Meer inzicht nodig in plannen toekomstige waterhuishouding PERSONALIA Eregetuigsch rift uitgereikt Teleac-kursus Mest en Milieu Runderen in Noord-Neder land niet meer verdacht Raad van Advies Agro Business Park De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant heeft besloten een werkgroep in te stellen die taak krijgt een notitie te maken, waarin inzicht wordt gegeven wat de betekenis voor de land- en tuinbouw is van de beleidsvoornemens van het provinciaal bestuur wat betreft de toekomstige waterhuishouding in Noord- Brabant. De Raad wil meer inzicht in op welke wijze gekomen kan worden tot een evenwichtig beleid waarin ook op een redelijke wijze rekening wordt gehouden met de land- en tuinbouw. De samen te stellen notitie zal mede dienen voor het bestuurlijk overleg met het provinciaal bestuur. Er is nog geen overeenstemming tussen provinciebestuur en Gewestelijke Raad Noord-Brabant over de invulling van een periodiek beregeningsverbod op grasland De Gewestelijke Raad en het provin ciaal bestuur hebben geen over eenstemming bereikt over de invul ling van een periodiek beregenings verbod op grasland. De Gewestelijke Raad heeft vervolgens het provinci aal bestuur laten weten dat ook een kompromisvoorstel op grote weerstanden stuit. Daarbij heeft hij tevens kanttekeningen geplaatst ten aanzien van de juridische onderbou wing van zo'n verbod, de met zo'n verbod samenhangende milieuhygië nische aspekten en de onevenwichti ge verdeling van de lasten van de voorgestelde regeling. Deurnese Peelgebieden Minister Braks heeft voorgesteld om de Deurnese Peelgebieden aan te wijzen in het kader van de overeen komst inzake watergebieden van in ternationale betekenis (de zoge naamde Wetlandkonventie) en te vens in het kader van de Europese richtlijn inzake het behoud van de vogelstand (de EG - vogel richtlijn). De Gewestelijke Raad heeft besloten om de direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie te verzoeken bij de minister te bevorderen dat het landbouwbedrijfsleven vanaf het be gin betrokken wordt bij het onder zoek ten behoeve van de eventueel te treffen maatregelen in en in de di- rekte omgeving van deze Peelgebie den. Tevens heeft hij besloten om de betrokken plaatselijke landbouwor ganisaties te informeren. Knolcyperusbestrijding In het seizoen 1989 was in de provin cies Noord-Brabant, Limburg en Noord-Holland per provincie een begeleider bestrijding knolcyperus aangesteld. De kosten worden ge dragen door het Landbouwschap (sektor bloembollen en akkerbouw). Voor Noord-Brabant en Limburg zijn de begeleiders begeleid door een werkgroep die samengesteld was uit vertegenwoordigers van de Planten- ziektenkundige Dienst, de Voorlich tingsdiensten en de Gewestelijke Ra den van het Landbouwschap voor Noord-Brabant en Limburg. Gezien het positief resultaat van deze bege- lr. Tacken direkteur Dienst Landbouwvoorlichting Met ingang van 1 februari a.s. is ir. W.L.A.G. Tacken, thans direkteur Visserijen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij, benoemd tot direkteur van de Dienst Landbouwvoorlichting in De Meern. Vanaf 3 april 1989 was de heer Tacken reeds direkteur ad inte rim van deze Dienst, die - vooruitlo pend op de privatisering van de Landbouwvoorlichting - sinds 1 ja nuari jl. de direkte bedrijfsvoorlich ting op technisch-ekonomisch ge bied verzorgt. Ir. Tacken (41) is sinds 1 januari 1974 in dienst van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij. Hij was achtereenvolgens werk zaam bij de direkties Verwerking en Afzet van Agrarische Produkten en Marktordeningsvraagstukken. Van december 1982 tot april 1984 was hij direkteur Landbouw en Voedsel voorziening in Zeeland. Tot zijn be noeming tot direkteur Visserijen in september 1987 was de heer Tacken plaatsvervangend direkteur Algeme ne Zaken Landbouw en Voedsel voorziening van het departement. leiding heeft de Gewestelijke Raad het Landbouwschap Den Haag ver zocht het projekt ook in 1990 te la ten begeleiden. Fosfaatverzadigde gronden Er zijn cijfers in omloop volgens welke 140.000 tot 260.000 ha kul- tuurgrond als fosfaatverzadigd zou moeten worden aangemerkt, waar van ruim 3097o in Noord-Brabant zou liggen. Volgens het Besluit Dier lijke Meststoffen wijzen Gedepu teerde Staten de fosfaatverzadigde gronden aan. Tot nu toe was aan een procedure gedacht, waarbij eerst de 'verdachte' gebieden worden op gespoord, daarbinnen perceelsgewijs wordt bemonsterd en pas daarna de verzadigde percelen worden aange wezen. Vanwege de omvang zijn er overheidskrachten bezig om de zaak om te draaien. Op basis van bepaal de kriteria worden gebieden aange wezen, waardoor het verbod om meer mest uit te rijden dan 75 kg fosfaat op maisland respektievelijk 110 kg op grasland voor het gehele aangewezen gebied gaat gelden. De gebruiker, die vindt dat zijn perceel uitgezonderd moet worden, kan ont heffing vragen. Niet duidelijk is wie - de gebruiker of de overheid - in ge val van ontheffingsaanvragen de kosten van de bemonstering moet betalen. Distelproblematiek Het Landbouwschap Den Haag heeft zich op verzoek van de Ge westelijke Raden van het Land bouwschap voor Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland gewend tot de minister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij met het ver zoek te bevorderen dat een minnelij ke regeling wordt getroffen voor de schade, die de agrariërs in de omge ving van het Markiezaat en het Krammer-Volkerak ondervinden ten gevolge van de uitzaai van de akker distel in deze gebieden. Overleg met de Brabantse leidingleggers Met vertegenwoordigers van de Sa menwerkende Regionale Bedrijven G. Lodewijk voorzitter Termijnhandel Amsterdam De heer G. Lodewijk, voorzitter van het Agrarisch Groothandels Ver bond (AGV), is per 1 mei a.s. be noemd tot voorzitter van de algeme ne stichting Termijnhandel Am sterdam. Er is geen reden meer om ongeveer 17.000 runderen in de provincies Friesland en Groningen te blijven verdenken van een te hoog loodge- halte in de melk, het vlees of in de organen. De dieren kunnen daarom worden ontmerkt. Op tien bedrijven blijven de maatregelen nog van kracht. Daar wordt nader onderzoek gedaan. Het produktschap voor vee en vlees (pvv) heeft dat in brieven la ten weten aan ongeveer 300 veehou- en Instellingen in Noord-Brabant is overleg geweest over de vergoedings normen 1990 voor de aanleg van lei dingen in landbouwgronden. Het overleg heeft ertoe geleid dat er over het vergoedingenpakket 1990 volle dig overeenstemming is bereikt. Verordening vergelingsziekte bij bieten Aan het kweekbedrijf Van der Have B.V. te Rilland wordt ontheffing verleend van het verbod om voor zaadwinning suikerbieten, voeder bieten, snijbieten en kroten te telen voor het seizoen 1990 voor een op pervlakte van 21.100 m2, waarvan 7.800 m2 in een warenhuis en in kasjes. In samenwerking met het CLO- magazine Oogst gaat Teleac de komende weken de kursus 'Mest en Milieu' presenteren. Zowel op de radio als op de televisie zullen zes afleveringen 'Mest en Milieu' te zien resp. horen zijn. De afle veringen duren telkens een half uur. De televisie-uitzendingen zijn op de dinsdagen 16, 23 en 30 januari en 6, 13 en 20 februari op Nederland 3, 's middags van 15.15 tot 15.45 uur. De radio uitzendingen zijn telkens een dag later te beluisteren, op de woens dagen 17, 24 en 31 januari en 7, 14 en 21 februari op radio 5 van 14.30 tot 15.00 uur. De kursus wordt in mei en juni herhaald. De data van de tv- uitzendingen zijn dan: 3, 10, 17, 24 en 31 mei en 7 juni (donderdag avond, van 22.45 tot 23.15 uur op Ned. 3), en van de radio uitzendingen: 1, 8, 15, 22 en 29 mei en 5 juni (dinsdagavond van 21.00 tot 21.30 uur op radio 5). Afgelopen maandag is het kur- >usboek in de handel verschenen. De titel luidt 'Mest en Milieu, de praktische aanpak van een ak- tueel probleem'. Het boek telt Nu een daadwerkelijk begin is ge maakt met de werving van gegadig den voor vestiging op het Agro Busi ness Park Wageningen heeft de Stuurgroep besloten een Raad van Advies in te stellen met enkele des kundigen die een intermediaire rol kunnen vervullen bij de werving van geïnteresseerde bedrijven, instellen e.d. De leden van deze Raad van Advies zijn: ir. J.D. Bijloo uit Ankeveen, oud-sekretaris van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onder zoek; ir. J.J. Westerhof uit Biltho- ven, oud-president-direkteur van de Grontmij en tot 1 januari 1990 voor zitter van de Kamer van Koophandel te Utrecht; en dr. D. de Zeeuw uit Amsterdam, oud-voorzitter van het College van Bestuur van de Land bouwuniversiteit in Wageningen. ders in het gebied. In de brief aan de veehouders vraagt het pvv om de oormerken uit de run deren te verwijderen. Dat moet in ie der geval gebeuren, voordat de die ren van het bedrijf worden afge voerd. De veehouders mogen de oor merken zelf verwijderen. Daarbij kunnen zij eventueel ook een beroep doen op hulp van de distriktburo- houder. meer dan 100 pagina's en is ver krijgbaar in de boekhandel. Het is ook te bestellen bij Teleac, door 24,50 te storten op giro 544232 ten name van Teleac, Utrecht, onder vermelding van 'Mest en Milieu'. De inhoud van het boek en de te- levisieprogramma'i zijn zorgvul dig op elkaar afgestemd. De zes hoofdstukken sluiten inhoudelijk nauw aan op de zes televiepro- gramma's. Zoals de ondertitel van het boek aangeeft, is het vooral een prak tisch boek geworden. Zowel de problemen als de oplossingen worden nuchter en helder uit de doeken gedaan en toegelicht aan de hand van praktijkvoorbeel den. De problemen die mest in het milieu veroorzaakt, komen in het eerste hoofdstuk aan de orde. Ook de vraag 'hoe heeft het zo ver kunnen komen?' wordt daar bij gesteld. In hoofdstuk twee wordt duide lijk gemaakt dat het mestpro bleem in feite twee problemen omvat: een probleem wat betreft de benutting van mineralen en Op 22 december 1989 is aan de heer N. Heystek een eregetuig- schrift uitgereikt, namens de ZLM aangeboden door voorzit ter van de kring Noord-Beveland van de ZLM, de heer F. Dees. De heer Heystek kreeg dit ereblijk vanwege het feit dat hij meer dan 40 jaar werkzaam is geweest op 'Rusthoeve' te Colijnsplaat, eerst in betrekking bij de familie Bom en de laatste 20 jaar bij de proef- boerderij. Door vervroegd uit te treden heeft hij deze betrekking onlangs beëindigd. een mestoverschotprobleem. Mineralenbenutting In de hoofdstukken drie, vier en vijf staat het verbeteren van de mineralenbenutting ofwel het verminderen van de mineralen verliezen op het boerenerf cen traal. Achtereenvolgens komen in die hoofdstukken de veevoe ding, de mestopslag en huis vesting en de bemesting aan de orde. Deze hoofdstukken geven een uitgebreid overzicht van het grote aantal nieuwe methoden en technieken dat ontwikkeld en deels ook al in de praktijk toege past wordt om de mineralenver liezen te verminderen. Uit de eer ste ervaringen van boeren en tuinders blijkt, dat het beperken van die verliezen in veel gevallen ook financieel aantrekkelijk kan zijn. In het laatste hoofdstuk is de blik op de toekomst gericht. Gaat het lukken om met de voor handen zijnde methoden te voldoen aan de milieunormen van de over heid? Wat gaat dat kosten? Gaat de mestverwerking wel lukken? Is inkrimpen te vermijden? Tijdens de in beperkte kring in 'Zeelandia' te Colijnsplaat ge houden receptie ter gelegenheid van het afscheid van de heer Heystek memoreerde de hee. Dees o.m. dat het aantal vaste medewerkers in de agrarische we reld de laatste tientallen jaren drastisch is gedaald. Op Noord- Beveland zijn momenteel - inklu- sief drie op proefboerderij 'Rust- hoeve' - nog tien vaste medewer kers werkzaam. De heer Heystek (r) neemt het eregetuigschrift in ontvangst 4 Vrijdag 12 januari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 4