CZAV heeft goed jaar achter de rug Avéro Verzekeringen zelfstan dig de jaren negentig in Pieter Westra wint Friese romanprijs Goede belangstelling voor noteringen beurskommissie markt Goes Verschuivingen in afzet pootaardappelen Hoger (keuze)-dividend bij CSM Klassifikatie kalverkarkassen Landbouwuniversiteit trekt 20 procent extra eerstejaars uit HBO De CZAV heeft een goed jaar achter de rug. De omzet van de CZAV en AGRImarkt samen stegen met ruim 10% van 91,9 miljoen in het boekjaar 1987/88 naar 101,5 miljoen in het afgelopen boekjaar 1988/89. Ook de winst is flink gestegen. In het vorig boekjaar was het resultaat na belastingen 1,6 miljoen, terwijl het afgelopen boek jaar een resultaat werd geboekt van ruim 2 miljoen gulden. Daarvan gaat 1.137.300,naar de wettelijke reserve terwijl het bestuur de ledenvergadering vrijdag 19 januari voorstelt om het resterende be drag van 918.200,toe te voegen aan de statutaire reserve. Het re sultaat van de CZAV zelf bedraagt overigens 185.200,terwijl de deelnemingen (Agrimarkt) 1.870.300,aan de winst hebben bijge dragen. De direktie merkt hierover in haar jaarverslag op dat de winst van de CZAV het resultaat is van een beleid waarbij het ledenbelang voorop heeft gestaan terwijl de winst van de deelnemingen het resultaat is van een op rendement gericht beleid. In het jaarverslag wordt verder op gemerkt dat het landbouwbeleid van de EG de melkveehouderij bescher ming biedt maar de akkerbouw op de tocht zet. "De strijd met de VS om de wereldmarkt domineert het beleid in Brussel meer dan de in standhouding van een gezonde land bouw. Dit leidt tot graanprijzen waarmee ook de goedkoopst produ cerende gebieden in de EG niet meer uit de voeten kunnen. Het is zaak dat wij met deze gebieden in de pas blijven. Dit kan door een wat hogere kostprijs te compenseren met een hogere opbrengstprijs". Over de re latie milieuproblematiek - landbouw merkt de direktie op dat het huidige landbouwbeleid met zijn lage prijzen dwingt tot een wijze van landbouw- produktie die haaks staat op de voorwaarden die nodig zijn voor wat men verstaat onder een meer milieu vriendelijke produktiewijze. Wat al ternatieve produktiewijzen betreft (eco-bio-produkten) komt het de di rektie voor dat de gangbare land bouw methode voorlopig de veiligste route is en dat een eco-bio- landbouw, een produktiewijze zon der (of praktisch zonder) kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen, al leen haalbaar is wanneer de overheid de daarvoor nodige randvoorwaar den schept. "Mits de markt (konsu- ment e.a.) niet tot zeer radjkale wij zigingen dwingt, zal het zaak zijn dat wij zoeken naar middelen en me thoden die het milieu ontzien". De CZAV viert dit jaar haar 60-jarig bestaan. Tijdens de algemene leden vergadering in de Prins van Oranje zal hier aandacht aan worden ge schonken. De in Zoetermeer wonende Pie ter Westra heeft de romanprijs 1990 van de Friese 'Kristlik Frys- ke Folksbibleteek' (KFFB) ge wonnen. Hij krijgt de prijs voor het manuscript 'De wei fan A. nei A.' ('De weg van A. naar A.'). De in 1928 te Buitenpost ge boren schrijver maakt daarmee zijn debuut als Fries roman schrijver. Pieter Westra heeft van 1966 tot 1983 bij het Landbouwschap in Den Haag gewerkt, eerst als adjunkt-sekretaris en later als se- kretaris van de hoofdafdeling Veehouderij. Daarna heeft hij zich vijf jaar ingezet als redak- teur Marktberichtgeving bij de bladen van de drie Centrale Landbouw Organisaties. Van de hand van Pieter Westra zijn verschillende publikaties in boekvorm verschenen, meestal op het gebied van de landbouw. Piet Westra De bekroonde roman 'De wei fan A. nei A.' zal in september ver schijnen. Directie en commissarissen van de NV CSM, voeding en biochemie te Amsterdam delen mede, dat over het per 30 september 1989 afgesloten boekjaar 1988/89 een dividend wordt voorgesteld van 1,85 per aandeel van 2,nominaal (vorig jaar 1,65). De pay-out ratio be draagt 34.7% (vorig jaar 34.3%). Aandeelhouders zullen -evenals vo rig jaar- een stock dividend ten laste van de fiscaal onbelaste agioreserve in plaats van het contante dividend kunnen kiezen. De grootte van het stock dividend,"die afgeleid zal zijn van de beurskoers, zal bekend ge maakt worden op 23 februari 1990 na beurs. Zoals reeds eerder gemeld bedraagt de netto winst over het boekjaar 1988/89 89,6 min (vorig jaar 78,7 min). Met ingang van 1 januari jl. zal het CBS op de aan de slachting- en we gingsregeling deelnemende slachte rijen naast de bevleesheid en de vet heid, ook de vleeskleur van kalveren op een uniforme wijze beoordelen. Dit betreft een visuele beoordeling aan de hand van een vijfdelige kleur- schaal. Opnieuw kon drs. D. Huisman, voorzitter van de hoofddirektie van Avéro Verzekeringen, tijdens de tra ditionele nieuwjaarsreceptie voor de medewerkers, positieve bedrijfsre sultaten presenteren. Na de flinke groei van de afgelopen jaren, stegen concernomzet en - winst in 1989 met ca. 6 respektieve- lijk bijna 14 procent ten opzichte Begin 1957 werd door de Ge westelijke Raad voor Zeeland voor de markt Goes een Beurs kommissie ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de handel en de georganiseerde landbouw. Reeds meer dan der tig jaar stelt de Kommissie iedere dinsdag de marktnotering vast voor aardappelen, uien, zaden, vlas, granen en peulvruchten, hooi en stro. Sedert een aantal jaren wordt voorafgaand aan de bijeenkomst van de Kommissie aan een 14 praktiserende boeren uit de regio telefonisch informatie gevraagd over prijzen van verkopen die heel recent tot stand gekomen zijn. Op basis van de door de le den zelf verzamelde gegevens en de informatie vanuit de regio komt men tot een prijsstelling. De notering heeft steeds betrek king op direkt levering, op auto geleverd en eksklusief BTW. Aansluitend aan de zitting wor den de noteringen telefonisch doorgegeven ter plaatsing op Te letekst, zodat via dit medium reeds vanaf ca. 16.00 uur kennis genomen kan worden van de zo juist vastgestelde prijzen. Ook het ANP wordt telefonisch op de hoogte gesteld. In gedrukte vorm wordt het beursbericht nog de zelfde dag toegezonden aan de dag- en landbouwbladen, alsme de aan de leden en plaatsvervan gende leden van de Gewestelijke Raad. Het beursbericht van de markt Goes mag zich verheugen in een goede belangstelling. Dit komt nog het best tot uiting in de reak- ties op een, gelukkig incidenteel voorkomende, minder juiste no tering voor een bepaald produkt. Daarbij dient overigens te wor den opgemerkt dat het vaststellen van juiste prijsnoteringen geen sinecure is. Voor de koper is de prijs gauw te hoog en voor de verkoper niet snel hoog genoeg. Bovendien kan, mede Vanwege de grote regionale verschillen, de invloed van het tarief van de Westerscheldeveren resp. de Zee- landbrug slechts van een gemid delde prijszetting worden gesproken. De beurscom missie Goes komt iedere dinsdagmiddag bijeen in het Landbouwhuis aan de Grote Markt te Goes om de marktnoteringen vast te stellen. Op de foto ontbreekt één lid van de commissie. van 1988. De omzet in de levenbe- drijven steeg met 14% tot 208 mil joen en de schadebedrijven (omzet in 1989 333 miljoen) vertoonden een groei van ruim 9% ten opzichte van 1988. Het kollektieve pensioen- bedrijf handhaafde nagenoeg het zelfde omzetniveau als in het vorige boekjaar 457 miljoen). Gekonstateerd kan worden dat de winstgroei voornamelijk afkomstig is uit de schade- en levenbedrijven. De totale concern winst bedraagt ca. 137 miljoen in 1989. Over de toekomst was de heer Huis man duidelijk. "We gaan zelfstan dig de jaren negentig in". De recent aangekondigde fusieplannen van Rabo Nederland en Interpolis bren gen in dit standpunt geen verande ring. Avéro kent een goede spreiding van omzet en nieuwe produktie over de verschillende merken (Avéro en FBTO) en de diverse verkoopkana len (rechtstreeks, banken, onafhan kelijke tussenpersonen). Het verze keringsconcern is in staat op de best mogelijke wijze tegemoet te komen aan de wensen van de (potentiële) verzekerden. De relatie met een groot aantal lokale Rabobanken is zodanig goed, dat ook dit verkoop- kanaal een belangrijke bijdrage zal blijven leveren aan de afzet van nieuwe verzekeringen. Avéro Verzekeringen verwacht in de markt van autoverzekeringen op nieuw een toenemende konkurren- tie. De resultaten in deze branche zijn weer iets gunstiger geworden. Een aantal maatschappijen ziet hier in aanleiding om naar extra produk- tiemogelijkheden om te zien. De heer Huisman waarschuwde in dit verband voor ondoordachte (pre- mie)maatregelen die (opnieuw) ver lies in de autobranche tot gevolg zul len hebben. In de afzet van pootaardappelen doen zich opvallende veranderingen voor, zowel geografisch als in tijd. Volgens kommercieel direkteur van Agrico de heer Van Arendonk zal Europa als afzetgebied van nog gro ter belang worden. "Groot Brittannië is een groei markt, Griekenland en Spanje zullen zich verder ontwikkelen en de Sovjet Unie is als afzetmarkt ook duidelijk in opkomst. Landen binnen Europa zijn traditioneel laat afnemend. Deels onder druk van ekonomische omstandigheden in diverse afnemen de landen en deels als gevolg van een verschuiving in afzetgebieden lijken latere afleveringen een struktureel karakter te krijgen". Hij sprak zich bezorgd uit over de gevolgen van de ekonomische ontwikkeling in een aantal afnemende landen in Afrika en Azië. De konsumptieaardappeloogst 1989 stemt over het algemeen tot tevre denheid. Bintje, Agria en Saturna le verden goede ha-opbrengsten en kwaliteitsuitslagen op. Het ras Agria maakt een sterke groei door. De ei genschappen van het ras hebben ge leid tot belangstelling van zowel te lers als afnemers. Met name de ver werkende industrie waardeert Agria als een zeer goede grondstof. De Landbouwuniversiteit Wagenin- gen telt nu bijna 200 eerstejaars meer dan vorig jaar. Die zijn afkom stig uit het HBO en volgen de pas in gestelde verkorte opleidingen. Daar mee is deze groep 'doorstromers' in één klap van enkele procenten naar bijna 20 procent van de eerstejaars- groep gestegen. De jaarlijkse telling ten behoeve van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (per 1 december) gaf aan dat er dit jaar 1249 eerstejaars aan de Landbouwuniversiteit zijn gaan stu deren, vorig jaar bedroeg hun aantal 1057. Die stijging komt geheel op re kening van de HBO-afgestudeerden, die de kans hebben gegrepen om in twee jaar tijd de Wageningse Ir.-titel te behalen. Het totale aantal ingeschrevenen aan de Landbouwuniversiteit bedraagt nu 6373, vorig jaar 6550, twee jaar geleden 7511. Deze forse daling is een rechtstreeks gevolg van de wette lijke verkorting van de studiepro gramma's (wet tweefasenstruktuur). Er komt steeds meer evenwicht in de man-vrouw verdeling van de Wage ningse studenten. Dit jaar is 41,5 procent vrouw, vorig jaar nog 40 procent. Vrijdag 12 januari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8