Veel lof en waardering voor dertig jaar inzet veeverbetering Noodkreet in Den Haag Grüne Woche trekt veel Oostduitse belangstelling De grensrechters KNLC kommentaar C. Blankers neemt afscheid van ZRS en KI Mid-West De Heer weg bij Landbouwschap Landbouwschap wil melkquota na '92 geleidelijk afschaffen Akkerbouwers in actie tegen prijsdalingen Vrijdag 26 januari heeft de heer G. Blankers afscheid genomen als voor zitter van het Zeeuws Rundvee Syn dicaat (ZRS) en als lid van het Dagelijks Bestuur van de KI Mid- West. De heer Blankers heeft zich vanaf 1960 ingezet voor de Zeeuwse rundveehouderij. Voor de manier waarop hij dat heeft gedaan en de krachtenbundelingen die door zijn inzet tot stand zijn gekomen werden tijdens de bijeenkomst in hotel 'Wal cheren' te Koudekerke veel lovende woorden gesproken. De carrière van de heer Blankers be gon in 1960, toen hij in het bestuur werd gekozen van de melkkontrole- vereniging Grijpskerke en meteen tot voorzitter gebombardeerd werd. In 1962 is de fokvereniging Walcheren opgericht, waarvan de heer Blankers tot 1970 secretaris was. In dat jaar bracht een fusiegolf de Walcherse fok- en controleverenigingen tot een groter geheel. Al in 1967 was Blankers toegetreden tot het bestuur van de toenmalige PVM, waarvan hij in 1974 voorzitter werd. Deze organisatie werd in 1981 omgevormd tot een Vereniging van Veehouderij Belangen (VVB), met weer als eerste man Blankers. In 1985 tenslotte werd uit de VVB en de Pro vinciale Bond voor Rundveeverbete ring (PBR) het ZRS opgericht, door vice-voorzitter J.L. de Schepper van het ZRS 'het ideale kalf met een zeer hoge ver wach tings waarde' genoemd. De heer De Schepper prees de kwali teiten van de heer Blankers, waaron der lef, zelfvertrouwen en doorzettingsvermogen: "Door zijn onvermoeibare inzet kreeg Zeeland, Namens 3 ZLO sprak ZLM-secretaris de heer J. Oggel. Op de foto ziet u hoe hij de familie Blankers de hand drukt. met slechts 60.000 koeien waarvan 13.000 melkkontrole-koeien, als één van de eerste provincies in ons land een syndicaat." De Schepper memoreerde dat men in 1985 met de oprichting van het ZRS dacht een organisatie te hebben waarmee men voor langere tijd voor uit kon, nu kontrolerende en uitvoe rende organisaties gebundeld waren, maar al in 1987 is een commissie in gesteld om te onderzoeken hoe een Westelijke veeverbeterings- organisatie er uit zou kunnen zien. Het ZRS zal zijn medewerking aan verdere samenwerkingsvormgen ge ven, "om de uitdaging van de jaren '90 aan te kunnen," aldus de heer De Schepper. De Grüne Woche, een jaarlijks ge houden consumentenbeurs in West- Berlijn, vond dit jaar onder nieuwe omstandigheden plaats. Door de openstelling van de "Muur" kwamen veel Oostduitsers naar deze beurs om kennis te nemen van het voor hen overdadige aanbod van met name voedingsmiddelen. Om aan de relatief beDerkte koon- kracht van de Oostduitsers tege moet te komen bood het Voorlichtingsbureau Vlees haar pro- dukten tijdens de openingsuren aan tegen een koers van 1:1. Rookworst, broodjes ham en kalfsburgers von den gretig aftrek. De enorme toe vloed naar de stand van het bureau onderstreepte de beperkte budgettai re mogelijkheden en de aktie werd door de Oostduitse bezoekers als zeer positief ervaren. Kiechle in NIVAA-stand De opening van de Grüne Woche was, zoals gewoonlijk, voor het NI- VAA (Nederlands Instituut voor Af zetbevordering van Akkerbouwprodukten) een succes. Tijdens de officiële openingsronde bezocht de Westduitse Minister van Landbouw, de heer Kiechle, de ge meenschappelijke stand van het NI- VAA en het C.B.T. (Centraal Bureau Tuinbouwveiling). De Minister werd hierbij vergezeld door zijn Neder landse collega, de heer Braks, die als gastheer van de Holland-hal fun geerde. NIVAA heeft contacten gelegd met een aantal Oostduitse coöperatie voorzitters. Met name de Oostduitse vakbezoekers toonden interesse voor de Hollandse agrarische technologie en voor het verbouwen, verwerken, bewaren en transporteren van aard appelen. Op het gebied van de ver- Vrijdag 2 februari 1990 werking van aardappelen tot frites lijkt een markt open te liggen. Ook voor de pootaardappelen zijn er wel licht nieuwe afzetmogelijkheden, want aardappelen geschikt voor de verwerking zijn vrijwel niet voorhan den in de D.D.R. Het ontbreekt na melijk aan goede rassen voor dit doel. Alleen de financiering zal grote problemen geven. Hierom zijn de coöperaties vooral geïnteresseerd in uitwisseling van informatie en in joint-ventures. De algemeen secretaris van het Landbouwschap, drs. M.L. de Heer, zal binnenkort gebruik maken van dé regeling voor vervroegde uittreding. Het dagelijks bestuur heeft daarmee ingestemd. De juiste datum van ver trek wordt nader vastgesteld. Het Landbouwschap blijft bij zijn standpunt dat na 1992 de superhef fing op melk moet worden afge schaft. Dit moet echter niet ineens gebeuren, maar zich volgens de weg van de geleidelijkheid voltrekken. Uiteindelijk moet dan eind jaren ne gentig de quotering van de baan zijn. Dit zei voorzitter G. Doornbos van het Landbouwschap in zijn ant woord op vragen van Ter Veer, Twee de Kamerlid voor D'66. (Agr. Dagbl.) De heer J. de Groot, voorzitter van KI Mid-West, prees de vertrekkend ZRS-voorzitter om o.m. zijn visie. Verder werd de heer Blankers toe gesproken door de heer E. Talstra namens het NRS, de heer H.J. van 't Schip namens de naburige syndica ten (ZHRS en URS), de heer H. Da- velaar namens de Gezondheidsdienst West en Midden Nederland (hij noemde Blankers een 'goed onder handelaar'), de heer P. Hannewijk namens het personeel van het ZRS en namens de 3 ZLO door de heer J. Oggel. De heer Oggel wees o.m. op de stu wende rol die de voorman van de Zeeuwse rundveehouderij gespeeld heeft bij het tot stand brengen van de bundeling van de belangen en tevens de mensen bij elkaar heeft weten te houden: "De heer Blankers was de spil waarin alle betrokkenen vertrou wen hadden en hebben. Zonder hem was het misschien niet gelukt." In zijn dankwoord pleitte de heer Blankers voor een verdere bundeling van krachten in de vorm van een fu sie tussen het ZRS en de KI Mid- West: "Zeeland is gereed om in de Westelijke trein te stappen." Na de afloop van de officiële afscheidsbij eenkomst is een receptie gehouden. Youp van 't Hek beschreef ze on langs zeer voortreffelijk in zijn oudejaarsconference: de grens rechters. Zedemeesters aan de zij lijn. In en rond agrarische beleidssferen komen ook grens rechters voor. Een tweetal Kamerleden heeft zich de afgelopen weken over het spel uitgelaten: de heren Van Zijl (PvdA) en Ter Veer (D'66). De eerste laat ons weten dat het landbouwbedrijfsleven nog teveel macht heeft. Er wordt volgens hem teveel in Landbouw- schapsverband met de minister geregeld en de Tweede Kamer staat hierbij aan de zijlijn. Toen ik dit las en later ook nog eens mocht horen, dacht ik: zouden alle akkerbouwers er ook van overtuigd zijn dat het Landbouw schap nog zoveel te vertellen heeft? De tweede gedachte die bij me opkwam was: het is soms maar goed ook dat de Tweede Kamer aan de zijlijn staat. Kamerleden controleren de regering en beho ren het spel niet mee te spelen. Landbouwbedrijfsleven en be trokken ministers spelen het spel, uiterst serieus, zeer zorgvuldig en vanuit ieders specifieke verant woordelijkheid. In mijn ogen be hoort de Kamer dit spel niet mee te spelen, de rol van grensrechter past beter. Niet om de rol van de kamer te beperken, integendeel. De Kamer kan altijd een keer bui tenspel constateren en de boel te rugfluiten. Een fraai voorbeeld is het milieu beleid: als het bedrijfsleven er voor datum x er niet in slaagt schoner te produceren, zal de po litiek haar verantwoordelijkheid nemen en bijvoorbeeld de veesta pel inkrimpen. Opheffen landbouwschap De andere grensrechter, Pieter ter Veer, wil via een initiatief wets ontwerp net Landbouwschap af schaffen. Om ongeveer dezelfde reden als hiervoor: de landbouw heeft teveel te vertellen. Boven dien wil hij af van de verplichte Landbouwschapsheffing. Tijdens een hoorzitting met het Schap vroeg hij met hem mee te denken over nieuwe vormen van agrari sche belangenbehartiging. Het is hier niet het moment en de plek om het initiatief-wetsontwerp van D'66 van kritiek te voorzien. Eerst maar eens de tekst en toe lichting afwachten. Wel wil ik het volgende kwijt: de afgelopen jaren is er binnen de organisaties een zeer intensieve discussie gevoerd over wijze van belangenbehartiging. Deze dis cussie is nog lang niet afgerond. Vele vragen moeten nog worden beantwoord. Door de leden, niet door de heer Ter Veer. In dit verband wil ik nog een an der punt noemen: het Landbouw schap kan mede op grond van zijn verordenende bevoegdheid als serieuze convenantpartner worden beschouwd. Vaak uit de milieubeweging kritiek op de convenanten: "herenakkoorden zonder stok achter de deur". Dit geldt niet voor het agrarisch be drijfsleven. Het Schap kan af spraken waarmaken, zonodig via verordeningen. Natuurlijk behoort het schap zeer zorgvuldig met dit middel om te gaan en het gebruik van een verordening tot het uiterste te beperken. Ook al omdat het Landbouwschap actief optreedt als samenwerkingsorgaan van de agrarische belangenbehartigings- organisaties. Toch moet het middel verorde nende bevoegdheid niet worden onderschat. A l blijft het in de la liggen, het Landbouwschap is hierdoor in staat het milieuspel zeer serieus te spelen. Die recente besluitvorming over mestverwer king geldt als voorbeeld. Ik vraag me af of de heer de Veer dit aspect bij zijn overwegingen heeft betrokken. Of wreekt zich ook hier weer de wens van de grensrechter om mee te willen spelen. Jan Brinkman algemeen secretaris De akkerbouwers hebben deze week opnieuw een noodkreet afgegeven aan de Haagse politici. Dinsdagmor gen stortte een combine een forse hoeveelheid tarwe voor de Kamerge bouwen. Ruim honderd boeren wa ren daarbij met spandoeken aanwezig om duidelijk te maken dat de graanprijs niet verder omlaag mag. Dinsdagmorgen had het Landbouw schap een gesprek met de Vaste Ka mercommissie voor Landbouw. De drie Centrale Landbouw Organisa ties grepen die gelegenheid aan om de 'agrarische' kamerleden nogmaals te confronteren met de nood in de akkerbouw. Men begeleidde Land bouwschapsvoorzitter Doornbos naar de Kamer, vergezeld van vele spandoeken en een combine. De buiten wachtende kamerleden kregen een petitie aangeboden, waarin een verhoging van de graan prijs tot het niveau van 1988/'89 wordt geëist. Ook moeten de nega tieve effecten van de stabilisatoren worden weggenomen. Op nationaal niveau willen de CLO's een breed- werkende investeringsregeling en meer op de praktijk gerichte struk- tuurmaatregelen voor de akkerbouw. De voorgestelde inkomenssteunrege ling moet worden aangepast aan de Nederlandse situatie, aldus de petitie. Als er geen maatregelen worden genomen om de inkomenspositie van de ak kerbouwers te verbeteren dreigen deze het hoofd niet boven water te kunnen houden. Begrotingsoverleg Met dezelfde kritische akkerbouwers als toehoorders, overlegden Land bouwschap en Kamercommissie even later over de komende behandeling van de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer. Daarbij kwam de ak kerbouw maar sporadisch aan de orde. Doornbos waarschuwde onder meer dat er 50 miljoen van de WIR- compensatie dreigt te verdwijnen. Ook pleitte hij voor een stijging van de overheidsbijdrage de keurings kosten tot de afgesproken 50%. Wat betreft het mestbeleid uitte Doornbos zijn zorg over de aanwij zing van fosfaatverzadigde gronden. Hij pleitte voor een zeer zorgvuldige procedure. (uit Oogst)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5