Bush belooft boeren belastingverlaging KNLC kommentaar ANWB-model voor landbou worganisaties Bestuur Landbouwschap akkoord met hogere heffing Bezorgdheid over GATT- onderhandelingen De algemene heffing van het Landbouwschap gaat met 3,5 procent omhoog. Dit heeft het bestuur woensdag in de openbare vergadering besloten. De centrale landbouworganisaties hadden aanvankelijk voorkeur voor een heffingsverhoging van 3 procent. Ze zijn bang voor een te grote lastenverzwaring. Volgens de beide voedingsbonden had de heffing juist verder omhoog gemoeten om de begroting hele maal kloppend te krijgen. Voorzitter Varekamp van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwco- mité zei dat zijn organisatie volgend jaar alleen akkoord gaat met een groter budget als het Landbouw schap zijn secretariaat door een or ganisatiebureau laat doorlichten. "We moeten kijken of de belangen behartiging nog wel van deze tijd is", vond hij (zie ook pag. 10). Sommige sprekers betwijfelden of de heffing nog wel goed over de secto ren van de land- en tuinbouw ver deeld is. Voorzitter Doornbos kondigde aan dat dat bij het op nieuw vaststellen van de sbe's aan de orde komt. Tekort Naar schatting levert de algemene heffing van het Landbouwschap in 1990 28,2 miljoen gulden op. Er is aan uitgaven 31 miljoen gulden be groot. Het verschil wordt grotendeels weggewerkt door andere inkomsten. Het tekort dat blijft staan, vier ton, komt uit de reserves. Uit de algeme ne heffing betaalt het Landbouw schap salarissen en gebouwen voor het secretariaat en vergader vergoe dingen. Verder geeft het schap subsidies aan het Landbouw Economisch Instituut (tweehonderdduizend gulden), de Stichting PR Land- en Tuinbouw (727 duizend gulden) en de Flevohof (honderdduizend gulden). Ook gaat zestigduizend gulden naar de Stich ting Gezondheidszorg Agrarische Sectoren, de Stigas. Behalve de algemene heffing int het schap ook zogenaamde bestem mingsheffingen zoals de melkheffing en pootaardappelheffing. De op brengst vloeit terug naar de sector die het geld heeft opgebracht. Er komt dit jaar 78,2 miljoen gulden aan bestemmingsheffingen binnen, 2,2 miljoen gulden meer dan in 1989. In dit laatste bedrag zit zes ton voor milieuprojecten in de tuinbouw, zo als een proef met het afbreken van resten van bestrijdingsmiddelen op de bedrijven. Afzetbevordering De heffing op consumptie aardappelen brengt meer op: 2,8 mil joen gulden tegen 2,1 miljoen gulden vorig jaar. Dit geld is bestemd voor afzetbevordering. De heffing was de afgelopen jaren lager dan gebruike lijk omdat het fonds groot genoeg was. Nu is de heffing weer op het peil van 1985. Het Landbouwschap int in 1990 voor de regionale runderziekte- bestrijding 1,3 miljoen méér. Dat komt doordat meer veehouders hun bijdrage aan het schap betalen in plaats van aan de regionale gezond heidsdienst. Een nieuwe bestemmingsheffing is de bijdrage voor het scholingsfonds voor werknemers. Opbrengst: twee miljoen gulden. De melkheffing gaat omlaag. De veehouder betaalt tien cent per 100 kilo melk tegen 12,5 cent vorig jaar. Dat komt door verla ging van de subsidie aan plaatselijke en regionale organisaties voor rund veeverbetering. Het verlagen van belasting op kapi taalwinsten wordt dit jaar program mapunt nummer één voor president Bush. Met die belofte trok de Ame rikaanse president deze week naar de jaarvergadering van 's werelds grootste landbouworganisatie "Farm Bureau" in Orlando. Bush beloofde ook de handel in grond on der de fiscale verlichting te brengen. Clayton Yeutter, minister van Land bouw schetste waarom deze herfst de nieuwe Amerikaanse landbouw- wet klaar moet zijn. Die wet bepaalt de steun die de agrarische bevolking de komende vijf jaar van de over heid krijgt. Vervolgens valt in de cember in Brussel de slotronde van het GATT (wereldhandels akkoord). "Dat worden de belang rijkste onderhandelingen over de handel ooit gehouden", zo meent Yeutter zelfs. Toch veiligheidsnet De Amerikanen sturen er in dat be raad op aan om de landbouwsubsi dies wereldwijd af te schaffen. Zij denken dan zelfs de wereldmarkt voor agrarische produkten vervol gens in te kunnen palmen. "Jullie moeten leren om nog meer voor markt en export te produceren', zo In een verklaring stellen COPA én COGECA, de vertegenwoordigers van de boeren en hun coöperaties in de EG, dat de autoriteiten van de EG vastbesloten hun standpunt moeten handhaven en het gemeen schappelijk landbouwbeleid in stand moeten houden. De organisaties ma ken zich ongerust over de standpun ten van bepaalde leden van de GATT (General Agreement on Ta- rifs and Trade) die pleiten voor vol ledige liberalisatie van de agrarische wereldhandel. De Europese organisaties stellen o.m. als eis het behoud van het twee prijzenstelsel en het opnieuw in evenwicht brengen van de externe bescherming om zodoende het EG- markt- en prijsbeleid veilig te stellen. Ook eisen ze het opnemen van alle vormen van interne en externe steun in de globale afspraken, waarbij in begrepen de 'deficiency-payments'. De organisaties komen met de ver klaring naar buiten omdat de voor bereiding van het algemeen stand punt van de EG over de GATT- landbouwonderhandelingen in een beslissende fase komt. Vrijdag 12 januari 1990 waarschuwde Yeutter. Hij verweet de Europeanen (overigens nogal merkwaardig) te doen alsof de VS er op uit zijn alle farmers alle subsidies af te pakken. Volgens de minister moet er echter altijd een veiligheids net blijven, mits dat de internationa le handel maar niet hindert. Yeutter probeerde de boeren ook ge rust te stellen inzake de voorgeno men bezuinigingen van de land- bouwwet. Hij zei dat de regering er niet op uit is om het GATT-beraad aan te grijpen om in eigen land de boeren aan te pakken. "Het heeft trouwens absoluut geen zin voor Amerika om eenzijdig subsidies af te schaffen", aldus Yeutter. Zijn op merkingen wijzen op een verzach ting van de politiek van Washington tegenover de agrarische sector. Yeutter riep de farmers tenslotte op zich te verzetten tegen "het milieu- terrorisme": de toenemende be schuldigingen dat de landbouw ver vuilt en bovendien onveilig voedsel levert. Jan Werts In de vorige Oogst citeerde Bar- tele Bokma mij in het artikel over de contributies van de verschil lende landbouworganisaties. Ik stelde daarbij voor het ANWB- model toe te passen voor de land bouworganisaties bij de financie ring van vooral dienstverlenende aktiviteiten. Het lijkt me goed dit idee op deze plaats wat meer handen en voe ten te geven. Het komt hier op neer: wie lid is van de ANWB kan bijvoorbeeld lid van de We genwacht worden en zonodig daarvan gebruik maken. Niet ANWB-leden hoeven niet met pech langs de weg te blijven staan, maar zullen voor hulp wel eerst lid moeten worden. Het is dan ook wat duurder. Dit model kan zeer goed inge voerd worden bij de landbouw organisaties. Dit zou er dan als volgt uit kunnen zien: leden van de landbouworganisaties hebben recht op gratis voorlichting en/of voorlichting tegen gereduceerd tarief. Niet-leden kunnen wel voorlichting vragen, maar dan geldt de volle prijs. Dit model kan gelden voor alle soorten voorlichting, zowel van SEV als van de DL V. Uiteindelijk betaalt het georganiseerd bedrijfsleven een belangrijk deel van de kosten en het is dan niet meer dan billijk dat de leden van de organisaties korting ontvangen. Ook voor an dere dienstverlenende activiteiten kan een gereduceerd tarief gelden voor de leden, denk aan verzeke ringen, juridische begeleiding, bouwadviezen, hulp bij grond-, pacht- en milieuzaken, teeltbege leiding etc. etc.. Wie geen lid is van een land bouworganisatie betaalt meer of moet eerst lid worden. Ik ben van mening ndat de geor ganiseerde landbouw er niet aan ontkomt dit model op alle fron ten te gaan toepassen. Een land bouworganisatie ontleent zijn waarde aan de kwaliteit van de belangenbehartiging en van de dienstverlening. Vooral die laat ste aktiviteit zal veel aandacht vragen. De organisaties hebben al veel in huis en er komt nog meer bij. Denk alleen maar aan de DLV met zijn 700 voorlichters die op termijn - net als de SEV - voor de helft door de overheid worden betaald. De andere helft wordt door het agrarisch bedrijfsleven betaald. Organisaties zullen een volwaar dig dienstverleningspakket in huis moeten hebben. De prijs hiervan moet het ook interessant maken om lid te worden van een landbouworganisatie. Uiteinde lijk is bijna 30 procent van het aantal boeren en tuinders niet ge organiseerd. Dit aantal is zelfs groeiende. Niet onrustbarend, maar voldoende om nog eens stil te staan bij de vraag waarom een boer of tuinder er goed aan zou doen lid van een organisatie te worden. Het A ff WB-model zou daarbij weieens wat kunnen helpen. Jan Brinkman Plattelandsvrouwen en ZLM- afdeling Poortvliet Jaarlijkse gezinsavond op 26 januari om 19.30 uur in café "Tolrust" te Poortvliet. Zoals gewoonlijk wordt er door de eigen leden weer een to neelstuk opgevoerd, deze keer heet het: "Pas op voor de buren". Een vrolijk spel in drie bedrijven van Hans van Wijngaarden. In de pauze zal er een verloting worden ge houden. Ledenvergadering CZAV De Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvèreniging b.a. CZAV te Wemeldinge houdt op vrijdag 19 ja nuari 's middags om 13.30 uur haar algemene ledenvergadering in de "Prins van Oranje" te Goes. Aan de orde komt o.m. het voorstel van het bestuur om het voordelig saldo over het boekjaar 1988/89 ad ƒ918.000,toe te voegen aan de statutaire reserve. In verband met de toetreding van de coöperatie Wouw tot de CZAV worden voor het bestuur voorgedragen als nieuw lid vanuit Wouw, de heren Joh. Buys en A. v. Wesel. Na de verkiezingen zal de direkteur een korte inleiding houden. Informatiedagen Cebeco Zuidwest Walcheren op woensdag 17 januari om 9.15 uur in Verenigingsgebouw 'De Zandput' te Serooskerke. Schouwen-Du iveland op maandag 15 januari om 9.15 uur in Het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven. NF0 afd. West Noord- Brabant/St. Philipsland Lezingavond op 18 januari om 19.30 uur in "De Graanbeurs" te Fijnaart door de heer C. Bos (plantdichtheid en plantsystemen) en de heer K. Reinhout (bedrijfsekonomie). Informatiemiddag Praktijkleergang Pootaardappelteelt Via het POOC in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland start de ze winter een Praktijkleergang (PLG) Pootaardappelteelt. Omdat velen onbekend zijn met het feno meen PLG wordt er maandagmid dag 15 januari a.s. in café "Tref punt" te Wouw (Bergsestraat 57) een informatiemiddag over de PLG Pootaardappelteelt gehouden. Aan vang 14.30 uur. Op deze middag wordt, aan de hand van een video, uitgelegd hoe een PLG is opgezet, hoe de werkwijze is, voor wie hij is bedoeld etc. De mid dag wordt verzorgd door Agrama- nagement en Scholing uit Emmel- oord. Alle belangstellende poot- goedtelers zijn hier van harte welkom! Informatie bij het POOC-Zeeland. Tel.: 01100-37314. J. Moggré (prov. kursuskoördinator) Zeeuwse Groentetelers Organisatie Algemene jaarvergadering op dins dag 16 januari in 'Molen de Hoop' te Serooskerke (W), aanvang 19.30 uur. De heer M. Verwegen van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen (CBT) houdt een lezing over Japan (exportkansen, kwali teitsnormen en assortiment). Op de agenda staan ook bestuursverkie zingen. Op 23 januari wordt in het 'Huis van Nassau' te Zierikzee een avond ge houden over spruitkoolaktualitei- ten, verzorgd door Paulien Keyzer, aanvang 20.00 uur. Studiedagen Zeeuws- Vlaanderen Akkerbouwstudiedag op maandag 22 januari om 9.30 uur in de Land- bouwpraktijkschool te Schoondijke. De studiedag zal in het teken staan van de invloed van milieumaatrege len op de bedrijfsvoering in de ak kerbouw. Sprekers zijn: H. Hoving, ministerie VROM, P.C. Meeuwis- sen, CAD Bodem en Bemesting, H.M. Nollen, Plantenziektenkundi- ge Dienst en A.J. Riemens, direk teur PAGV. De deelnemerskosten bedragen 10,— (inkl. koffie en lunch). Subkringvergadering kring Zeeuws-Vlaanderen Suiker Unie In Zaal Wijffels te Schoondijke op maandag 15 januari, in 'De Halle' te Axel op donderdag 18 januari en in Hotel van Leuven te Kloosterzande op vrijdag 19 januari. Alle vergade ringen beginnen om 14.00 uur. Studiedagen zeugenhouders: biotechnologie en stalklimaat Ook dit jaar organiseert de Cehave weer studiedagen voor zeugenhou ders. Ze gaan over biotechnologie, stalklimaat en gezondheid bij zeugen en biggen. Ze vinden nog plaats op 16, 18 en 30 januari op het Cehave hoofdkantoor te Veghel. Dr. J. Merks, hoofd produktie van het Zuid-Nederlands varkensstam boek, heeft als titel van zijn lezing de voortschrijdende biotechnologie in de varkenshouderij. Stalklimaat en gezondhoeid bij zeugen en biggen is het onderwerp van de inleiding van drs. C. Scheepens, medewerker van de rijksuniversiteit in Utrecht. Tenslotte neemt takingenieur A. Merks van de Cehave nieuwe ont wikkelingen en actualiteiten vanuit de varkenshouderij onder de loep. De Gezondsdienst voor Dieren neemt deel aan de forumdiscussie na afloop. De studiedagen duren van 10 tot 15 uur. Bietentelersverenigingen CSM Vergaderingen op vrijdag 19 januari om 13.30 uur in het 'Huis van Nas sau' te Zierikzee, op dinsdag 23 ja nuari om 10.00 uur in 'Hotel Wal cheren' te Koudekerke, op vrijdag 2 februari om 19.30 uur in 'Tolrust' te Poortvliet. Op maandag 15 januari vergadert de Stichting Kontrole Suikerbietenver- bouw 'Steenbergen' in 'Hotel van Tilburg' te Steenbergen, aanvang 14.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomsten ZRS Ing. R. v.d. Meer, bedrijfsdeskundi- ge melkveehouderij bij het DLV- team rundveehouderij Breda, houdt voor leden van de ZRS kringen 'Schouwen-Duiveland/Goeree- Overflakkee' en 'De Bevelanden' in leidingen over het onderwerp 'Loon werk of eigen mechanisatie', resp. op dinsdag 16 januari in het 'Huis van Nassau' te Zierikzee, aanvang 20.00 uur en op woensdag 17 januari in 'De Stenge' te Heinkenszand, aanvang 13.15 uur. KWPN fokdistrict Noord- en Midden Zeeland Jaarlijkse ledenvergadering op maandag 15 januari om 19.30 uur in hotel Goes te Goes. De heer C. van Haperen, bedrijfsvoorlichter paar- denhouderij voor Noord-Brabant en Zeeland, houdt een inleiding over: "Is fokken gokken?", waarin o.a. wordt besproken: selecteren, wan neer selecteren en index. Het officië le gedeelte duurt tot 20.30 uur, waarna de fokkersavond begint dit ook voor niet-leden toegankelijk is. Toegang gratis. N.O.P. afd. Zeeland Jaarvergadering op 19 januari om 14.30 uur in hotel "De Linde" te Kloosterzande. Spreker is de heer May, algemeen secretaris. Na afloop van de vergadering is er een geza menlijk diner en zijn er Vlaamse spelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5