Meer vragen dan antwoorden 326/ J('C zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Positief denken verzekert sukses Vragen Vergaande eisen and-en VRIJDAG 19 JANUARI 1990 78e JAARGANG NO. 4005 tuinbouwblad Op blz. 13 kunt u een verslag lezen van een reis door Roemenië van vóór de tijd dat het regime van Ceausescu in het Westen zoveel op negatieve wijze in het nieuws kwam. Hoe zag het land er toen uiten was er geen enkele kans om te keren op de ingeslagen weg?, vraagt de schrijfster zich af Ze stelt o.m. dat er, ondanks tegenstrijdige berichten uit het land, geen twijfel bestaat aan de noodzaak de Roemenen nu op o.a. materieel gebied te helpen, bijvoorbeeld door moderne geneeskundige apparatuur te geven. Wanneer de goede wensen voor het nieuwe jaar niet al leen loze kreten, maar ook onze diepere verlangens zijn, dan zal de toekomst veel moois brengen. Niet omdat wij dan paranormale krachten ontwikkelen, maar gewoon vanwege het feit dat wij door een zonnige bril naar el kaar en naar de dingen die gebeuren willen kijken. Kostenbeheersing De vele duizenden schadegevallen die ook in 1990 bij ons gemeld gaan worden, zullen wij met 'open armen' ont vangen. Wij zullen ze weer snel en goed afwikkelen, op dat u het ongeluk snel vergeten kunt. De premies van al onze eigen verzekeringsprodukten zul len wij laag houden door de kosten van onze organisatie laag te houden. Doordat Verzekeringen ZLM een groot eigen vermogen heeft, zijn de rente-inkomsten op het be legd vermogen zodanig groot, dat daarmee alle kosten betaald kunnen worden. Anders gezegd: de premie kan nagenoeg geheel worden aangeleverd voor de schade. Mooie groeicijfers Mede om onze kosten laag te houden zien wij graag dat onze leden niet alleen hun auto's bij Verzekeringen ZLM verzekeren, maar ook al hun overige risiko-lopende be zittingen, zoals huizen, inboedels, en ook de aansprake lijkheid tegenover derden en noemt u verder maar op waaraan partikulieren en agrariërs behoefte hebben. Steeds meer leden ontdekken dat zij hiermee voordeliger uit zijn. Ook het aantal nieuwe leden groeit gestaag. Vroeger werd lang niet iedereen door ons als lid geaksep- teerd. Vandaag de dag zijn de meeste partikulieren in Zeeland en Noord-Brabant van harte welkom als lid van onze onderlinge. Om u een indruk te geven van de groei, geven wij het vol gende overzicht: verzekeringsbranche aantal polissen motorrijtuigen ongevallen/AOV aansprakelijkheid brand 1988 117.645 57.797 19.492 17.341 1989 122.077 61.907 20.647 19.598 aantal leden premie-inkomen 80.164 55.326.000 84.554 63.167.000 Toekomst Wanneer wij eind 1990 het 40-ste levensjaar van Verze keringen ZLM afsluiten, zijn wij gevestigd in het mooiste kantoorpand van Goes, beschikken wij over een zeer sterke vermogenspositie en staan er circa zeventig gemotiveerde medewerkers klaar voor, naar wij hopen, tevreden leden. Als dat zo mag zijn, herhalen wij het aloude devies: 'Zijt ge tevreden zegt het anderen, hebt ge klachten, zegt het ons!' Zo werken wij voor elkaar en met elkaar. H. Doeleman Hzn. Met de bedoeling studenten en wetenschappers recht streeks te betrekken bij vragen en problemen rond de ontwikkelingen in de agrarische sector is de Landbouw universiteit Wageningen begonnen met een serie gastcolleges met als thema "Beleid en Universiteit". De colleges worden gegeven door kopstukken uit Haagse kringen die beleidsmatig zijn betrokken bij de landbouw. De serie werd vorige week geopend door minister Braks en omdat ik toevallig toch in de buurt was ben ik maar even gaan luisteren. Opvallend was dat de minister anders dan we van hem gewend zijn zich in Wageningen kwetsbaar opstelde. Hij liet duidelijk merken ten aanzien van de grote land bouwvraagstukken zelf ook meer vragen dan antwoor den te hebben en hij beklaagde zich er min of meer over dat iedereen alle vragen ook maar bij de politiek neerlegde. Hij illustreerde dit met een voorbeeld: On langs hield de minister samen met de heer Wijffels van de Rabobank een lezing voor ruim 1.000 boeren. Van uit de zaal werden er uitsluitend vragen gesteld aan de minister en geen enkele aan de heer Wijffels terwijl de ze laatste - aldus de minister - toch de baas van de boeren is zoals ze zelf altijd beweren. Ik vond dat wel een aardige opmerking en daarom geef ik het maar even door. Zo had Braks er trouwens - los van zijn tekst, dan is hij op zijn best - wel meer. Zoals kritische kanttekeningen bij de huidige inspraaksamenleving: Klagen over de veelheid aan regels, maar er zelf wel om vragen om vervolgens in jarenlange procedures verzeild te raken. Dergelijke toestanden voorzag de mi nister onder andere ook bij de invulling van de inko menspolitiek. Ook vond de minister het gek dat er over bepaalde zaken niet gewoon vooroverleg met het be drijfsleven gevoerd kan worden omdat de praktijk dan anticipeert op te nemen maatregelen waardoor het ef fect verloren gaat. Hij doelde in dit verband op onder andere de tot standkoming indertijd van de Interim wet. Nu was ik van dit laatste overigens niet onder de indruk: zo werkt het nu eenmaal, denk maar eens aan de toestanden rond de afschaffing van de WIR. In het kader van Braks-op-dreef nog één voorbeeld. Aanslui- tend op het college beweerde één van de opponenten (prof. Rabbinge) dat Braks met zijn graanbeleid hele maal op het verkeerde spoor zit, onder andere omdat de stabilisatorenregeling er immers in de praktijk niet toe leidt dat de produktie omlaag gaat. De minister rea geerde triomfantelijk door ("Hier in Wageningen") te stellen dat de stabilisatorenregeling ook helemaal niet bedoeld is om de graanproduktie te beperken - daar voor is de set-asideregeling. En formeel heeft de minister natuurlijk gelijk maar of hij dat de praktijk ook wijs zou kunnen maken is een tweede. Ondanks de bijzondere sfeer tijdens het college heb ik wel de stellige indruk gekregen dat Braks vastbesloten is hard door te gaan pakken. De minister is zonder meer van mening dat er grenzen zijn overschreden en dat we terug moeten keren op onze schreden óf de technologie moeten aanpassen. Zo hadden volgens Braks de uitgangspunten van het gemeenschappelijk landbouwbeleid al vijftien jaar geleden moeten worden bijgesteld. En waarom is het dan niet gebeurd, vraag ik mij dan af. Vooralsnog wil Braks proberen via het stellen van vergaande eisen aan het bedrijfsleven de zaken weer onder controle te krijgen. Hij stelde in dit verband Japan ten voorbeeld waar volgens hem eisen aan het bedrijfsleven worden gesteld die hier een storm van protest zouden veroorzaken. In Japan speelt men daarop echter in en dan blijkt dat er technologisch zeer veel mogelijk is. Het stellen van vergaande beper kingen leidt immers tot het stimuleren van de inventivi teit en creativiteit. Kortom de politiek moet grenzen stellen zodat de technologie daarop kan in spelen. Dat is de boodschap van Braks. Dat is de Japanse metho de waar de minister duidelijk een voorbeeld aan wil ne men. Dat kan dus nog wat worden! De minister gaf zijn gehoor ook nog een spreuk mee: "kennis is macht, ka rakter is meer". En deze uitspraak - zei de minister zelf - was wel de belangrijkste uitspraak tijdens zijn gast college. Ik wil dat niet ontkennen. Laten we ons voor deel er dan maar mee doen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1