praktijk uit de V gezien Onafhankelijke voorlichting van groot belang Veel overlast van Smienten Verschil tussen overschot en tekort is maar klein... Niet alleen de moed erin houden, ook eendrachtig tegenspel bieden Fruit snoeien in de praktijk Hier in OOST ZUID-BEVELAND worden we deze winter gekonfron- teerd met behoorlijk veel overlast van smienten (eendesoort) op perce len wintertarwe. Het blijkt dat van deze diersoort grote aantallen in zo wel Ooster- en als Westerschelde voorkomen en 's nachts onze winter tarwe met een bezoek vereren. Het is te hopen dat dit geen jaarlijks terug kerend probleem wordt, want we hebben als regel al genoeg last van ganzen. Heeft u schade van smien» ten of ganzen? Altijd melden bij des betreffende instanties. Wat de vrije produkten zoals aard appelen en uien betreft, is het vrij rustig. Wat de uien betreft eigenlijk veel te rustig. In onze streek, waar veel uienverwerkende bedrijven ge vestigd zijn, zijn er veel bedrijven bij die de afgelopen tijd op verminderde capaciteit gedraaid hebben. Dit om dat er voor de sorteerders te weinig tussen zat. Naar ik hoor blijft de aardappelprijs voor levering januari zo rond de 28 cent hangen, hoewel we natuurlijk graag zouden zien dat de prijs weer wat verder doortrekt. De afgelopen weken heeft de (land bouw) pers behoorlijk wat aandacht besteed aan de (ex) boomgaard in de Bathpolders. Voor fruittelers be stond de mogelijkheid om een ge deelte hiervan in erfpacht te verkrij gen. Helaas zijn er onder de gestelde voorwaarden geen gegadigden ge vonden. Het had zeker voor sommi ge fruitteeltbedrijven die hier in deze streek behoorlijk versnipperd zijn, een mooie oplossing kunnen zijn. Uit het besluit van de AMEV, om de boomgaard te rooien, mag je de vol gende konklusie trekken, denk ik. Zelfs het runnen van een grote pe renboomgaard is met enkel en alleen vreemd personeel niet rendabel. Het vergader seizoen is hier nu ook volop bezig. Om ze allemaal af te lo pen is bijna een dagtaak en is ook niet nodig. Wel is het altijd goed de vergaderingen nauwlettend te vol gen, hetzij voor de sociale kontakten hetzij voor het opvijzelen van de kennis. Volgende week vrijdag is er weer de jaarvergadering van onze koöperatie de CZAV te Wemeldin- ge. Deze vergadering zal in het teken staan van het 60-jarig bestaan van de CZAV. We hebben allemaal weer aan de jaarcijfers kunnen zien dat het goed gaat met onze koöperatie. De winst die gemaakt wordt gaat ze ker niet ten koste van de uitbeta- lingsprijzen, want wat dat betreft is de CZAV gewoon prijszettend voor onze streek. En wat graanprijzen be treft misschien wel landelijk prijs zettend. Ook is er de laatste tijd meer bekend geworden over de zgn. investe ringspremie die aangevraagd kan worden, indien men investeert in o.a. milieuvriendelijke machines of apparatuur. Op zich een goede en welkome regeling. Alleen schiet de regeling zijn doel voorbij omdat er zo'n hoge drempel van minimaal 10.000 gulden is, zodat erg veel in vesteringen in wat kleiner materiaal er buiten vallen. Begin van dit jaar organiseert de Stichting De Kleine Aarde in Boxtel een korte, driedaagse cursus snoeien van fruitbomen. De nadruk zal ko men te liggen op de praktijk van het snoeien. Op de eerste cursusdag, 13 januari, staat de snoei van hoogstamfruitbo- men centraal. Op 20 januari gaat het om het snoeien van hardfruit, laag en middelstam appels, peren en prui men. De derde cursusdag vindt plaats op 17 februari, als het zacht fruit aan de beurt kQmt: frambozen, bramen, kruisbessen, rode en zwarte bessen. De cursusdagen van De Kleine Aar de, die bekend staat om zijn propa ganda voor een milieuvriendelijke en kleinschalige leef- en produktiewij- ze, beginnen om 10 uur in Boxtel en kunnen afzonderlijk worden ge volgd. De kosten bedragen 60 gul den voor één dag, 110 gulden voor twee en 150 gulden voor drie dagen. Aanmelden kan bij De Kleine Aar de, telefoon 04116 - 84921. Vanuit 'DE LANGSTRAAT' willen wij een ieder die op enigerlei wijze bij onze organisatie betrokken is, de allerbeste wensen toewensen voor het pas begonnen jaar. Een jaar of zelfs een decennium, waarin de saamhorigheid mogelijk nog belang rijker wordt dan tot voorheen werd verondersteld. Zeer belangrijk zal het zijn als landbouworganisatie uit te gaan van je eigen kracht, waarbij goede en gedegen belangenbeharti ging, zowel voor de individuele on dernemer, als voor het kollektief ge waarborgd zullen moeten blijven. Alles is er op gericht dat we sterk staan voor Europa '92, grote koöpe- raties, denk maar aan de fusie bij de melkfabrieken, de steeds groter wor dende KI-blokken, e.d. Nu ook wordt er hier en daar gesproken over verdergaande samenwerking op het organisatorische vlak, struktureel kan dit een goede zaak zijn, doch de afstand naar de ondernemer zal ze ker niet te groot mogen worden, want ook de kleinere ondernemer, zowel veehouder, akkerbouwer als varkens- of pluimveehouder zullen voorbereid moeten zijn op grotere samenwerkingsvormen, mogelijk dat de bedrijven hierdoor nog verder moeten groeien. Hiermee zal de ko mende jaren in het (middelbaar-) of hoger landbouwonderwijs terdege rekening moeten worden gehouden. Naast de kwaliteit en de capaciteit van de ondernemer, welke de afgelo pen jaren van doorslaggevende bete kenis zijn geweest, zullen milieu, na tuur en niet te vergeten het markt mechanisme een steeds grotere rol gaan spelen, we worden immers alle maal steeds meer afhankelijk van de internationale ontwikkelingen. Aan het begin van een nieuw jaar is het ook wel eens goed om even terug te kijken, en dan is het afgelopen jaar voor ons als veehouder een jaar om 'in te lijsten'. Veel goed weer, goede produkten van het land en een zeer goede melkprijs, terwijl de vleesprijzen goed waren, doch de laatste maanden vrij snel daalden. Ook de akkerbouwers, zeker in onze omgeving, waar ze nog steeds tevre den zijn en mogelijk blijven, hoor je dit jaar bijna niet nu vooral de aard appelen iets duurder zijn. Afscheid hebben we bij de jaarwisse ling ook genomen van de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst. La ten we de wens uitspreken dat de Dienst Landbouwvoorlichting wer kelijk weer ten dienste van de land bouw kan komen te staan, zodat de afstand welke er was ontstaan door aandacht van melk- en restgebeuren e.d., en gedeeltelijk toch wel door de partikuliere voorlichting is ingeno men, mogelijk gereduceerd kan wor den, want een onafhankelijke voor lichting is ook voor nu en later van De eerste praktijkbijdrage uit WEST ZUID-BEVELAND in het nieuwe jaar. Het begin van een nieuwe deca de, de laatste van de twintigste eeuw. Het is verleidelijk onze wensen voor de komende jaren op papier te zet ten, maar dat is al door velen ge daan. Evenzo verleidelijk is de te rugblik op het afgelopen jaar of de tachtiger jaren. Wat langer geleden, aan het begin van deze eeuw is de "Boerenoorlog" geëindigd, van zelfsprekend waren de "Boeren" de partij die het onderspit dolven. Nu zijn in de afgelopen jaren, naar de mening van vele praktizerende agrariërs, door de overheid, welke dan ook, maatregelen genomen die beperkingen oplegden bij de be drijfsvoering. Vele bedrijfsgenoten hebben wel eens het gevoel gehad op voet van oorlog te leven met de over heid. Zeker ook omdat keer op keer bleek dat onze, ons inziens, redelijke eisen aan dovemans oren gericht wa ren. Het gevoel nog nauwelijks geto lereerd te worden is uiterst depres sief. Toch blijkt uit akties van onze organisatie en individuelen dat onze agrariërs nog lang niet verslagen Vrijdag 12 januari 1990 zijn. Als iets niet meer kan of mag zullen ze steeds met grote vinding rijkheid en bekwaamheid iets nieuws aanpakken en proberen on der gewijzigde omstandigheden een bestaan te vinden. De "Boeren" die negentig jaar geleden hun zelfstan digheid verloren en als stukje van het Britse Imperium verder moesten zijn enkele tientallen jaren later weer zelfstandig geworden. Zij voelden zich niet verslagen evenals de Neder landse boer anno 1990. De enorme overvloed aan voedsel, waarvan de produktie volgens som migen te milieubelastend zou zijn, doet het idee ontstaan dat vele boe ren overbodig zijn. Toch weet de praktijk, hopelijk ook de overheid, dat het verschil tussen overschot en tekort klein is. Vijf en veertig jaar geleden werden de boeren in onze streken zeer gewaardeerd, nu wor den ze nog nauwelijks getolereerd. Spreuken als: 't kan verkeren en al les wisselt blijven aktueel. Toch zul len er in ons gebied boeren blijven die onder gewijzigde omstandighe den zullen blijven produceren. Als de ontwikkelingen in de Oost bloklanden zich in de richting van de afgelopen maanden voortzetten zal over niet al te lange tijd de voedsel- produktie daar verveelvoudigen. Ge zien de enorme oppervlakten daar zullen onze kleinschalige bedrijven over moeten schakelen op andere teelten. We zullen daarbij zeker ge bruik kunnen maken van de D.L.V., één van de nieuwe afkortingen waar aan we in de negentiger jaren ge woon zullen raken. Overigens is het in de praktijk rustig. Afgezien van de dagelijkse zorg voor de levende have vindt men de boeren in deze tijd van het jaar in vergaderzalen, waar ze kunnen ver nemen dat b.v. het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen nog steeds noodzakelijk is: niet meer, wel beter. Let terwiile van de portemonnee op de luizen, maar let ook op de veilig heidstermijn, anderen doen dat ook. De niet bezette plaatsen waren bestemd voor kollega's die genoten van de vertoonde kwaliteit in "In- door Zeeland", familie bezochten of op vakantie waren. Tot slot de wens dat allen die dit lezen een gezond en voorspoedig 1990 tegemoet gaan. groot belang. Laten we hopen dat een voorlichter dichtbij de onderne mer staat en geen ambtenaar is die veel achter z'n buro moet werken. Daar hebben we er in de landbouw genoeg van. Immers nu het super heffingsjaar 1989/90 op z'n eind loopt, weten vele veehouders offi ciéél nog niet hoe groot hun kwotum is. Ondanks de moderne komputer- apparatuur zijn vele transakties van huur en verhuur, voor 1 juli op pa pier geregeld onderling, koop en ver koop nog steeds niet bij fabriek en ondernemer bekend. Ook wat de uitbreiding van mogelijk 1,09% van het melkkwotum betreft, is nog niets definitiefs bekendge maakt, uitgezonderd in de media. Duidelijkheid is snel gewenst. Posi tief is het dat zowel de botervoor- raad van 95.000 ton tot 18.000 ton, als de voorraad magere melkpoeder van 7000 ton tot 4800 ton zijn geslonken. Hierop gebaseerd heeft de superheffing goed gewerkt en la ten we hopen dat de melkprijs ook in de jaren '90 een redelijk prijspeil kan handhaven. De ruilverkaveling ZAK-Beneden Donge loopt eindelijk toch stilletjes af. Ongeveer 20 jaar tussen stem ming en uitvoering van de werk zaamheden is een lange tijd geweest. Vele diskussies hebben tot het mooie resultaat geleid van de huidige om vang, flinke en vrij goed ontsloten kavels. Jammer is het wel dat er in enkele laatste fases van uitvoering minder aandacht is besteed aan de afwerking van de percelen, welke hier en daar ondanks 20 jaar wach ten belabberd was. Blokken welke in een eerdere fase zijn verkaveld waren duidelijk in het voordeel. En of dit nu aan Landin- richtingsdienst, bezuinigingen of Heidemij kontrole of de kwaliteit van de aannemer, welke het werk ver onder de begroting aannam, of aan de kommissieleden, welke uiteinde lijk de schakel naar de belangheb bende zijn ligt, wordt naar de ach tergrond verdrongen, het werk is ge lukkig bijna klaar en de akten kun nen evenals de lijst van geldelijke re geling met of zonder hindernissen afgewerkt worden. Vanuit de kring THOLEN en SINT PHILIPSLAND willen wij de lezers van dit stukje in de eerste plaats een voorspoedig 1990 toewensen. Wel licht zullen we met een wat minder zonnig jaar genoegen moeten nemen dan '89, want dat was op dit gebied immers een rekordjaar. Maar hope lijk schijnt in 1990 de zon voor u op een ander front evenveel. Vooral de moed er in houden zal in 1990 van belang zijn. Over het algemeen kan gesteld wor den dat 1989 een beter jaar was voor de akkerbouw dan de voorgaande jaren. Vooral als men over een goe de aardappeloogst beschikt. Men moet er nu alvast maar van uitgaan dat de aardappeloogst van 1990 min der geld in het laadje zal brengen dan het afgelopen jaar. Zij die reeds eerder de moed wat hebben laten zakken en toen hun hoop gevestigd hebben op de nieuwe O en S Stimuleringsregeling bedrijfs beëindiging en struktuurverbetering in de akkerbouw, lijken toch wel be drogen uit te komen. Want vindt maar eens een buurman met een be drijfsomvang van minder dan 225 sbe, die ook nog in staat is om je grond tegen een hoge prijs over te nemen. Weer een regeling waar poli tici mooi weer mee kunnen spelen. Trouwens wie zijn eigenlijk de bestuurders van dat O en S fonds? Juist! Goed geraden! De moed er in houden zal in 1990 dus zeer zeker nodig zijn omdat men ook van dit kabinet zeker nog een aantal van soortgelijke kolderieke maatregelen kan verwachten. Vanuit Brussel kan men ook niet veel goeds verwachten nu men buigt voor Ame rikaanse druk en men roept dat Oost-Duitsland zo in de EEG kan en dat ook andere Oost-Europese lan den gunstiger voorwaarden kunnen krijgen voor de invoer van een aan tal agrarische en vooral akkerbouw- produkten. Wordt er ook gekeken of deze produkten ook even milieu vriendelijk geproduceerd zijn dan in de andere landen van de EEG? Maar met de moed erin houden al leen zullen wij er niet komen. Er zal meer en meer eendrachtig tegenspel gegeven moeten worden. Steeds weer tracht men van alle kan ten een wig te drijven in het samen stelling nemen. Of het nu gaat om het afsluiten van kontrakten, het af sluiten van beheersovereenkomsten voor het laten 'weiden' van ganzen op graszaadpercelen of anderzijds met natuur of milieu te maken heb bende regelingen zoals rondom de mestwetgeving, waar men ook weer de mestproducent en -afnemer tegen elkaar tracht uit te spelen. Buien, grauw, grijs, dat zijn de hoofdkleuren die je ziet als je bo ven op de dijk staat. Door de kil le mistige vloeden die over de polders drijven wordt het er niet vrolijker of gezelliger van. De donkere dagen voor kerstmis zijn voorbij. Vooral 's morgens blijft de duisternis lang hangen. Maar toch als we beter gaan kij ken. Als het dichte wolkendek uit elkaar valt, alles ineens veel fleu riger lijkt, dan zien we het. We zien de vele volle blokken met wintertarwe. Ze groeien ondanks de wintertijd gewoon door. De elzen rond de boerderij laten al een uitlopen van hun mannelij ke katjes zien, terwijl bij de for sythia de knoppen al zo ver zijn gezwollen dat er een voorzichtig geel te bespeuren valt. De bolgewassen steken hun kop jes boven de grond en ik krijg de neiging om ze streng toe te spre ken. In de trant van 'Maak dat je weg komt, want nu pas, met het lengen van de dagen, kan Koning Winter streng regeren. Tegelijk weet je, dat dit niet de eerste keer is dat zulke gedachten door je hoofd spelen en het kwam altijd op z'n pootjes terecht. Deze week in de krant gelezen dat de vergunning er is. De ver gunning om de dijk weg te gra ven van het kleine haventje van ons kleine dorp. Daar zal een jachthaven komen. De lampjes van de er naast gelegen camping branden al. Er staat nog geen ca ravan, maar de lichtjes branden iedere nacht opnieuw. Ons uit zicht gaat veranderen, daar heb ben we niet zo'n moeite mee. In ieder z'n leven verandert er wel iets. Groter is de angst dat het met onze rust gedaan is, er ligt immers maar 8 meter water tus sen. De natuur leert ons dat we ons dikwijks zorgen voor niets maken, dus daar houden we het op. Er is al wel een slot op de schuurdeuren gezet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7