H 400 3261 ABC- zegge en schrijve Zeeland aan zet verzekeringen zlm Stormachtige ontwikkeling VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 78e JAARGANG NO. 4009 nd- en tuinbouwblad zuidelijke landbouw maatschappij Op dit moment overtreft de vraag naar ekologisch geteelde tuinbouwprodukten het aan bod. Het lukt de handel nog niet om de konsument een kontinu aanbod te bieden. Op blz. 13 kunt u lezen hoe teler H. Cuppen uit Beers (N. Br.) zijn produkten afzet. Eko-produkten worden bijvoorbeeld aangeboden door de Torro-vestigingen; in de vestiging in Goes (foto) kunnen o.m. eko-uien en -aardappelen worden gekocht (foto Anton Dingemanse). Aan zet De behandeling van de landbouwbegroting in de Twee de Kamer heeft voor de land- en tuinbouw nauwelijks of geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Enkele po gingen om via moties de minister tot de orde te roepen zullen het wel niet halen zodat de minister gewoon door kan - en zal - gaan op zijn met name voor de ak kerbouw zo fatale weg. Voor de praktijk is het onbegrijpelijk dat de minister zo halsstarrig is. Terwijl hij enerzijds zelf in de Kamer zegt dat de akkerbouw zeker nog tien jaar nodig heeft om zich aan te passen wil hij anderzijds (in Brussel) geen vinger uitsteken om het afbraakbeleid te vertragen. Sterker: hij steunt het Brusselse beleid niet alleen ten volle, hij zou er het liefst nog een schepje bovenop doen. Terwijl andere landbouwministers - waaronder de Duit se landbouwminister Kiechle - zo langzamerhand tot de overtuiging komen dat het zo niet langer kan weet Braks van geen wijken. De akkerbouwers hebben daar geen goed woord voor over. Ik heb me laten vertellen - want ik was er dit keer helaas zelf niet bij - dat tijdens de reis naar de internationale protestbijeenkomst deze week in Aken de houding van minister Braks de men sen het meest bezighield. Hoewel iedereen heel goed weet dat de uiteindelijke besluitvorming over het landbouwbeleid uiteindelijk in Brussel plaatsvindt heeft het gros van de deelnemers min of meer plichtmatig aan de demonstratie in Aken deelgenomen want.als je eigen minister je in de steek laat - wat moet je dan? - is zo ongeveer de redenering. Overigens heeft "Aken" wel de nodige aandacht ge kregen in de media. Belangrijk daarbij was dat de Europese landbouw over de gehele linie gezamenlijk optrok. Heel Europa kan nu weten wat er in de landbouw aan de orde is. In hoever re de landbouwministers uit de demonstratieve COPA- bijeenkomsten in Aken en andere Europese steden consequenties zullen trekken is echter de vraag. Daar om is het zo belangrijk dat de diverse ministers van thuis een duidelijke boodschap meekrijgen. Onze Tweede Kamer heeft dat vooralsnog nagelaten. Braks is en blijft voor ons derhalve de sleutelfiguur - hier en in Brussel. De vraag blijft dus actueel: hoe de minister tot andere gedachten te brengen. Wie het weet mag het zeggen. Als aanzet voor het toekomstig beleid heeft het provin ciaal bestuur (GS) in Zeeland onlangs de nota "Zeeland aan zet" gepubliceerd met als hoofddoelstelling "Het bevorderen van de ontwikkeling van Zeeland onder be houd en versterking van de provincie als open, groen en schoon gebied...". Mijn eerste indruk van deze nota is zeker niet negatief maar ik heb wel de nodige vraag tekens bij diverse (te?) ambitieuze plannen. Ook de land- en tuinbouw komt er op het eerste ge zicht niet slecht af: voor de handhaving van het karak ter van de open ruimte is de agrarische functie van grote betekenis, zo staat het in de nota en dat sluit dus aan bij de hoofddoelstelling van de nota. De boeren moeten dus blijven, zo vertaal ik dat en dat is al heel wat. Als economische activiteit is de paragraaf landbouw door GS terecht ondergebracht bij het hoofdstuk eco nomie. En ook op de in die paragraaf opgenomen analy se van de Zeeuwse land- en tuinbouw heb ik eigenlijk weinig aan te merken. In de nota wordt voorts de ont wikkeling van de Zeeuwse land- en tuinbouw voor een belangrijk deel gekoppeld aan de aanvoer en opslag van voldoende zoet water en meer in het bijzonder aan "de wijze waarop de problematiek van de zoetwater voorziening wordt aangepakt" (blz. 32). SI Voor velen had de storm van 25 januari nare gevolgen. Gelukkig is materiële schade te overkomen, zeker wan neer de schade verzekerd is en de verzekeringsmaat schappij de ingediende schade snel en soepel afhandelt. Op 26 januari werd na een spoedoverleg met de staf besloten interne maatregelen te nemen die er toe zouden leiden dat de service aan onze leden/verzekerden opti maal zou blijven. Wij kregen in korte tijd 800 extra scha- demeldingen voor auto's en 1000 voor schade aan opstal en inboedels. De totale extra schadelast wordt hierdoor geraamd op zo'n 2.000.000,—. Onze goede reservepo sitie kan dit gemakkelijk opvangen, zodat deze gebeurte nis niet zal leiden tot een premieverhoging. Teamgeest De gebeurtenis had ook een positieve bijwerking. Met een zeer groot enthousiasme ging de schade-afdeling aan de slag onder de stuwende leiding van de heer Meeuwsen, hoofd schade. Betrokken bij het wel en wee van onze le den, waren zij sterk gemotiveerd om de klus zo snel mo gelijk te klaren. Het was net een sportwedstrijd, vriend schappelijk, leuk, gezellig maar toch pittig. Bewezen is dat in bijzondere omstandigheden er teamgeest is en er erg veel werk in een zeer korte tijd verzet kan worden. Voor onze leden goed te weten èn te ervaren. Mocht u nog niet uw opstal/inboedel verzekering bij Verzekerin gen ZLM hebben ondergebracht, dan kan dat ook nu, na de storm, nog steeds tegen een zeer aantrekkelijke premie. Goed batig saldo Vorige maand schetste ik de groei van het aantal polissen in 1989. Alhoewel onze financiële resultaten nog niet de finitief zijn vastgesteld wil ik wel laten weten dat het ba tig saldo over 1989 bijzonder goed is. Het brancheresul taat motorrijtuigen is weer positief. De opbrengst uit be leggingen steeg aanzienlijk. De kosten werden op een aanvaardbaar niveau gehouden. In 1990 blijft onze aan dacht primair uitgaan naar de optimale dienstverlening aan onze leden. Intern bereiden wij ons voor op de over gang naar een nieuw computersysteem en de nieuwe huisvesting, waarvan het hoogste punt één dezer dagen bereikt zal worden. Een hoogste punt dat ook door onze verzekerden bereikt kan worden wanneer zij al hun ver zekeringen onder brengen in het huis van Verzekeringen ZLM. H. Doeleman Hzn, direkteur GS denken daarom dat er onder andere voor het beleid ten aanzien van de zoetwatervoorziening voor de pro vincie niet valt te ontkomen aan de inzet van extra menskracht (blz. 34). Ik kan deze provinciale visie al leen maar onderstrepen. Wél problemen heb ik met de manier waarop de provincie de spanningsvelden tus sen de land- en tuinbouw en andere belangen - zoals natuur, milieu en recreatie - wil oplossen. Ik heb uit de nota sterk de indruk gekregen dat de land bouw daarbij bij voorbaat moet wijken voor andere be langen en dat kan natuurlijk niet. Zo wil men bijvoorbeeld langs de Deltawateren "grootschalige, stabiele binnendijks gelegen natuurzones" die - voor zover ze er al niet zijn - "op de huidige agrarische gron den door natuurbouw gerealiseerd dienen te worden" (blz. 39). Met dit soort uitgangspunten zal de landbouw in zijn algemeenheid zeker niet kunnen instemmen. En zo zijn er nog wel meer zaken aan te wijzen waar de landbouw grote moeite mee zal hebben. In het bestek van dit eerste globale en voorlopige com mentaar tenslotte nog één opmerking: Ik vind dat de tijd eigenlijk voorbij is om te proberen op allerlei ont wikkelingen "Zeeuwse" antwoorden te geven. In de nota zelf wordt voortdurend geconstateerd dat er aller lei wisselwerkingen met de aangrenzende gebieden plaatsvinden. Mijn idee zou dan ook zijn om daaruit de consequenties te trekken en te proberen tot een gezamenlijk beleid te komen met Zuid-Holland, Noord-Brabant en - waarom niet - met Belgisch Vlaanderen. Alleen is tenslotte maar alleen en samen sterk is niet alleen een boeren wijsheid. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1