TWee-sporenbeleid Veel stormschade in landbouw U Aoo/326-f A'C \v> zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Boeren gaan in Aken demon streren tegen EG-landbouwbeleid Rampzalig Nationaal Europees Dubbel spoor m ^^OELBV3^ lanfl- luinbouwbiad IJ DAG 2 FEBRUARI 1990 78e JAARGANG NO. 4007 De storm van vorige week donderdag heeft op de agrarische bedrijven diepe sporen achter gelaten. In het Zuidwesten zijn vooral West-Brabant en Zeeland zwaar getroffende schade in Midden- en Oost-Brabant valt relatief mee. In een aantal gevallen zijn veestallen en aard- appelloodsen kompleet vernield. De zwaarst getroffen sektor is de glastuinbouwwaar over het gehele land naar schatting voor 125 miljoen gulden schade is aangericht. Op de foto ziet u vader en zoon Frijters uit Bosschenhoofd bezig met glas rapen uit de zwaar beschadigde kas. Zie ook pag. 11. De drie landelijke standsorganisaties roepen de boeren op om op maandag 12 februari a.s. in Aken mee te doen aan een demonstratie voor betere landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap. Verwacht wordt dat in de Duitse stad zo'n tienduizend boeren uit de Bondsrepubliek, Bel gië en Nederland zullen betogen tegen het steeds strin gentere markt- en prijsbeleid dat Brussel de laatste jaren voert en in het bijzonder de prijsvoorstellen voor het ko mend jaar. Op 12 februari vergaderen de EG-landbouw- ministers in Brussel over de prijsvoorstellen van de Euro pese Commissie. De Europese boerenorganisatie COPA heeft tot de actie besloten omdat de gemiddelde inkomens in de EG de af gelopen vier jaar steeds verder achterblijven bij de overi ge inkomens. De Europese Commissie stelt wel voor om de meeste landbouwprijzen te bevriezen, maar door de begeleidende maatregelen gaan de prijzen voor meerdere produkten omlaag. Met name voor de plantaardige sec tor zijn - als de voorstellen worden aangenomen - nieuwe prijsverlagingen op komst, nadat bijvoorbeeld de graan prijs de afgelopen vier jaar al met dertig procent is ge kelderd. Het internationale boerenprotest vindt plaats in een aan tal grenssteden tussen EG-lidstaten. Zo zullen naar CO- PA verwacht ook rond tienduizend Franse en Duitse boeren demonstreren in Straatsburg. COPA heeft afge zien van één grote demonstratie in Brussel, omdat dan veel boeren in ver weg gelegen gebieden niet mee kunnen doen. De drie Centrale Landbouw Organisaties (CLO's) haken in op de actie van COPA, omdat de EG-landbouw- ministers zich volgens hen onvoldoende hard maken om de voorstellen te wijzigen. Brussel dreigt op de ingeslagen koers (lagere prijzen, minder bescherming van de markt) door te gaan en dit heeft voor EG-boeren op den duur rampzalige gevolgen en daarmee ook voor de platte landsgebieden in Europa. Ook in Nederland dreigt een verdere verschraling van het platteland omdat een groei end aantal bedrijven moet afhaken. De komende weken staan voor de land- en tuinbouw in het teken van de politieke besluitvorming. Volgende week behandelt de Tweede Kamer de begroting van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij en een week later gaat de Europese Raad van land bouwministers proberen het markt- en prijsbeleid voor 1990/91 vast te stellen. Deze politieke besluitvorming zal ongetwijfeld plaats vinden met in het achterhoofd het wereldhandelsover- leg dat eind dit jaar zijn afronding moet krijgen. Grote vraag is natuurlijk of de politici hun afbraakbeleid on verminderd zullen voortzetten of dat ze daarin toch nog de nodige ruimte - in tijd en geld - zullen inbouwen. Tot nu toe zijn de voortekenen voor dat laatste helaas niet gunstig. In nationaal verband wordt via een intensieve lobby vanuit de georganiseerde land- en tuinbouw gepro beerd de Tweede Kamerleden nog tot andere gedach ten te brengen. Bij deze lobby staat de akkerbouwpro- blematiek centraal maar komen natuurlijk ook de ande re sectoren aan de orde. Voor de akkerbouw wordt conform de sectorvisie nationaal vooral gepleit voor een breedwerkende investeringsregeling, praktische structuurmaatregelen en een aan de Nederlandse si tuatie aangepaste inkomenssteunregeling. Deze week is via een ludieke aktie in Den Haag ook nog geprobeerd de lobby "zichtbaar" te maken voor ach terban en publiek. Hoewel ik persoonlijk liever een wat hardere aktie had gezien ben ik toch erg content dat deze symbolische aktie in 3 CLO-verband kon worden georganiseerd. Het feit dat de georganiseerde land- en tuinbouw volstrekt op één lijn zit is naar de politiek toe een be langrijk gegeven. Tot en met de dag van de behandeling van de landbouwbegroting - a.s. dinsdag 6 februari - en al dan niet vergezeld door bijzondere aktiviteiten - zal de lobby worden voortgezet. In ieder geval zullen de politici niet kunnen zeggen dat ze niet op de hoogte waren. Als men volgende week niet tegemoet komt aan de gerechtvaardigde wensen van de georganiseer de land- en tuinbouw dan doet men dat dus willens en wetens. Het is maar dat u dat weet. Het nationale beleid kan natuurlijk niet los gezien wor den van het Europese landbouwbeleid. De ruimte voor de nationale overheden hangt in eerste instantie af van Brussel. Nu de nieuwe markt- en prijsvoorstellen van de Europese Commissie op tafel liggen is het - gezien de negatieve inhoud daarvan - de hoogste tijd om ook Eu ropees "front" te maken. Vanuit de gezamenlijke Euro pese landbouworganisaties (COPA) is inmiddels opgeroepen tot enkele demonstratieve bijeenkomsten op diverse plaatsen in Europa. Voor Nederland, België en Duitsland is dat op maandagmorgen 12 februari a.s. in Aken. Van Zeeland wordt verwacht dat er minstens 150 boe ren/boerinnen aanwezig zullen zijn en vanuit Brabant wordt op minstens 100 gerekend. En hoewel ik ook hier de voorkeur zou geven aan een wat pittiger aanpak ben ik van mening dat we vanuit de ZLM voluit aan de oproep van COPA/3 CLO gehoor moeten geven. Ook hier gaat het erom om aan de Europese politiek te laten zien dat de maat nu echt vol is. En dat èlle landbouw organisaties in de EG er zo over denken. Centraal staat natuurlijk het desastreuze Europese graanbeleid zoals dat de laatste jaren door Brussel wordt gevoerd. Als ik*het trouwens goed heb begrepen komen er toch wat scheurtjes in de opstelling van de Europese ministerraad. De Duitse minister van land bouw heeft tenminste al gezegd dat hij óók vindt dat het met het graanbeleid de verkeerde kant op gaat. Het knapste jongetje van de Europese klas is echter helaas nog niet zover. Integendeel, gezien zijn recente ferme uitspraken. Maar wat niet is kan nog komen. Zoals bekend is de ZLM voorstander van een zoge naamd twee-sporenbeleid. Enerzijds proberen de poli tiek tot andere gedachten te brengen, anderzijds in de praktijk inspelen op de veranderende omstandigheden. In het bovenstaande ligt het accent op het politieke spoor. Ondertussen wordt vanuit de ZLM ook het andere spoor druk bereden. Om een voorbeeld te noemen: op het moment dat de voorzitter van de ZLM aanwezig was bij de ludieke aktie in Den Haag dinsdag jl. zat ik in Dordrecht te praten over een onderzoek m.b.t. de af zet van Zuidwestelijke land- en tuinbouwprodukten. Ook het stimuleren van kleine groepjes boeren om eens wat anders te proberen gaat onverminderd door. Zo is er nog een aantal aktiviteiten gaande, niet alleen door ons maar ook door anderen - inclusief individuele boeren op eigen houtje - en in het verband van de Stichting Stimulering Plantaardige Produktie. Daarvan kunnen en mogen op korte termijn geen spectaculaire resultaten worden verwacht maar we zijn wel op weg en dat is belangrijk. Dat is twee-sporenbeleid: het een doen maar het ander zeker niet nalaten. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1