Pachtprijzen met 4% omhoog Inspraak op Voorontwerp land inrichtingsplan St. Philipsland Oud-direkteur Groene School J. op 't Hof overleden over geld en goed De fiskale jaarrekening en informatie Subsidie schapenhouderijprojekt West- en Midden-Nederland Woont U samen? Bent U ongehuwd? Regel dan wat nodig is! Bergboerengebieden in Noord-Brabant Kursus 'Samen op je bedrijf, wat kom je tegen' Optimisme over toekomst akkerbouw Vee- en vleesexport naar rekord m Ongehuwd samenwonen is tegen woordig een nogal eens voorkomen de zaak. Ook de SEV wordt er bij zijn werk mee gekonfronteerd. Vaak blijkt dan, dat men vergeet dat er bij ongehuwd samenwonen op een aan tal punten wat geregeld hoort te worden. Allerlei zaken zijn in een huwelijk op grond van wettelijke be palingen tussen de partners geregeld. Woont men ongehuwd samen dan moet men daarvoor zelf de regels maken. Zo zal het goed zijn vast te leggen van wie de zaken zijn die men ge meenschappelijk gebruikt, wie ze eventueel betaalt en hoe dat verre kend moet worden. Ook kan het ver standig zijn afspraken te maken voor verrekening van de kosten van de gezamenlijke huishouding en de beloning voor meewerken in het be drijf van de partner. Het klinkt alle maal wat formeel, maar het kan een heleboel moeilijkheden voorkomen als de relatie nog eens weer beëin digd zou worden. Het is ook goed te bedenken, dat on gehuwd samenwonenden geen - zo als dat voor gehuwden wel het geval is - wettelijke verzorgingsplicht heb ben ten opzichte van elkaar. Even min is er een alimentatieplicht als ongehuwden uit elkaar gaan. Men zal zich moeten afvragen of er op dit punt toch niet iets geregeld moet worden. Een testament is voor dege nen die ongehuwd samenwonen haast onmisbaar. Er zijn geen wette lijke regels op grond waarvan zij van elkaar erven. Zonder testament zijn hun familieleden (ouders, broers, zusters, eventuele kinderen) volgens de wet hun erfgenamen. Door het wederzijds maken van een testament kan men er voor zorgen dat de over blijvende partner bij overlijden niet onverzorgd achterblijft. Kinderen geboren uit een relatie tus sen niet-gehuwden zijn natuurlijke kinderen van de moeder. Een forme le band met de vader is er niet, tenzij deze ze erkent, bij akte opgemaakt door de Burgerlijke Stand of door de notaris. Het wordt dan ook een natuurlijk kind van de vader, met al le daaraan verbonden rechten, bijv. ten aanzien van erven. Alles bij elkaar zitten er aan onge huwd samenwonen nogal wat meer haken en ogen dan men vaak denkt. Het zal goed zijn daaraan in voorko mende gevallen aandacht te schen ken en er voor te zorgen dat de nodi ge regelingen worden gemaakt. J. Markusse Op 11 januari ontvingen wij het be richt dat onze oud-direkteur J. op 't Hof is overleden. Onze gedachten gaan terug naar de tijd dat hij leiding gaf aan onze school. Hij leefde voor de school; 's morgens vroeg tot 's avonds laat besteedde hij er zijn beste krachten aan. Als lesgever had hij een grote vermaardheid en wist hij zijn leerlin gen te boeien en te stimuleren. Hij sprak ze zeer persoonlijk aan vanuit een intense belangstelling voor ie ders persoon. Het belang van de leerling stond voor hem voorop. Bij zijn afscheid heb ik hem in deze geest mogen toespreken. Ik heb mijn toespraak toen beëindigd met de woorden: 'U hebt voor velen erg veel betekend'. Deze woorden roep ik graag in herinnering. Wij gedenken hem in dankbaarheid. Zijn gezin wensen wij toe dat zij kracht mogen putten uit de weten schap dat zeer velen met waardering aan hem terug denken. L. Burger, direkteur Groene School Kapelle De fiskale jaarrekening dient in de eerste plaats voor berekening van de belastingverplichtingen. Voor de vaststelling van het bedrijfsresultaat wordt daarbij hoofdzakelijk uitge gaan van maatschappelijk aanvaar de normen. Bedrijfsekonomische in zichten mogen niet volledig toege past worden. Afschrijving op basis van vervangingswaarde is bijvoor beeld niet toegestaan. Aan de fiskale jaarrekening kunt u als gevolg van de gevolgde uitgangspunten toch in formatie voor de bedrijfsvoering ontlenen. Aan de hand van de fiskale balans kunt u nagaan hoe het met de liqui diteit staat. Inzicht in de liquiditeit geeft antwoord op de vraag of u op korte termijn in staat bent om uw schulden te voldoen. Dat is het geval als de som van de aanwezige liquide middelen, kortlopende vorderingen en voorraden te verkopen produkten groter is dan de schulden op korte termijn. Een bezwaar is dat de fiskale jaarre kening wat de informatie betreft niet aktueel is. Door de cijfers van een aantal jaren naast elkaar te leggen, kan echter de ontwikkeling van de li quiditeit worden gevolgd. Een gun stige ontwikkeling betekent dat de voortgang van het bedrijf wat de geldmiddelen betreft niet direkt ge vaar loopt. Uit de fiskale balans kunt u ook af leiden hoe het met de solvabiliteit gesteld is. De mate waarin de onder neming in staat is om verliezen op ei gen kracht op te vangen, zonder dat het voortbestaan in gevaar komt, noemen we de solvabiliteit. Het to taal van de bezittingen (vaste en vlottende aktiva) gedeeld door het totaal van de schulden geeft als uit komst het kengetal waarmee de sol vabiliteit wordt uitgedrukt. Een stij ging hiervan houdt in dat de onder neming onafhankelijker wordt van de verstrekkers van vreemd vermo gen, terwijl de mogelijkheid vreemd vermogen aan te trekken toeneemt. Het wordt dan gemakkelijker om nodige investeringen te doen. Hoe de ontwikkeling van het eigen vermogen is kunt u nagaan in het overzicht verloop vermogen. O.a. kan hier de vraag beantwoord wor den of het eigen bedrijf voldoende oplevert om in de kosten van levens onderhoud te voorzien. Met behulp van de fiskale resulta tenrekening kunt u inzicht krijgen in de soorten opbrengsten, waarbij een Vrijdag 19 januari 1990 vergelijking met andere jaren aanbe veling verdient. De ontwikkeling van de kosten naar soort kan hier nauw lettend gevolgd worden. Ook kunt u de kosten in relatie met de op brengstsoorten bezien, waardoor een toe- of afname soms verklaard kan worden. De resultatenrekening geeft ook ant woord op de vraag of het bedrijf in staat is de te betalen rente te vol doen. Nadat het resultaat vermin derd is met een arbeidsbeloning voor de ondernemer en z'n gezinsleden is te zien hoe het staat met de rentabili teit. We kijken nu naar het bedrijfs resultaat en het geïnvesteerde vermogen. Hiermee zijn enkele elementen ge noemd die u voor de bedrijfsvoering uit de fiskale jaarrekening kunt ha len. Het ontlenen van gegevens aan deze jaarrekening zal uw belangstel ling voor meer bedrijfsekonomisch gerichte informatie, zoals bedrijfs gegevens en bedrijfsregistratie, doen toenemen. j. Spijk Deze kursus, speciaal voor de agrari sche vrouw, wordt georganiseerd door de NBVP regio Altena- Biesbosch en Langstraat, in samen werking met de SEV van de ZLM. De vier bijeenkomsten zullen wor den gehouden op de volgende don derdagochtenden: 25 januari, 1 fe bruari, 8 februari en 15 februari in 'De Koppelpaarden' te Dussen. Van 9.15 tot 11.30 uur. Kosten zijn ca. 20,p.p. (inkl. kursusmap). Aanmeldingen voor 20 januari bij mevr. M. Koekkoek-Dank, tel. 01834-1555 of mevr. D. Bol- Kuysten, tel. 04162-1239. Een aantal gebieden in Noord- Brabant met een totale oppervlakte van bijna 2100 ha wordt geplaatst op de Europese lijst van 'bergboerenge bieden'. Gedeputeerde Staten zijn akkoord gegaan met een voorstel van die strekking van de Provinciale Commissie Beheer Landbouw gronden. Bergen zijn er niet in het Brabantse; de regeling is echter een nationale toepassing van de EG-verordening, waarin specifieke maatregelen ten behoeve van de landbouw in bergstreken en bepaalde probleem gebieden worden aangegeven. Boe ren in deze gebieden kunnen in aan merking komen voor een financiële bijdrage uit Brussel. In Brabant komt een aantal uiter waarden en kleinschalige zandgebie den voor de regeling in aanmerking. Het gaat om de Capelse Uiterwaard, Wijkse Waard, Bokovense Waard, Macharense Waard, Diedense Uiter dijk, Keent, Vierlingsbeek en de zandgebieden Wallsteyn en De Das senberg. Van de beschikbare 2400 ha is 140 ha nog niet ingevuld. Voorzitter drs. J. Kienhuis van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten uitte zich vorige week in zijn nieuwjaarstoespraak optimistisch over de toekomstmoge lijkheden voor de akkerbouw. "Op basis van de deskundigheid bij de te lers en de goede infrastruktuur bij handel en industrie zal de akker- bouwbedrijfstak zich met succes door de aanpassingsproblemen heen moeten kunnen slaan", aldus Kien huis. Hij beaamde wel dat er genoeg problemen in de sektor zijn, en dat "succesvol opereren in de nieuwe si tuatie ook niet voor iedereen is weg gelegd". De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling Sint-Philipsland deelt u mede, dat voor voornoemde ruilverkaveling het voorontwerp- landinrichtingsplan met ingang van 15 januari 1990 voor een ieder koste loos verkrijgbaar is bij het sekretari- aat van de Landinrichtingskommis sie, Westsingel 58, Postbus 6, 4460 AA Goes, telefoon 01100-37330. Inlichtingen over het voorontwerp- landinrichtingsplan kunnen worden verkregen op bovengenoemd adres. Het voorontwerp-plan is tevens gra tis te verkrijgen op de volgende adressen: Gemeentehuis Sint-Philipsland, Kerkring 1 te Sint-Philipsland. Kantoor Waterschap Tholen, Onder de Linden 7 te Sint-Maartensdijk. In het ruilverkavelingsgebied wor den binnenkort drie openbare voorlichtings- en inspraakbijeen komsten gehouden, waar het voorontwerp-plan nader zal worden toegelicht en waar gelegenheid bestaat om met vertegenwoordiger van de Landinrichtingskommissie van gedachten te wisselen. Het be treft de volgende bijeenkomsten: 22 januari 1990 - 13.30 uur in het Dorpshuis, Langeweg te Anna Jaco- bapolder 25 januari 1990 - 19.30 uur in het Dorpshuis 'De Wimpel', Een- drachtstraat 52 te Sint-Philipsland 29 januari 1990 - 19.30 uur in hotel 'De Druiventros', Voorstraat 41 te Sint-Philipsland Schriftelijke reakties in het kader van de inspraak kunnen tot 15 april 1990 worden ingediend bij het secre tariaat van de Landinrichtingskom missie. De Nederlandse vee- en vleessektor heeft in 1989 een rekord geboekt. De totale uitvoerwaarde bedroeg 9,5 miljard gulden. Nooit eerder is voor zo'n hoog bedrag geëxporteerd. In 1988 ging voor 8,1 miljard gulden aan vee, vlees en vleeswaren de grens over. In het afgelopen jaar steeg dat bedrag dus met maar liefst 1,4 mil jard gulden. bestemmings plannen Breda Met ingang van 8 januari ligt voor een ieder het door de raad der ge meente Breda vastgestelde struk- tuurplan ruimtelijk beleid in Breda ter gemeentesekretarie, informatie centrum, ter inzage. Westkapelle Een nieuw bestemmingsplan voor het gehele buitengebied is in voorbe reiding. De voorbereidingsbesluit ligt voor een ieder ter gemeentese kretarie ter inzage. De Minister van Landbouw heeft zijn besluit over de pachtprijzen ein delijk genomen. Hij stelt voor de prijzen voor los land met 4 in plaats van 5 procent te verhogen. Voor het overige acht hij "geen termen aan wezig" zijn eerdere voorstellen aan te passen. Het lijkt zo mooi: de Kamerleden hebben de Minister nu zover gekre gen dat hij de pachtprijzen met 1% minder laat stijgen. Dit is echter schone schijn. De georganiseerde landbouw had niet aleen gevraagd een rekenfout te herstellen, maar ook nadrukkelijk gevraagd om de pachtprijzen niet meer in procenten, maar in guldens te verhogen. Boven dien was gevraagd om de verkave lingstoeslag zeeklei gefaseerd te ver lagen (dat was al eerder in gang ge zet) en was er voor gepleit om de toeslag bijzondere teelten te schrappen. Niets van ftt alles vinden we nu te rug in het besluit van Braks. Het standpunt van het agrarisch be drijfsleven werd in het debat met de Minister voor het kerstreces nog vol mondig door de Kamerleden uitge dragen. Wat is daar nu van terechtgekomen? Eén procent minder, daarmee heb ben de Geachte Afgevaardigden voor bijvoorbeeld zeeklei kwaliteits klasse I zes gulden per hectare "ver diend". Het Landbouwschapsstand punt zou echter resulteren in een pachtprijs (zeeklei, klasse I), die 21,— per ha. lager is dan de nu voorgestelde prijs. Dit nog afgezien van de toeslag bijzondere teelten. De Minister zal zijn voorstel nu via de Ministerraad naar de Raad van State brengen en daarmee komt een zeer onbevredigend eind aan acht maanden stoeien over de pachtprij zen. Daarbij wil ik erkennen dat ook het agrarisch bedrijfsleven niet altijd even duidelijk heeft geopereerd. Vooral in het begin van de onder handelingen. De verdeeldheid lag als het ware op straat. Het resultaat is er dan ook naar. Jan Brinkman Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) heeft informeel 150.000,— subsidie toegezegd voor het schapen houderijprojekt in West- en Midden-Nederland. Dit bedrag zal over een periode van vier jaar wor den betaald aan de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Algemeen secretaris ir. J.J. Helder van de Hol landse Mij deelde dit dinsdag 16 ja nuari mee tijdens de algemene verga dering van de Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders (ZVS) in Ka pelle. Het PVV beslist 11 februari definitief over de subsidie-aanvraag voor het schapen-fokprojekt. Het projekt lijkt bij de praktijkgoed aan te slaan. Reeds 150 aanmeldin gen (uit de provincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland en Utrecht) zijn bij de Hollandse Mij binnen, waarvan 130 gegadigden. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3