Vekabo nieuws Recht uit "Beter een goeie buur...." Een glansrijk resultaat Akkoord over Stopa-regeling Mengelingen Trekkerwijzer '90 verschenen PERSONALIA Braks: melkprijs eenderde omlaag Frankrijk importeur van baktarwes? AMPEKEN CDJ/J DE lHP)OEK \EDEKAT/E ZEELAND De federatie Kamperen bij de Boer in Zeeland wenst U, lezers van deze pennevruchten, een voorspoedig en gezond 1990 toe. Dit jaar zal waar schijnlijk een belangrijk jaar wor den. Het zal duidelijkheid moeten brengen aangaande het aantal een heden op de kampeerterreintjes bij de boer. Het ligt nl. in de bedoeling dat dit jaar de wet op de Openlucht- rekreatie in de Tweede Kamer be handeld en aangenomen wordt. Vanuit het Walcherse is men in Den Haag hard aan het lobbyen, o.a. door het CDA-regionaal-verband- Walcheren. Dat wil het hele seizoen 10 eenheden en in juli en augustus 15 kampeerplaatsen bij de boer (gedu rende 8 weken), in overleg met Ve kabo vast te stellen. De gemeente Valkenisse heeft haar pleitnota voor 15 eenheden gedurende het hele sei zoen inmiddels naar vele instanties en ook naar het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij en de Tweede Kamerfraktie verstuurd. Als federatie-bestuur hebben we in december een gesprek over deze pleitnota gevoerd met het overlegor gaan 3 ZLO. Zij kunnen in beginsel achter deze nota staan, hoewel zij van mening zijn dat het kamperen bij de boer gekoppeld moet zijn aan een agrarisch bedrijf met een daad werkelijke agrarische produktie- funktie. Ook mag deze nevenrekrea- tietak geen planologische konse quenties inhouden voor agrarische aktiviteiten in de omgeving. In december hebben we ook een ge sprek gehad met onze 'zusters' orga nisaties in Limburg en Brabant. Op de caravan- en motorhomebeurs (19 t/m 22 januari in de Brabanthallen) hebben we gezamenlijk een stand ge huurd. Wellicht is dit een begin van een goede samenwerking als Vekabo-Nederland. Op 18 januari gaan we deze 'koepel' nader bespre ken. Tevens hebben we de houding van de heer W. v.d. Berg, voorzitter van de Stichting Vrije Rekreatie (SVR) besproken. Hij dreigt leden van Vekabo in Limburg en Noord- Brabant uit zijn bestand te schrap pen. Wij vinden het een slechte zaak, dat hij zich zo vijandig opstelt. Het is beter onze krachten te bunde len voor verruiming naar 15 eenhe den bij het kamperen bij de boer. En dan te bedenken dat deze vijandige houding ontstaan is doordat onze le den hun eigen prijzen vaststellen, in plaats van opgelegd te krijgen van de SVR. Wel vrije rekreatie, maar geen vrije zelf vastgestelde prijzen. Is dat met elkaar te rijmen? In januari hebben we gesprekken gepland met de heer Muller, consu lent van de Nederlandse Kampeer- raad, met mevrouw drs. Poulus-v.d. Hurk, ambtenaar ministerie Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, di- rektie Openluchtrekreatie en met de heer Boom, sekretaris van het Land bouwschap. Tot slot: een uitnodiging om de jaar lijkse vergadering van Vekabo- Zeeuws-Vlaanderen bij te wonen, die gehouden wordt op donderdag 25 januari om 19.30 uur in café 'Du Commerce' te Cadzand. Sprekers zijn: de heer mr. Smeets, ambtenaar van de gemeente Oost burg. Hij zal spreken over de werking van de VVV's, met name de kust VyV, en mevrouw ing. Wouters-Olieman, sociaal-ekonomisch voorlichtster van de CBTB. Zij zal het sociaal- ekonomisch aspekt van het kampe ren bij de boer nader toelichten. De trekkerwijzer '90 is verschenen, uitgegeven door Stichting Landbouw-mechanisatiepers, Post bus 43, 6700 AA Wageningen (de uitgever van o.m. het maandblad 'Landbouwmechanisatie'). Dagelijks bestuur PVV herbenoemd Het algemeen bestuur van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees (PVV) heeft tijdens de januari vergadering het zittende dagelijkse bestuur en de vice-voorzitters herbenoemd. Accountantsdienst landbouwministerie Met ingang van 1 april a.s. is de heer R. Kok RA benoemd tot Direkteur Accountantsdienst van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Hij volgt in deze funktie de heer P.G.M. Giezeman RA op, die per gelijke datum het departement verlaat in verband met het aanvaar den van een nieuwe funktie in het bedrijfsleven. De heer Kok (33) is vanaf 1986 hoofd van het buro Kon- troleplanning, Rapportage en Vak techniek bij de Interne accountants dienst belastingen van het ministerie van Financiën. Oud-direkteur K.l. ereburger De oud-direkteur van de Coöpera tieve vereniging voor Rundveeverbe tering De Kempen in Oerle, dr. S. van Dieten, is benoemd tot erebur ger van Veldhoven. De versierselen werden hem uitgereikt door burge meester A. Stadhouders van Veldhoven. Van Dieten ontving de hoogste ge meentelijke onderscheiding vanwege zijn omvangrijke wetenschappelijke werk ten behoeve van de rundvee verbetering. De nieuwe ereburger was van 1949 tot 1982 difekteur/se- kretaris van K.I.-vereniging De Kempen, die enkele jaren geleden is opgegaan in de regio Zuid- Nederland. In die periode heeft die renarts Van Dieten tientallen weten schappelijke publikaties geschreven. Het is U wellicht opgevallen dat vanaf heden een andere naam onder deze rubriek vermeld staat. Ondergetekende zal een traditie voortzetten en U regel matig op de hoogte houden van allerlei juridische wetenswaardig heden. Hierbij zijn uiteraard Uw bijdragen in de vorm van aardige onderwerpen, bijzondere voor vallen of verkwikkelijke proce dures nog steeds van harte welkom! Laatst werd mij - tijdens een ver jaardag, U weet hoe dat gaat - door een kennis het volgende probleem voorgelegd. Hij had sinds kort een meningsverschil met zijn buurman. Deze laatste, een oudere boer, liet sinds het overlijden van zijn vrouw het be drijf nogal sloffen. Dit gold ook voor het erf en de daarop aanwe zige opstallen. Eén daarvan - een oud wagenhuis - was langzamer hand behoorlijk verzakt en het zou volgens mijn kennis niet lang meer duren voordat de zijmuur het zou begeven. De reden dat mijn kennis zo betrokken was bij het lot van dat wagenhuis werd mij al snel duidelijk. De betref fende zijmuur bevond zich pal op de grens met zijn perceel, alwaar hij een pony liet grazen. Mijn kennis ontketende liever geen ruzie met zijn buurman, maar tegelijkertijd wilde hij voorkomen dat zijn dochtertje vroegtijdig afscheid zou moeten nemen van haar pony. Wat stond hem te doen? De voorgelegde situatie vinden we terug in het zogenaamde bu renrecht. Het recht gaat er van uit dat per sonen zich tegenover elkaar be hoorlijk dienen te gedragen. Ge beurt dit niet dan kan er bijvoor beeld sprake zijn van een on rechtmatige daad. Nu zijn buren ruzies niet weg te denken uit de juridische praktijk van alle dag en de wetgever heeft het dan ook nodig geoordeeld voor het ge drag van buren ten opzichte van elkaar een aantal zaken in de wet afzonderlijk te regelen. Eén van De garantie-regeling voor pootaard- dappelen voor 1990 is vastgesteld. In vergelijking met vorig jaar zijn er geen veranderingen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft dit in overleg met het Bedrijfschap en Groothandel in Aardappelen (BGA) vorige week besloten. De goedkeuring van het bestuur be tekent voor 1990 een areaalheffing van 400 gulden per hektare, een In belangrijke Europese graantelen- de landen is een trend waarneem baar naar de teelt van hoog opbren gende voertarwerassen zoals Slep- ner, Apollo, Obelisk, HAI en Orestis. Een gevolg hiervan is dat er in de komende jaren minder aanbod komt van deze landen van echte bak- tarwes zoals Urban, Kraka, Herzog en Rektor. Het zou zelfs zo kunnen de wetsartikelen luidt als volgt: "Alle gebouwen, schoorstenen, muren, heiningen of andere scheidingen, welke het zij door ouderdom, het zij uit anderen hoofde, dreigen in te storten en die het naburige erf in gevaar brengen, of over hetzelve heen hangen, moeten afgebroken.... of hersteld worden op eerste aan maning van den eigenaar des na- burigen erfs". Deze bepaling is ingrijpend, maar niet onredelijk indien men uitgaat van het beginsel dat de vrijheid van de één ophoudt waar de vrijheid van de ander begint. Uit het artikel valt te lezen dat het enkele overhangen van een muur al een grond is om de eige naar daarvan te vorderen deze af te breken. De overhangende muur behoeft in dat geval niet eens gevaar op te leveren. Er ontstaat uiteraard een geheel andere situatie indien ten behoe ve van de buurman-eigenaar een erfdienstbaarheid is gevestigd, op grond waarvan deze het recht heeft verkregen de muur te laten overhellen. Ondanks het in de ogen van mijn kennis verlossende wetsartikel, adviseer ik hem eerst nog maar eens met zijn buurman te gaan praten. Als dat tot niets leidt kan hij hem alsnog schriftelijk aan manen iets aan de situatie te doen. Als er vervolgens nog niets ge beurt zal uiteindelijk de rechter er aan te pas moeten komen. Ik vrees echter dat een rechtszaak de sfeer op de naburige erven ze ker niet ten goede zal komen. Een goede reden die verre vriend eens op te zoeken....? Mr. J.K. van Arenthals Jos van Arenthals (27) is als staf- juriste en consultant werkzaam bij Legal and Business Consul tants te Renesse. Het Zeeuwse agrarische wel en wee is haar niet vreemd, aangezien zij is geboren in Kortgene, waar haar ouders een akkerbouwbedrijf hebben. plombeheffing van gemiddeld 1,75 gulden per 100 kilo en een naheffing die kan oplopen tot 600 gulden per hektare. In extreme situaties kan ge bruik gemaakt worden van de cala miteitenheffing om de financiering sluitend te maken. Om vaste kosten en Stopa-uitgaven voor 1989 te financieren ziet het er naar uit dat volstaan kan worden met 50 procent van de areaal- en plombeheffing. zijn dat Frankrijk ondanks het grote tarwe-areaal vrager wordt van bak- tarwe. Deze voorspelling sprak teelt- deskundige M. Nieuwenhuize uit op een studiedag van Van der Wal za- denhandel in Dirksland. Volgens de heer Nieuwenhuize zal het prijsver schil tussen bak- en voertarwes in de toekomst groter worden. In Overijssel, Gelderland, Friesland en Noord-Brabant komt twee derde van de Nederlandse melkveestapel voor. Onlangs verscheen het jaar verslag 1988-1989 van het Zeeuws Rundvee Syndicaat (Z.R.S.). Dit verslag vermeldt uitvoerige gegevens van gemid delde melkprodukties per koe zo wel per gewest als van de indivi duele bedrijven, alsmede fok- technische gegevens en voorlich ting op het gebied van de melk veehouderij. Voorts zijn de ge middelde produktiegegevens van de andere provincies vermeld. Het totaal aantal melkkoeien per provincie en het percentage ervan dat op produktie wordt gekon- troleerd, gebaseerd op gegevens van 1989, is als volgt: Provincie melk percen koeien tage Friesland 305.680 77 Groningen 88.747 75 Drente 117.066 82 Overijssel 306.934 76 Flevoland 28.363 93 Gelderland 321.028 72 Utrecht 108.644 68 Noord-Holland 101.410 67 Zuid-Holland 134.464 62 Zeeland 13.713 78 Noord-Brabant 311.746 75 Limburg 75.556 75 Gemiddeld 1.913.351 74 Deze aantallen geven aan dat in de vier provincies Gelderland, Noord-Brabant, Overijssel en Friesland tezamen 66% of twee derde deel van de Nederlandse melkveestapel voorkomt. In de overige acht provincies is teza men 34% of één derde deel. Het Zeeuwse aandeel in het geheel is zeer gering geworden. In 1900 was dit nog 3% en thans nog maar 0,7%. Landelijk wordt 74% van het aantal melkkoeien op produktie gekontroleerd. Met 78% ligt Zee land boven het gemiddelde. De gemiddelde jaarproduktie per koe per provincie is naar hoogte plaatsing, gebaseerd op de op brengst van kg vet en eiwit sa men, als volgt: Provincie Flevoland Zeeland Groningen Friesland Noord-Holland Drente Utrecht Noord-Brabant Zuid-Holland Overijssel Gelderland Limburg Nederland kg melk 7.348 7.201 6.821 6.829 7.032 6.738 6.830 6.613 6.804 6.497 6.488 6.596 6.687 vet eiwit 4.43 3.42 4.32 3.42 4.40 3.41 4.45 3.42 4.35 3.44 4.41 3.42 4.31 3.38 4.21 3.44 4.23 3.38 4.37 3.44 4.32 3.43 4.22 3.44 4.34 3.43 De Zeeuwse melkveehouders hebben in dit landelijk geheel een glansrijke tweede plaats weten te verwerven. Het gewest Goeree- Overflakkee behoort tot het werkgebied van het Z.R.S. De produktiegegevens uit dit gewest zijn dan ook bij Zeeland inge bracht. Het aantal melkkoeien op Goeree-Overflakkee hoort naar de meitelling van het C.B.S. bij Zuid-Holland. Het bereiken van een tweede plaats, in de rangorde van de provincies, door de melkveehou ders met produktiekontrole aan gesloten bij het Z.R.S. is prij zenswaard. J.H. Lantinga De melkprijs moet de komende jaren met 30 procent omlaag. Het voorstel van de Europese Kommissie om de melkprijs ge ring te verlagen, is veel te behou dend, dat is de mening van land bouwminister Gerrit Braks. De bewindsman deed zijn uitspraken tijdens een lezing over de Euro pese landbouwpolitiek, vorige week in het Agrarische Dagblad. Vrijdag 19 januari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 4