Storm van 25 januari 1990 zal lang in het geheugen blijven Landbouw door storm zwaar getroffen Schade in Noord-Brabant erg hoog Vrijwel ieder bedrijf in West en een gedeelte van Midden Brabant heeft schade van de zeer zware storm die donderdag 25 januari woed de. Onder meer zijn vijf veestallen in Noord-Brabant helemaal ver woest; het vee is bij kollega's ondergebracht. In Oost-Brabant viel de schade mee. Windstoten, met een orkaankracht, van 160 km per uur deden verwoestend werk. Vooral op glastuinbouwbedrijven heeft de wind vernietigend huisgehouden. Op verschillende bedrijven hebben zich persoonlijke ongelukken voorgedaan. In een melkstal raakte een veehouder in de melkput bekneld onder een vallende balk. De meesten die in de schuur of kas bezig waren zagen het aankomen en vertrokken naar het woonhuis, wat op een boerderij altijd nog de vei ligste plaats is gebleken. Door rondvliegende golfplaten moesten en kele koeien worden afgemaakt en raakten er diverse gewond. Een en keling heeft nog, met gevaar voor eigen leven, getracht met wat ver stevigingen de zaak te redden, maar helaas; tegen zo'n wind is niets opgewassen. Op het glastuinbouwbedrijf van Piet en zoon Sjaan Frijters te Bosschen- hoofd is een derde van de 7500 m2 kas volledig vernield. Op het glastuinbouwbedrijf van de heer Piet en zoon Sjaan Frijters te Bosschenhoofd is eenderde van de 7500 m2 kas volledig vernield. "We zaten juist kofie te drinken toen om 5 over 3 een gedeelte van de kas in stortte", vertelde Piet Frijters. "Was het 5 minuten later gebeurd dan hadden we eronder gezeten. We waren op die plaats aan het andijvie uitdoen. De kas is als het ware ge woon ingedrukt en nu net dat stuk dat uit de wind ligt. Het opruimen en opnieuw bouwen van de konstruktie zal het grootste en ver velendste werk niet zijn maar wel het opruimen van de ontelbare stukken glas en splinters. Gezien de vele klei ne stukjes glas lijkt het wel of zich een ontploffing heeft voprgedaan. Sommige grotere stukken zitten 15 cm in de grond en bij het optrekken blijft het onderste stuk versplinterd achter. Voorzichtig opgraven is dan de oplossing want we kunnen het niet maken dat er glas in de grond achterblijft. Wij zijn verzekerd voor stormschade en het produkt dat door glasschade onverkoopbaar is geworden, maar opruimen van glas is voor onszelf. Ik vind dat de over heid meer tegemoet moet komen in de vorm van hulp bij het rapen van glas en dan kosteloos. In Nederland is nu al meer dan 150 miljoen scha Ook de konstruktie van deze schuur was niet berekend op de kracht van de storm. waarborg Maatschappij te Wouw (OBM) zijn 130 schademeldingen binnengekomen van de 1000, inkl. woningen, verzekerde gebouwen. de. Bijna 1/5 van dit bedrag gaat in de vorm van BTW naar de overheid, daar mag best iets tegenover staan". De heer Sjaan Frijters is bezorgd over de groeiontwikkeling van on dermeer radijs en aardbeien die in het niet beschadigde stuk staan. "Radijs moet een temperatuur heb ben van ongeveer 10°C maar door dat alles open ligt is dit niet haal baar. Ik heb geprobeerd met plastic een gedeelte af te schermen maar het bleef maar waaien zodat dit niet luk te. Ook in Breda zijn veel kassen zwaar beschadigd", aldus Sjaan Frijters die er nog aan toevoegde dat de prijzen van voornamelijk blad groenten als sla en andijvie fors zijn opgelopen Bij vollegrondsgroenteteler Jan van Gaans te Roosendaal is een vrij nieu we werktuigenloods zwaar bescha digd. "Een hete luchtkanon en een preiwasmachine zijn onder het steenpuin terechtgekomen en daar door niet meer bruikbaar. Twee au to's en een landbouwtrekker zijn bij toeval niet beschadigd. Verder zal de electriciteitsvoorziening vernieuwd moeten worden". Zuidwesthoek In Willemstad en omgeving heeft ie der bedrijf schade opgelopen. De heer Johan van der Slikke: "Alle boerderijen in de Zuidwesthoek van Brabant zijn beschadigd. Dit va rieert van een aantal pannen eraf tot het instorten van schuren. Op een paar plaatsen zijn de koelcellen van dien aard kapot dat de aardappelen eruit gehaald zijn. Omgevallen bo men hebben hier en daar aan gebou wen vernielingen aangericht. Zo heb ik het nog nooit meegemaakt". Ook het gebied rond de Biesbosch is getroffen door de storm. "Hier in de streek zijn van een aantal schuren en veestallen de daken er volledig afge waaid", vertelt de heer L. Snoek uit Hank. Volgens de heer P. Hoogen- boom uit Helenaveen valt het met de schade in Oost-Brabant wel mee. "Enkele glastuinbouwbedrijven hebben te maken met kapot gewaaid glas. Ik kan direkt maar één boerde rij noemen waar aan de achterkant een groot aantal pannen naar bene den is gekomen. Er is hier een beetje meer schade dan normaal bij zware storm hier gebruikelijk is". OBM te Wouw Bij de Wouwse Onderlinge Brand- "Deze storm is de ergste in het 90-jarig bestaan van de OBM", zegt administrateur de heer Martien van de Keybus. "In 1944 en 1974 zijn rond de 100 meldingen binnengeko men. In Fijnaart, een OBM die ad ministratief bij ons is aangesloten, zijn 30 bedrijven van licht tot zeer zwaar beschadigd. Op enkele bedrij ven loopt het bedrag daar op tot 200.000,In Wouw denken we totaal ruim 1.000.000,te moe ten uitkeren. Wat de stormverzeke- ring betreft zijn we voor 100% her verzekerd bij de NOVO. Storm is een rampenverzekering en je kunt als kleine regionale onderlinge geen risiko nemen. Doordat regelmatig alle objekten geinspekteerd worden op stormwaardigheid zijn zeer grote schadeposten ons bespaard geble ven. Je kunt niet verwachten dat we nalatig onderhoud gaan betalen. In verhouding is op bedrijven met pan nen minder kapot dan op bedrijven met brede, platte daken", aldus de heer Van de Keybus die nog opmerkt dat bij enkele OBM's in Zeeland de schadegevallen hoger zijn. Doordat in grote delen van Neder land veel gebouwen geheel of gedeel telijk op korte termijn hersteld moe ten worden zijn met name dakpan nen op veel plaatsen uitverkocht. Binnen de glastuinbouw is het hele maal moeilijk om aan materiaal te komen en bedrijven te vinden die di rekt komen herstellen. Sommige tuinders doen hun beklag dat het glas in prijs al omhoog is gegaan. Bij de aannemers zijn wachtlijsten op gesteld waarbij men eerst die bedrij ven helpt die, wat de produktie be treft, stilliggen. Wat landschappelijke waarde aan gaat is door het omwaaien van bo men op veel plaatsen het aanzien van boerderijen veranderd. Ook in de vele Brabantse bossen hebben omge vallen bomen voor een gehavend stuk natuurschoon gezorgd. Een tuinder die tegen een bos een perceel boerenkool heeft kan niet veilen om dat op een groot gedeelte zijn boe renkool vol zit met dennennaalden. Jan van Tilburg De landbouw heeft als gevolg van de storm van vorige week donder dag enorm veel schade opgelopen. Soms bleef de schade beperkt tot enkele door elkaar gewaaide dakpannen, maar op tal van andere be drijven loopt de schade in de duizenden en zelfs honderdduizenden guldens. De storm - die op sommige plaatsen orkaankracht bereikte - heeft komplete bedrijfsgebouwen geheel verwoest. De glastuinbouw is de zwaarst getroffen sektor. Hagelunie, die 80 procent van de glastuinbouw in verzekering heeft, schat dat in deze sektor de schade zo'n 125 miljoen gulden bedraagt. Het leger is ingezet om bij het opruimen van het glas te helpen. De totale stormschade in ons land zou zeker een half miljard gulden bedragen. Bij vollegrondsgroenteteler Jan van Gaans te Roosendaal is een vrij nieuwe werktuigenloods zwaar beschadigd. Op de foto de heer Van Gaans bij de omgevallen topgevel van de loods. Vrijdag 2 februari 1990 Enkele zwaar getroffen bedrijven in het Zuidwesten zijn het veebedrijf van W. Noë uit Eede en het kom- kommerbedrijf van gebr. Kik uit Sirjansland. Bij Noë stortte een stal in, waardoor tientallen runderen be dolven werden en stierven of moesten worden afgemaakt. Bij Kik sneuvelden 1.400 ruiten in de ruim 3 ha komkommerkassen. De grootste schade is aangericht aan de gewas sen, door windschade en schade door temperatuurdaling. Meer dan de helft van de aanplant is verloren. Ook is het ketelhuis zwaar bescha digd. De totale schade bij gebr. Kik bedraagt ongeveer 650.000 gulden. Het bedrijf is verzekerd. Nieuwe loods Bij fruitteler J.K.A. Dagevos uit Wemeldinge is aan een loods van twee jaar oud een schade van ca. 10.000,aangericht. Van de ene kant van de schuur zijn ruim tien platen (van 2.44 bij 1.10 meter) van het dak van de loods gerukt en over de nok heengewaaid. Onderweg be schadigden ze de nok en vervolgens boorden ze zich aan de andere kant in het dak. In totaal zijn ruim 100 m2 platen vernield, ruim een kwart van het totale oppervlak. Dagevos' vrees dat de hele schuur tegen de vlakte zou gaan is gelukkig niet uitgeko men. De golfplaten heeft de fruitte ler tientallen meters verder terugge vonden, soms rechtop in de sloot kant stekend. Buitengewoon tevreden is Dagevos over de service van zijn verzekeraar, in dit geval Verzekeringen ZLM. Vrijdagmorgen om 9 uur stond de schade-expert al op de stoep, waar door snel met de herstelwerkzaam heden kon worden gestart. Dagevos belde 's morgens om 10 uur de leve rancier van de golfplaten, die Dage vos verzekerde dat deze zich niet hoefde te haasten, omdat hij meer dan 600 golfplaten in de bewuste maat in voorraad had. 's Middags om 1 uur, toen Dagevos zijn bestel ling kwam halen, bleken deze 600 platen allemaal al weg te zijn. De bestelling van Dagevos had hij uiter aard nog beschikbaar. Met de hulp van zijn schoonvader - die speciaal drie dagen had vrijgenomen - heeft Dagevos met de nieuwe platen de schuur weer dichtgemaakt. De beschadigde nok is geheel ver nieuwd. Dagevos: "Nokplaten in de juiste maat waren niet in voorraad. De verzekeraar deed daar niet kin derachtig over, en zei dat ik ze alle maal maar moest vervangen door platen van een andere maat die wel voorradig waren. Als de verzekering die toestemming niet had gegeven kon de schuur misschien pas over enkele maanden worden dicht gemaakt". Verzekeringen ZLM schat als gevolg van de storm ruim 2 miljoen gulden te moeten uitkeren: ca. 6 a 7 ton aan beschadigde auto's en ruim 1,5 mil joen aan beschadigde of verwoeste opstallen. "Er zijn heel veel kleine schades", vertelt de heer H. Meeuw- sen, hoofd schade bij Verzekeringen ZLM. "Wij hebben tegen iedereen die schade meldde gezegd 'begin maar met de reparaties'. Degenen met kleine schade kan vervolgens volstaan met de nota aan ons op te sturen. Die wordt dan door ons vol daan. Bij het zelf uitvoeren van de reparatie rekenen we geen eigen risi ko. Bij grotere schades, zo vanaf 2.000,sturen we een schade- expert langs". Verzekeringen ZLM heeft aan opstallen een aantal grotere schades: tien van ca. 10.000,vijf van ca. 20.000,en één van 30.000,a 40.000,Meeuwsen heeft de in druk dat de schades in West-Brabant en Zeeland niet voor elkaar onder doen, maar dat het in Oost-Brabant relatief meevalt. Er is sprake van een forse schade, stelt Meeuwsen, maar niet onover komelijk voor de verzekeringsmaat schappijen: "De verzekeraar wordt als het ware op de proef gesteld. Het is bovendien heel hard werken voor alle medewerkers, en dat werkt be geesterend. De kliënt heeft veel be grip voor het feit dat het voor onze mensen nu een ontzettend drukke tijd is". LK 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11