Verhoog graanprijzen tot niveau 1988/1989 SLEEPEGGEN PEIfL Techniek KKRCHER van der Relvano sproeimachines Delvano Hydro-Trac J. DU PUY STERK IN REINIGINGSAPPARATUUR Promovendus: "Bedreigingen voor afzet bietsuiker" Commissie Akkerbouw KNLC 6 mtr. opklapbaar in hefinrichting. Eigen productie Informeer vrijblijvend 01151-374 Driesprongweg 11 - Biervliet GOES a 01100-21021 MIDDELBURG TERNEUZEN a 01180-25251 a 01150-19555 Blijf in het goede spoor met De teler van monopolierassen moet volgens de commissie een vastgestelde minimum-prijs voor zijn aardappelen krijgen, gekoppeld aan de poolprijs. Er zijn verschillende mogelijkheden om de graanprijzen te verhogen tot het niveau van 1988/1989. De akker bouwcommissies van het KNLC vindt een verhoging tot dit niveau absoluut noodzakelijk. Dit bleek tij dens de vergadering op 10 januari. De Europese commissie stelt in de jongste prijsvoorstellen voor de graanprijzen (en dit houdt in ook de fabrieksaardappelen) met 3,84% te verlagen. Het effect van de stabilisa toren bedraagt 3%, de aanpassing van de groene koersen voor granen 0,84%. Graanprijsverhoging Voor de graanprijsverhoging geeft de KNLC-akkerbouwcommissie de voorkeur aan de verhoging van de institutionele prijzen. Met deze ver hoging stijgen ook de prijzen van de fabrieksaardappelen. De even- wichtspremie moet wat dat betreft ook omhoog. Een andere methode om de prijzen te verhogen is via bij komende maatregelen. Deze maatre gelen zijn: verhoging van de inter ventieaankoopprijs van 94 naar 100%, het afschaffen van de basis- verantwoordelijkheidsheffing, ver hoging van het aantal en hoogte van de staffels en het verkorten van de uitbetalingstermijn bij interventie. De commissie verwijst daarbij naar de meevallers bij de EG-begroting. Daarbij verwacht het LEI (Land bouw Economisch Instituut) een stijging van de kostprijs van 4%. Volgens de akkerbouwers zijn de verbeteringen van de inkomens vooral te danken aan een stijging van de prijzen van de vrije produk- ten. In de normale situatie zou er geen sprake zijn van verbetering. Terugleverplicht De commissie consumptieaardappe len en uien van het Landbouwschap discussieert over de terugleverplicht van aardappelen bij monopolieras sen. De Landbouw Maatschappij IJsselmeerpolders heeft hierover een brief geschreven. Juridisch gezien is terugleverplicht waarschijnlijk een redelijke voorwaarde. Het bezwaar erbij is echter dat er geen enkele ga rantie is voor de teler bij deze terug leverplicht. De teler heeft een terugleverplicht, maar de afnemer heeft geen plicht de partij tegen een zekere minimum prijs af te nemen. Als de afnemer de partij niet wil, biedt hij een zodanig lage prijs dat de teler ze wel elders afzet. De commissie vindt dat de terugle verplicht gekoppeld moet zijn aan de poolprijs. Een andere mogelijkheid is dat de terugleverplicht niet geldt wanneer de teler elders een hogere prijs kan krijgen. Een ander probleem is het bepalen van de aansprakelijkheid voor de verborgen gebreken bij de algemene handelsvoorwaarden pootaardappe- len. Wat zijn verborgen gebreken? De positie van de gebruikers van pootgoed moet verbeterd worden. Het is wenselijk collectief afspraken te maken over het aanvullend keuren van een partij pootaardappelen. Heffingen Naast de heffingen door het Land bouwschap en de akkerbouwpro- duktschappen zijn er nog vele ande re heffingen. Een voorbeeld daarvan is die via suikerondernemingen voor het IRS. Het Landbouwschap is veelal het aangrijpingspunt voor akkerbouw- heffingen. De commissie verwacht dat de omvang van de (bestem- mings)heffingen zal toenemen. De commissie vraagt zich af of de ak kerbouwers hiertoe bereid zijn of be perkt de kritiek zich tot de algemene heffingen. Non-foodproduktie De landbouwcommissaris MacShar- ry heeft voorstellen gedaan om een deel van de braakgrond te bestem men voor non-foodprodukten. Ne- dalco, Suikerunie en CSM willen be ginnen met proefprojecten voor zo genaamde non-foodproduktie. Het Ministerie van Landbouw denkt dat deze proeven beter in grote graange- bieden in Frankrijk en Engeland kunnen gebeuren. De commissie mist in de voorstellen de bio-diesel. Daarbij merkte ze op dat afbreekba re plastics ook niet voor 100% af breekbaar zijn. De voorstellen van de EG betekenen dat jaarlijks zo'n 0,5 miljoen ton graan in aanmerking komt voor de non-foodproduktie. Om fraude te voorkomen kan er volgens de com missie beter gewerkt worden met een verwerkingssteun in de vorm van een produktierestitutie. Braakgronden zullen gezien de voorwaarden die er voor gelden waarschijnlijk nauwe lijks gebruikt worden voor non- foodproduktie. De akkerbouwcommissie van het KNLC vindt het erg teleurstellend dat de produktie-omvang van het graan bestemd voor de non- foodproduktie meetelt bij het vast stellen van de produktieomvang voor het al of niet overschrijden van de produktiedrempel. Het voorstel ook de braakregeling uit te breiden met extensieve bewei ding valt goed. Dit voorstel vergt nog wel nadere uitwerking. Mis schien dat ook de schapenhouderij er bij betrokken kan worden. "De toekomst van de suikerindustrie en van de bietenteelt zien er niet zo floris sant uit. De akkerbouw zal dan ook haast moeten maken met het zoeken naar en vinden van nieuwe produkten en gewas sen, anders komt ze in nog grotere pro blemen." Dat is de droeve boodschap van ir. Lex de Boer. Hij is vrijdag 19 januari gepromo veerd aan de Rijks Universiteit Gronin gen op een onderzoek naar de mogelijkheden om fenylalamine te pro duceren met behulp van bacteriën. De stof fenylalamine is een kunstmatige zoetstof, die, zo verwacht De Boer, met andere zoetstoffen een geduchte konkur- rent zal worden van onze bekende biet- en rietsuikers. De Boer heeft zijn onderzoek gedaan aan het Plantenbiologisch Cen trum in Haren. Volgens de promovendus is het in Europa zeer reëel dat de kunstmatige en biologi sche zoetstoffen een niet onaanzienlijk deel van de afzetmarkt van bietsuiker over gaan nemen. Hij denkt hier met na me aan de frisdrankenindustrie en de "light"-sektor. Voor suikers blijft er wel degelijk een toepassing in bijvoorbeeld gebak, brood, cakes, zoetwaren en derge lijke. De Boer verwacht dat de kostprijs van de kunstmatige zoetstoffen steeds konkurrerender wordt, mede doordat de prijs van bietsuiker onder sterke druk komt te staan. J.W. Vorige week heeft u in het ZLM-blad kunnen lezen dat de direkteur van CSM- Suiker, ir. F.J. Olieman, niet zo bang is voor de konkurrerende produkten voor suiker. De belangrijkste calorische zoetstof, isoglucose, kent vanwege zijn ei genschappen (vloeibaar) beperkingen in de toepassingsmogelijkheden, en de stof is - net als suiker - aan beperkende quota gebonden. De n iet-calorische (kunstmati ge) zoetstoffen zorgen volgens hem voor al voor uitbreiding van de markt en niet voor verdringing (red.). hogedrukreinigers warm- en koudwater slof- en waierzuigers tapijtreimgers veegmachmes onderdelenreimgers vloerreinigingsautomaten self service apparaien loebehoren en reini gingsmiddelen Hydraulisch wielpendelsysteem 2-wielbesturing 4-wielbesturing Spuiten met kwart boom ingeklapt Spuiten met halve boom ingeklapt Krachtige Deutz-motor tot 135 PK Krachtige Poclain wielmotoren Moderne volautomatische rijregeling Moderne veelzijdige spuitcomputers Moderne tank- en fustreinigings mogelijkheden Robuuste spuitboomophanging Dit alles en nog meer vindt u terug op de DELVANO HYDRO-TRAC SPROEIMACHINES Reeds meer dan 25 jaar vertegenwoordigd in Nederland door: TRACTOREN Zuidweg 13-15 Postbus 52, 4413 ZH KRABBENDIJKE Tel. 01134-2610* - fax 01134-3010 Filialen te: De Puijeweg 14463 NA GOES tel. 01100-30112* - fax 01100-15707 Middelburgsestraat 128, 4371 RR KOUDEKERKE tel. 01180-11213 i 10 Vrijdag 19 januari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10