Gewestelijke Raad Zeeland: "Geen mestheffing als ook veehouders in afzetgebied moeten meebetalen" Tulpenbroei prima aanvul ling in wintermaanden Hoofdbestuur ZLM vergadert Informatiedag voor tuinders en akkerbouwers Open dag AHS Den Bosch De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland wijst het instellen van een heffing om grootschalige mestverwerking ex ploitabel te maken ten stelligste van de hand, "indien dit kan beteke nen dat de veehouderij in de afzetgebieden dient mee te betalen". Met een voorlopige nulheffing lijkt dit volgens de Raad niet uitgeslo ten. In zijn vergadering van 24 januari jl. stelde de Raad bovendien dat grootschalige mestverwerking er niet toe mag leiden dat de be schikbaarheid van organische mest in de afzetgebieden in de knel komt. Aanleiding voor het bespreken van deze problematiek vormde het verschijnen van het rapport De Bekker. Bestemmingsplan Buitengebied, ge meente Kapeïle De Raad tekende beroep aan bij het College van Gedeputeerde Staten te gen het bestemmingsplan Buitenge bied van de gemeente Kapelle. Een van de voornaamste bezwaren van de Raad is gelegen in het feit dat rond natuurgebieden bufferzones zijn aangegeven, voorzien van een bestemming waarin natuurweten schappelijke waarden tot uiting ko men. De Raad is de mening toege daan dat slechts daar waar daadwer kelijk sprake is van deze waarden een dergelijke funktie gerechtvaar digd kan worden. Is er echter slechts sprake van bouwland of grasland zonder natuur- of landschapswaar den dan kan volgens de Raad wor den volstaan met een bebouwings- vrije strook van 100-meter rond na tuurgebieden. Wel dient de opper vlakte van de bufferzone in redelijke verhouding te staan tot de waarde en oppervlakte van het natuurgebied. Bestemmingsplan "Streekschool Torenweg" Middelburg De Gewestelijke Raad diende be zwaar in tegen het bestemmingsplan Streekschool Torenweg bij de ge meenteraad van Middelburg. De af stand welke tussen een nabijgelegen agrarisch bedrijf en de toekomstige schoolbebouwing is gelegen is vol gens de Raad te gering om het be drijf reële ontwikkelingskansen te bieden. De beperkingen zullen zich met name op het gebied van de mi lieuhygiënische kriteria kunnen voordoen (toetsing Hinderwet): Door de gebruikelijke 100-meter richtlijn in acht te nemen kunnen dergelijke konflikten zoveel moge lijk worden voorkomen. COVRA De Gewestelijke Raad heeft beroep ingevolge de Wet AROB ingesteld tegen het besluit van het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Borsele om de bouwver gunning ten behoeve van de oprich ting van gebouwen voor de opslag van radioaktief afval te verlenen. Het beroep zal dienen bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Bij de afweging van belangen is vol gens de Raad te lichtvaardig met de bezwaren vanuit de agrarische sek- tor omgegaan. Investeringen ten behoeve van mi lieumaatregelen De Raad konstateerde dat er regel matig problemen optreden in de agrarische praktijk, als blijkt dat agrariërs investeringen in milieu vriendelijke apparatuur hebben ge pleegd welke later na beleidswijzi gingen niet meer aan de nieuwste in zichten blijken te voldoen. Deze situatie acht de Raad onge wenst, omdat daarvan een frustre rende werking kan uitgaan op de be reidheid tot medewerking aan mi lieumaatregelen. Bij de formulering van het milieubeleid dient daarom voldoende ruimte te zijn voor aan passing van het produktieproces. De laatste stand van de techniek kan daarom niet maatgevend zijn voor dit beleid. Leidingen De Raad stemde in met het door de WMZ voorgestelde tracé voor de aanleg van een watertransportlei ding met een doorsnede van 400jnm van Biervliet naar IJzendijke. Het ligt in de bedoeling deze leiding te leggen op een afstand van ca. 4 me ter van de reeds bestaande water transportleiding. De uitvoering hier van is gepland vanaf april 1990. De Raad verklaarde zich eveneens akkoord met het door de WMZ ge plande tracé voor de aanleg van een ruwwaterleiding afkomstig vanaf het pompstation Kraayenberg te Bergen op Zoom naar het industrie gebied Sloe. De doorsnede van deze leiding zal 700 mm bedragen. Vanaf de eerste Bathpolder tot in het Sloe- gebied wordt de tweede zogenaamde leidingstrook gevolgd waarin reeds diverse andere leidingen gesitueerd Studiedagen Cehave De Cehave NV organiseert de vol gende studiedagen: 6 februari in zaal "De Distel" te Roosendaal en 8 fe bruari in de exkursiezaal Cehave N.V. te Veghel studiedag stieren- houderij. Op 7 februari in de exkur siezaal Cehave N.V. studiedag ko- nijnenhouderij. De studiedag scha penhouderij komt op 13 februari in "De Distel" te Roosendaal en op 20 februari in de exkursiezaal Cehave. Alle duren van 10.00 tot 15.00 uur. Voorlichtingsavond KWPN Op 6 februari organiseert de afde ling Zeeland van het KWPN een voorlichtingsavond. Hoofdinspek- teur G. v.d. Veen zal een aantal op dit moment zeer aktuele zaken bespreken zoals het lineaire sco- ringssysteem, röntgenonderzoek bij hengsten en merries, K.I. en het nieuwe identifikatiesysteem. Deze avond wordt gehouden in "De Cais son" te Kapelle en begint om 20.00 uur. Studieklub Bloevantho Tholen Voorlichtingsavond op donderdag 8 februari om 19.00 uur in café Tol- rust te Poortvliet. De heer J. de Dreu uit Emmeloord zal een lezing houden over Delphinium, Helichry- sum en Papaver. 4 zijn. Onderzocht wordt in hoeverre het mogelijk is om gelijktijdig met de aanleg van bovenbedoelde ruw waterleiding ook een buis te leggen voor het transport van zoet water ten behoeve van de land- en tuinbouw. Verordening Bestrijding Vergelings- ziekte bij bieten In zijn vergadering van 24 januari 1990 besteedde de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland, aandacht aan de uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven inzake de ontheffing van de bepalingen vervat in de Ver ordening Bestrijding Vergelingsziek- te bij bieten voor 1988. Met terug werkende kracht heeft de Raad una niem besloten ontheffing te verlenen voor het jaar 1988 aan het Konink lijk Kweekbedrijf D.J. van der Have B.V. te Rilland, nadat de samenstel ling van de Kontrole Kommissie is gewijzigd konform het gestelde in voornoemde uitspraak. Overigens was op grond van de uitspraak in voorlopige voorziening van de voor zitter van het College van Beroep, de samenstelling van de Kommissie door de Gewestelijke Raad reeds ge wijzigd. Tevens heeft de Raad besloten het verzoek van dit kweekbedrijf om ontheffing van de Verordening Bestrijding Vergelingsziekte bij bie ten ten behoeve van het veredelings- werk voor het jaar 1990 in te willi gen. De ontheffing wordt verleend onder dezelfde voorwaarden als voor het jaar 1988 en 1989 met dien verstande dat daarin het punt inzake bezwaren tegen de hoogte van de schadevergoeding als volgt is gere digeerd: "Indien één van de partijen zich niet kan verenigen met het door de kom missie vast te stellen schadepercenta- ge dan wel de hoogte van de schade loosstelling dan zal het geschil met uitsluiting van de gewone rechter, in eerste en hoogste aanleg worden beslecht door één gezamenlijk te be noemen scheidsman, of, zo één der partijen verklaart daaraan de voor keur te geven, door drie scheidslie den waarvan partijen elk één en deze twee gezamenlijk de derde zullen be noemen die tevens als voorzitter zal fungeren". Agrarische bedrijven die zich richten op de vollegronds-akkerbouw of - tuinbouw, kunnen in de winter maanden in een aantal gevallen best wat ekstra werk gebruiken. Tulpen- broei (c.q. het telen van snij-tulpen) is in die periode een mogelijke aan vulling. Belangstellende tuinders en akker bouwers kunnen 6 februari deelne men aan een informatiedag over tul penbroei. Deze is georganiseerd door Westland Berkel Bloemenvei lingen Holland en de in Goes ge vestigde Stichting Stimulering Plant aardige Produktie. De studiedag wordt ingevuld door veilingvoorlichters en vertegenwoor digers van de Dienst Landbouw Voorlichting. 's Morgens om 6.30 uur wordt gestart met een rondleiding op Bloe menveiling Westland in Naaldwijk. Na een ontbijt wordt een bezoek ge bracht aan een Westlandse teler, die tulpenbroei inpast in zijn jaarrond- chrysantenbedrijf. 's Middags wordt een kijkje geno men op het bedrijf van een begin nende tulpenbroeier in Dirksland. Hij heeft 300 vierkante meter van zijn schuur omgebouwd voor het te len van snij-tulpen onder kunstlicht. De aanwezige voorlichters zullen aansluitend een uiteenzetting geven over teelttechnische zaken, arbeids- behoefte, kosten en baten, beno digdheden voor beginnende tulpen- broeiers, etcetera. Tijdens deze informatiedag kunnen geïnteresseerden een goede indruk krijgen van de mogelijkheden van inpassing van tulpenbroei op het ei gen bedrijf. Deelname is kostenloos. Voor meer gegevens over de studie dag kan kontakt worden opgenomen met Bloemenveiling Westland, afde ling Produktvoorlichting (01740-32060/33431). Rvk St. Philipsland Op 5 februari zal in hotel "De Drui ventros" te St. Philipsland een bij eenkomst worden georganiseerd voor de ruilverkaveling St. Philips land, specifiek voor milieu- en na tuurorganisaties, aanvang 19.30 uur. Schriftelijke reakties kunnen worden ingediend voor 15 april a.s. bij het sekretariaat van de Landin richtingskommissie, p/a Postbus 6, 4460 AA Goes. Exkursie van uienstudieklub naar VanderHave Op dinsdag 6 februari zal een exkur sie worden georganiseerd naar Van derHave Rilland. Aanvang: 14.00 uur (samenkomst aan de V.d. Have- weg 2 te Rilland). Voorlichtingsmiddag zomerbloemen Op 14 februari organiseert Westland Berkel Bloemenveilingen Holland in sportcentrum 'Meulvliet' te Tholen een voorlichtingsmiddag over teelt en markt van zomerbloemen, be doeld voor telers, aankomende telers en andere belangstellenden. De mid dag duurt van 14.00 tot 18.00 uur. Geïnteresseerden worden verzocht zich vooraf aan te melden via tel. 01740-33431. Aardappelstudieclub Zuid- Beveland Ledenvergadering op donderdag 8 februari in Ons Dorpshuis te Krui- ningen, aanvang 19.30 uur. Graanstudieclub Zuid-Beveland Algemene ledenvergadering op don derdag 8 februari in hotel 'De Zwaan' te Kapelle, aanvang 20.00 uur. Lunchbijeenkomst Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel Op woensdag 14 februari houdt de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel Departement Zeeland in de Schouwburg van Mid delburg van 12.00 tot 14.00 uur een lunchbijeenkomst, tijdens welke prof. dr. A.M. van der Woude een inleiding houdt over de landbouw in Zeeland. De heer Van der Woude is hoogleraar agrarische geschiedenis aan de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. De kosten van de maaltijd bedragen 20,—, aan de zaal te vol doen. Bezoekers dienen hun komst wel even bij het in Arnemuiden ge huisveste sekretariaat van de maat schappij aan te kondigen, tel. 01182-1820. Op dinsdag 27 februari is er van 17.00 tot 19.00 uur in restaurant Mondragon te Zierikzee een namid dagbijeenkomst. Tweede Kamer-lid de heer P. Blauw zal dan een inlei ding houden getiteld: "Is landbouw milieu-vijandig?" De kosten van de maaltijd bedragen nu 25,even eens te voldoen aan de zaal. Op maandag 5 februari houdt het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij zijn maan delijkse vergadering in het Land- bouwhuis te Goes. Op de agenda staat o.m. een bespreking van het rapport van de kommissie Van der Stee: "Om schone zakelijkheid". Verder zal worden gesproken over de massale boerenvergadering op 12 februari in Aken waar standpunten zullen worden geformuleerd m.b.t. de Europese prijsvoorstellen '90/'91. Als Nederlandse vertegen woordiging wordt gedacht aan ca. 1.000 personen. Voor de ZLM zou dat een afvaardiging van vier verte genwoordigers per kring betekenen. Ook nationaal gezien wordt overwo gen om aktieve ondersteuning te ge ven aan het lobby-werk vanuit de 3 CLO, dit in verband met de land bouwbegroting die in de Tweede Ka mer voor 6 februari geagendeerd staat. Verder zullen de voorzitters van de sektoren een aktueel over zicht geven van de situatie in hun sektor. Open dag opleiding vleessektor Op woensdag 7 februari wordt aan de West wal 37 te Goes een open dag voor opleiding in de vleessektor ge houden van 14.00 tot 21.00 uur. Voor inlichtingen: tel. 01100-20008. Op 16 februari a.s. houdt de Agrari sche Hogeschool te Den Bosch tus sen 13.30 en 17.00 uur een open dag. Voor inlichtingen over de studiemo gelijkheden kunt u ook bellen met de informatielijn: telefoonnummer 073-120788. Open dag AHS Delft Op zaterdag 10 februari a.s. houdt de Agrarische Hogeschool Delft een open dag, Behalve de studierichting Landbouw presenteert ook de stu dierichting Bedrijfskunde zich op deze dag. Voor informatie tel. 015-150213. Aardappelkwekers Vereniging Zuidwest Nederland Jaarvergadering op vrijdag 9 februa ri in Hotel van Tilburg te Steenber gen, aanvang 13.30 uur. Prof. dr. ir. E. Jacobsen (IVP) is uitgenodigd een lezing te houden over 'plantenbio- technologie en de rol van de hobby kweker'. Vakbeurs in Brussel Van 11 t/m 18 februari wordt in het tentoonstellingspark Heizei te Brus sel de tweejaarlijkse Internationale Week van de Landbouw (IWL) ge houden, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Voor het komend salon ver wacht de organisatie 370.000 bezoe kers uit 80 verschillende landen. AFD. ST. ANN ALAND VAN DE ZLM Exkursie naar de West Friese Flora op zaterdag 17 februari met aanslui tend een bezoek aan Amsterdam. Vertrek 7.00 uur vanaf de Burgstraat. Thuiskomst in St. Anna- land 23.00 uur. Kosten 60,— p.p. Opgave voor 9 februari bij T. van Iwaarden, 01665-2775 of J. Brooymans, 01667-2385. AFD. ALMKERK VAN DE ZLM Algemene vergadering op maandag 12 februari om 20.00 uur in het Wa pen van Emmickhoven te Almkerk. Spreker is drs. T. Elzinga, be leidsmedewerker van de ZLM. Hij zal spreken over milieu eisen en mi lieu belangen. "Wat zullen de toe komstige ontwikkelingen op dit ter rein zijn". Verder is er de bespre king van een fusie met de afdeling Woudrichem van de ZLM. Vrijdag 2 februari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 4