boerderijenstichting zeeland CZAV al 60 jaar een solide aan- en verkoopvereniging Bijdrage aan Boerderijenstichting Noord-Brabant Agrimarkt 'supermarkt van het jaar 1989' De CZAV, Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging, heeft in de 60 jaar van haar bestaan, in het belang van haar leden, altijd een eigen koers gevaren. Zij liet zich niet dwingen. Een aantal malen is door handel en industrie d.m.v. boycot en pressie geprobeerd deze koers te veranderen. Voor de oorlog de blokkering van zaaizaden, in de zestiger jaren het stopzetten van de levering van bestrijdingsmid delen en vorig jaar de 'benzine-oorlog'. Voorzitter, de heer C. Klom- pe en direkteur, de h?er S. Rijlaarsdam, onderstrepen dat door deze opstelling bij de leden een sterk vertrouwen is ontstaan in hun eigen Coöperatie. De CZAV is 60 jaar geleden ont staan uit afdelingen van de ZLM. Toen eind 1800 het Centraal Buro werd opgericht gingen veel afdelin gen van de ZLM zich voor hun leden inzetten door gezamelijk kunstmest en grondstoffen in te kopen bij de voorloper van Cebeco. De afdelin gen hadden vrijwel allemaal een be taalde sekretaris in dienst die bestel ling en betaling afhandelde. Door de collectieve manier van zaken doen kreeg de afdeling 1 °7o korting en werd jaarlijks een reisje of maaltijd aangeboden. Begin twintiger jarèn vond men de konstruktie van zaken doen niet helemaal optimaal. Ook de ZLM vond dat zij nu niet di- rekt een organisatie was die het di- rekte zaken doen voor de leden moest behartigen. Voorzitter C. Klompe: 'Er moest een statutenwij ziging komen en de kombinatie standsorganisatie - handelsvereni ging vond men geen goede kombina tie. De ZLM heeft toch wel koördi- nerend opgetreden bij het opstarten van een zelfstandige aan- en ver koopvereniging. Het was de bedoe ling van de oprichters dat de vereni ging voor heel Zeeland zou gaan funktioneren. Later bleek dit streven niet haalbaar daar de andere eilan den meer voelden voor eigen koöpe- raties. In het begin werden de plaat selijke afdelingen van de ZLM en een enkele van de CBTB lid. Al vrij snel gaf men de voorkeur aan het persoonlijk lidmaatschap. Er wer den voornamelijk kunstmeststoffen en enkelvoudige grondstoffen voor veevoer omgezet. Na een aantal ja ren werd met de handel van zaaiza den begonnen al deed dat toen veel stop opwaaien. De handel deed er al les aan om de levering van zaaizaden te boycotten. Het vasthoudend bestuur van de CZAV liet zich niet imponeren, zocht andere wegen, vond die, en zaaizaad stond vast op het verkoopprogramma. Zuid- Beveland was het werkgebied van de jonge vereniging. Door de jaren heen is dit gebied niet veel groter ge worden. Door de fusie met de WCLV, Wouwse Coöperatieve Landbouwvereniging, is ons werkge bied met 10.000 ha uitgebreid'. Direkteur S. Rijlaarsdam vond het opmerkelijk dat in het begin een aantal groot-landbouwbedrijven als de Bathpolder, de Fredericapolder en de Wilhelminapolder lid werden. Zij konden zelf scherp inkopen en hadden niet direkt voordeel. Vanuit hun eigen visie zagen zij, toekomst gericht, dat de CZAV bestaansze kerheid had. Voor de oprichters was het een hele steun dat zij erachter gingen staan. Een enkel bedrijf is te vens 60 jaar lid. Stroomversnelling Na 1950 kwam de verdere ontwikke ling van de CZAV in een stroom versnelling terecht. Direkteur Rij laarsdam: 'Begin vijftiger jaren kwam in de landbouw de mechanisa tie opgang. De zelfbinder werd ver vangen door de kombine met het ge volg dat er behoefte ontstond aan graanopslag en drogerijen. Veel boe ren hadden geen bewaarruimte. In 1953 hadden we een graanopslag voor 2000 ton. Door ons sterk te ma ken in opslag en droogkapaciteit is de graanhandel goed op gang geko men. Nu is er opslag voor 50.000 ton. De produktiestijging en mede daardoor een sterke groei in het marktaandeel hebben we goed opge vangen. Door een goede infrastruc tuur, aan het water met laadruimte voor schepen van 4000 ton, en een gekonsentreerd silobedrijf kunnen we een hogere prijs uitbetalen. In de jaren 60 kwam het gebruik van bestrijdingsmiddelen sterk opzetten. Ook de CZAV ging zich voor de le den inzetten om zo scherp mogelijk met een goede service bestrij dingsmiddelen te leveren. Als enige in Nederland weigerde de CZAV principieel in te gaan op de eis van de fabrikanten zich te binden aan de prijsvoorstellen. Een jaar lang kre gen we geen bestrijdingsmiddelen aangevoerd maar met steun van an dere koöperaties hebben we toch on ze leden kunnen bedienen'. Agrimarkt Een sterke poot van de CZAV is mo menteel de Agrimarkt. Van de 170 personeelsleden zijn er maar 35 die zich bij de CZAV bezig houden met de primaire taak, land- en tuinbouw. Begin 1950 begon de CZAV met de handel van kolen, later aardgas en aardolieprodukten. Nu beschikt men over eigen benzinepompen, een oliedepöt en tankauto's. Door zich toen meer te bewegen op de handel werd het rendement ver groot terwijl hierdoor een aantal kostendragende faktoren beter wer den benut', vertelt direkteur Rij laarsdam. 'Deze gedachtengang heb ben we doorgezet wat eind 1960 re sulteerde in een winkel met land- en tuinbouwbenodigdheden. In 1970 zijn we gestart met Agrimarkt. Besloten werd om dit te doen als dochteronderneming. We kwamen tot de konklusie dat de opzet anders moest zijn dan in Nederland gebrui kelijk was. We volgden de Ameri kaanse kreet no parking - no busi ness. Winkelen met de auto. Ver buiten het centrum van Goes werd bouwgrond gekocht. Het eer ste jaar bedroeg de omzet 2 mil joen, nu is de omzet 34 miljoen. De winkel is voorzien van 16 kassa's en ontvangt wekelijks 10.000 men sen die er boodschappen komen doen. In 1984 is op een aangrenzend stuk terrein begonnen met Agriland. Een winkel waar in hoofdzaak tuin- benodigdheden, diervoeders en planten verkocht worden'. Voorzit ter Klompe kan nog met enige trots vermelden dat de Agrimarkt een eer volle vermelding heeft weten te ver werven in het kader van eretitel 'su permarkt van het jaar 1989' voor de in veel opzichten voorbeeldige posi tie die deze winkel in zijn direkte marktgebied heeft weten te kreëren. Omzetgroei De geldomzet van de CZAV steeg van 5,5 miljoen in 1959 naar 14 miljoen in 1969, naar 50 miljoen in 1979 en naar 100 miljoen in 1989. Qua tonnage is de omzet van 1959 met 20.000 ton gestegen naar 100.000 ton in 1989. Door de fusie met de WCLV te Wouw staat wel vast dat er voorlopig geen eind komt aan deze stijging. Voorzitter Klompe en direkteur Rijlaarsdam gaan ervan uit dat groei op zichzelf noodzake lijk is maar dat aan de andere kant het effekt ervan afgewogen moet worden. Het moet waarde toevoe gen. Als CZAV willen we niet groot worden om groot te zijn'. Op 19 januari vindt 's middags in de Prins van Oranje te Goes de algeme ne vergadering plaats die in het te ken zal staan van 60 jaar CZAV. Jan van Tilburg 11 01 Vrijdag 19 januari 1990 Foto 1 (prijsvraag) Binnenwerk van schuur boerderij Bruijnzeel Boerderij van Frits Goethals De oplossing van de prijsvraag uit het ZLM-blad van 8 decem ber jl. luidt: foto a en b zijn van de boerderij van de heer Frits Goethals, Graafjansdijk A 83 te Westdorpe, Zeeuws-Vlaanderen. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant geven een eenmalige bij drage van 1500,— aan de Bra bantse Boerderijenstichting. De Stichting gaat dit jaar een tweetal brochures uitgeven over het ver bouwen van historische boer derijen. De heer Goethals heeft een fok- bedrijf van Texelse schapen. Op deze hoeve staan meerdere ge bouwen, die ook voor dit schapen-fokbedrijf worden ge bruikt. In één van de volgende artikelen zal meer aandacht aan deze boerderij worden besteed. Foto c en d zijn van de boerderij in de Noord-Westhoek van de Borssele-polder in Zuid- Beveland. Deze boerderij wordt bewoond door Corry Bruijnzeel, Weelhoekweg 10 te Borssele. De gebouwen op deze boerderij zijn nog geheel in oude stijl bewaard gebleven. De landbouwschuur is ongeveer 50 meter lang en heeft nog de oude, oorspronkelijke in deling. De koeien- en paar denstallen zijn nog geheel intakt. Het binnenwerk van deze schuur is nog kompleet aanwezig, zoals de 'puien, dilten, voergangen, tassen, enz.'. De woning heeft aan beide zijden van de gang een voorkamer, met achter de eetka mer een kelder met opkamer. De keuken en bakkeet zijn in de lengterichting van de boerderij gebouwd. In deze woning zijn de wanden van de twee voorkames en een deel van de keuken geheel met oude muurtegels bezet. Ver moedelijk zijn deze tegels van oudere datum, mogelijk dat deze uit een oudere woning zijn over gebracht. De muurankers ver melden het bouwjaar van 1840. Prijsvraag Waar staat de boerderij van de groot afgedrukte foto (foto 1) en wie zijn de bewoners? Oplossin gen inzenden voor zaterdag 3 fe bruari a.s. naar de redaktie van het ZLM-blad, postbus 2116, 4460 MC Goes. De schrijver van de artikelen van de Boerderijenstichting Zeeland wenst alle lezers een voorspoedig en gelukkkig 1990 toe. Muurtegel in boerderij Bruijnzeel Boerderij van Corry Bruijnzeel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11