p.j. zuid geluid dan Akkerbouw heeft meer nodig uitsluitend produktkwaliteit TUINBOL! WKL ANKEIM Zuidwesten aantrekkelijk als overloop voor Westland Tuinbouw in de Baronie: de afzet organisatie De donkere 6 weken P.J.Z.-agenda Midden in het tuinbouwgebied van de Baronie staat de R.B.T. veiling Breda. Deze veiling is hèt afzetpunt voor de Zuidwestelijke tuinbouw. Het aanvoergebied strekt zich uit van Midden-Brabant tot ver in Zee land. Van oorsprong is de R.B.T. veiling een regionale veiling met een grote verscheidenheid aan produk ten, in de loop der tijd uitgegroeid naar een exportveiling van allure. De grote verscheidenheid aan produk- ten is echter gebleven, wat zeer aan trekkelijk is voor kopers en expor teurs. Voeg hierbij de, internatio naal gezien, gunstige ligging met aansluiting op de Noord-Zuid ver bindingen in Europa. De R.B.T. veiling Breda is een koö- peratie van zo'n 1700 leden. Hierbij zijn ook de leden van veiling Bergen op Zoom. Per 1 januari 1990 zijn de ze twee veilingen gefuseerd. Een koöperatie werkt in het belang van haar leden. In 1988 is men gestart met het televeil-projekt. D.w.z.: dat in sa menwerking met de veilingen Zuid- Holland-Zuid, de Kring, Utrecht en de R.B.T. een aantal produkten te gelijk op deze vier veilingen ver kocht wordt. Dus bijvoorbeeld ko pers in Utrecht kunnen dan ook op veiling de Kring of de R.B.T. kopen. Dit is aantrekkelijk voor kopers en het komt de prijs ten goede. Vorig jaar is men ook begonnen met de voorverkoop van een aantal produk ten. Een week voor levering door de telers wordt op een bepaalde dag een gedeelte van de verwachte aanvoer verkocht. De aanvoer van produkten kan bijna de hele dag plaatsvinden. Alle pro dukten worden, na gekeurd te zijn, gekoeld. Men heeft op de R.B.T. hiervoor een grote koelcapaciteit. De eerste bijdrage binnen de confe rentie kwam van de zijde van het multinationale bedrijf Ferruzzi. Dit bedrijf heeft een vestiging in Sas van Gent (Cerestar Benelux). Grote schaal Het bedrijf in Sas van Gent verwerkt per dag 600 ton graan, dit 350 dagen per jaar. Op vragen van de kursusgroep gaven de medewerkers van Cerestar aan dat zij bereid zijn om meer Neder lands graan aan te kopen onder de voorwaarde, dat het zetmeelrijke rassen zijn. Op de vraag vanuit de kursisten wat de prijs zou kunnen zijn voor een zetmeelrijke tarwe, werd door Cerestar geen antwoord gegeven. Het vermoeden ontstond, dat leveren aan Cerestar vanuit de Nederlandse akkerbouw bezien, een weinig perspektiefvolle zaak is. Ce restar en andere multinationals zijn sterk, doordat zij hun grondstoffen uit alle delen van de wereld kunnen halen. Zelfs een zetmeelrijke tarwe uit Nederland zal in vele gevallen toch nog duurder zijn dan een zet- Vrijdag 19 januari 1990 Alle produkten worden dus opti maal bewaard. Exporteurs kunnen op ieder gewenst tijdstip hun pro dukten ophalen. Laden is hen heel gemakkelijk gemaakt door gebruik van dockshelters of laadkuilen. Hiervan zijn er een aantal gebouwd in de afgelopen jaren. Dankzij een uitstekend management en goed opgeleid personeel is de R.B.T. uitgegroeid tot de vijfde vei ling van Nederland. In de jaren tach tig is de omzet van de R.B.T. ver dubbeld tot 260 miljoen gulden in december 1989. Geëxporteerd wordt er naar heel veel landen. Wie had ooit kunnen denken dat de R.B.T. aardbeien naar Spanje zou exporte ren? En toch gebeurt dit, op grote schaal zelfs. Men kan het zo gek niet bedenken of op de R.B.T. weet men er wel raad mee. Aparte verpakkin gen zijn ook geen uitzonderingen. Als de teler zelf al niet in een aparte verpakking aanvoert, kan het op de veiling altijd nog omgepakt worden. Er is zelfs al een apart pakstation. Maatregelen wat betreft het milieu heeft de R.B.T. ook genomen. En kele jaren geleden is er een biogas installatie gebouwd. Produkten die niet verkocht worden, gaan de biogas-installatie in. Eerst worden de produkten fijngesneden, daarna gaan ze de installatie in. Door ge bruik te maken van een natuurlijk procédé, d.m.v. bakteriën en micro organismen, worden de fijngemalen produkten omgezet in elektriciteit. Deze wordt dan weer op de veiling gebruikt. De R.B.T. is de eerste veiling in Ne derland die met deze biogas installatie werkt. Men is nog steeds bezig om dit procédé te vervolma ken. De R.B.T. is een dynamische veiling in een, al even dynamisch tuinbouwgebied. meelarmere tarwe uit een goedkoper produktiegebied op deze wereld. Bio-ethanol Het enige perspektief dat deze agrifi catie in tarwe kan bieden is de ont lasting van de overschottenmarkt - met name indien landbouwproduk- ten voor non-food gebruikt worden. Vooralsnog moeten we echter zeker niet te veel verwachten van deze non-food produktie. Bijvoorbeeld de produktie van bio- ethanol kan alleen met zeer ruime fi nanciële steun van de overheid. Het enige voordeel van bio-ethanol t.o.v. aardoliebrandstof is, dat onze aardolie reserves gespaard worden. Een milieuvoordeel is nihil - de pro duktie van bio-ethanol uit graan kost qua energie meer dan het qua energie oplevert. Alleen bij ruime politieke steun zal de produktie van brandstof uit graan uit kunnen. Het is de vraag of nuchter rekenende po litici die steun zullen geven. Zonder steun kan de produktie van bio- ethanol in Europa voor akkerbouw zéker niet uit. Als het huidige weertype het blijft volhouden, dan komt er straks gega randeerd een gigantische aanvoer van vroege spinazie en waspeen op de veiling. Vooral waspeen is er op grote schaal in WEST-BRABANT uitgezaaid, al of niet onder plastic. Met het afsluiten van kontrakten voor waspeen loopt het nog niet storm. Veel telers willen de boot even afhouden om zo misschien een hogere prijs te kunnen bedingen. In sommige delen van Nederland sluiten traditionele waspeentelers geen kontrakten meer af voor min der dan 17 cent. De afgelopen jaren is de prijs bij 14 a 15 cent blijven ste ken maar de voorwaarden zijn ten nadele van de boer bijgeschaafd. Door een nauwere dikte sortering is het niet meer mogelijk om nog top- opbrengsten te behalen. Op dit mo ment zijn de prijzen voor was- en winterpeen op de veiling ook niet al te best. In de vrije markt wordt voor goede partijen winterpeen, droog uit de schuur, voor industriële doelein den, niet meer betaald dan hooguit 10 cent per kg. Tijdens het rooien en inschuren brachten deze partijen meer op. Op enkele plaatsen zit nog winter peen in de grond maar door de 6 gra den vorst van afgelopen najaar zijn de koppen geraakt waardoor de peen eigenlijk ongeschikt is voor verwerking. Alleen een ras als Caro- tan heeft niet veel geleden omdat die niet boven de grond groeit. Zeer laat gezaaide winterpeen is over het alge meen wel geschikt om te verwerken. Het suiker- en zoutgehalte was, om dat het gewas niet volgroeid gewas, voldoende hoog om de vorstperiode te doorstaan. Gezien de verwachtingen blijft prei nog redelijk aan de prijs, al is het wat te weinig. Een normale sortering en kwaliteit brengt 90 cent per kg op. De mindere soorten amper 40 cent. Waar prijzen genoemd worden van 1,30-ƒ 1,50 heeft dit betrek king op het in kleinverpakking ge veilde prei. Deze prei moet nogal wat meer opbrengen omdat ze een stuk korter is. Een wasinstallatie moet op het bedrijf aanwezig zijn om zulke partijen absoluut vrij van verontreinigingen en zand te maken. De laatste weken is vaak te lezen dat de noordelijke provincies de glastuinbouw, die in het Westland niet kan uitbreiden, moeten opvangen. Een akkerbouwbeleid - zo oordeel den de kursisten - mag niet geba seerd zijn op deze zeer onzekere opties. Andere definitie De konklusie van de kursisten werd in het verdere verloop van de kursus bevestigd door diverse andere inlei ders. Dr. W. van Gelder van het on langs opgerichte Wageningse Agri- technologisch Onderzoeksinstituut (ATO), bevestigde de konklusie van de kursusgroep. Echter hij wist een breder perspektief van agrificatie te schetsen. Binnen het ATO wordt zeer divers onderzoek gedaan naar de perspektieven van agrificatie. Dhr. Van Gelder wist aan te geven dat agrificatie voor Nederlandse ak kerbouwers wel perspektief biedt als je agrificatie anders definieert. Agrificatie in de zin van verbetering van kwaliteitsakkerbouwprodukten door industriële bewerking biedt Zelfs beleidsmakers verkondigen dit in het openbaar. Je vraagt je af wat de werkelijke achtergronden kunnen zijn om zulke uitlatingen te doen, werkgelegenheid is overal nodig. Met op de radio ieder uur van de dag reportages over het milieu en ener giebesparende maatregelen spreken politici zichzelf tegen. De tempera tuur in het noorden van Nederland ligt 1 a 2 graden beneden die van de zuidelijke provincies. Alleen al uit oogpunt van stookkosten is het niet interessant in het noorden te starten. Licht is een van de belangrijkste groeifaktoren en om deze tijd van het jaar dikwijls de beperkende groeifaktor onder glas, met name de slatelers op THOLEN gaan de ge volgen van het extreem donkere weer echter nu pas merken aan hun gewas. De sla heeft erg lang geteerd op de goede opbouw die ontstaan is met het vele licht in de maand no vember, waardoor er veel zware sla gesneden kon worden, die overigens goed en momenteel zeer goed be taald wordt. Dit ondanks de negatie ve reklame die weer veel gevoerd wordt inzake het nitraatgehalte. De zeer lichtgevoelige radijs vangen zeker met hun eerste lobblaadjes nog weinig licht op. Er zijn tot nu toe overwegend winterrassen gezaaid die weliswaar minder gevoelig zijn om onder deze donkere omstandigheden veel te gaan rekken. Het monopolie ras in ons gebied Novired heeft daar door een flinke veer moeten laten. Ook de tendens om steeds meer een ras te kiezen dat minder voorgevoe- lig is zal zich voortzetten, doordat de keus aan goede rassen steeds groter wordt. De kort loofrassen voldoen Afd. Langstraat 19 januari: exkursie naar de Heine- kenfabrieken te Den Bosch. Vertrek: 13.30 uur vanaf Zidewinde. Opge ven bij Gerrit Hartgers (04162-1287). Afd. Schouwen-Duiveland 20 januari: "Grote avond" in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Aan vang: 19.30 uur. Entree: le- den/ZLM-leden 2,50; niet leden 5,Gespeeld wordt het to neelstuk "Het hing in de lucht". Bal na. Afd. Walcheren 19 januari: i.s.m. CPJ, RAK en regio- groep wordt een avond georgani seerd met als thema, "De reputatie van de Nederlandse Land- en Tuin bouw". Spreker is de heer Alfred van Dijk. Plaats: Hotel Walcheren te Koudekerke. Aanvang: 20.00 uur. 2 maart: Jaarfeest met toneelstuk in "Ons Huis" te Meliskerke. Aan vang: 20.00 uur. Ook ZLM- en ge zinsleden zijn hierbij van harte welkom. Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen 27 januari: bezoek landbouw RAI. De bus vertrekt om 7.00 uur vanaf naar inzien van Van Gelder veel perspektief. Denk bij voorbeeld aan de verwerking van raapzaad tot een hoogwaardige olie voor non-food. Of de verwerking van karwij tot een milieuvriendelijk kiemrem- mingsmiddel voor de aardappelbe- waring. De kursisten waren niet onverdeeld enthousiast over deze vorm van agri ficatie. Volgens de kursisten is er meer nodig dan uitsluitend deze kleinschalige agrificatie. Wil deze agrificatie perspektief bieden aan akkerbouwers, dan zal voorkomen moeten worden dat de markt bedor- Daar komt nog bij dat de infrastruk- tuur in het zuiden en zuidwesten bij na optimaal is. Een concentratie van grote veilingen en konsumenten. Export naar b.v. Parijs kan non stop op zeer korte tijd gebeuren. Het enige wat het voor de glastuinders aantrekkelijk maakt om in Friesland te beginnen is de grondprijs, hoewel dit bedrag bedrijfsekonomisch am per telt. In Brabant liggen de prijzen voor tuinbouwgrond, in de nabij heid van een veiling, tussen de 8, en 10,per ml. over het algemeen op onze voedsel rijke gronden het beste. Op de vollegrondsbedrijven is het over het algemeen in ons gebied nog erg rustig. De witloftelers zitten ech ter nog midden in het seizoen, wat met deze prijzen zeker niet slecht ge noemd kan worden. De vele uren die in deze teelt gaan zitten worden daardoor eens een keer betaald. Met de komst van de waterkuituur wordt steeds minder witlof geteeld op klei ne schaal om daarmee de onrenda bele uren in de wintermaanden op te vullen. Onrendabele uren zijn er zeker nog wel op veel bedrijven, in ons gebied wordt een gedeelte benut om het vele pootgoed voor de vroege aardappe len door te snijden en overeind te zetten in de kistjes. Het pootgoed is dit jaar bijzonder duur. Vooral o.a. de fijnere maten Doré's van /1,60/kg stopt men heel wat in de grond wanneer men hierbij nog land gaat huren wordt het vaak een dure teelt. Voor veel bedrijven hier is het echter nog steeds een van de belangrijkste gewassen, die door dik en dun een belegde boterham heeft opgeleverd. het Szydlowskiplein te Axel. Terug komst om 19.00 uur. Kosten: 35,Opgave: voor zaterdag 20 januari bij Pirn (tel.: 01145-620). 9 februari: Gezinsavond met de kring Axel van de ZLM, met o.a. PJZ toneel en het LJG-orkest. Plaats: "de Halle" te Axel. Aan vang: 20.00 uur. Entree: 7,50; tot 14 jr. 2,50. Afd. West Zeeuws Vlaanderen 17 februari: Langlaufen in de Belgi sche Ardennen. Vertrek: 7.00 uur van het Ledelplein te Oostburg. Kosten: (voor bus en akties) 40, Opgave: bij Bram Dieleman (01173-1341). Provinciale aktiviteiten Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen 5 februari: afd. Noord-Beveland; 6 februari: afd. Oost en Midden Bra bant; 8 februari: afd. Oost Zeeuws Vlaanderen; 12 februari: afd. Schouwen-Duiveland; 15 februari: afd. Tholen/St. Philipsland; 20 fe bruari: afd. Walcheren; 22 februari: afd. West Zeeuws Vlaanderen; 5 maart: afd. Zevenbergen. 22 januari: HB-vergadering; 29 ja nuari: DB-vergadering; 16 februari: avond HB/DB en kommissieleden. ven wordt door een overschot aan te agrificeren produkten (het Theunlsbloem-effekt). Kwali- teitsproduktie alléén is onvoldoende om de toekomst in te gaan. Kwali- teitsproduktie kan de toekomst voor de Zuidwestelijke akkerbouw zijn, onder de voorwaarde dat gewerkt wordt met kontrakten en daaraan verbonden prijsgaranties. Nieuwe prijsbepalers Verder konkludeerde de kursus groep dat de telers moeten proberen meer vat te krijgen op de prijsvor ming van het produkt. In dit ver band vinden de kursisten het belang rijk dat telers in direkter kontakt ko men met de konsumenten. Binnen de prijsvorming van het produkt kunnen in de toekomst nieuwe ele menten een rol spelen. Naast tradi tionele prijsbepalers (het uiterlijk van het produkt en de hoeveelheid produkt) dienen zich nieuwe prijsbe palers aan, met name de gezondheid van het produkt en de wijze waarop het produkt geproduceerd is. 15 Verslag van een driedaagse topkaderconferentie over agrificatie Van heinde en ver kwamen (jonge) kaderleden op 8, 9 en 10 januari jl. naar de Volkshogeschool Zeeland om daar gedurende drie dagen studie te maken van de perspektieven die agrificatie biedt aan de Zuidwestelijke akkerbouwers. Aan het begin van de conferentie werd het begrip agrificatie gedefinieerd als: de verwerking van bulk- akkerbouwprodukten in multinationale industrie tot voornamelijk eiwit en zetmeel. Van deze haifprodukten kan zowel 'food' als 'non food' gemaakt worden. redaktie HenkTegels

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 15