Graszaadkeuze, het puntje op de i Voederbiet, het voer in de toekomst? K De keuze voor goed graszaad kun je bewust maken. Er zit tus sen de verschillende mengsels best wel verschil. Deze verschil len uiten zich bijvoorbeeld in een snellere groei, smakelijker gras, een vroegere start in het voorjaar en minder veronkruiding. Het gebruik van het grasland is echter veel meer van invloed op de opbrengst, smakelijkheid en veronkruiding dan de rassenkeu- ze. Een grasmengsel dat snel groeit, maar waarbij het gras te lang is bij inscharen, verliest zijn smakelijkheid. Een vroege start in het voorjaar wordt tenietge daan door te vroeg of te laat stikstof strooien. In deze geval len komt een goed grasmengsel niet tot zijn recht. Gaan we echter uit van een vee houder die verstand heeft van graslandgebruik, dan betekent een goede graszaadkeuze net een extra snede gras of enkele hon derden liters melk. Dan is de graszaadkeuze, ook voor het in komen, het puntje op de i. I 1-JARM ALLEEN MAAMM OVERWEGEND MAAIEN WESTERWOLDE RAAI ITALIAANS RAAIGRAS MEERJARIG INKELVOUDM KLAVER MS JA 101,4 OP It BG1 VÉÉLZWblG EL iNAttfe GRÓNDT DROGE GROND ZONOER KLAVER Mil MET KLAVER MS Er is een aantal faktoren waarmee rekening gehouden moet worden bij de graszaadkeuze: is de grond droogtegevoelig of juist erg nat? wordt er alleen gemaaid, geweid of beide? is roest een probleem, vooral in de herfst? is veronkruiding een probleetn, met name straatgras? kans op uitwinteren? kans op rijschade of ver trapping? is een mengsel met klaver interes sant? (kan vaak alleen bij weinig stikstof) ben ik bereid een hogere prijs voor een goed grasmengsel te betalen? Deze vragen worden hieronder ver der toegelicht. Een goede graszaadkeuze betekent net een extra snede gras, of enkele honder den liters melk. Althans als de veehouder zijn grasland goed gebruikt. De tabel laat een keuzeschema zien voor de grasmengsels. Grondsoort Bij normaal vochthoudende grond kan elk grasmengsel gebruikt wor den. Op deze grond heeft een puur Engels raai mengsel, bijv. BG3 of BG12 (Tetra), de hoogste opbrengst. Op drogere of juist erg natte grond zijn er andere grassoorten die beter gedijen dan Engels raaigras. Op dro ge grond is dat met name veldbeemd Bij gemengd verbruik (weiden en maaien) is naast smakelijkheid en veronkruiding ook de mate van gevoeligheid voor berijden van belang. en Timothee. Op nattere grond is dat met name beemdlangbloem. Dit zijn de betere grassoorten die moeten konkurreren met slechtere zoals geknikte vossestaart, ruw- beemd en kweek. De betere gras soorten zijn daarom verwerkt in BG11. BG12 wordt op natte grond sterk afgeraden vanwege de kans op vertrapping en rijschade onder natte omstandigheden. Maaien, weiden of beide Wordt een perceel alleen gemaaid om in te kuilen, dan is een grasmengsel met flink veel op brengst de beste keuze. Smakelijk heid en roestaantasting is dan min der van belang. Kies hier voor Itali aans raaigras als het gras maar enke le jaren mee hoeft te gaan. Voor een meerjarig maaiperceel is BG3 of BG12 de beste keuze. Wordt er ge maaid voor zomerstalvoedering, dan is roestaantasting en smakelijkheid wel belangrijk. BG3 of BG12 past hier het beste. Een perceel dat alleen geweid wordt, moet erg smakelijk zijn en veron kruiding tegengaan. Dit laatste bete kent dat uitwinteren en een holle zo de zeker niet mogen optreden. BG3 en BG12 zijn ook hier weer de meest geschikte mengsels. Het nadeel van de tetra's, de holle zode, is in de nieuwere rassen bijna niet meer te rug te vinden. Bij gemengd gebruik, dus weiden en maaien, is naast smakelijkheid en veronkruiding ook de mate van ge voeligheid voor berijden van belang. BG3, BG4 of BG12 passen hierbij het beste. BG4 bevat ook Timothee, welke de eigenschap heeft dat het smakelijk is, goed bestand tegen be rijden en niet snel uitwintert. Roest Roestaantasting is nadelig voor de smakelijkheid van het gras. Om roest te voorkomen is een juiste be mesting met stikstof, fosfaat en kali Wordt de voecïêrbiet het koeie- voer van de toekomst? Het lijkt er wel op. Want na een dramati sche terugval van dit gewas van 66.800 ha in 1947 tot slechts 1.700 ha in 1980, is dit gewas aan een opmerkelijke come-back be zig. Aan het areaal is dit nog niet te zien. Met 2.532 ha in 1989 hoort het nog steeds tot de "klei ne gewassen". Maar de groei zit er in en die zal volgens deskundi gen voorlopig zeker doorgaan. Dat heeft te maken met twee fak toren. Enerzijds het feit dat de voederbiet goed past in het rant soen en anderzijds het feit dat de biet een belangrijke plaats wordt toegedacht in een minder milieu belastend melkveehouderij systeem. ke voedingsbron voor de pensbakte- riën. Ze groeien massaal en ze bin den daarbij veel ammoniak tot bakterie-eiwitDit gaat naar de darm en wordt daar opgenomen in het bloed als bouwstof voor melkei- wit. Natuurlijk werkt deze "eiwitfa- briek" alleen wanneer er voldoende onbestendig eiwit in het rantsoen zit. Graskuil is hiervoor erg geschikt. Ook de genetische aanleg van de koe speelt een rol. Met voeding kan men het eiwitgehalte in de melk alleen verhogen wanneer de koe nog niet aan zijn genetisch bepaalde maxi mum zit. De goede energievoorzie ning van de pens werkt ook gunstig uit op de energiebalans van de hoog- produktieve koe. Vooral in het begin van de laktatie is dit te merken. De Goed voor de pens Een opmerkelijke ontdekking was het feit dat de energierijke voeder biet leidt tot een hoger eiwitgehalte in de melk. Dit leek tegenstrijdig maar de wetenschap heeft inmiddels een goede verklaring. In de pens blij ken de bietestukjes namelijk een rij- 10 Voederbieten kunnen enorme afmetingen bereiken. koeien houden hun eetlust en de kans op slepende melkziekte is veel kleiner. Ook de vruchtbaarheid van het dier wordt er beter van. Betere stikstofbenutting Doordat de ammoniak in de pens bij het voeren van voederbieten snel wordt omgezet in eiwit, hoeft er minder ammoniak te worden omge zet in ureum dat met de urine wordt uitgescheiden. De lever wordt min der belast wat goed is voor de levens duur van de koe. En er komt minder stikstof in het milieu terecht. Maar ook op het land weet de biet goed met stikstof om te gaan. Door de diepe beworteling kan zelfs de on dergrond weer worden "leeg gehaald". Moderne teelt De moderne voederbietenteelt is vrijwel gelijk aan de suikerbieten teelt. Er wordt genetisch monogerm zaad gezaaid dat meteen op ein- dafstand wordt weggelegd. De ge wasbescherming is identiek. Alleen bij de bemesting zijn er verschillen. VERVOLG PAG. 11 belangrijk. Daarnaast kan de rassen- keuze van belang zijn. Het tetra- mengsel BG12 is goed bestand tegen roest, waardoor het gras heel smake lijk blijft. Veronkruiding Mengsels met snel groeiend gras houden de grond bedekt, zodat on kruid geen kans krijgt. Hierbij kan men denken aan Italiaans raai (mak. 2 jaar) of BG3. Zoals eerder al ver meld, heeft 3G12 een hQlle zode efi zou daardoor eerder last hebben van veronkruiding. De nieuwe tetra ras sen zijn echter verbeterd op dit punt. Uitwinteren Een grassoort dat goed tegen uitwin teren bestand is, is Timothee. In eer ste instantie is het echter belangrijk om de zode niet te lang de winter in te laten gaan. Daarnaast kan een mengsel met Ti mothee de mate van uitwinteren nog verminderen. BG4 is zo'n mengsel, maar ook BG3 en BG12, indien goed bijgehouden, doen daar niet voor onder. Rijschade of vertrapping Vooral onder natte omstandigheden is de schade van berijden en vertrap ping erg groot. Door de schade staat niet alleen de grasgroei stil, maar krijgt ook onkruid de kans om zich te vestigen. Grasmengsels die goed tegen berijden kunnen, zijn BG3, BG4, Italiaans raai en in mindere mate BG12. Grasmengsels die goed tegen ver trapping kunnen, zijn BG3 en in mindere mate BG12. Timothee (in BG4) kan minder goed tegen be treden. Klaver Bij minder intensief gebruik van grasland, dus als er weinig stikstof nodig is voor een optimale op brengst, kan het wel eens interessant zijn om klaver in het grasland op te nemen. Klaver komt vaak pas echt tot zijn recht bij een stikstofgift van 200 kg/ha of minder. Als er hele maal geen stikstof gestrooid wordt, levert klaver van nature wel tot 200 kg N/ha. Klaver is bovendien sma kelijk. BG1 en BG5 bevatten klaver. Prijs De duurste grasmengsels bevatten de beste grasrassen. Het prijsverschil wordt echter wel ruimschoots goed gemaakt door het voordeel in op brengst. Het verschil tussen de beste en de slechtste rassen bedraagt wel meer dan 500 kg ds. Uitgedrukt in voederwaarde-prijs (vgl. met snij- maisaankoop) is dit verschil ruim 125/ha. Meervoudige mengsels (BG11 en BG5) zijn duurder dan en kelvoudige. De beste rassen zijn op te zoeken in de rassenlijst. Elke voorlichter op uw bedrijf heeft er een. Goede ras sen hebben een goede beoordeling voor, met name, de volgende eigen schappen: - standvastigheid, het vermogen om een dichte zode te vormen; - winter vastheid, tegen uit winteren; - drogestofopbrengst, de op brengst over meerdere jaren gemeten. ing. A. Thijssen specialist voedervoorziening Consulentschap Rundveehouderij rassen bij lage 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 34