Jannis Baptiste Becu Gemeente. Breda over geld en goed Pas uw maatschapskontrakt aan aan gewijzigde omstandigheden! Uitstel van belastingbetaling Bijeenkomst Agrarische Kommissie voor vrouwen fruittelers Kursus: "Het wel en wee van het ondernemen met en zonder kontrakten" (voor Schouwen-Duiveland) Aankoop buitendijkse grond bij St. Philipsland Steun kleine graantelers voor 90% uitbetaald EG-kursus in Zeeuws- Vlaanderen In memoriam Zevenbergen Aardenburg m Vele bedrijfsovernames gaan via een maatschap, ook samenwerking tussen broers kan via een maatschap gaan. Een maatschap is een uitste kende manier om, voor wat betreft de bedrijf so pvolger, geleidelijk in het bedrijf te groeien en medeverant woordelijkheid te dragen. Uw SEV(st)er kan u begeleiden in het oprichten van een maatschap dat veelal via een schriftelijk kontrakt wordt geregeld. Het schriftelijk kontrakt In een schriftelijk kontrakt kan men vele zaken regelen, o.a.: - de inbreng van grond, pachtrech- ten, produktie- en leveringsrechten; - winstverdeling; - de bevoegdheden van de maten; - arbeidsongeschiktheid; - einde van de maatschap door bij voorbeeld overlijden of een geza menlijk besluit tot opheffing; - de toetredingsmogelijkheden van een moeder of schoondochter; - de meerwaardeclausule; - een geschillenregeling. Het zou een boekwerk worden in dien we op alle zaken in zouden gaan. Het is verstandig u door een deskundige te laten bijstaan. En schroom dan niet vragen te stellen. Het verdient aanbeveling om in ieder geval alles bespreekbaar te maken en u de gevolgen van het een en ander duidelijk te laten maken. Tijdens de maatschap Indien u een maatschap hebt opge richt en u met uw opvolger een schriftelijk kontrakt hebt gemaakt, bent u niet klaar. Ook hier doet zich hetzelfde voor als bij een testament, gewijzigde inzichten of verandering van de situatie kunnen aanleiding zijn om uw testament te herzien. Ook bij een schriftelijk maatschaps kontrakt zijn er situaties denkbaar die een aanpassing van uw kontrakt vergen. Een voorbeeld is de aankoop van grond. Veelal koopt vader de grond omdat die vrijstelling van overdrachtsbelasting heeft. Zou va der overlijden dan heeft de zoon veelal het recht om de grond voor de verpachte waarde over te nemen. Maar geldt het overnamerecht ook voor de later aangekochte grond en als dat zo is voor welke waarde kan de zoon dan kopen. Overname voor de verpachte waarde betekent een aanzienlijke bevoordeling. Reken maar na bij een aankoopprijs van vader voor 38.000,per ha en een aankoopprijs van de zoon voor 18.000,per ha. Het gevolg is een bevoordeling van de zoon én is dat de bedoeling? Ook de aankoop van melkkwotum kan aanleiding ge ven tot het maken van nadere af spraken, evenals het aksepteren van nevenwerk door één van de maten. Of een verandering in de winstverde ling. En moet er iets veranderd wor den door het trouwen van de opvol ger! Het verdient aanbeveling bij de ze zaken stil te staan. Maak een aanhangsel bij uw kontrakt Een oplossing voor dit probleem is het maken van een aanhangsel bij uw maatschapskontrakt. Hierbij wordt een aparte overeenkomst ge maakt waarbij de maten een nadere afspraak maken. Ga daarom uw si tuatie na of er in uw geval een veran dering is opgetreden die noopt tot het maken van zulk een aanhangsel. Uw SEV(st)er kan u hierbij van dienst zijn. J.L. Mieras Evenals voorgaande jaren organi seert de Agrarische Kommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen weer een bijeenkomst voor be trokkenen in de fruitteelt. Onder lei ding van de sociaal ekonomisch voorlichtster van de ZLM, mej. E.T. Pons zal het thema 'Milieu en Be drijf' besproken worden en dan met name gericht op de fruitteelt. In de ZLM-special van 20 oktober 1989 is aan dit onderwerp al aandacht be steed waarbij een aantal fruitteelt- vragen was opgenomen. Het lijkt ons belangrijk om deze vragen met de betrokken vrouwen in de fruit teelt te bespreken. Deze bijeenkomst zal worden gehou den op 29 januari 1990 van 13.30 tot 15.30 uur in de vergaderzaal van het Landbouwhuis, Grote Markt 28 te Goes. In verband met het infor matiemateriaal vragen wij uw opga ve vóór 23 januari te doen met de vermelding of u de ZLM special van 20 oktober 1989 beschikbaar hebt. Opgave bij mevrouw S.L. Hanse tel. 01119-1265. De Agrarische Kommis sie rekent op uw aanwezigheid. Dikwijls wordt de vraag gesteld of en wanneer uitstel van betaling van belasting mogelijk is. Er zijn drie re denen die tot een aanvraag om uit stel van betaling aanleiding kunnen geven. U kunt de aanslag niet op tijd betalen, u bent het niet eens met de aanslag of u verwacht een teruggaaf van belasting of premieheffing. Het verzoek om uitstel wordt gedaan bij de ontvanger der rijksbelastingen. U kunt uitstel aanvragen als de aan slag niet óp tijd betaald kan worden, ook niet als een lening daarvoor wordt afgesloten. Een voorgestelde betalingsregeling moet bijgevoegd worden. Er moet hier onderscheid gemaakt worden tussen zakelijke en persoonlijke belastingen. Voor zake lijke belastingen, zoals loon- en om zetbelasting, wordt normaliter geen uitstel verleend. Voor persoonlijke belastingen, zoals inkomstenbelas ting, premie- en vermogensbe lasting, geldt een speciale regeling. Accepteert de ontvanger de aange boden betalingsregeling dan kunnen hieraan bepaalde voorwaarden wor den verbonden. Een verleend uitstel geldt alleen voor de aanslag waar voor dat is aangevraagd. Bent u het niet eens met een aanslag en u wilt met de betaling wachten tot over de juistheid is beslist, dan dient bij de inspecteur een bezwaar- of verzoekschrift te worden ingediend en naar de ontvanger een verzoek tot uitstel van betaling te worden gezon den. Uitstel kan nu worden verleend voor het bedrag waartegen bezwaar is gemaakt of waarvoor verminde ring is gevraagd en totdat op het bezwaar- of verzoekschrift is beslist. Verwacht u een teruggaaf van be taalde belasting en/of premieheffing over een reeds afgelopen belasting jaar of -tijdvak dan kan uitstel van nog te betalen belasting of premie worden verleend tot het moment waarop verrekening van de terug gaaf kan plaats vinden. Onbetaalde aanslagen van oudere datum worden echter eerst met de teruggaaf verre kend en kunnen uitstel in de weg staan. v Vrijdag 12 januari 1990 Overweegt u een verzoek tot uitstel dan is het verstandig te bedenken dat uitstel geen afstel betekent en dat voor uitstel rente verschuldigd is. Vanaf 1 januari jl. bedraagt de rente 10% en wordt berekend vanaf de enige of de laatste vervaldag tot de dag van betaling. Als dag van beta ling geldt de dag van bijschrijving op de rekening van het Centraal betaal- kantoor in Apeldoorn of van de ont vanger of de datum van betaling aan de kas van de ontvanger. Vanaf 1 april 1987 tot 1 januari j.l. was het percentage 8%. Uitstel is ze ker geen goedkope aangelegenheid. J. Spijk Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn voornemens de stichting Het Zeeuws Landschap een subsidie te verlenen van 289.187,in de aan koop van 372 ha buitendijkse grond nabij St. Philipsland, zijnde 50 pro cent van alle aankoopkosten en bij komende kosten. Het gebied bestaat uit 39 ha schot 4.700,per ha), 170 ha slik 1.700 per ha), 105 ha water 100,per ha) en 58 ha slik/water 1.000,per ha). De gebieden sluiten aan bij eigendom men van de stichting. Verkoper is het waterschap Tholen. Aankoop van 163 ha (slik/water) wordt bet wist door de Staat der Nederlanden, vanwege onder meer een overeen komst uit 1862. Over hetandere ge bied (209 ha schor en slik) zijn het waterschap en Het Zeeuws Land schap overeengekomen dit direkt te leveren. Het betwiste gebied wordt geleverd zodra dat rechtens mogelijk is. Het Zeeuwse Landschap heeft het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij verzocht de ande re helft van de verwervingskosten te dragen. In het kader van de Steunverlening kleine graanproducenten 1989 is 90% van de steun uitbetaald aan aanvragers die aan de in de beschik king gestelde voorwaarden voldoen. Sinds 1987 hebben kleine graanpro ducenten de mogelijkheid om finan ciële steun te ontvangen. Dit jaar overtrof het totaal van de aange vraagde steun (8.465 aanvragers) de door de Europese Gemeenschap be schikbaar gestelde middelen (bijna vier miljoen). Daarom is 90% van de steunverlening uitbetaald in plaats van 100%. Het maximale bedrag aan steunverlening is 493,93. Voor veel gewassen die in ons land worden verbouwd zijn algemene handelsvoorwaarden opgesteld door het Landbouwschap en vertegen woordigers van handel en industrie. Als men daar onderling vanaf wijkt, moet dat nadrukkelijk opgenomen worden in het kontrakt. Hoe werkt een kontrakt in de prak tijk? Wat zijn de juridische aspekten van een kontrakt? Wat regel je in een kontrakt; Hoe moet je hande len in geval van een faillissement; Wanneer is er sprake van verte genwoordiging etc. De Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrouwen, dhr. T. Elzinga en dhr. Hoiting van de ZLM, heb ben 2 bijeenkomsten georganiseerd om u meer op de hoogte te stellen over kontrakten. Data: woensdag 17 en 24 januari 1990. Tijd: 9.15 uur tot 11.30 uur. Plaats: Dorpshuis Zonnemaire. I.N. v.d. Bijlstraat 10, tel.: 01112-1932. Opgave en informatie: mevr. S.L. Hanse 01119-1265; D. v. Damme 01114-1502; G.E.A. van Gastel 01110-12392; C.A.M. Klampe 01112-1415; J.C. v.d. Stolpe 01117-1218. Graag opgeven vóór 17 januari 1990. 1990. Met de open grenzen in 1992 in zicht, komt het EG-landbouwbeleid steeds dichterbij. Waar raakt dit be leid het eigen bedrijf en waar raakt het de positie van vrouwen? Deze kursus is bedoeld voor alle vrouwen die meer willen weten over de EG en haar landbouwbeleid. Vrouwen, die samen met anderen hun mening willen vormen over ak- tuele zaken en de gevolgen daarvan voor het bedrijf en de positie van de agrarische vrouw. De Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrouwen heeft deze kur sus georganiseerd, in samenwerking met de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. De kursus wordt ge houden op twee woensdagochtenden en een donderdagochtend: Data: 17, 31 januari, 8 februari 1990 Tijd: 9.00 uur tot 11.30 uur Plaats: Restaurant 'De Landbouw', Gentsestraat 94 te Biervliet, tel. 01152-1262 Opgave: vóór 17 januari bij: N. van Driel-v.d. Weele, 01171-1465 en G. Dekker-Guiljam, 01153-1223. De bijbehorende exkursie naar Brus sel zal waarschijnlijk op donderdag 1 februari zijn. bestemmings plannen De ZLM-organisatie heeft met ge voelens van respect en medeleven kennis genomen van het overlijden (zaterdag 6 januari jl.) van zijn oud voorzitter en ere-lid Jannis Baptiste Becu. Maandag jl. herdacht het hoofdbestuur van de ZLM vooraf gaand aan de reguliere vergadering zijn oud-voorzitter. Voorzitter H.C. van der Maas sprak daarbij onder meer de volgende woorden: Zater dag jl. is onze oud-voorzitter en ons ere-lid, de heer J.B. Becu op 79-jarige leeftijd te Groede overle den. Onze oprechte deelneming gaat uit naar mevrouw Becu en haar zoon, schoondochter en kleinkinde ren. Jannis Baptiste Becu zal in de annalen van de ZLM geboekstaafd worden als een integere en uitmun tend boerenbestuurder. Gedurende een zeer lange periode - vanaf de Tweede Wereldoorlog - heeft hij zijn bestuurlijke gaven en capaciteiten op een zeer breed landbouworgani- satorisch terrein ingezet en beschik baar gesteld. De heer Becu was van af 1949 lid van het hoofdbestuur en dagelijks bestuur van de ZLM. Daarvoor was hij reeds adviseur van het hoofdbestuur. In 1951 werd hij voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland en in 1965 werd hij benoemd tot vice-voorzitter van de ZLM. Van 1972 tot 1975 was de heer Becu algemeen-voorzitter van de ZLM. Het was een korte maar hevige periode als we alleen maar aan het jaar 1974 denken met de boerenakties en de wateroverlast in de herfst. Grote bekendheid ge noot de heer Becu ook als water schapsbestuurder: hij was de grote man van 't Vrije van Sluis, van welk waterschap hij tot 1980 dijkgraaf was. Met name de periode van zijn algemeen-voorzitterschap zal ons Jan Becu doen herinneren en respek- teren als een zeer verstandig en be kwaam persoon. Een akkerbouw man 'pur sang' maar ook - en daar van getuigd zijn voorzitterschap in de 70-er jaren - een man die boven de partijen kon staan en stond. Een man die de nodige afstand kon ne men, de onderlinge verbanden zag en legde, en op een rustige en wel overwogen - doch ontegenzeggelijk krachtige - wijze leiding gaf aan on ze organisatie. 'Geen hardloper, doch een eerlijk Zeeuws werkpaard, waar men volledig op kon vertrou wen', zo karakteriseerde de toenma lige vice-voorzitter van de ZLM, de heer G.P.A. van Nieuwenhuizen, de heer Becu bij zijn afscheid als algemeen-voorzitter eind 1974. Zijn voortreffelijk beoordelingsvermo gen, dat op generlei wijze beïnvloed werd door enige drang tot ambitie of prestige, gaven hem op een natuur lijke wijze gezag. Becu werd ge vraagd om voor een overgangsperio de het ZLM-voorzitterschap te ver vullen. Hij ambieerde het niet. Toch deed hij het, met volle inzet en met grote overtuiging. In het besef dat hij dat voor zijn organisatie moest doen. Wij zullen ons erelid met groot respect en waardering geden ken. Dat hij moge rusten in vrede. Een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor een terrein gelegen op de hoek Nieuwe Prinsenkade, Middel laan en Nijverheidssingel. Het voor- bereidingsbesluit ligt met de daarbij behorende tekening met ingang van 8 januari, de datum waarop het in werking treedt, voor een ieder ter in zage ter gemeentesecretarie, Infor matiecentrum, Reigerstraat 17. Ver der ligt er ter inzage ter gemeentese cretarie, het door de raad vastgestel de struktuurplan Ruimtelijk Beleid in Breda, een struktuurplan voor de periode 1988 tot 1998. Met ingang van 10 januari ligt gedu rende een maand voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, afd. algemene zaken het ontwerp- bestemmingsplan "Buitengebied - herziening 1988". Gedurende ge noemde termijn kan een ieder schrif telijk bezwaren indienen bij de ge meenteraad tegen dit ontwerp- bestemmingsplan. Een wijziging van het bestem mingsplan wordt voor diverse perce len voorbereid, liggende in de bestemmingsplannen Buitengebied en Kom Aardenburg West. Het op 9 januari in werking getreden voorbe- reidingsbesluit ligt vanaf die datum voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage, op de afd. algemene zaken. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3