Een dagje RAIvoor velen een nachtje Amsterdam Rockwool Grodan wint tuinbouwprijs Landbouwschap: Meer geld voor landinrichting Stormschade Landbouwhuis Boerderij-Uitvinderswedstrijd Gezondheidsdienst Zuid Nederland Zoals afgesproken met kollega's zouden we donderdag 25 januari 's morgens vanuit Roosendaal per trein naar de RAI gaan. De weerberichten waren niet zo best, maar alle aktiviteiten zijn tóch binnen, dus dat was geen pro bleem. Binnen was het heerlijk warm en kon alles waar belang stelling voor was goed bekeken worden. Degenen die willen ver vangen en de nieuwste vindingen erop en eraan willen hebben, zijn wel geschrokken van de prijzen. Maar ontwikkelingen en produk- tie kosten veel. Na zo ongeveer alles te hebben gezien rond drie uur 's middags hoorden we dat het buiten niet goed ging. Een grote klap (ver moedelijk een onweerslag) deed iedereen angstig naar boven kij ken; het dak kraakte en rammel de. En na nog even rondgekeken te hebben besloten we de reis naar huis te gaan beginnen. Buiten, op weg naar de trein, was het een noodweer. Op weg naar het RAI-station vlogen planken, platen, zeilen en van alles en nog wat van een bouwprojekt daar ter plaatse door de lucht. Na een tussenstop, en na gezien te heb ben hoe een vliegtuig al slinge rend trachtte te landen, kwamen we op station Schiphol aan. We stapten over in een andere trein, maar die vertrok niet. Medede ling: "Het kan niet meer". We gingen toen naar het Centraal Station Amsterdam om vandaar te proberen via Rotterdam naar het zuiden te komen. Na nog wat stops kwamen we Centraal bin nen, met nog vele andere treinen die ook terug kwamen en geen van alle verder konden. Alles uit stappen, maar waar heen...? Iedere keer deden allerlei berich ten de ronde, maar: geen ver voer. 't Kon niet meer. Opeens kwam er bericht dat van de ande re kant van Amsterdam bussen richting Utrecht en verder zou den vertrekken. Heel de meute met de metroDie dachten weg te kunnen daarheen. De chauffeurs durfden echter niet meer, dus al lemaal weer terug naar het Cen traal Station en maar afwachten. De meesten hadden al telefonisch kontakt met thuis gehad, na in lange rijen voor de telefooncellen een tijd te hebben moeten wach ten. De treinen bleven verlicht en verwarmd staan, zodat we daarin konden. Koffie en eten was vol op voorradig. Toen opeens het bericht "We gaan proberen in Rotterdam te komen, en zo mo gelijk verder". Enkele mensen uit het zuiden gingen mee via Haarlem, maar verder ging niet meer. Bus van NS voorgereden naar Leiden, vandaar door naar Den Haag waar we met koffie werden opge wacht door dames van het Leger des Heils. Er werd voor een treinstel gezorgd dat naar Rotter dam zou gaanmaar net na stati on Delft, waar niet gestopt mocht worden wegens instor tingsgevaar, hoorden we opeens een klap. Licht uit en motoren stil. De bovenleiding was gebroken, dus geen stroom meer. Alleen noodverlichting van accu's. Per mobilofoon werd een dieselloc opgeroepen die ons op kwam ha len, zodat we rond half vier 's nachts in Rotterdam waren. Wij konden vandaar met iemand die daar z'n auto had staan meerij den, zodat we toch nog zijn thuis gekomen. Voor diegenen die in Rotterdam achterbleven stond een slaaptrein gereed en werden ook lunchpakketten uitgereikt. Alle lof voor het NS-personeel voor hun inzet en begeleiding. En niet te vergeten het Leger des Heils dat weer als altijd paraat is/ waar hulp geboden moet worden. S.L. Ook aan het Landbouwhuis te Goes is de storm van vorige week niet ongemerkt voorbij gegaan. Er waaide een raam kapot, en de bekle ding van de dakgoot begon gevaarlijk te wapperen. De schade be draagt tussen de vijf- en tienduizend gulden. De brandweer kwam er aan te pas om het zaakje vast te spijkeren. Op de foto is te zien dat de deuren van de twee telefooncellen op de Grote Markt in Goes even min op de storm waren berekend. De Nederlandse Tuinbouw Onder nemersprijs 1990 is gewonnen door Rockwool Grodan. Het bedrijf, dat zich bezighoudt met de ontwikkeling en verkoop van steenwolprodukten als teeltmedium voor de glastuin bouw, is uit vier nominaties als de beste tevoorschijn gekomen. Drs. S. Orlandini reikte de prijs tijdens de opening van de NTV uit. In het juryrapport wordt melding gemaakt van de belangrijke bijdra gen van Rockwool Grodan aan de Nederlandse tuinbouw en haar posi tie in de wereld. "De onderneming heeft de basis gelegd voor de steen- wolteelt in Nederland en is als trend setter aan te merken. In iets meer dan 10 jaar tijd heeft steenwol als teeltmedium een geweldige bedrijfs- Vrijdag 2 februari 1990 ekonomische en teelttechnische in vloed gekregen op de groenteteelt. Al enkele jaren speelt Rockwool- Grodan BV goed in op de mogelijk heden in de bloemensektor. De on derneming levert niet alleen een kwalitatief hoofstaand produkt, maar ondersteunt de toepassing door de tuinder ook met teeltadvies en voorlichting. Rockwool-Grodan BV is erin geslaagd een technisch procédé te ontwikkelen, dat het mogelijk maakt uit gebruikte steenwolmatten nieuwe steenwol te produceren. Ver wacht mag worden dat hiermee het vraagstuk van het steenwolafval wordt opgelost en dat de onderne ming hieraan alles zal bijdragen wat in haar vermogen ligt". Winnaar van de eerste prijs de heer G. Wemekamp uit Hellendoorn. Tijdens de Landbouw RAI zijn de prijzen uitgereikt van de Boerderij- Uitvinders wedstrijd 1989. De eerste prijs is gewonnen door de heer G. Wemekamp uit Hellendoorn met een snij-inrichting op opraappers. De heer C. Joppe uit Melissant be haalde met een voorkiemsysteem de tweede prijs. De eervolle vermeldingen, zijn toege kend aan: F. v.d. Borne uit Bladel (verrijdbare biggentunnel), C.L.W. Donkers uit Rijen (voerverdeler) en A. Verkerk uit Ter Aar (veilingkaar- tensysteem). Het was de twaalfde keer dat Boerderij de uitvinders wedstrijd organiseerde. Tielen, adjunct direkteur. De heer K. Timmermans zal voorlopig als loca- tiehoofd Heythuysen funktioneren. Drs. J. van Lipzig, die direkteur van de Gezondheidsdienst Limburg was, treedt met ingang van de fusiedatum terug en zal op 17 mei officieel af scheid nemen. De dienst Zuid-Nederland zal vanuit Boxtel en Heythuysen opereren. Bestuur, direktie, laboratorium en administratie zullen werkzaam zijn vanuit Boxtel. De buitendienst en de sectiezaal in Heythuysen worden ge handhaafd. "De enorme stormschade van vorige week bewijst dat het kabinet voorzichtig moet zijn met het plan om de reserves van verzeke ringsmaatschappijen fiscaal af te romen". Voorzitter Gerard Doorn bos van het Landbouwschap zei dit dinsdag tegen de Vaste Kommis sie voor Landbouw en Natuurbeheer in de Tweede Kamer. In het re cente verleden heeft het Landbouwschap al vaker gewaarschuwd voor de risiko's om in het kader van de zogenaamde brede herwaar dering het vermogen van verzekeringsmaatschappijen aan te pakken. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap sprak dinsdag met de landbouwkommissie in verband met de komende behandeling van de landbouwbegroting 1990 op 6 fe bruari a.s. Voorafgaand aan het ge sprek bood Doornbos de voorzitter van de landbouwkommissie, de heer P. Blauw, namens een aantal de monstrerende akkerbouwers een pe titie aan. Daarin wordt onder meer aangedrongen op hogere graanprij zen en op praktisch gerichte steun maatregelen voor de akkerbouw. Het Landbouwschap heeft de Kamer gevraagd om meer geld en aandacht voor de landinrichting. Het ruilver kavelingsprogramma moet worden uitgebreid van 36.000 tot 50.000 hektare per jaar. De periode van voorbereiding en uitvoering moet worden ingekort. Naar schatting is hiervoor per jaar 50 tot 60 miljoen gulden extra nodig. Milieu Doornbos vroeg de Kamer om me dewerking bij het tot stand brengen van grootschalige mestverwerking. Van de overheid wordt met name een beter vergunningenbeleid en een goede mestverplaatsingsregeling ver wacht. De voorzitter van het Land bouwschap drong aan op uiterste zorgvuldigheid bij het aanwijzen van fosfaatverzadigde gronden. Hij sprak zich verder uit tegen beperking van het aantal graasdieren per hek tare en tegen heffingen op kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen. Naar de mening van het schap moet de overheid een grotere bijdrage le veren aan het verbeteren van de ar beidsvoorziening en de arbeidsom standigheden in de land- en tuin bouw. Daarnaast moet het onder wijsbudget worden verhoogd om meer kursussen voor agrarische on dernemers en werknemers op te kun nen zetten. Doornbos drong erop aan om be staande innovatieregelingen vooral voor de akkerbouw beter toeganke lijk te maken. Voor in moeilijkhe den verkerende akkerbouwers moet er ook een goede regeling voor inko menssteun komen. Desgevraagd verklaarde Doornbos voorstander te zijn van geleidelijke afschaffing van de melkquotering en internationale verhandelbaarheid van quota. Wir-kompensatie Het Landbouwschap wil dat de Tweede Kamer erop toeziet dat het landbouwbedrijfsleven betrokken blijft bij de jaarlijkse besteding van 100 miljoen gulden aan wir/btw- kompensatie en van 40 miljoen gul den voor milieudoeleinden. Volgens Doornbos dreigen deze bedragen "onzichtbaar" onder te gaan in de totale begroting van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Voor kon- krete maatregelen in het kader van de Landbouwstruktuurnota en het Natuurbeleidsplan is achteraf aan de begroting 45 miljoen gulden toege voegd. Doornbos noemde dit be drag, bestemd voor voorlichting, be drijfsontwikkeling en onderzoek, onvoldoende. Doornbos vroeg de Kamer tenslotte om de bijdrage van de overheid in de keuringskosten weer op de vroeger afgesproken 50 procent te brengen. Verder wil hij dat de overheidsbij drage voor de werkloosheidsverze keringen gehandhaafd blijft. Als dit laatste niet gebeurt vloeit hieruit voor de land- en tuinbouw een lastenverzwaring van 20 tot 25 mil joen gulden per jaar voort. De Gezondheidsdiensten voor Die ren in Noord-Brabant en Limburg zijn gefuseerd. Het besluit om samen de Gezondheidsdienst in Zuid- Nederland te vormen werd door bei de besturen genomen op 29 januari 1990. De direktie van de nieuwe Gezond heidsdienst bestaat uit drs. T. de Ruijter, direkteur en Prof. Dr. Ir. M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9