Standsorganisaties zijn in gebreke gebleven Luteijn: 'Braakleggen voor platteland katastrofaal' Drempelvrees akkerbouwers voor veilingklok wegnemen Invloed van vrouwen in Landbouw schap moet groter worden Sicco Mansholt op vergadering afdeling Dinteloord-Steenbergen: NCB-werkgroep 'Afval' Belangenbehartiging biologische landbouw "De standsorganisaties in Nederland hadden allang moeten samen gaan om zo tot betere besluitvormingen te komen en geslaagd te kun nen lobbyen. Ik neem dit de organisaties kwalijk. Uit ontwikkelingen van het verleden is totaal geen lering getrokken. De EEG bleek lange tijd niet in staat om voor de uit de hand gelopen produktie oplossin gen te vinden. Te zwakke kommissies met weinig visie". Enkele stel lingen van Mansholt met, zoals voorzitter Leen van Nieuwenhuijzen het omschreef, duidelijke uitspraken onderbouwd. Ook deze jaarver gadering had afdeling Dinteloord-Steenbergen weer een prominent figuur voor de inleiding aangetrokken. Door de zeer zware storm werd de een na de ander weggeroepen zodat van een gebruikelijke volle zaal met toehoorders geen sprake was. Oud landbouwminister en EEG- kommissielid Sicco Mansholt zag in de beginjaren 60 al aankomen dat overproduktie eraan zat te komen. "Het gemiddeld inkomen in de land bouw lag toen laag en de EEG moest nog importeren. Meer produceren was het antwoord mede ook daar er veel honger in de wereld was. De produktie ging zo snel dat in 1970 voor de zuivel maatregelen genomen zijn. Na 1977 kwamen de graan- en boterbergen met als gevolg dat de miljardenbegroting nodig was om overschotten weg te werken. Alleen landen als Rusland hadden hier voordeel van, niet de landbouw. Er kwam kritiek vanuit de politiek en de landbouw werd als het ware slachtoffer van zijn eigen be kwaamheid. In 1984 kwam er een sterke kommis sie met een grote visie. Zij kregen de mogelijkheid om zonder unanimiteit van het Europees parlement met oplossingen te komen; het Europese aktebesluit. Uit het toen gemaakte groene rapport kwam naar voren dat maatregelen nodig waren. De markt voor agrarische produkten is een specifieke markt. Er zijn maar heel Braakleggen is geen oplossing voor de akkerbouw, aldus ir. David Lu- teijn, voorzitter van Cebeco- Handelsraad, 'maar een noodver band in een moeilijke overgangssitu atie, om als individuele boer er niet onderdoor te gaan'. Hij noemt het op grote schaal toepassen van de braakregeling 'katastrofaal voor de leefbaarheid van specifieke land bouwgebieden'. Luteijn, die sprak op een Akker bouwdag in Sint Annaparochie, zou liever zien dat er geld wordt gestopt in onderzoek naar toekomstige af zetmogelijkheden voor akkerbouw- produkten, dan in een grootscheepse braakregeling. De werkelijkheid is echter anders. 'Er gaan teveel gul dens van de overheid zitten in het handhaven van de huidige status quo in plaats van de ontwikkeling van een toekomst gericht beleid'. De mogelijkheden van de produktie voor de non-foodsektor moeten voor Nederland niet worden over schat, maar kunnen hier wel de druk van de ketel halen, aldus Luteijn. 'Laat ze in Frankrijk maar deze rich ting op gaan, als ze maar van onze aardappelen en bloembollen afblij ven. Dat moet een centraal punt zijn in ons beleid en dan mag daar van mij ook best geld naar toe'. De graanprijs heeft volgens de Cebeco-voorzitter het minimum ni- vo uitdrukkelijk bereikt. Toch ziet hij kwotering niet als oplossing. 'Dat hebben we wel geleerd van de melkveehouderij. Het leek goed te gaan, maar de kwotering gaat zich langzaam keren tegen voor wie ze uiteindelijk was bedoeld. De melk prijs is te hoog om nog te kunnen konkurreren in de markt', Luteijn verwacht dan ook dat over vijf jaar een niet onbelangrijk deel van de melkveehouders in grote financiële problemen zal verkeren. 'De kost prijs ligt te hoog'. Maar ook een graanboer op het Ho ge land van Groningen zal in zijn ogen in de toekomst waarschijnlijk niet kunnen ontkomen aan het zoe ken van een bijbaantje. 'Dat is de 6 weinig ekonomen die deze proble matiek kennen. Met een konsump- tiestijging van '/2% en een produk- tiestijging van 2% was de marktsitu atie onhoudbaar. De gemiddelde produktie per werknemer steeg in de landbouw met 5%, in de industrie, inklusief elektronika, met 2per jaar. Brussel hanteerde de tabel van waardestijging per hoofd. Waarde is volume X prijs. Doordat de prijs omlaag ging was de toegevoegde waarde te gering. Prijsverlaging om zo te komen tot produktiebeperking werkte niet. Voor de zuivel werden maatregelen genomen, superheffing, die een af spiegeling waren van de suiker afspraken in 1963. Weinig aktiviteit kwam er van de organisaties om aan te tonen dat de prijs helemaal niet te hoog was. Een akkerbouwer met granen heeft geen uitwijkmogelijk heden. Alleen produktieaanpassing was de mogelijkheid met daarbij een prijs die 15% boven de huidige ligt". Geen alternatieven Alternatieven zijn er voor de akker bouw niet te vinden, stelt Mansholt. realiteit', aldus Luteijn. Hij ver wacht overigens dat ook in de akker bouw nauwer zal worden gekeken naar de mineralenbalans, Regels voor fosfaat en dergelijke staan ter diskussie. 'Een verantwoorde bouw planbemesting blijft noodzakelijk en daar moeten we alert op zijn'. (Fr. lbb.) Om de drempelvrees van akkerbou wers ten aanzien van de veilingklok weg te nemen wil het Centraal Buro Tuinbouwveilingen in Nederland (CBT) een soort overgangsregeling opzetten, onder de naam 'Kontrakt bv'. Dit maakte mr. Bert Kroon, voorzitter van het bestuur van CBT, bekend tijdens de akkerbouwdag in het Friese Sint Annaparochie. De konkrete invulling en uitwerking van het plan zal zo snel mogelijk plaats vinden. Globaal ziet het idee er als volgt uit. Een akkerbouwer die een overeen komst sluit met Kontrakt bv, wordt "Europees gezien bestaat het areaal uit 63% gebonden produkten als zuivel, suiker, groenvoer, vlees en wijn; voor 32% uit stabilisatiepro- dukten als graan en koolzaad en voor maar 5% uit vrije produkten als aardappelen, uien en volle- grondsgroenten. Uitwijk naar de ge bonden produktie kan niet daar hiervoor een kontingentering geldt. Bij de vrije produktie is geen ruimte meer. Een braakregeling, al of niet verplicht, is volgens Mansholt de oplossing op korte termijn. Eind 1800 was er eenzelfde situatie, boeren moesten toen uit armoede weer graan gaan zaaien. Het is zin loos dat de graanproduktie zoals nu met 160 miljoen ton in de hand ge houden wordt. Alleen het areaal is belangrijk, niet de hoeveelheid. Als akkerbouw moeten we eigenlijk naar een nieuw produkt, maar welke? Fa brikanten die plastics kunnen maken uit o.a. tarwe zullen hun fabriek nooit in Nederland neerzetten. In landen als Canada waar de prijzen het laagst zijn en de productie omstandigheden, ook voor de fa briek, gunstig. Waarom staat dit ge geven nooit in de landbouwbladen vermeld en is het geen agendapunt bij de Copa? We willen in Nederland niet naar het kolchoze systeem of naar een andere vorm waar boer en gezin los komen van grond. Dit laatste is belangrijk voor het mi lieu. Door intensiveren zijn we hard op weg het kapitaal voor onze klein kinderen op te eten. Verzuring aard appelmoeheid, verontreiniging van lucht en steeds meer schadelijke stoffen in de bodem kan zo niet doorgaan", aldus Mansholt. Ontwikkeling in veehouderij te snel De 81 jarige oud politicus uit Wap- serveen vindt dat de ontwikkeling in de veehouderij te snel gegaan is, vooral binnen de kippen- en var kenshouderij, de niet grondgebon den bedrijven. "Door allerlei aan passingen zal de ammoniakuitstoot verminderen, maar niet de vervui ling van de bodem. Omgerekend per ha gebruikt Nederland 12 x zoveel krachtvoer als Frankrijk. Veel im port van grondstoffen houdt auto matisch in dat er aan de andere kant export van afval als mest moet zijn. voor een aantal jaren lid van de vei ling. Gedurende het eerste jaar zal zijn totale produktie tegen een vaste kontraktprijs worden afgenomen, welke dan wordt geveild. Het vol gende jaar wordt bijvoorbeeld twee derde van zijn produktie gekontrak- teerd en de rest voor eigen risiko ge veild. Dit systeem loopt door zodat in het vierde jaar de gehele produk tie uiteindelijk op basis van de vei- lingprijs wordt afgerekend. Volgens Kroon wordt de akkerbouwer die in vollegrondsgroenten is gestapt, zo de mogelijkheid geboden geleidelijk aan het veilingsysteem te wennen. Om binnen de normen te blijven die vermeld staan in het nationaal mi lieubeleidsplan betekent dit dat er te weinig hektares zijn en de mestberg steeds groter wordt. Mestverwerking op zich is mooi maar er is geen markt voor het eindprodukt. Trans portkosten naar Frankrijk en Spanje zijn van dien aard dat het voor de varkenshouderij niet op te brengen is. Immers het principe wordt gehan teerd van de vervuiler betaalt. Rund vee is grondgebonden en een oplos sing is eventueel te vinden in het te rugbrengen van het aantal dieren per ha. Voor de intensieve veehouderij zon der grond zie ik geen oplossing, de kosten van mestverwerking e.d. lo pen op tot 45,per var kensplaats". Tijdelijke oplossing De 450 miljoen subsidie voor mestverwerking ziet Mansholt als oplossing van tijdelijke aard. Neder land zal dan de Franse boeren moe ten overhalen mest te gaan gebrui ken in plaats van kunstmest. Naar de praktijk vertaald houdt dit in dat Nederland Franse boeren be mestingssubsidie gaat geven. 70% van de varkens zal naar Frankrijk moeten waar o.a. het graan goedko per is. Op menig akkerbouwbedrijf in Nederland is wel ruimte voor var kenshouderijDat een bank als de Rabo geen geld stopt in het mestver- werkingsprojekt zegt volgens Mans holt al genoeg. "Bedrijfsekonomisch is het onmo gelijk en de landbouworganisaties moeten hierin een objektief stand punt innemen. Er wordt gesteld voor akkerbouw dat de overheid over de brug moet komen omdat landbouw het anders wil. Deze opstelling maakt samen met het de straat op gaan met traktoren totaal geen in druk. Een konstruktief plan is no dig. De stemming in Europa is De rol van agrarische vrouwen in het Landbouwschap moet groter wor den door afvaardiging van vrouwe lijke bestuursleden vanuit de drie centrale landbouworganisaties. Uit breiding van vertegenwoordiging van de Centrale van Plattelands- vrouwenorganisaties in het schap is onmogelijk. Dit bleek tijdens het ge sprek tussen het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en de Cen trale, vorige week woensdag. De Centrale had gevraagd om een grotere vertegenwoordiging in afde lingen en kommissies van het Land bouwschap, bijvoorbeeld de kom missie Milieuvraagstukken. Het schap is echter bang dat dan de inte gratie van vrouwen in de standsorga nisaties op de tocht komt te staan. Maar, aldus de Centrale, via de weg van de stands organisaties zal het nog vele jaren duren voor de 'bevrou- wing' van het schap op peil is. Op aandringen van de Centrale zeg de het Landbouwschap toe te stimu leren dat bij het 'doorlichten' van agrarische bedrijven nog meer reke ning wordt gehouden met de taak van de meewerkende vrouw. Hier- De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft besloten om een "Werkgroep Afval" te vor men. De werkgroep krijgt de op dracht per sector de afvalstromen te inventariseren en te onderzoeken wat inzamelings- en verwerkingsmo gelijkheden zijn. De NCB vindt het van belang dat uit het oogpunt van milieu- en bedrijfshygiëne een goed georganiseerde en verantwoorde af voer van bedrijfsafval wordt be reikt. De vorming van de werkgroep past in het milieu-actieplan dat door de NCB wordt uitgewerkt. Sicco Mansholt marktgericht prijsbeleid. Waar moe ten we de milieukosten dan plaat sen? Hoe denkt de landbouw dit di lemma op te lossen? Er moet een re delijk prijsbeleid gevoerd worden. Landbouworganisaties moeten een ekonomisch instituut hebben om op Europees niveau vraagstukken te funderen. Een soort Europees LEI. Met rapporten van zo'n bureau kan o.a. bij de Copa gelobbyd worden. Met betrekking tot granen moet ook niet uit het oog verloren worden dat Amerika zijn leidende positie op de wereldmarkt niet zomaar wil verspe len. Wil Europa exporteren dan moeten de prijzen omlaag". Bio-ethanol Van het onderzoek dat koöperaties momenteel doen naar bio-ethanol om zo overschotten weg te werken verwacht Mansholt niets. "Het is een kwestie van kostprijs en deze methode kost meer aan energie dan het opbrengt. Op zeer lange termijn misschien wel want we zijn nu fos siele brandstof van miljoenen jaren binnen 2 eeuwen te verbruiken. Koö peraties moeten minder verdeeld zijn om zo een sterke vertegenwoordi ging te hebben. De partikuliere han del en industrie is handiger en komt in Brussel sterker over, zij komen eensgezind over". Van de georganiseerde landbouw vindt Sicco Mansholt het hoog tijd worden dat zij met iets konkreets op tafel komt. Niet altijd in de verdedi ging, maar aanvallen, en dit is vol gens hem niet te bereiken door met trekkers de straat op te gaan. "Alles niet alleen aan Brussel overlaten en een programma bij de Copa en de GATT op tafel leggen". Jan van Tilburg over zal het schap overleggen met de plattelandsvr ou wenorganisaties Datzelfde geldt voor een betere af stemming van het aanbod van het kursusonderwijs op de vraag van agrarische vrouwen. De voorzitter van de Centrale van plattelandsvrouwenorgansiaties maakte in het gesprek duidelijk niet uit te zijn op het scheppen van tegen stellingen tussen Landbouwschap en plattelandsvrouwenorganisaties. 'We moeten elkaar aanvullen', zei zij. De voorzitter van het Land bouwschap sprak van een 'positieve grondhouding' tegenover meer zeg genschap van vrouwen in de georga niseerde landbouw. Het Landbouwschap gaat de biolo gische en ekologische landbouw vol ledig bij de belangenbehartiging be trekken. Hierover vinden op het ogenblik gesprekken plaats met de Vereniging tot bevordering van de biologisch-dynamische landbouw en met de Nederlandse vereniging voor ekologische landbouw. Van de 125.000 agrarische bedrijven in ons land hebben circa vierhon derd zich volledig gespecialiseerd op biologisch en ekologische produktie- methoden, maar dit aantal neemt gestaag toe. De Europese Commissie werkt op het ogenblik aan regels voor de etikettering van biologische produkten en de kontrole daarop. De belangenbehartiging binnen het Landbouwschap zal zich in eerste in stantie toespitsen op zaken als on derzoek, voorlichting en onderwijs. Daarnaast zullen de belangen van de biologische bedrijven ingebracht worden in het internationale overleg. Vrijdag 2 februari 1990 CBT-voorzitter Kroon lanceerde een idee voor een overgangsregeling, die ak kerbouwers de mogelijkheid geeft aan het veilingsysteem te wennen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6