Bloemkoolteelt biedt perspektief voor het Zuidwesten Eerste bruikbare hybriden winterbloemkool op de markt De bloemkoolteelt kan bijna als jaarrondteelt betiteld worden. Het is een teelt die veel oogsturen vraagt. Bij het opstellen van het teeltplan moet hiermee rekening worden ge houden. Vooral in de warmere perio des zal het oogsten in een beperkte tijd moeten worden uitgevoerd. De animo voor de bloemkool is in het Zuidwesten het afgelopen jaar sterk toegenomen door het goede winterbloemkooljaar; In 1989 werd er gemiddeld 1,82/stuk betaald. Door de klimatologisch gunstige lig ging is het Zuidwesten (zeer) ge schikt als teeltgebied voor zeer late herfstbloemkool en winter bloemkool. In tabel 1 worden de teeltwijzen be schreven. tabel 1: Een kist met bloemkolen. Het Zuidwesten kan bijna jaarrond bloemkool te len. Een unieke situatie waarvan nog onvoldoende wordt geprofiteerd. Het RIVRO heeft een Rassenbericht Winterbloemkool uitgebracht. Win terbloemkool wordt voor 70 pro cent van het landelijk areaal geteeld in De Streek (zeven aaneengesloten gemeenten tussen Hoorn en Enkhui zen), het andere belangrijk teeltge bied vormen de Zeeuwse eilanden. In de winter van 1988/1989 bedroeg het Nederlandse areaal 225 ha. Winterbloemkool wordt eind juni in de vollegrond of begin juli onder glas gezaaid. Het planten vindt meestal in de eerste week van augus tus plaats. In Zeeland wordt, als ge volg van het iets warmere weer, soms iets later geplant. In het rassen- bericht worden de resultaten be schreven van gebruikswaardeproe- ven van verschillende rassen en se- lekties, uitgevoerd op de proeftuinen te Zwaagdijk en Westmaas en bij een tuinder te Vrouwenpolder. In de teelt van winterbloem kool zijn tot voor kort vrijwel alleen selekties van het ras Walcheren Winter ge bruikt, gekenmerkt door een vaak matige uniformiteit en lange oogst- perioden. Uit het onderzoek zijn eni ge hybriden naar voren gekomen die wat betreft deze kenmerken een enorme verbetering zijn. De teelt hiervan vergt vanwege de korte oogstperiode wel een aanpassing van de tuinder. "Deze hybriden zijn een verbetering, maar ze veroorzaken meteen een vraag naar andere hybri den met een andere groeiduur. An ders zou er veel te veel ineens aange voerd worden met als waarschijnlijk gevolg een prijsval. Door meer ver schillende hybriden te telen, kan de oogst alsnog gespreid worden. Deze teeltwijze is nog toekomstmuziek, maar de eerste bruikbare hybriden zijn inmiddels op de markt", aldus de samenstellers van het rassen- bericht. De hybride Arcade heeft in de ras- senproeven vrij goed voldaan, de hy bride Armetta zelfs zeer goed. De Walcheren VViniêr-seiekiies March- past, Middenvroeg A en Midden- vroeg C hebben niet voldaan, de an dere Walcheren Winter-selekties hebben goed of vrij goed voldaan. KRYOLG AN PAG. 10 Bij voederbieten kunnen de voe dingsstoffen grotendeels in de vorm van drijfmest worden toegediend. De voederbietenteler kan kiezen uit vijf rassen. Vier eenkiemige rassen en een meerkiemig ras. De cijfers staan vermeld in de tabel. Het ras Kyros wordt veruit het meest ge teeld. Het heeft de hoogste drogestof-opbrengst en vormt een mooie, schone biet. Behalve de Rassenlijstrassen, wor den er soms ook andere rassen aan geboden. Soms zijn het oude rassen die van de Rassenlijst zijn afge voerd. Of ze zijn geen verbetering van het bestaande assortiment ge bleken. Niet eenvoudig Bieten telen is niet eenvoudig. Voor al de onkruidbestrijding luistert erg nauw. Maar met tijdig spuiten en de juiste middelenkeuze kan men het onkruid goed de baas. Ook grondbe werking en zaaibedbereiding vragen meer deskundigheid en beter mate riaal dan bij de maisteelt. Gelukkig zijn veel loonbedrijven hiervoor uit stekend ingericht. Het telen van een hektare voederbie ten kost ongeveer 250,meer dan het telen van een bunder mais. Ook de oogst is 200,400,duur der (wanneer ook het transport in loonwerk wordt gedaan). Daar staat tegenover dat de VEM-opbrengst van een hektare voederbieten onge veer 30% hoger is. Dit maakt de ex tra kosten meer dan goed. Bewaren Tegen het bewaren van voederbieten zien veel veehouders op maar achter af valt het ze hard mee. Met name het ras Kyros heeft een opmerkelijk goede houdbaarheid. Belangrijk is wel dat de biet tijdens het rooien en het transport niet te veel wordt be schadigd. Bij gebruik van een sui kerbietenrooier is een goede afstel ling absoluut noodzakelijk. Overi gens zijn niet alle suikerbietenrooi ers geschikt. Er zijn loonwerkers die een tweedehands suikerbietenrooier rassenbijlage 1990 hebben omgebouwd voor voederbie ten. Andere maken gebruik van spe ciale voederbietenrooiers. Als de bieten dan netjes in de hoop liggen is het een kwestie van koel houden en oppassen voor uitdro ging. Veel veehouders dekken de hoop af met een laag autobanden met daarop een geweven afdekzeil. Dit blijkt uitstekend te voldoen. Be langrijk is wel dat de zijkanten van de kuil extra tegen vorst worden be schermd met strobalen of een aarden keerwal. Bij matige tot strenge vorst wordt tijdelijk een extra plastic zeil over de hoop getrokken om de kou de vrieslucht buiten te houden. Sa men met de natuurlijke warmte van de bietenhoop kan dit voldoende be scherming bieden. Het voeren Het voeren van voederbieten vraagt vaak een speciale investering. Bieten die op zware grond zijn geteeld, moeten eerst worden gereinigd. Er zijn allerlei bietenreinigers te koop. Sommige zijn tevens voorzien van Overzicht van de raseigenschappen bij een snij-inrichting. Er zijn ook loon werkers die in de winter bieten reini gen voor veehouders. Om de bieten netjes voor het voer- hek te doseren, worden ze vaak ges neden. Bij een ras als Kyros is dit niet echt nodig omdat de koeien deze biet goed zelf kapot kunnen bijten. Een veelgebruikte machine voor het voeren van voederbieten is de voer- doseerbak. Maar die moet dan wel worden uitgerust met een speciaal bietesnijmes. Ook de laaddoseer- bakken (het zogenaamde Franse systeem) zijn vaak uit te rusten met een bietensnij-inrichting. De grotere veehouder gooit de bieten gewoon in de voerm eng wagen. Die draait ze vanzelf stuk. Het reinigen en voeren van voeder bieten is volop in ontwikkeling. Ook op de Landbouw-RAI zijn weer ver schillende nieuwe systemen te zien. Daarmee is het belangrijkste knel punt voor de moderne voederbieten teelt weggenomen. Dit gewas gaat in Nederland een goede toekomst te gemoet. Ir. A.J.M. Geerts voederbieten Barenbrug Hoge cijfers *5 betekenen gunstige a> waardering van de <S *5 1: betrokken cc eigenschap. c c T- liÉ m CO -O C 2 S f 3 1 I S I TS C D .52 12 -JÉ O O t/) c 0 0) <0 «0 CL O O CC 1 2 3 4 5 6 Droge stof gehalte biet in Opbrengst in verhoudingsgetallen gem. 1981 t/m 1986 gem. 1981 t/m 1986 7 verse massa drogestof biet2) loof2) 8 9 biet2) loof2) 10 11 Eénkiemig zaad Gehaltegroep 14-16% A - Kyros t 85 8 8 7 75 15,3 97 50 103 31 A Monoval t 8 8 7 6 6 14,2 100 48 98 30 Gehaltegroep 16-18% A Monotoro t 85 8 6 6 5 16,5 87 48 99 31 T Lamono d 7 75 75 45 45 16,2 89 43 100 27 Meerkiemig zaad Gehaltegroep 11-14% B - Capax p 75 75 7 85 85 11,2 127 41 99 23 teeltwijze zaaien planten oogsten weeuwen jan.-febr.zaai zomer herfst late herfst winter begin oktober half maart jan.-febr. april half april mei half mei-half juni juni-juli half juni half juli 20-25 juni 1-10 aug. juni juni-juli aug.-sept. aug.nov. okt.-dec. maart-april-mei a) weeuwenteelt: specifieke problemen van deze teeltwijze zijn boorders (te vroege vorming van de kool, waardoor deze te klein blijft en een slechte kwaliteit heeft), klemhart (molybdeengebrek tijdens de opkweekperiode) en hartloosheid. Daarnaast is er het risiko van nachtvorst. De volgende rassen worden aanbevolen: Alpha-Selsto (Jos Huizer) 237 groeidagen Alpha-Raket (Pannevis) 241 groeidagen Montano (H.) (Pannevis) 245 groeidagen Ravella (H.) (Royal Sluis) 249 groeidagen Plana (H.) (Royal Sluis) 250 groeidagen aantal groeidagen is vanaf zaaidatum t/m 50% oogstdatum. Ib) januari-februari zaai Aanbevolen rassen zijn: Alpha-Begum Montano (H.) Parade Andes (Nickerson Zwaan) (Pannevis) (Nickerson Zwaan) (Royal Sluis) 145 groeidagen 148 groeidagen 166 groeidagen 172 groeidagen c) zomerteelt Voor deze teeltwijze is de aanwezigheid van kwalitatief goed water vaak noodzakelijk. Een ongestoorde groei is van groot belang. De aanbevolen rassen zijn: Plana (H.) (Royal Sluis) 114 groeidagen Andes (Royal Sluis) 115 groeidagen Delira (Rijk Zwaan) 114 groeidagen Parade (Nickerson Zwaan) 120 groeidagen White Ball (Pannevis) 126 groeidagen d) Herfstteelt Aanbevolen rassen zijn: Siria (H.) (Nunhems zaden) 122 groeidagen Plana (H.) (Royal Sluis) 128 groeidagen Sernio n (iwyai öiÜiSj i 43 groeidagen e) Zeer late herfstteelt Aanbevolen rassen zijn: Baco (Royal Sluis) 150 groeidagen Dova (Royal Sluis) 157 groeidagen Batsman (Bejo) 150 groeidagen f) Winterbloemkool Aanbevolen rassen zijn: Arcade (H.) (Royal Sluis) 278 groeidagen Armado april (Royal Sluis) 286 groeidagen Armetta (H.) (Royal Sluis) 286 groeidagen Florissant (Nickerson Zwaan) 292 groeidagen Armado mei (Royal Sluis) 298 groeidagen Arminda (Royal Sluis) 309 groeidagen Z.L. (Z.G.O.) 310 groeidagen Type 63 (Z.G.O.) 313 groeidagen Vooral de zeer late herfstteelt en de winterteelt bieden perspektieven voor het Zuidwesten. Een uitgebreide rasbeschrijving kunt u lezen in de rassenberich- ten, die u (gratis) kunt bestellen bij het RIVRO (tel. 08370-79320). Paulien Keyzer DLV Goes Bloemkool is vorstgevoelig zoals uit deze foto blijkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 35