Veehouders moeten heffing betalen voor mestverwerking Zuid-Frankrijk: prach tige landschappen! DE FEITEN SPREKEN VOOR ZICH: Regelingen zomerheffing en wintertoeslag melk Kursus voor voormelkers Adverteren in het Z.L.M.-blad betekent dat u bijna geheel agrarisch Zeeland en W.-Brabant bereikt. J POSTCODE:PLAATS:j Ir. Hans Gerritsen: Geld Vrijwillig Kwantumtoeslagen Agrarische Studiereizen Diskussie Nationale Rundveemanifestatie 1990 Wie verkoopt in de land- en/of tuinbouw informeert gratis naar de mogelijkheden. INFORMATIE BON Handel in mestquota Melkleveringen EG één procent gedaald T-som 29 januari Mestverwerking in fabrieken komt niet van de grond. Het mestover schot dreigt de veehouderij boven het hoofd te groeien. Het bestuur van het Landbouwschap heeft daar om deze maand besloten voor vee houders in overschotgebieden een heffing in te stellen om de exploitatie van mestfabrieken dekkend te ma ken. Daarnaast moet de aanvoer van mest naar deze fabrieken gegaran deerd worden. Gebeurt dat niet, dan mislukt de mestverwerking en komt de veestapel in het geding. Ir. Hans Gerritsen, milieumedewerker bij het Landbouwschap, legt uit waarom de mestverwerking een financiële en or ganisatorische injektie nodig heeft. Aan de inventiviteit van de Neder landse ondernemer ligt het niet. "Er zijn in den lande genoeg plannen voor grootschalige mestverwer king", zegt Gerritsen, "maar ze ko men geen van alle van de grond". De mestfabrieken in spe kampen met drie problemen. Ze kunnen ten eerste de vergunningen meestal niet rond krijgen. Gemeenten vrezen met een mestfabriek een strenge in dustrie binnen te halen. Een ander struikelblok voor verwer king is de huiver van veehouders om zich aan een mestfabriek te verplich ten. "De veehouder denkt: mis schien kan ik de mest later ergens anders goedkoper kwijt. In Ede wa ren er plannen voor een installatie voor kalverdrijfmest. Kosten voor de veehouder: tien gulden per kubie ke meter. Maar weinig mensen wil den zich binden en het initiatief is ter ziele gegaan. Doodzonde want er zat 65 procent subsidie op. Dat krijg je nooit meer", aldus Gerritsen. Een derde probleem is om geld los te krijgen van de banken. Die eisen dat er een voorziening is voor het geval er iets mis gaat, dat aanloopverlie zen gedekt kunnen worden. Ook wil len zij gegarandeerde aanvoer van mest. Als dat niet het geval is, komt er geen geld op tafel. "Een vicieuze cirkel", vindt Gerritsen. "En toch moet er mestverwerking komen. In 1991 wordt de norm voor bemesting strenger. We zitten met problemen in waterwingebieden. Daar mogen we niet meer zoveel mest uitrijden. We krijgen ook strengere regels op fosfaatverzadigde grolden". Om door deze strengerfe regels geen gigantisch mestoverschot' te krijgen moet het bedrijfsleven het initiatief nemen, zo oordeelde eerder Leo de Bekker, voorzitter van de kommissie Milieuvraagstukken van het Land bouwschap. In opdracht van het schap zette hij afgelopen najaar de problemen met mestverwerking op een rij. Er moeten garanties komen voor aanvoer van mest naar verwer kingsinstallaties. Ook moet er een fonds komen om exploitatieverlie zen te dekken. De overheid moet ten slotte zorgen voor een goed, duide lijk beleid voor het afgeven van ver gunningen, konkludeerde De Bekker. Het bestuur van het Landbouw schap nam dit standpunt deze maand over. Alleen, zei het bestuur, willen we hier veehouders buiten overschotgebieden niet mee lastig vallen. Zij hoeven geen heffing te betalen om exploitatieverliezen te dekken. Zij hoeven niet perse de mest naar een bepaalde fabriek te brengen. Het bestuur ziet een leve ringsplicht voor veehouders in over schotgebieden als een uiterste mid del. Eerst moeten ze met ekonomi- sche prikkels gestimuleerd worden de mest vrijwillig naar de fabriek te brengen. Pas als dat niet lukt denkt het bestuur aan een verplichting om een deel van de mest te leveren voor verwerking. "Ik geloof wel dat het zonder leve ringsplicht zal lukken", zegt Gerrit sen. "Nu krijg je toch ook boeren op vrijwillige basis zover dat ze via de mestbank mest naar Groningen brengen? Dat moeten we ook met le vering aan de fabriek kunnen be reiken". "Verder zal de veehouder", vervolgt Gerritsen, "er wat geld voor over hebben dat hij op alle tijdstippen van het jaar de mest kwijt kan. Hij hecht aan zekerheid. Het voordeel daarvan is niet zo duidelijk door het mooie najaar dat we achter de rug hebben. Twee jaar geleden hadden we een natte herfst. Iedereen zat met de handen in het haar. Er is toen tot twintig gulden per kubieke meter Campina en Melkunie hanteren de volgende toeslagen en heffingen op resp. winter- en zomer melk, per pe riode in ct/kg. Melkunie: periode 8 t/m 16: -2; pe riode 17 en 18: geen; periode 19: 5; periode 20 en 21: +8; periode 22 t/m 26: +11; periode 111pe riode 2: +8,8; periode 3 en 4: +5; periode 5 t/m 7: geen. Campina: periode 9 t/m 18: -4,5; pe riode 19 t/m 22: geen; periode 23 en 24: 3; periode 25 en 26: 8; perio de 1 en 2: +8; periode 3 t/m 5: +3; periode 6 t/m 8: geen. De Melkunie betaalt dit jaar de vol gende kwantumtoeslagen aan de melkleveranciers/veehouders: bij een jaarleverantie tot 100.000 kg geldt geen kwantumtoeslag. Bij jaar leveringen van 100.000 tot 200.000 kg geldt een toeslag van 1,per 100 kg; bij leveringen van 200.000 tot 300.000 kg is dat 1,50 per 100 kg en bij leveringen boven de 300.000 kg bedraagt de kwantum toeslag 2,00 per 100 kg. Campina hanteert geen systeem van kwantumtoeslagen De verschillen wat betreft kwantum toeslagen en zomermelk/wintermelk tussen de beide koöperaties zullen in het kader van de komende fusie op elkaar afgestemd worden. ir. H. Gerritsen bijbetaald om van fokzeugenmest af te komen. Had het eind 1989 drie maanden geregend, dan hadden we zwaar in de problemen gezeten. De genen die zich in een mestfabriek in kopen hebben dat probleem niet". Wat gebeurt er als we het mestpro bleem niet oplossen? Gerritsen: "Dan komt er een diskussie in de Tweede Kamer waarom er geen grootschalige mestverwerking van de grond is gekomen terwijl er teveel mest is. Dan zal er besloten worden tot een 'volumegericht beleid'; de stroom mest moet aan banden. Dat betekent inkrimping van de veesta pel, het begin van het einde van de intensieve veehouderij. Daarom is het zo van belang dat we nu aan het werk gaan met mestfabrieken. Over twee a drie jaar moeten we al wat kunnen laten zien". (Uit: "Standpunten") Zuid-Frankrijk, 7-18 mei, 12-daagse rondreis per bus/overnachtingen in Reims, Lyon, Avignon, Nice, Fran se Alpen, Straatsburg. Al tijdens de heenreis dwars door Frankrijk ge niet u van het afwisselend land schap: wijnstreek Champagne met de stad Reims, heuvels in de Bourgogne-streek, de rivier de Rho ne en op de terugweg de Hoge en La ge Alpen. Zuid-Frankrijk lokt al jaar en dag duizenden bezoekers. Eén van de trekpleisters is de Mid dellandse Zee met afwisselend kleine Het veemarktcomplex in Utrecht dient op 29 en 30 juni aanstaande tot huisvesting van de Nationale Rund veemanifestatie 1990. Opnieuw wordt een vakbeurs gekop peld aan de show. Die wordt nu di- rekt naast de ring gesitueerd. In het programma van de show komen in dividuele keuringen, die op provin ciale basis en demonstraties van dochtergroepen aan de orde. Op 29 juni is een veiling van kalveren en embryo's. Op de vakbeurs wordt 'n internatio nale presentatie gegeven van organi saties van stamboeken uit verschil lende landen in Europa. In samenwerking met de melkwin- ningsspecialisten van de konsulent- schappen, heeft de praktijkschool Horst in het verleden een aantal kur- sussen voormelker georganiseerd. Het is de bedoeling dat er eind fe bruari weer een kursus voormelker van start gaat. Inschrijfformulieren voor kandida ten voor deze kursus zijn telefonisch aan te vragen bij de Rijks Middelba re Agrarische School te Goes, tel. 01100-27203. De toelatingseisen zijn: - in het bezit zijn van het diploma MAS, bij voorkeur het diploma Middelbaar Kader Rundveehouderij en leeftijd tenminste 20 jaar. v Ja, stuur mij per omgaande gratis en geheel vrijblij- a I vend alle informatie over adverteren in het Z.L.M. blad. a NAAM: I ADRES: Vink-Rotadruk B.V. Postbus 16 4570 AA Axel - Afwijkingen hiervan ter beoorde ling vgm de Regionale Inspekteur. - Goed verzorgd melkveebedrijf. - In het bezit zijn van het praktijkdi ploma machinaal melken (met ten minste als eindbeoordeling 'goed'). De kursus bestaat uit 6 theorielessen (van elk 2Vi uur) en een Viertal prak tijklessen. De lestijden zijn voor de theorielessen van 20.00 tot 22.30 uur. De praktijklessen zullen plaats vinden tijdens het melken. De kur- susleider is ir. M. Creemers. Praktijkschool Horst, centrum voor Onderwijs in de Diérveredeling en de Rundveehouderij Het bestuur van de KNBTB wil dat van mestquota die worden verhan deld en verplaatst straks een kwart ingeleverd moet worden. De bedoe ling hiervan is dat de mestproduktie niet verder groeit en dat veehouders hun latente mestrechten niet alsnog daadwerkelijk in mest omzetten. Met het voorstel - de korting of afro ming bij de handel in mest te verho gen naar 25 procent - wil de KNBTB voorkomen dat een voor alle vee houders geldende korting wordt in gevoerd, aldus de Boer en Tuinder van vorige week. Voorlopige cijfers geven aan dat in 1989 de melkafleveringen in de Ge meenschap met 1 ten opzichte van voorgaand jaar zijn gedaald tot on geveer 98,5 miljoen ton. 14 rotsstranden, de Cóte de Calangues, en de zandstranden van de Cöte d'Azur. Mondaine badplaatsen als Nice en Cannes ademen een aparte sfeer. Het heuvelachtige "achter land" is schitterend qua natuur- en stedeschoon! Steden als Avignon, Aries en Nïmes bewaren vele be zienswaardigheden uit de Romeinse tijd. De Camargue, het moerasland in de Rhönedelta, is één groot na tuurgebied. Monaco "schittert" aan zee, met zijn brede boulevard en sjieke hotels, het Casino en de luxe jachthaven. Programmapunten: bezichtiging be roemde kathedraal Reims; rondrit Avignon bezichtiging Pauselijk pa leis, de brug Pont d'Avignon; be zoek wijnkelder Chateau-neuf-du- Pape; bezichtiging Romeinse hoofd stad Arles en klooster St. Paul de Mausole; akkerbouwbedrijf; rijst- plantage; boottocht door natuurge bied Camargue; groenteveiling; be zichtiging Romeinse aquaduct Pont du Gard; fruitbedrijf; bezoek talrij ke Romeinse monumenten in Nïmes; rondrit Marseille: Museum Picasso; vorstendom Monaco; Oceanogra- fisch Museum; bloemenveiling; bloemenbedrijf; parfumdestilleerde- rij; agrarisch bedrijf. En verder: Tenerife, 5-12 maart, 8-daagse vliegreis/overnachtingen in: Playa de Las Americas, Puerto de la Cruz. Tenerife, waar het eeu wig lente is! Azoren, 21-29 april, 9-daagse vliegreis/rondreis per bus, vliegtuig/overnachtingen op: Sao Miguel, Terceira, Faial. Mooie ei landen in Atlantische Oceaan! Bo- densee, 19-24 mei, 6-daagse bus reis/verblijf in Friedrichshafen aan de oever van het mooie meer. Met bezoek aan bloemeneiland Mainau! Ierland, 6-13 juni, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus/overnachtin gen in: Kilkenny, Kinsale, Killarney, Furbo, Bunratty. Groen eiland in de blauwe zee. Lugano, 6-15 juni, 10-daagse busreis/verblijf in het Zuid-Zwitserse Lugano. Exkursies in een bloemrijke omgeving. Hebt u belangstelling voor één van de reizen van 1990 of wilt u de bro chure "Agrarische Studiereizen 1990" ontvangen, belt u dan naar het Sekretariaat van Agrarische Stu diereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087. Achtereenvolgens een overzicht van het meetstation, T-som peildatum, T-som 180° en T-som 280°; Lelystad 137, 3/2, 11/3, Rotterdam 161, 31/1, 3/3, Deel en 137, 3/2, 14/3, Volkel 142, 3/2, 11/3, Gilze 151, 1/2, 7/3, Wouw 158 31/1, 4/3, Vlissingen 161, 31/1, 26/2, Eindho ven 153, 1/2, 6/3, Helden 131, 5/2, 11/3, Zuid Limburg 126, 5/2, 13/3, Antwerpen/Deurne 155, 1/2, 2/3. Vrijdag 2 februari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 14