VII OK m VIHMIW Omgangsvormen, bestaan die nog? p.j. zuid geluid Het hing in de lucht Rektifikatie Vergrijzing onder de loep PJZ-hoofdbestuursvergadering 22 januari 1990 redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Een uitspraak van St. Franciscus de Salos: Hoffelijkheid is een bloem van naastenliefde. "Zo hoort het nu, etiquette voor de jaren tachtig" is de titel van een boek dat werd uitgegeven door Elsevier Uitg. Mij. Onze samenleving is steeds in ontwikkeling. Er zijn op het gebied van de etiquette duidelijk veranderingen. Hoe gingen we vroe ger en hoe gaan we nu met elkaar om? In 1983 werd het boekje van Amy Groskamp-ten Have "Hoe hoort het eigenlijk", herzien door Maja Krans en Wia Post, opnieuw uitgegeven door Becht te Am sterdam. Op de T.V. werd er een diskussie over gehouden in een aktualiteiten- programma. Had het nog wel zin en was dit boekje uit 1939 niet overbo dig geworden? We krijgen toch alle maal thuis een goede opvoeding. We leren al heel jong een handje te ge ven, beleefd te bedanken voor een geschenkje en je te gedragen aan ta fel? Toch is het allemaal wat een voudiger geworden, zijn er eigenlijk nog wel regels nodig voor b.v. kraambezoek, ziekenbezoek (buiten het ziekenhuis waar bezoekuren gel den?). En onze kleding, moeten we ons daar nu zo druk over maken, over wat passend is bij de gelegen heid of niet? Een oud gezegde is: "Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet". Laten we ervan uitgaan dat we din gen die we zelf niet als prettig erva ren ook tegenover anderen achter wege moeten laten. Met goede ma nieren tonen we ons respekt tegen over elkaar, dat kan veel ergernis en ook narigheid voorkomen. Wat vin den we zelf niet prettig in de moder ne omgangsvormen, er zijn er diver se waar we ons bewust of onbewust aan ergeren. Zaken in het sociale verkeer (b.v. de telefoon) zijn dik wijls een bron van ergernis. Maar ook gedragingen op reis, in een ho tel, in het verkeer, in een winkel, te genover onze huisgenoten waar we dagelijks mee samen zijn. Wat ergernis opwekt is b.v. iemand die zich in eer. trein zo breed moge lijk maakt, zodat er niemand naast zal gaan zitten. Of bij het parkeren, als je net ergens wilt inrijden en opeens is er dan iemand van de an dere kant die de plaats inneemt. Als je gekonfronteerd wordt met de omgangsvormen van deze moderne tijd sta je wel eens vreemd te kijken en voel je je soms niet erg op je ge mak. Zoals b.v. bij aangesproken worden bij de voornaam door het vriendinnetje 8 jaar oud) van je dochtertje. Daar moet je wel even aan wennen en je vindt het misschien wel erg brutaal en onaangenaam. Is het omdat tegenwoordig alles "kan en mag", dat de omgang met elkaar ook veranderd? Met regels en etiquette wordt ge makkelijk de hand gelicht en veel ouderen keuren dat nog goed ook, uit angst om ouderwets gevonden te worden? Ook in de klas gelden bepaalde om gangsvormen. Welke, daarover wordt verschillend gedacht. Wat te denken van een leerling die zijn onderwijzer te hulp roept bij een moeilijk vraagstuk met de woorden; "Kees, ik snap er niets van, help me eens even". Zou zo'n kind zich later tegenover z'n baas of meerdere we ten te gedragen, want niet iedereen houdt ervan om getutoyeerd te wor den. Het zou best eens kunnen zijn dat daardoor moeilijk aan een baan te komen is. Men weet niet goed hoe het hoort en bij solliciteren is dat toch wel heel belangrijk. Is de etiquette thuis belangrijk? We komen afspraken niet na, we ko men te laat, gaan te laat naar huis, Aan mevrouw Puck Ordelmans, ver tegenwoordigende de Land. Comm. Emancipatiezaken, hebben we als Prov. Comm. gevraagd, het beeld van de enorme vergrijzing in onze maatschappij, wat door vele media mensen tot een waar 'spookbeeld' wordt gebombardeerd, eens met ons onder de loep te nemen. Dat bleek tot geen dovemansoren gezegd: Volkomen op de hoogte van de ontwikkelingen hieromtrent, heeft zij ons met heel veel plezier en enthousiasme 'aan de hand' genomen: Hoe de toestand nu is, wat we ermee kunnen doen en vooral wat we er mee moeten gaan doen! Eerlijk ge zegd ligt er heel veel op ons te wach ten! Trouwens, dat 'onze grootste kruidenier' na een groot onderzoek in eigen bedrijf naar het funktione- dat heet dan "plakken". In sommi ge streken heeft men daar een oplos sing voor gevonden. Aan het eind van een feest wordt een kop koffie geserveerd en dat heet dan in de volksmond "oprot-koffie". Het werkt perfekt iedereen weet waar die aan toe is: gewoon je biezen pakken. Het wordt niet als een belediging er varen, het is gewoon een stille wenk in een bepaalde richting: richting huis! Vinden we het in deze tijd nog no dig, of stellen we het op prijs dat mannen ons b.v. in de mantel hel pen, de deur voor ons openen, da mes voor laten gaan, iets aanbieden? In verband met emancipatie zouden we als vrouwen al deze vormelijkhe den eigenlijk ook niet meer zo nodig moeten vinden. Toch denk ik dat veel vrouwen het in hun hart fijn vinden gm op deze manier te worden behandeld door een man, zolang het maar natuurlijk gebeurt en niet overdreven wordt. Het moet toch eigenlijk allemaal zo eenvoudig zijn. Je bent ergens te gast, nu komt er iets op tafel, wat net niet bepaald je favoriete gerecht is. Als je nu bedenkt, dat je gast vrouw haar tijd en aandacht eraan ren van zijn vrouwelijke werknemers ten gunste van hun bedrijf moest konkluderen dat zij het roer volko men moeten omgooien, spreekt dui delijk voor zich! Uit 'ons Bondsbezit', het boek 'Pen- nestreken' las onze voorzitter een treffend stuk voor en als spontane reakties droeg Dien Treffers een schitterend gedicht uit eigen produk- tie voor. Omlijst met gezellige koffiepauzes, boterhammetjes eten, een thee kwart kwartiertje en niet in 't minst ons aller enthousiasme, hebben we er een heel gezamenlijk plezierige en nuttige dag van gemaakt. Ja, inderdaad, zulke dagen kan je ei genlijk niet missen, als je aktief in deze maatschappij wilt meedoen! Riet Mosterd-v.d. Bos besteed heeft, en je het zelf ook niet prettig zou vinden als daar een min der geslaagde opmerking over viel, waarom zou je dan zo onbeleefd zijn, deze zelf te maken. Voor mijn gevoel ben je dan niet al leen onbeleefd tegenover je mede mens, maar je haalt jezelf naar bene den, als je anderen kwetst, het ge tuigt niet van wellevendheid. Na tuurlijk hebben goede manieren met je opvoeding, achtergrond, oplei ding enz. te maken, maar het ligt aan de innerlijke beschaving, hoe we er mee omgaan. De stelregel, eerst denken en dan pas doen, is in onze tijd nog zeer waardevol. "Hoffelijkheid is een bloem van naastenliefde". A.J.J. de Jonge-van Geest e.a. In het artikel 'Steun de PZC-aktie voor de vrouwenkliniek in Cluj' in het ZLM-blad van vorige week is het gironummer van de Rabobank Ka- pelle foutief weergegeven. Dit num mer moet zijn 187696. Zaterdag 20 januari jl. was weer de jaarlijkse grote avond van de PJZ afd. Schouwen-Duiveland gehouden in "Ons Dorpshuis" te Nieuwer- kerk. Deze avond wordt zoals ge bruikelijk georganiseerd voor de do nateurs en de leden en bestond uit twee delen. Het eerste gedeelte be trof de uitvoering en het tweede ge deelte was het bal na m.m.v. "Het Schelde Trio". Zoals de titel vermeldt heette het to neelstuk "Het hing in de lucht", het is een klucht in drie bedrijven welke ten tonele werd gebracht door 8 spe lers met tussen het tweede en derde bedrijf een pauze. Het stuk speelt zich af in de woning van Emmy en Niek Groenendaal. Beide zijn toneelspeler van beroep. Het in huis wonende dienstmeisje heet Mia. Emmy heeft een tante Sjaan (en die is van het ouderwetse stempel) die haar regelmatig geld stuurt om haar studie te bekostigen. Tante Sjaan weet niet dat Emmy to neel speelt en getrouwd is. Marie Bartels is de vriendin van tante Sjaan en iets moderner. Niek heeft nog een oom, oom Harry, die hem financieel ondersteunt. Ook deze weet van toneelspelen en getrouwd zijn van zijn neef Niek niets af. Oom Harry is kapitein op de grote vaart, zijn maatje is de bootsman Gerrit. Oom Harry en tante Sjaan kennen elkaar maar zijn beslist geen 20 vrienden. Verder is er nog Loes en zij is een vriendin van Emmy en Niek. Doordat de één alles weet van ie mand en een ander juist weer niet, het plotseling voordoen van onver wachte situaties en onverwacht be zoek van de verkeerde mensen op de verkeerde plaats leidden tot komi sche verwikkelingen en hilariteit in de zaal. Gedurende de pauze was er een ver loting. De te winnen prijzen werden kosteloos beschikbaar gesteld door het bedrijfsleven van Schouwen- Duiveland. Er waren diverse mooie prijzen waaronder een gourmetstel, kruimeldief en een helikopter rond vlucht. Na afloop van het toneelstuk was er bal na m.m.v. "Het Schelde Trio". Deze populaire Duivelandse band speelt een voor iedereen bekend re pertoire. De stemming zat er snel in zodat de dansvloer de rest van de avond regelmatig druk bezet was. Zonder de verkregen giften van het bedrijfsléven, beschikbaar stellen van meubels e.d. als dekor en de in zet van de diverse (bestuurs)leden had deze avond nooit plaats kunnen vinden. Hierbij bedankt het bestuur dan ook de toneelspelers, bedrijfsle ven en alle medewerkers die met hun inzet de grote avond tot een geslaag de aktiviteit hebben gemaakt. J.C. van Felius Op de eerste vergadering van het PJZ-hoofdbestuur in 1990 werden o.a. de volgende zaken besproken. Over een verzoek van de Zeeuwse jeugdraad om als PJZ mee te werken aan een uitwisseling van jongeren uit Oost-Europa stelt het HB zich posi tief op. Wel werd de voorkeur uit gesproken om dit samen met KPJ en CPJ te doen en agrarische jongeren uit te wisselen. De kontributie die de afdelingen aan het provinciaal sekretariaat moeten afdragen zal worden bepaald aan de hand van het aantal geregistreerde leden. De afdelingen zijn er zelf vrij in te bepalen wie zij kontributie la ten betalen. De onderzoekskommissie naar sa menwerking tussen de 3 PJO's zal tot juli zelfstandig werken. In juli P.J.Z. agenda Afd. Walcheren 2 maart: Jaarfeest met toneelstuk in "Ons Huis" te Meliskerke. Aan vang: 20.00 uur. Ook ZLM- en ge zinsleden zijn hierbij van harte welkom. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 9 februari: Gezinsavond met de kring Axel van de ZLM, met o.a. PJZ toneel en het LJG-orkest. Plaats: "de Halle" te Axel. Aan vang: 20.00 uur. Entree: 7,50; tot 14 jr. 2,50. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 17 februari: Langlaufen in de Belgi sche Ardennen. Vertrek: 7.00 uur van het Ledelplein te Oostburg. Kosten: (voor bus en akties) 40, Opgave: bij Bram Dieleman (01173-1341). zal door de cie. dan een voortgangs rapport met daarin de mogelijkhe den worden gepresenteerd. Dit rap port met aanbevelingen zal pas dan in de PJO's bediskussieerd worden. Voor deze aanpak wordt gekozen omdat op die manier sneller gewerkt kan worden, zonder dat voor elk punt de vertegenwoordigers terug naar hun vereniging moeten om standpunten in te nemen. Het HB heeft nogmaals duidelijk gesteld dat in de kommissie moet worden on derzocht waar samenwerking moge lijk is en waar de knelpunten zitten om als uiteindelijk einddoel in een later stadium tot een fusie van de 3 PJO's te kunnen komen. Het ZAJK is in een aantal gebieden bezig met een bereikverbeteringspro- jekt waarbij meer agrarische jonge- Afd. Zevenbergen 8 februari: Instruktie-avond ploegen i.s.m. de KPJ, de ZLM-afd. Zeklu- za en de NCB. Deze avond staat on der leiding van dhr. C. de Rijke. Plaats: Hotel van Hooft te Zeven bergen. Aanvang: 20.00 uur. 24 maart: Vissen. Opgave vóór 8 fe bruari bij Piet de Engelsen (01682-2634) of Wendy Lokers (01680-27873). Kosten: 17,50 p.p. Afd. Langstraat 9 februari: Jaarvergadering in cultu reel centrum Zidewinde te, Sprang- Capelle. Aanvang: 20.30 uur. 9 maart: filmavond in "Zi dewinde". 23 maart: touwtrektoemooi en westernavond Afd. Noord-Beveland 9 februari: Avond over het werk van de veldpolitie. Dhr. C. Woets zal hierover vertellen o.a. aan de hand ren voor het werk van Regionale Agrarische Kommissies (RAK) wor den betrokken. Het HB vindt dit een goede zaak. Wel is duidelijk gesteld binnen de 3 PJO's, dat mensen die meer gaan doen binnen de RAK's na 1 jaar lid moeten worden van een PJO binnen het ZAJK werkgebied. Dit geldt ook voor mensen die mee doen binnen de ZAJK- fruitteeltwerkgroep. Het HB betreurt dat wederom weer een provinciale aktiviteit door on voldoende belangstelling is afgelast. Dit maal ging de zeskamp in Schoondijke niet door wegens het afmelden van een aantal teams. Af gesproken wordt dat in vervolg eerst teams 'bemand' moeten zijn alvo rens een team voor een aktiviteit op te geven. van dia's. Plaats: Concordia te Wis- senkerke. Aanvang: 20.00 uur. 2 maart: algemene ledenverga dering. Provinciale aktiviteiten Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen: 5 februari: afd. Noord-Beveland; 6 februari: afd. Oost en Midden Brabant; 8 februari: afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen; 12 fe bruari: afd. Schouwen-Duiveland; 15 februari: afd. Tholen/St. Philips- land; 20 februari: afd. Walcheren; 22 februari: afd. West Zeeuws- Vlaanderen; 5 maart: afd. Zeven bergen. 31 januari: DB-vergadering; 16 februari: avond HB/DB en kom missieleden; 19 februari: HB-vergadering. Vrijdag 2 februari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 20