'Bodem bij contracten vollegrondsgroenten bereikt' r Teelt brouwgerst vereist vakmanschap De heer A. van Sprang uit Willemstad: Invoering AM-beleid betekent geen inkomensdaling "Zaken doen is een vertrouwens kwestie, maar toch moet er veel op papier worden gezet". Een stelregel van de heer A. van Sprang uit Willemstad, voorzit ter van de werkgroep volle grondsgroenten op akkerbouw bedrijven in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. In deze werkgroep zitten vertegenwoor digers van vertrouwenscommis sies, grotere verwerkingsbedrij ven en verzendhandel.. Ieder jaar komt de groep een aantal malen bij elkaar om prijzen en voor waarden te bespreken en ieder jaar is het weer even moeilijk om de contractprijzen op zijn minst vast te houden. De heer A. van Sprang: "Wintertar we vervult een spilfunctie bij het tot stand komen van de prijzen en voor waarden. De handel maakt handig gebruik van dit feit. Zolang de tar- De oogst van doperwten in volle gang. weprijs niet hoger wordt zal ook de prijs van de vollegrondsgroenten op contractbasis niet veel stijgen. Thans is de bodem van de contractprijzen bereikt. Hier geldt dat als het saldo niet veel hoger ligt dan granen voor de akkerbouwer de keuze snel is ge maakt. Een bijkomende faktor is dat het risico bij groententeelt aan merkelijk hoger is, al komt dit nu niet in de prijs tot uitdrukking". Op internationaal niveau komt er steeds meer overleg met telersgroeperingen in België, Frankrijk en Duitsland. Van Sprang: "Wij hebben vaak te kampen gehad met het gegeven dat de industrie als het ware landen te gen elkaar uit ging spelen. Vorig jaar heeft men nog gedreigd de prijs te verlagen, maar wij waren niet direct onderste boven van deze dreiging. Ook het buitenland kan niet meer voor lagere prijzen conserven telen. Door een goede infrastruktuur en uitstekende afzetkanalen is het vaak aantrekkelijker voor de verwerkende industrie om in Nederland contrac ten af te sluiten. Los van dit alles is het nu ook weer niet zo dat er in Ne derland nog veel ruimte is voor uit breiding. Sommige teelten laten nog een kleine areaaluitbreiding toe van wege een veranderend eetpatroon van de consument. De traditionele tuinder krijgt te maken met andere nieuwe teelten die hem beter passen zodat de akkerbouw weer wat ruim te krijgt om de meest gangbare groenten te telen". Aftrekposten Een ontwikkeling die bij de volle- grondsgroente maar ook bij bijvoor beeld de aardappelhandel aan de gang is, is het werken met aftrek posten. Een aantal jaren geleden werd voor een kwalitatief goed pro- dukt een premie gegeven. Nu is bijna overal de premie vervallen om plaats te maken voor een aftrekpost voor minder goede partijen. Naar de praktijk toe betekent dit gewoon een prijsverlaging. Tussen de verwerken de industrieën bestaan nog grote ver schillen in prijs en voorwaarden. Zo kan het saldo van bijvoorbeeld sper ziebonen bij 11.000 kg opbrengst per ha een verschil te zien geven van 450,per ha. De voorwaarden zijn erg belangrijk en de heer Van Sprang dringt er dan ook op aan om in bepaalde gevallen niet te snel te te kenen en in zee te gaan met niet goed bekend bestaande bedrijven. "Te lers moeten alleen zaken doen met bonafide bedrijven en goed bekend staande personen en de voorwaar den moeten overeenstemmen met voorwaarden die zijn opgesteld door Landbouwschap en verzend- handel". De relatie tussen de afnemers en te lers moet goed zijn. Een belangrijk aspect is het bepalen van het oogst- tijdstip. Tijdig overleg is noodzake lijk omdat het nogal eens voorkomt dat het als het oogsttijdstip voorbij is, het produkt slijtageverschijnselen Av. Sprang, de voorzitter van de werkgroep Vollegrondsgroenten op akkerbou wbedrijven. gaat vertonen, waardoor afkeuring kan volgen. De boer is ondernemer en moet het initiatief niet overlaten aan de tussenpersoon. "Als een teler aan voelt komen dat men om wat voor reden ook wat negatiefs van plan is meteen contact opnemen met de vertrouwenscommissie en even tueel andere-integere-personen. Zo moeten er afspraken gemaakt wor den over het overgaan van het risico bij levering. Los van overmachtsitu aties ontstaan hierbij vaak vervelen de situaties. De praktijk leert dat ne gatieve ervaringen meestal in de doofpot gestopt worden. Je voelt je dan alleen staan. Aan de bel trekken bij standsorganisaties en vertrou- wensorganisaties is het beste advies dat ik dan kan geven". Bankgarantie De heer Van Sprang wijst ook nog op een belangrijk punt waarmee de landbouw steeds meer moet gaan werken; de bankgarantie. Doordat een aantal handelshuizen failliet is gegaan en doordat dikwijl? zaken gedaan worden met stromannen is overlegging van een bankgarantie bij verkoop zeer aan te bevelen. De han del zal hier niet om zitten te sprin gen, maar met druk vanuit de akker bouw moet het mogelijk zijn. Het "plots" ophouden van het bestaan van bedrijven heeft de landbouw al veel teveel geld gekost. Toch doen zich bij de contractteelt nog praktij ken voor waarbij je bijvoorbeeld al weet dat er eenzijdig zakken gevuld worden. Het ontbreken van weeg bonnen bij aflevering en van tarra- o verzichten komt nog voor. Voor 1990 heeft nog niet iedere teler con tracten afgesloten. Bij gelijkblijven de prijzen en voorwaarden zullen de commisssionaris dikwijls nee te ho ren krijgen. Ondanks de verlaagde graanprijzen is het in veel gevallen aantrekkelijker om tarwe of gerst te zaaien. De prijs van brouwgerst zit in de lift en de brouwerijen willen zich indekken door tijdig contracten af te sluiten voor aanmerkelijk hoge re prijzen. Dit gegeven zal een rol meespelen bij het vol zien te krijgen van de groen tenarealen. Van Sprang: "Ook moet de boer die al jaren zaken met een verwerkende industrie doet, zich niet al te snel bang laten maken. Een afnemer wil vanuit een bepaalde regio een gega randeerde hoeveelheid van goede kwaliteit. Hij kent daar de telers en de grondsoort en weet wat hij aan hen heeft. Ligt dan de fabriek dicht bij zo'n produktiegebied dan wordt niet graag uitgeweken naar elders. De prijs van industriegroenten moet op zichzelf komen te staan en niet aanleunen tegen de graanprijs". Jan van Tilburg "De teelt van brouwgerst is bepaald niet zo eenvoudig als wel wordt ge dacht. Wil de teelt een goede kg- opbrengst geven dan dient vooral te worden gelet op rassenkeuze, per ceelskeuze en zaaizaadhoeveelheid. Voor een goed resultaat is voorts een goed ontwaterd perceel een vereiste evenals een goede struktuur." Dat zei de heer M. Nieuwenhuize op een on langs door Van der Wal Zaaizaden bv gehouden studiedag in Dirksland. Volgens Nieuwenhuize is Prisma nog steeds het belangrijkste brouw- gerstras. Er kan met andere rassen worden geëxperimenteerd, zeker wanneer er goede afzetmogelijkhe den zijn. Hij waarschuwde ervoor niet te weinig zaaizaad (minstens 150 kg per ha) te gebruiken omdat de nieuwe rassen een hoog duizendkor- relgewicht hebben. Homogeniteit Direkteur J. Menu van Mouterij Me nu bv in Kloosterzande wees de telers erop dat ras, raszuiverheid, homoge niteit, sortering en eiwitgehalte zeer belangrijk zijn voor een goede kwali teit mout. Bij die homogeniteit speelt het herkomstgebied een grote rol. Brouwgerst uit Groningen heeft een andere vermouting dan brouw gerst uit het Zuidwesten. Volgens de heer Menu komt er uit het Zuidwesten van ons land een be tere kwaliteit brouwgerst dan uit de rest van Nederland en Europa. Het is echter niet zo dat de prijs van deze gerst veel af kan wijken van de Euro marktprijs, rassenbijlage 1990 Omdat ons land niet zelfvoorzienend is in brouwgerst kan het areaal nog behoorlijk uitbreiden: ons land pro duceert jaarlijks tussen 80.000 en 85.000 ton brouwgerst terwijl er ca. 235.000 ton nodig is. "Prisma is nog steeds het belangrijk ste brouwgerstras", aldus ing. M. Nieuwenhuijze van Van der Wal Za den BV Volgens de heer J. Bovee van Aard appelhandel en Kweekbedrijf Het- tema Zonen zal het inkomen van de aardappelteler er door het nieuwe AM-beleid op korte termijn iets op achteruit gaan maar op langere ter mijn is het inkomen van de teler me de dankzij een gezondere grond gewaarborgd. Hij zei dit op een te lersdag, georganiseerd door V.d. Wal Zaaizaden bv. De invoering van de nieuwe AM- regeling betekent voor het aardap pelbedrijfsleven wel een ingrijpende omschakeling. In de klei- akkerbouwgebieden kan het ras Bint je minder geteeld worden en is de te ler meer aangewezen op resistente rassen. Dit heeft uiteraard konse- kwenties voor de voorziening van het uitgangsmateriaal. Hettema zonen brengen enige AM-resistente rassen op de markt die voor alle geledingen interessant zijn, zo zei Bovee. Het zijn o.m. Morene, Mondial, Gloria en Vital. AM-beleid Volgens Bovee zullen er naast rassen- keuze ook het bouwplan, de vrucht wisseling en het financieel resultaat in het teken staan van het AM- beleid, dat in 1997 zodanig gewijzigd wordt dat een aantal telers er al van af 1991 rekening mee moet houden. Voor het AM-beleid gelden de vol gende nieuwe regels: - het teeltverbod, in bepaalde ge bieden (bloembollen en boom kwekerij) blijven gehandhaafd; - de verplichting tot grondontsmet- ting verdwijnt. Grondontsmet- ting uitgevoerd tot 1996 en hierna op besmette grond geldt een teelt verbod, voor vatbare rassen, van 12 jaar; op niet besmet verklaarde gron den gaan de volgende regels gelden: 1 op 5 teelt met vatbare of re sistente rassen. In 1997 moet dan volledig zijn overgeschakeld; 1 op 4 teelt met minstens 1 x per 3 teelten een resistent ras. Vanaf 1991 moet dan 33% van het are aal met een resistent ras worden beteeld. Dus in 1999 100% over geschakeld; 1 op 3 teelt met tenminste 1 x per 2 teelten een resistent ras. Dit betekent dat er vanaf 1994 50% van het areaal met een resistent ras moet worden betaald. Dus in 1997 100% overgeschakeld. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 33