verwachting zal de nieuwbouw gewoon op het geplande tijdstip kunnen beginnen. Het schema voor de bouw blijft gehandhaafd. De CSM heeft de bietenprijs over campagne 1989 vastgesteld op 120,75 per ton voor bieten binnen het BMS-quotum. Voor C-bieten is de prijs vastgesteld op 74,25 per ton. De prijzen zijn exklusief BTW. Inklusief 5,15 procent BTW zijn de prijzen per ton resp. 126,97 en 78,07. Deze prijzen gelden voor bieten geleverd op meerjarig kon- trakt, aldus ir. P. a'Campo, adjunkt-direkteür Agrarische Zaken van de CSM. Het BMS-quotum is het A- en B- quotum aangevuld met 43.000 ton C-suiker, in totaal 915.000 ton groot voor Nederland. Voor bieten gele verd binnen dit quotum wordt de mengprijs betaald. Suikerbieten bo ven dit quotum geleverd zijn C- bieten. Bij de vaststelling van de prijs is uit gegaan van een suikergehalte van 16 procent. Als het suikergehalte van deze 16 procent afwijkt wordt per procent verschil voor bieten binnen het bewaakt mengprijs systeem 10,15 per procent suikergehalte en per ton verrekend, en voor C-bieten is dit 6,00 per ton. Per ton tarra wordt 16,ingehouden, waarbij de eerste 50 kg tarra per ton netto bieten vrij zijn. De heer a'Campo licht dit desgevraagd even toe met een voorbeeld: "Stel een teler heeft 100 ton netto bieten geleverd, bij een tarrapercentage van 20 procent. Bruto heeft hij dan 125 ton geleverd. De eerste 50 kg per ton netto bieten zijn vrij, dat is in dit voorbeeld dus 100 keer 50 kg is gelijk aan 5 ton. Van de 25 ton geleverde tarra wordt dus over 20 ton 16,per ton inge houden, de overige 5 ton zijn vrij". In de bietenprijs van CSM zijn de voordelen uit obligaties en certifica ten, gekoppeld aan het leveren op meerjarige kontrakten, niet begre pen. De omvang van deze voordelen zijn voor iedere teler verschillend. Bij vergelijkingen van prijzen moe ten deze zaken meegewogen worden. Vrijdag 23 februari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 4