Samenvatting voorontwerp landinr.plan St. Philipsland De loonadministratie over geld en goed Bekijk de voor- en nadelen voor u beslist ypver een man-vrouw maatschap! Russische staatstelevisie oriënteert zich in Flevopolder Overlast smienten Eerste komkommers naar Ethiopië m Siene had de laatste maanden 15 ar tikelen uit diverse bladen geknipt, waar werd geschreven over de man vrouw maatschap. Ze zaten allemaal in het plakboek. Willem had er geen belangstelling voor, maar omdat Siene vond, dat ze toch op z'n minst advies konden inwinnen nodigden ze hun sociaal ekonomisch voorlichter en hun boekhouder uit voor een gesprek. Eerst vroeg de voorlichter waarom Willem en Siene de man-vrouw maatschap wilden - Is dat omdat je als vrouw meer waardering voor je werk wilt hebben en omdat je meent dat er dan meer gelijkwaardigheid is tussen man en vrouw? - Wil je het omdat je als vrouw een eigen belang wenst, en daardoor denkt financieel onafhankelijker te worden? - Doen jullie het om fiskale redenen en mede daardoor om financieel voordeel te behalen? - Weten jullie wat het betekent als je op huwelijkse voorwaarden bent ge trouwd? - Ben je als vrouw bereid verant woordelijkheid en aansprakelijkheid voor het bedrijf te dragen. Willem was benieuwd naar de fiska le voordelen De boekhouder somde ze op: Zelfstandigen-aftrek en onderne mersvrijstelling, vermogensbelasting voor de vrouw indien zij 1225 uur in de onderneming werkt. U kunt ge bruik maken van de fiskale oude- dagsreserve, de middeling van in komsten en stakingsfaciliteiten bij beëindigen van het bedrijf. Kost de boekhouding meer van een man-vrouw maatschap? wilde Siene weten Je betaalt naar het aantal uren dat we voor je werken. Eerlijk gezegd, kost de administratieve verwerking wat meer tijd dus geld, zei de boek houder. Wij hebben huwelijkse voorwaarden zei Siene, hoe is het met de aanspra kelijkheid? De voorlichter zei: Na het vormen van de maatschap ben je als vrouw met je gehele vermogen aansprake lijk voor de helft van de maatschaps schuld. Ook met je privé vermogen buiten het bedrijf loop je risiko's. Dat je nu niet hebt, want daar sloot je de huwelijkse voorwaarden voor. Is er verschil tussen vader-zoon maatschap en vrouw-man maatschap In wezen niet, maar een paar zaken moet je erg goed regelen. In verband met de wijze van inbreng in de maat schap moet het kontrakt aansluiten bij de huwelijkse voorwaarden, bij voorbeeld inbreng van de grond en gebouwen in eigendom of in gebruik en genot. Er moet worden bepaald wat er gebeurt bij een echtscheiding, waar gaan dan de roerende en onroe rende goederen naar toe. Tegen wel ke waarde? Verpacht of vrij voor de grond. Boekwaarde of werkelijke waarde bij roerend goed en of vee. - betaalt de uittredende vennoot in een keer of in termijnen. - kan het bedrijf worden voortgezet als er een echtscheiding plaatsvindt? Wanneer is de vrouw nu eigenlijk onderneemster? vroeg Willem met een knipoog naar zijn vrouw - er moet een schriftelijke maat schapsovereenkomst zijn op zakelij ke basis en een winstdeling. Ze moet ook ondernemersrisiko's lopen. Ze moet geld, arbeid of goederen in de maatschap inbrengen. Ze heeft een aandeel in de stille reserves die gedu rende de maatschap ontstaan. Ze neemt samen met jouw beslissingen Willem, over alles wat het bedrijf betreft ('dat doet ze nu ook al', zei Willem, 'dus dat is niets nieuws'). Ze tekent mee bij bijvoorbeeld het afsluiten van kontrakten. De Bank rekening van de maatschap staat op beider naam. Konklusie Toen de voorlichter en de boekhou der naar huis waren, zei Willem: 'Er komt meer bij kijken dan dat er in al die 15 artikelen heeft gestaan. We hebben objektieve voorlichting ge kregen. Eén ding heb ik geleerd, er is meer dan alleen misschien een fis- kaal voordeel'. 'Ik vind', zei Siene, 'dat er geen man-vrouw maatschap nodig moest zijn om erkenning, waardering, gelijkwaardigheid en ekonomisch onafhankelijkheid te krijgen voor de vrouw in de onder neming'. 'Van mij heb je die waar dering al', zei Willem, 'dat weet je toch'. 'Zeker weet ik dat', zei Siene, 'maar ik wil er toch nog wel eens met andere vrouwen over praten'. J. Markusse Verbetering van de konkurrentiepo- sitie en de werkomstandigheden in de landbouw via verbetering van de verkaveling. Dat is de belangrijke doelstelling van het plan. Het plan is met name gericht op het ruilen van kavels en de uitvoering van daaruit voortvloeiende werken. Om de hoofdstruktuur van het landschap te accentueren is in het plan dijkbe- planting opgenomen. Verder wordt o.m. gedacht aan het versterken van de natuurwaarden in en rond de Bruintjeskreek. De verbetering van de verkaveling vindt plaats door het ruilen van gronden en het als gevolg hiervan uitvoeren van kavelaanvaardings- werken. Het plan is erop gericht goed te exploiteren kavels en perce len te vormen. In dat kader wordt gestreefd naar: vergroting van (huis)kavels en percelen; samenvoe ging van veld kavels; verkorting van de rij-afstand tot de kavels; vorm verbetering van de kavels en percelen. Bij de indeling van de nieuwe kavels dient rekening te worden gehouden met het bestaande wegen- en water- lopenstelsel, maar ook met land schappelijke elementen. Om de nieu we kavelindeling mogelijk te maken zijn plaatselijk kavelaanvaardings- werken nodig. Deze werken worden uitgevoerd om de toedeling verge lijkbaar te maken met de ingebrach te kavels. De werken kunnen o.m. bestaan uit: het graven en dempen van sloten en daarmee gepaard gaande werken, zoals het plaatselijk ophogen van ingesloten laagten, her- inzaai van bewerkte delen van graslandpercelen e.d.; herstel van door werken of door toedeling ver stoorde of onacceptabele drainage; het aanleggen en/of verbeteren van dammen. Momenteel kan nog geen toede lingsplan worden gemaakt. Dit komt pas in de uitvoeringsfase van de ruil verkaveling aan de orde (dus na de stemming). Eerst moet namelijk be kend zijn welke ruilwaarde aan Vrijdag 2 februari 1990 grond een ieder inbrengt. Ook moe ten de wensen van de belanghebben den worden opgenomen. En er moe ten richtlijnen voor het maken van een toedelingsplan worden vast gesteld. Tenslotte veranderen er in de loop der tijd ook allerlei zaken door verkoop, pacht wijzigingen, overlijden e.d. Ontsluiting Het patroon van wegen is voor de bereikbaarheid van agrarische gron den en gebouwen in het algemeen voldoende. Wel zijn enkele verdich tingswegen gepland. Dit zijn wegen voor de kavelontsluiting. De lengte en plaats worden bepaald als er vol doende inzicht is in de nieuwe kavel indeling. Het plan gaat uit van ca. 300 meter. Verder is in het-plan ver beteren van de weg langs de Noord- dijk opgenomen. De verbetering houdt een bermverbreding in waar door enerzijds de aanliggende gron den beter worden ontsloten en an derzijds betere gebruiksmogelijkhe- De ZLM heeft de overlast, veroor zaakt door smienten, bij het KNLC onder de aandacht gebracht. In een brief stelt het hoofdbestuur van de ZLM dat smienten - hoewel niet be schermd - beschouwd dienen te wor den als onbejaagbaar wat betreft de schaderegeling, dat wil zeggen 100 procent vergoeding. De argumentatie hiervoor ligt in het feit dat smienten naar hun aard 's nachts fourageren op landbouwgronden en daardoor dus praktisch niet bejaagd of ver jaagd kunnen worden. De ZLM heeft het KNLC verzocht de nodige aktie te ondernemen om tegemoet te komen aan het stand punt van de ZLM. den ontstaan voor o.m. het fietsver- keer, wat gelet op de aanleg van een fietspad tussen de Noorddijk en de Lage weg frequenter van de weg langs de Noorddijk gebruik zal gaan maken. Zoals al genoemd, is voor de rekrea- tieve ontsluiting een fietspad in het plan opgenomen. Dit fietspad is ge legen ter plaatse van de voormalige trambaan en verbindt de Lageweg met de Noorddijk. Behalve als inte ressante schakel in een rekreatieve fietsroute zal dit fietspad ook een aantrekkelijke verbinding vormen voor fietsers tussen Anna Jacoba- polder en Sint-Philipsland. Waterbeheersing De afwatering in het gebied is in het algemeen voldoende. Het huidige stelsel van hoofdafwatering is enkele jaren geleden tot stand gekomen in het kader van de "aanpassingswer- ken Oosterschelde". In het landin richtingsplan zijn dan ook geen voorzieningen voor wat betreft de waterbeheersing opgenomen. Natuur en landschap Het plan voorziet erin om in het kader van het plan van toedeling enkele percelen uit het reservaatsgebied Bruintjeskreek uit te ruilen. Verder voorziet het plan erin om aanslui tend aan dit reservaatsgebied een be perkte oppervlakte grond na verwer ving via uitruil, natuurtechnisch in te richten. Dit geldt eveneens voor enkele overhoeken rond de Eenden kooi aan de Noordweg. Voor wat betreft beplantingen is het beplanten van de Noorddijk en de Nieuwedijk opgenomen. Verder is ten westen van Sint-Philipsland een bosje met een wandelpad gedacht. Qua ligging en inrichting zal dit bos je een verantwoorde overgang moe ten vormen tussen woonbebouwing en open polderlandschap. Ook is in het plan mogelijkheid van een aantal erfbeplantingen rond boerderijen opgenomen. De loonadministratie is tot op heden geen gemakkelijke opgaaf voor de werkgever geweest. De onbezoldigde verplichtingen zijn niet gering reden waarom veel werkgevers hun taak overdragen aan de accountant van het bedrijf. Daarmee wordt voorko men dat onbedoeld de wettelijke voorschriften niet worden nage leefd. Want de sankties zijn niet ge ring. Naheffing geschiedt steeds met verhoging en dat terwijl u uw taak als rijksadministrateur steeds gratis mag verrichten. Gelukkig wil de overheid u helpen bij uw taak. Bij de verstrekking van het materi aalpakket krijgt u (ook) gratis de handleiding voor de loonbelasting en premieheffing 1990. Met de ken nis daarvan kunt u prima uw taak als loonadministrateur verrichten. Maar bedenk dan wel dat de inhoud van deze handleiding inklusief tref woordenregister 64 pagina's omvat. Een heel boekwerk dus. Enkele als werkgever te verrichten taken worden op pagina 4 en 5 be schreven: -uitreiken van een loonbe lastingverklaring met aangehechte toelichting aan de werknemer; - in zenden van de ingevulde loonbe lastingverklaring aan de inspekteur nadat u de door de werknemer ver strekte gegevens hebt beoordeeld; - inhouden van loonbelasting/premie volksverzekering bij iedere loonbe- taling; - bijwerken van de loonstaat bij iedere loonbetaling; - optellen van de verschillende kolommen van de loonstaat na afloop van ieder aangiftetijdvak (veelal een kwar taal); - invullen en inleveren van het aangiftebiljet voor een bepaalde da tum bij de inspekteur; - eveneens voor deze datum de verschuldigde bedragen betalen; - totaliseren van de loonstaat na afloop van het jaar; De eerste komkommeroogst op de Veldhovense veiling is door teler Jan Biemans uit Boekei ter beschikking gesteld aan Ethiopië. De partij was 300 komkommers groot en bracht 1.350,op. De kopers waren handelaren uit Veldhoven en Veg- hel. De opbrengst van de vruchten werd door groothandel Van der Spijk uit Amsterdam verdubbeld. - invullen van een loonbelasting- kaart na afloop van het jaar; - inzen den van loonbelastingkaart en gelei- deformulier aan de belastingdienst. Ziedaar een opsoipming van de te verrichten handelingen welke slechts de verplichting dekt van de be lastingdienst. Daarnaast is een soortgelijke rij op te sommen van handelingen die u moet verrichten ten behoeve van de bedrijfsvereni ging. Ook deze instantie laat zich niet onbetuigd bij het uitvinden van werkzaamheden welke u eveneens kosteloos voor hun mag verrichten. Om over kontrölemaatregelen maar te zwijgen. Bij al deze voorschriften zijn er met ingang van dit nieuwe jaar nog enke le bijgekomen. U moet dan bij de loonboekhouding voor iedere werk nemer bijhouden de vergoedingen welke u hem hebt uitbetaald terzake van het vervoer per auto, anders dan per taxi, waarbij u tevens het aantal kilometers moet registreren. Zo ook moet u per werknemer vasthouden de vergoeding die u verstrekt voor zijn opleiding of studie voor een be roep; uitkeringen ter zake van ziek te, invaliditeit en bevalling; eenmali ge uitkeringen ter zake van overlij den van de werknemer of zijn echt genoot. Anderzijds ook de gratifika- ties en verstrekkingen ter gelegen heid van een dienstjubileum of hu welijk van de werknemer of de ge schenken bij algemeen erkende feestdagen. Hoewel ik nog niet eens volledig twee pagina's van de handleiding heb weergegeven zal duidelijk zijn dat het lezen ervan meer moeite zal kosten dan de dagelijkse krant. Voor zover u de loonadministratie zelf doet, mag ik u aanraden toch re gelmatig bij uw accountant na te vragen of u nog op de goede weg bent. Want zoals gezegd een fout is gemakkelijk gemaakt en de korrek- tie kost veelal tevens een boete in de vorm van een verhoging. Let vooral ook op de meldingsplicht bij de be drijfsvereniging indien u in de loop van het jaar door wisseling in het personeelsbestand de voorlopige premienota met meer dan 5% gaat overschrijden. Via de jaaropgaaf is deze overschrijding heel simpel aan te tonen en wacht u een boete als u het niet is gemeld. U bent dus ge waarschuwd. B. Veerbeek International Dairy Consultants uil Emmeloord gaat in Rusland enke le vrije boerderijen helpen opzetten. Om vast eens te kijken hoe dat precies in zijn werk gaat kwam een Russische T.V. ploeg opnames ma ken bij boer Bavel in Flevoland. Bavel verhuisde onlangs zijn boerenbedrijf met 60 koeien vanuit Bra bant naar een groter en moderner bedrijf met 100 koeien in Flevoland en 52 ha land. Hei is een gemengd bedrijf met 13 ha akkerbouw, (fo to Peter Mastenbroek).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3