De Zeeuwse Spuitdag 1990 De 36e Zeeuwse Spuitdag trok wederom veel belangstelling. In de Prins van Oranje te Goes troffen akkerbouwers, loonwerkers en ver tegenwoordigers van de gewasbeschermingshandel en -industrie uit Zuidwest Nederland elkaar voor nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van gewasbescherming in de akkerbouw. De heer J. Ramondt, voorzitter van de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland (TAZ), één van de organisatoren, trad op als dagvoorzitter. In het openings woord ging de heer Ramondt in op het afgelopen teeltseizoen en de lange historie van de Zeeuwse Spuitdag. Sprekers op deze spuitdag waren ir. P. v. Velde van het voormalige Con sulentschap in Algemene Dienst voor de Gewasbescherming. Deze stelde in het ochtendprogramma de nieuwe ontwikkelingen van toegela ten middelen en de advisering aan de orde. Aan het eind van het ochtend programma is door bedrijfsdeskun- dige L.N. Bax, DLV Goes, ingegaan op toepassing van lage doseringen bij de onkruidbestrijding in diverse gewassen. Als eerste spreker van het middagprogramma hield ir. G.C. Maan van de Plantenziektenkundige Dienst een inleiding over het gewas- beschermingsbeleid in de toekomst. Ing. A. Remijn, gespecialiseerd be- drijfsdeskundige van de DLV-Goes, hield tot slot van deze dag een lezing over nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de spuittechniek. Fustreiniging Naast het programma in de grote zaal waren in de bijzaaltjes van de Prins van Oranje enkele stands inge richt. Diverse firma's stelden model len van fustreinigingsapparatuur ten toon. Onder grote belangstelling werd gebruik gemaakt om hierover informatie te verkrijgen. Bij veel mensen bleek dat er misverstanden zijn omtrent het convenant "Fustreiniging". Wanneer de fustreinigers voldoen aan de in het convenant gestelde eisen, is een goedkeuring niet nodig. Alleen als wordt afgeweken van de voorge schreven type spoelkop, de bakmaat of toevoerleiding is een goedkeuring nodig. Gerichten als zou de verplich ting voor het reinigen van de fust zijn uitgesteld, is niet aan de orde. Iedere spuiter zal over een spoel- systeem moeten beschikken. De mo gelijkheden hiervoor werden door de firma's duidelijk aangetoond. Hier naast waren nog stands ingericht van VITAK als automatiseringssysteem van de akkerbouw en van de DLV als de nieuwe voorlichtingsdienst. Zoals ieder jaar had de Plantenziek tenkundige Dienst ook een stand in gericht. Aktualiteiten, door ir. P. van Velde Toepassing van Temik is in bieten enkel verantwoord als er sprake is van een matige tot zware aaltjesbe zetting (meer dan 800 larven eie ren). De toelating van dinoseb is per 1 januari 1990 geheel vervallen. In 1989 was dit middel nog toegelaten voor de loofdoding van pootaardap- pelen. Dit seizoen zal de loofdoding van pootgoed onder gunstige om standigheden mechanisch (trekken of klappen) moeten gebeuren. Dit kan zonodig gekombineerd worden met een rijenbehandeling met Reglo- ne (diquat). Onder ongunstige om standigheden (te nat of phytophtho- ra) kan diquat, Reglone volvelds gespoten worden. Voor Fusilade (aktieve stof; Fluaztfop-p-butyl) geldt dat het voorlopig de toelating behoudt. Intussen worden aanvullende gege vens verzameld over milieu techni sche zaken. Op basis van de uitslag daarvan wordt definitief beslist over de toelating. Rhapsodie (imazalil iprodion) is als nieuw middel toege laten voor toepassing bij de bewa ring van pootgoed. Het is werkzaam tegen zilverschurft en droogrot. Toepassen bij het vullen van de be waarplaats door verspuiten op het eind van de transporteur of boxen- vuiler. Rival is als schimmelbestrij dingsmiddel toegelaten voor tarwe. Dit middel is samengesteld uit fen- propimorf en prochloraz. Dit zijn de werkzame stoffen uit respektievelijk Corbel en Sportak. Voor uien is Ro- vral M nu ook toepasbaar. Het mid- 10 del is toegelaten in uien voor de bestrijding van bladvlekkenziekte. Onkruidbestrijding Bij de onkruidbestrijding zijn er en kele nieuwe middelen bijgekomen. In de eerste plaats is dit Ivorin Forte. Dit middel is toegelaten in o.a. erw ten, bonen, aardappelen en karwij. Dit middel is samengesteld uit de werkzame stoffen monolinuron en glufosinaat-ammonium. Dit zijn de werkzame stoffen van respektieve- lijl^ o.a. Aresin en o.a. Finale. De monolinuron werkt als bodemherbi cide, vooral tegen eenjarige onkrui den. De glufosinaat-ammonium heeft een kon takt werking op al het bovenstaand onkruid. Ivorin Forte is toegelaten voor toepassing voor opkomst van het gewas. Zeker in erwten en bonen, die snel kiemen, kregen in kombinatie met Lironion in uien. Phytophthora Geadviseerd wordt de eerste 2 a 3 keer tinvrije middelen te gebruiken en daarna over te schakelen op tin houdende middelen. Bij aantasting kan in Zeeland Ridomil Delta wor den ingezet mits binnen twee dagen na infektie toegepast. Lage doseringen, door L.N. Bax In veel gewassen zijn mogelijkheden voor toepassing van lage doserings systemen voor de onkruidbestrij ding. Vooral in suikerbieten is hier mee al veel ervaring opgedaan, zo dat praktische adviezen voor lage doseringen goed resultaat boeken. Gebleken is dat door vergelijking van deze systemen in suikerbieten besparingen mogelijk zijn van 100 tot 200 per ha. Het gangbare mid delengebruik voor onkruidbestrij ding in bieten in Zeeland kost ge middeld 400 per ha. Herhaald toe passen van lage doseringssystemen in verschillende kombinaties kost, afhankelijk van zaaitijdstip, on kruidbezetting en weersomstandig- Vlnr. de heren L.N. Bax, J. van der Weele, J. Ramondt, G.C. Maan en P. van Velde, tijdens de spuitdag in Goes. - De verdeling van de gewasbescher mingsmiddelen over de werkings- groepen is als volgt (in kg. aktieve stof): Insekticiden 645.000 Fungiciden (schimmels) 3.590.000 Herbiciden (onkruid) 3.760.000 Nematiciden (aaltjes) 12.535.000 Overige 1.205.000 Het ontstaan van het massale ge bruik van deze middeien is eigenlijk Diverse firma's stelden modellen van fustreinigers ten toon. dient dit middel tijdig gespoten te worden tot uiterlijk 2 dagen voor opkomst. Bij aardappelen kan Ivo rin Forte bij de laatste keer aanaar den worden toegepast op bezakte grond. Een andere onkruidbestrijdingsmid del dat toegelaten is in erwten en bo nen is Asepta Bandur (aclonifen). Deze had al een toelating voor win tertarwe en gerst, mais en aardappe len. In erwten en bonen kan Asepta Bandur ook gebruikt worden tot 2 dagen voor opkomst. Dit middel heeft zowel een kontakt- als systemi- sche werking op met name eenjarige onkruiden, waaronder ook die mel- ganzevoetachtigen welke resistent zijn tegen triazine. Mirabo is als onkruidbestrij dingsmiddel toegelaten in erwten, veldbonen en aardappelen. Dit mid del is samengesteld uit de werkzame stoffen aclonifen en Linuron. Dit zijn de werkzame stoffen van respektievelijk Bandur en Linuron. In aardappelen is de werking op kleefkruid vergelijkbaar met die van Racer L. Alleen heeft Mirabo naast kleefkruid een iets bredere werking op andere onkruiden. Mirabo moet in aardappelen gebruikt worden in een dosering van 9 liter per ha. In erwten en veldbonen is 7 liter per ha nodig. Als uitvloeier heeft Exell nu toela ting gekregen voor toevoeging aan Fusilade in aardappelen en bieten. Door toevoeging van Exell kan de dosering van Fusilade verlaagd wor den. Tevens heeft Exell toelating ge heden 210 tot 280 per ha. In bie ten is sinds meerdere jaren ervaring met lage doseringssystemen. In an dere gewassen is pas sinds kort enige ervaring opgedaan. Zo zijn er inte ressante ontwikkelingen in erwten, bonen, uien, vlas, graan en aardap pelen te verwachten. Afhankelijk van de resultaten van meerjarig on derzoek zullen daar adviezen voor opgesteld gaan worden. Is er nog toekomst voor chemische gewasbescherming? door ir. G.C. Maan, P.D. Wageningen Onze samenleving wordt steeds kriti scher aangaande het milieu. Deze sa menleving heeft de overheid gekozen als haar vertegenwoordiging. De overheid is het maatschappelijk ge weten van agrarisch en industrieel Nederland. De overheid moet helder en duidelijk aangeven hoe we verder moeten. Dat is beter dan halfslachtig en onduidelijk normen aan te geven hoe het zou moeten, aldus de heer Maan. Wat is het huidige probleem waar we mee te maken hebben? - Nederland heeft het hoogste ge bruik van chemische middelen per ha t.o.v. andere landen. - Gemiddeld wordt 10 kg aktieve stof per ha gebruikt; de verschillen per sektor zijn groot. De akkerbouw neemt 70% van het totale bestrij- dingsmiddelengebruik voor zijn re kening. moeilijk los te koppelen van de teelt intensivering. Het is nl. zo dat door het uitvinden van de bestrij dingsmiddelen de teelt intensiever werd. Door deze teeltintensivering kwamen weer meer ziekten en pla gen en moesten meer bestrij dingsmiddelen ingezet worden. Door meer bestrijdingsmiddelen werd verdere teeltintensivering mo gelijk enz. enz. De echte problemen zijn: Landbouwkundig worden de mid delen minder effektief doordat er re sistentie (doorbraak) op gaat treden. Milieu-effekten op water, lucht en bodem; water als eerste genoemd omdat hier het meest in gevonden wordt. Gevolgen voor volksgezondheid en arbeidsveiligheid. In de loop der jaren was er de vol gende ontwikkeling te zien: Jaren '50: Produktie gaat omhoog. Jaren '60: Het besef voor het gevaar van bestrijdingsmiddelen neemt toe (vb DDT). Jaren '70: Het landbouwbeleid wordt steeds breder, jaren '80 en '90: Kwaliteit en milieu komen sterk in beeld en de eisen en regelgeving worden steeds strenger. Welke mogelijkheden hebben we als akkerbouw in 1990? 1Doorgaan zoals we nu bezig zijn en in toenemende mate problemen krijgen met landbouw, milieu, na tuur, gezondheid water en voedsel, waardoor strenge wetgeving komt of 2. Verantwoord ombuigen zodat we terechtkomen bij een duurzame ge wasbescherming, waar landbouw en milieu baat bij hebben. Om tot dit laatste te komen is er een meerjarenplan gewasbescherming opgesteld. In 1987 is een raamnota met hoofdlijnen samengesteld en in 1990 komt het definitieve meerjaren plan. Dit wordt samengesteld en goedgekeurd door een viertal mi nisteries, nl.: Landbouw, Natuurbe heer en Visserij; WVC; Sociale Za ken en Werkgelegenheid; VROM. Er zijn verschillende kaders waar binnen de overheid tot haar doelstel lingen wil komen. Voorbeelden hier van zijn: 1. Nationaal Milieubeleidsplan; 2. Struktuurnota Landbouw; 3. Natuurbeleidsplan; 4. Milieukriteria Nota; 5. Water voor later; 6. Grens en streefvoorwaarden; 7. Meerjarenplan Gewasbe scherming; 8. Uniform beoordelingsplan stoffen. Het meerjarenplan gewasbescher ming wil komen tot een verminde ring van chemische gewasbescher ming door een onderlinge samen hang van onderstaande punten: Als sektor minder afhankelijk te worden van de chemie; Minder en beter gebruik van deze middelen; Toelatingen aan te passen; Het gebruik verder te reguleren. De toelating van bestrijdingsmidde len wordt via de Commissie Toela ting Bestrijdingsmiddelen geregeld. De CTB heeft een hele procedure ert veel kriteria waaraan de middelen moeten voldoen. De vier eerderge noemde ministeries hebben allen een stem hierin. De CTB adviseert de Minister van Landbouw om een middel wel/niet toe te laten. Regule ren ten behoeve van een verant woord gebruik is mogelijk door eti ketten aan te passen, gebruiksvoor schriften, spuitdiploma's in te stel len, keuring spuitmachines, fustrei nigingsapparatuur, afvoer van restanten. Waarnemen in de gewas sen en kennis van ziekten, plagen en de bestrijding hiervan worden steeds belangrijker. Als boer zijn de volgende maatrege len te nemen: Bouwplanverruiming en aanpas sing grondgebruik; Betere rassen/gewassen keuze; Teeltmaatregelen zoals b.v. be mesting, tijdstip van zaaien, grond bewerking; Bedrijfshygiëne; Fytosanitaire maatregelen. Dan eindigt de heer Maan met de vraag of er nog toekomst is voor chemische gewasbescherming. Ant woord: Ja, mits Inleiding van de heer ing. A. Remijn De heer Remijn heeft op de spuitdag een overzicht van de ontwikkelingen in de spuittechniek gegeven. Als eer ste is er een nieuwe spuitdop (Airtec) waarin de spuitvloeistof gemengd met lucht gespoten wordt. Het voor deel hiervan is dat door een fijnere druppel en de grotere snelheid een betere indringing in het gewas gerea liseerd kan worden. Toch is drift niet helemaal uitgesloten. De meer prijs t.o.v. een standaard spuitma- chine is ongeveer 27.000. IRVOl.G PAG. 11 Vrijdag 26 januari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10