praktijk Verschoond van medaille en lint... Geen slecht ondernemerschap maar slecht beleid Samenwerking organisaties staat zonder meer voorop Een nieuw decennium... Prijzen op land geleverde drijfmest opgelopen RONDDE NIBEM jaarboekje verschenen Buiten kijf Bij de afsluiting van het jaar 1989 (dus ook de tachtiger jaren) hebben we in onze WESTHOEK ook nog eens omgekeken naar het voorbije jaar, in velerlei opzicht. Maar de laatste weken vooral van de decem bermaand waren de omwentelingen in Oost-Europa het nieuws van de dag. Over zaken die daar politiek sinds jaren geregeld werden, wisten wij in het westen weinig af. Hopende dat voor die mensen een tijdperk mag aanbreken dat ze ook wat mogen mee beleven van de wel vaart die hier in het westen soms wel eens iets te overvloedig voor bepaal de groepen voorhanden is. Wat ons streekgebeuren betreft, zo deze we ken zijn erg rustig, net zoals het weer van de laatste weken. We kunnen nu eens rustig nadenken over het bouw plan voor 1990, dus dit jaar. Veel wintertarwe is gezaaid en zon der erg strenge vorst zal dat wel goed de winter doorkomen. De stand is goed, en waterplekken behoren tot een enkele uitzondering. De opgave en zaadbestelling suikerbietzaad zijn ook weer binnengekomen. Zonder twijfel zullen de toegestane kwotums weer wel ruimschoots worden volge- zaaid zeker na zo'n jaar als 1989 waarbij de bieten in ons bouwplan een hoge rendementsfaktor zullen zijn. Het aardappelgewas zal ook weer ruimschoots a.s. zomer op onze ak kers aanwezig zijn. Het is ook een van de drie hoofdgewassen waarop na veel gemaakte kosten toch op een goede opbrengst wordt gehoopt. We ervaren dat nu ook deze winter als de prijzen goed zijn. De andere klei nere produkten zijn meestal wat spe culatiever en onzekerder niet alles daarmee op één kaart zetten is de veiligste weg. Hierbij wordt dan ook bedoeld de zgn. akkerbouwmatige tuinbouw. De markt raakt zo gauw overvoerd met als gevolg prijzen on deruit. Bij het zoeken naar alterna tieven wordt zo gauw die richting uitgewezen, let echter wel dat ie mand die b.v. 50 ha te verzorgen heeft niet zo gemakkelijk tuinbouw- matig (meest gelijktijdig) bezig kan zijn dat vraagt heel veel kennis en aanpassing dat niet van de ene dag op de andere is te leren. Voor onze organisaties staat de wij zer ook weer verder in 1990. Hope lijk wordt er niet een afgebakend be leid gevoerd, maar een van samen werking en openheid, vooral naar de leden toe. Niet te veel regelgevingen en bepalingen in het leven roepen, want daar is geen behoefte aan. Het bedrijfsleven moet het weer maar opbrengen. Samenwerking met de andere organisaties, zeker naar 1992 toe, staat zonder meer voorop. Maar 't lijkt er op dat de laatste tijd er min of meer een verwijdering te konsta teren is. Jammer, als dat zo is. Laatst had Europarlementariër Son- neveld in Steenbergen een spreek beurt voor de afdelingen daar, aan gaande het Copa, onze overkoepe lende organisatie van de Lidstaten. Hij kende ze niet, ja zelfs wist niet wat ze moesten doen. Er waren dus aanvankelijk geen problemen die besproken moesten worden. Velen schrokken van deze uitspraak, 't Geeft niet veel vertrouwen in onze belangenbehartiging binnen de EEG. Hoe nu verder? In een uitzending van het capitool van Oudjaar zei kommissaris Andriessen dat per 1 januari landbouwprodukten vanuit de Oostbloklanden vrij op onze markten binnen mogen. Laat in sommige gevallen de kwali teit wat minder zijn, maar 't geeft toch weer een verdringingseffekt voor de toch al moeilijke markt in het westen. Onze lonen zijn vele ma len hoger dan in het Oosten, dus brengt dat uit oogpunt van konkur- rentie toch problemen mee. Hoewel we weer al bijna twee weken in het nieuwe jaar zitten willen we beginnen met de WEST ZEEUWS- VLAAMSE landbouw een goed en gezond jaar toe te wensen. Wat het nieuwe jaar zal brengen is natuurlijk nog onzeker maar dat er voor de nieuwe oogst veel tarwe gezaaid is, dat is wel zeker. Door de uitzonderlijk goede weers omstandigheden staat ook vrijwel alle tarwe er goed voor, dat is in ie der geval een basis voor een succes volle teelt. Of het uiteindelijk finan cieel resultaat ook zo goed zal zijn valt te betwijfelen, want in het beleid is niks veranderd. Het zaaien van tarwe wordt nogal eens uitgelegd als slecht ondernemerschap. Voor de meerderheid gaat dit niet op, akker- bouwalternatieven zijn al eerder fi nancieel de grond ingeboord. Voor allerlei nieuwe teelten is mogelijk wel een gaatje in de markt maar het lost niks op als ook daar de prijzen in de negatieve spiraal meegedwon- gen worden door een groter aanbod. Niet het ondernemerschap maar het beleid faalt. Als de akkerbouw ooit uit deze negatieve spiraal komt en de graanmarkt weer een basis voor de agrarische markt in het algemeen vormt zal dat de echte ondernemers daarom niet weerhouden van een verbreding van hun aktiviteiten. Een van de zaken die volle aandacht krijgen zijn de nieuwe vormen van landbouw van geïntegreerd tot B.D.- landbouw toe. Door de nieuwe mi- lieugerichte belangstelling terecht natuurlijk en vooral ook omdat er een markt ontstaat voor gezonder voedsel. Dat is zonder meer een groeiende markt, wij vrezen echter dat tegen de tijd dat het AH- embleem echt groen is, deze markt zo op de massa gericht zal zijn dat de prijzen meegezakt zijn. Immers de massa wenst maar een klein deel van zijn budget aan voedsel te besteden. De groene wals rolt ook aan andere kanten op ons af, in relatienotage- bieden zouden de vrijwillige of gesloten beheerskontrakten wel eens moeten wijken voor verplichtingen. Hier zullen de boeren weer wel de dupe van worden want deze uitko pen en vervolgens de gebieden aan beheerders overlaten zal wel te duur zijn. Ook komt er steeds meer druk om landelijke gebieden te bebossen. Wat minder landbouwproduktie kan natuurlijk geen kwaad maar vooral wat wildschade betreft hebben bos sen grote effekten op de omgeving. Dat milieu en groen in is en land bouw uit blijkt ook hier weer. De nieuwe direkteur L.N.O. in Zee land heeft vooral bosbouw ervaring, misschien een teken dat over beleid niet altijd wordt nagedacht maar dat het aan mode onderhevig is. Er zal dan aan hout momenteel meer ge brek zijn dan landbouwproduktie, zonder een smak subsidie zal het op onze gronden nooit uit kunnen. Ook op NOORD-BEVELAND is de eerste week van het nieuwe jaar rustig voorbijgegaan. Een week van zacht winterweer, nu en dan wat re gen, maar over het algemeen droog. Ook een week van (nog) weinig ver gaderingen, maar dat zal, als we de agenda's inzien, snel veranderen. Waar het ook rustig is gebleven, is op de aardappel- en uienmarkt. De aardappelmarkt was vast, de uien- markt was iets minder. Voor de aar dappels is dit, denk ik, een goed te ken, want normaal gesproken is de markt rond de jaarwisseling altijd wat flauwer. Bij de uien is dan toch gebeurd wat er eindelijk al enige we ken zat aan te komen, namelijk een lichte prijsterugval. Laten we hopen dat dit tijdelijk is. In het begin van een nieuw jaar ben je altijd geneigd terug te kijken op het afgelopen jaar. Het jaar 1989 zal in de (boeren)annalen zeker niet als een doorsnee jaar terechtkomen. We begonnen met een zeer zachte win ter, ik kan me niet herinneren dat het gevroren heeft. Aan het eind van februari en begin maart liep de temperatuur zelfs heel hoog op, doch dit had geen natuur lijke reden. De reden hiervoor was de al enkele jaren slechte inko menspositie van de akkerbouw t.g.v. het markt- en prijsbeleid en als klap op de vuurpijl de presentatie van een milieubeleid waarbij de Landbouw zwaar getroffen wordt. Gevolg was dat de akkerbouw massaal de straat (weg) op ging om hiertegen te pro- Met het mooie, droge weer zijn in WEST BRABANT ZUID de veld- werkzaamheden weer begonnen. In hoofdzaak heeft dit betrekking op het uitrijden van drijfmest. De be rijdbaarheid van alle soorten zand grond is er debet aan dat de prijzen van drijfmest, op het land geleverd, zijn opgelopen. Voor mestvar- kensmest moet 5 a 7 worden be taald. Hier bovenop komen nog de kosten van over het land verspreiden waarvoor de meesten 2,50 per m3 rekenen. Het gebruik van drijfmest ligt daardoor dit voorjaar een paar gulden hoger dan anders. Bij een vergelijking met kunstmest wijst de wijzer toch naar de dierlijke bemesting. De prijzen van kunsmest zijn ook opgelopen. Het organische stofgehalte van varkensmest ligt tus sen de 5 en 8% en dit is zeker een faktor die medebeslissend is. Een aantal aardappeltelers wil om deze reden niets anders dan rundveedrijf- mest. Bij een gift van 50 m3 blijft men nog onder de fosfaatgrens, ter wijl het voor de aardappelen geen enkel negatief effekt oplevert, het werkt alleen maar opbrengstverho- gend. Vooral in een jaar met droge zomders is dit merkbaar. De stelregel dat bladrammenas en gele mosterd als groenbemesters na een paar dagen met enkele graden vorst wegslinkt gaat dit seizoen niet op. Afgelopen najaar heeft het een aantal nachten ruim 5 graden gevro ren maar het heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. Samen met wat drijfmest wordt er nu op veel plaat sen de frees ingezet. De ploeg volgt enkele dagen later. Met de goede konditie van de grond is het mis schien nu wel het beste tijdstip om te ploegen. Qua werkverdeling is een droge periode welkom daar anders in april vaak alles ineens komt en er dan weieens te vroeg begonnen wordt. Veel akkerbouwers zitten nog in twijfel of ze een kontrakt voor erw ten, bonen, waspeen e.d. af moeten sluiten of brouwgerst zaaien. De markt voor brouwgerst zit momen teel even boven de 60 cent per kg, en de vooruitzichten zijn gunstig. Een aantal brouwerijen wil zich voor oogst 1990 gedeeltelijk indekken daar de voorraden van goede kwali teit brouwgerst niet overvloedig zijn. Als we bij een kostprijsberekening uit mogen gaan dat de brouwkwali- teit 60 cent opbrengt dan is de prijs van veel vollegrondsgroenteteelten, bij een gemiddelde opbrengst, te laag. Met het goede weer waarmee we in 1990 starten wordt van de land- of polderwegen weer meer gebruik ge maakt. Vooral de rekreatiefietsers, al of niet in groepen, kunnen het de trekkerbestuurder bijzonder lastig maken. Niet zelden gebeurt het dat een wielervereniging onderling wedstrijden houdt, al naargelang de motivatie van de groep. Deze re- kreanten, met ook superlichte fiet sen, krijgen dan de inspiratie alsof ze profcoureurs zijn waarbij de ge dachte alleen al hen het gevoel geeft dat de geasfalteerde polderwegen al leen voor hen zijn aangelegd. Trek kers met aanhang moeten dan maar zorgen dat ze zo snel mogelijk geheel in de berm verdwijnen. Menig hard woord is hierdoor al ge vallen. Het gegeven dat de "zeggen schap" op de weg afhangt van de zwaarte van het voertuig gaat niet op. Een peloton renners brengt dan meer gewicht in de schaal. Het 53e jaarboekje van de Stichting Nederlands Instituut voor Brouw gerst Mout en Bier is verschenen. Hierin staan alle gegevens van het NIBEM over 1988. testeren. Maar ook dit ongenoegen ebde weer weg en met weinig resultaat van deze akties ging de boer een lange, droge warme zomer tegemoet, met on danks de droogte goede tot zeer goe de opbrengsten bij bijna alle gewas sen. Ook het najaar bracht zeer goe de weersomstandigheden en zeg maar tot en met de laatste ploegsne- de kon het ploegen en zaaien onder ideale omstandigheden gebeuren. Nu staan we weer voor een nieuw jaar, voor een nieuw decennium. Aan ons, zowel als landbouworgani satie als individueel ondernemer, de taak om in te spelen op de zeer snel veranderende maatschappij, zodat ook in de toekomst de landbouw recht van bestaan heeft in het Zeeuwse en ook op Noord- Beveland. Tijdens de lichte vorstperiode (eind november tot begin decem ber) hebben we de spuitsporen in de wintertarwe met een kultiva- tor met 2 bijpassende kultivator- tanden een lichte grondbewer king gegeven. Achter genoemde kultivator hebben we twee sleep- kettingen gekoppeld en zo wor den de sproeisporen geëgaliseerd. Het is een eenvoudige konstruk- tie, maar het gaat goed. Nu de wintertarwe er goed bij staat en de sproeisporen goed zwart blij ven hebben we een prima en goedkoop "tramline systeem", dat gedurende het gehele spuit en strooiseizoen goed bruikbaar blijft. Van zelf gedane uitvinden kan men heel wat genoegen beleven. Momenteel zit er geen vorst meer in de lucht en we verwachten voorlopig geen vorst meer ook. In het weiland zitten al veel mols hopen en er komen dagelijks nog meerdere bij. Dat is het bewijs, dat het zachte weer blijft. Het is nog maar even januari en nu gaan we al 's morgens en 's avonds merken, dat de dagen gaan lengen. Het is dus nog maar even winter en we zullen met spoed het onderhoud van onze inventaris klaar moeten hebben. Zo is bijna ongemerkt de jaar wisseling weer gepasseerd. Onze zorg en aandacht aan het poot- goed zullen we rap moeten gaan stellen, want als we eenmaal met te grote scheuten komen te zit ten, dan blijven we met de ellen de daarvan tobben. Jarenlang waren we gewend het ras Bintje te telen, daar hadden we ervaring mee en daar wisten we alles van. Nu telen we op ons bedrijf meer dere rassen tegelijk in hetzelfde bouwplan. Het is dus onze taak dat we op onze qui-vive zijn om de nieuwe rassen speciaal goed in de gaten te blijven houden. In ons gewest wordt het aantal voorlichters geringer en daar door de oppervlakte welke dezen moeten betreden alsmaar groter. Gelukkig hebben de mechanisa- tietoeleveringsbedrijven deze winter heel wat aan voorlichting gedaan door veel van hun bedrij ven open te stellen voor de land bouw. Wat we dicht bij huis kun nen vinden, behoeven we niet ver te zoeken. Groepsvoorlichting en kennis vergroten wordt meer en meer urgent. Wat kunnen we zelf, wat kunnen we met de buren samen en wat kan de boerin? Door de enorme ontwikkelingen op het technisch en chemisch gebied heeft zich de afgelopen 40 jaar een komplete gedaanteverwisse ling voorgedaan in de landbouw en wel met een dusdanige snel heid, dat je een hele Piet bent als je dat allemaal zelf nog bij kunt benen. En in dit geval weet je met z'n tweeën altijd nog meer dan alleen. En de boer hij ploegde voort, De afgelopen 40 jaar zoals het hoort. Als een kleine ondernemer gehard door weer en wind, Blijft hij verschoond van een medaille en een lint. Zijn voorlichters zijn al met pensioen gegaan, De boer komt meer en meer alleen te staan. 't Is daarom wis en waar en buiten kijf, Onmisbaar is een goede boerin op elk bedrijf. Vrijdag 12 januari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6