VOOR ml VROUW Zwangerschaps- en bevallings verlof voor boerinnen p.j. zuid geluid 'Je stapt een bedrijf op en zegt: ik kom van het RAK' Is er bij u in de woonplaats een P.J.Z.-agenda Agrarische Beleids Commissie op zoek naar versterking ft redaktie Henk Tegels Zeeland en Brabant. onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Voor de meewerkende vrouw in het agrarisch bedrijf is, in Nederland op juridisch gebied niets geregeld. Ge zien de omvang van haar arbeid kan zij onderneemster genoemd worden, maar officieel is zij het niet. Facili teiten rondom zwangerschaps- en bevallingsverlof ontbreken dan ook. Wel kan de agrarische vrouw zich vrijwillig, tegen hoge kosten verze keren. Het gevolg is dat de zwangere vrouw moet kiezen voor haar eigen gezondheid en hoge kosten voor een vervanger óf haar gezondheid op het spel moet zetten. Dit is een onterech te keuze. Een goede zwangerschaps- en bevallingsregeling is noodza kelijk. Afd. Langstraat 12 januari: dropping 19 januari: ekskursie naar de Heine- kenfabriek te Den Bosch. Vertrek: 13.30 uur vanaf Zidewinde. Opge ven bij Gerrit Hartgers (04162-1287). Kalveropfokwedstrijd i.s.m. de stu- dieklub en de ZLM-kring Langstraat wordt deze georganiseerd. Opgave en informatie vóór 15 januari bij W. Spierings (04160-33632) of Adri Ver hoeven (04160-34417). Afd. Schouwen-Duiveland 20 januari: 'Grote avond' in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Aan vang: 19.30 uur. Entree: le- den/ZLM-leden 2,50; niet-leden 3,—. Gespeeld wordt het to neelstuk 'Het hing in de lucht'. Bal na. Afd. Tholen/St. Philipsland 13 januari: Grote avond in de 'Haestinge' te Sint Maartensdijk. Aanvang: 19.30 uur. Opgevoerd wordt het blijspel 'in liefde, oorlog en politiek'. Bal na. Afd. Walcheren 19 januari: i.s.m. CJP, RAK en regio- groep wordt een avond georgani seerd met als thema: 'De reputatie van de Nederlandse Land- en Tuin bouw'. Spreker is de heer Alfred van Dijk. Plaats: Hotel Walcheren te Koudekerke. Aanvang: 20.00 uur. Deze en andere resultaten zijn te le zen in de onderzoeksrapporten 'Be vallen en opstaan' en 'Bevallen en opstaan in Europa' van Jolien Koo- le, Dorette van Lieshout en Maria Litjens. Het onderzoek is gedaan op initiatief van de Boerinnengroep Wageningen. Nederland loopt wat betreft een zwangerschaps- en bevallingsverlof regeling ver achter in Europa. In de ons omringende landen kunnen agrarische vrouwen wel degelijk ge bruik maken van voorzieningen rondom zwangerschap en bevalling. Deze regelingen variëren van een fi nanciële vergoeding tot het bieden van vervangende arbeidskracht. In 2 maart: Jaarfeest met toneelstuk in 'Ons Huis' te Meliskerke. Aanvang: 20.00 uur. Ook ZLM- en gezinsleden zijn hierbij van harte welkom. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 13 januari: Bowlingavond in de Scheldebowling te Cadzand-Bad. Aanvang: 20.00 uur. Einde: 22.00 uur. Kosten: 5, 17 februari: Langlaufen in de Belgi sche Ardennen. Vertrek: 7.00 uur van het Ledelplein te Oostburg. Kosten: (voor bus en akties) 40,—. Opgave: vóór 15 januari bij Bram Dieleman (01173-1341). Provinciale aktiviteiten - bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen 15 januari: afd. Goes; 18 januari: afd. 's Heer Abtskerke/Nisse; 5 fe bruari: afd. Noord-Beveland; 6 fe bruari: afd. Oost- en Midden- Brabant; 8 februari: afd. Oost- Zeeuws-Vlaanderen; 12 februari: afd. Schouwen-Duiveland; 15 fe bruari: afd. Tholen/St. Philipsland; 20 februari: afd. Walcheren; 22 fe bruari: afd. West-Zeeuws- Vlaanderen; 5 maart: afd. Zeven bergen. - 22 januari: HB-vergadering - 29 januari: DB-vergadering - 16 februari: avond HB/DB en kommissieleden zeven West-Europese landen zijn de regelingen inhoudelijk bekeken en hebben enkele boerinnen er kom- mentaar op geleverd. Waar de rege lingen ruim zijn, zijn de vrouwen re delijk tevreden. Wel hebben ze altijd suggesties voor verbetering. De meesten willen bij zwangerschap en na de bevalling het liefst een volledi ge vervanger, geregeld vanuit de overheid met verplichte deelname. De Regionale Agrarische Kommissie (RAK) Tholen/West-Brabant wil méér agrarische jongeren bereiken. Dit najaar startte een projekt, gesteund door het NAJK. RAK- voorzitter Michel van Oorschot (27), akkerbouwer uit Tholen en sekreta- ris Adri Maas (27), veehouder uit West-Brabant, vertellen wat de eer ste reakties zijn. 'Hoe moet ik lid worden?' In het algemeen zijn nu de grotere akkerbouwers lid, dat kun je wel zeggen. Nu hebben we negentig le den waarvan er 20-25 komen op een avond. We beginnen het seizoen al tijd met een technische avond en dan een algemene avond, dit jaar over verzekeringen. In januari praten we over het jaarthema en dan nog twee bijeenkomsten. Allemaal in zaal d'Overkant, tegenover de kerk in Steenbergen. De opkomst verschilt per streek. Uit de omgeving van Din- teloord zijn ze aktiever, ook met za ken doen. Waar veel jonge bqeren zitten jutten ze elkaar op om te gaan. Van Tholen komt bijna geen sterveling. We gaan nu uitvogelen hoe dat komt. Het is hier een moei lijk gebied. West-Brabant is meer gericht op Brabant. Tholen is gericht op West-Brabant maar als akker bouwgebied ook op Zeeland en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt. En die brug hè, die zit er tussen. Met het bestuur van de RAK gaan we nu alle agrarische jongeren tus sen de 18 en 25 jaar persoonlijk be naderen. De namen hebben we via de KPJ, via de NCB en op Tholen via plaatselijke handelaren. Waar zijn er jongeren die wij niet kennen hebben we gevraagd. Dat leverde een potentieel op waar je niet goed van wordt: zestig mensen pp Tholen en zeventig in West-Brabant. Daar zitten er dan wel wat tussen die zeg gen: wij worden toch geen boer. Maar moet je kijken hoeveel jonge ren er zijn en hoeveel er tot nu toe op een avond komen! Die mensen gaan we opzoeken een gesprek voeren, daarvoor is speciaal het bestuur uitgebreid. In Brabant zijn we nu jongeren aan het intervie wen. In Tholen zagen niet alle bestuursleden dat zitten dus daar zijn we jongeren aan het benaderen die in het bestuur komen en de zaak op poten helpen zetten. Daardoor zijn het eigenlijk twee halve projek- ten naast elkaar. Dat moet straks weer bij elkaar komen of helemaal apart. Het interviewen is hardstikke leuk. Je stapt een bedrijf op, belt aan en zegt ik kom van de RAK. Ik heb ie dere keer nog koffie gehad. We pra ten dan over van alles en nog wat in een ontspannen sfeertje. En we heb ben een kleine enquête. We krijgen hele leuke reakties van mensen. Ze willen allemaal graag lid worden, We bedoelen dan een afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Enkele in woonsters van de gemeente Deurne voelen het als een gemis dat daar geen afdeling is en ze zouden willen helpen om de afde ling Deurne op te richten. Ze vin den daarvoor steun bij zowel de Landelijke Bond (79.000 leden) als de Provinciale afd. Noord- Brabant met 1400 leden. Iedere vrouw, ongeacht leeftijd - beroep - godsdienst, etc. is van harte welkom. Een afdeling heeft maandelijkse bijeenkomsten en bespreekt dan een interessant, aktueel of ontspannend onder werp. Daarnaast zijn er verschil lende kursussen waaraan men mee kan doen en ook ekskursies naar instellingen en/of bedrijven waar men zelf geen toegang heeft. 'De Bond is een Leerschool voor-Vrouwen' en als men lid is geen mens zegt: ik wil er niks mee te maken hebben. Ik stond ervan te kij ken dat ze zo reageren. Ze zien het wel zitten, iets voor agrarische jon geren. Bij de KPJ zitten ze alleen maar te zuipen zeggen ze. De jongeren die we gesproken heb ben willen best graag inhoudelijk diskussiëren. Ze zeggen allemaal: 't is goed, ik word lid. Waarom ze nog geen lid waren? Er is een hoop onbe kendheid. We kennen de RAK niet, we kennen het bestuur niet, zijn de reakties. Ze weten eigenlijk amper dat er een agrarische jongerenorga nisatie bestaat. Je denkt dat iemand die alles een beetje bijhoudt toch weieens wat hoort van de jongere norganisatie. Maar het blijkt dat ze de persoonlijke benadering missen. Ook op Tholen zijn agrarische jon geren allemaal positief. Ik ben bij koeieboeren geweest die wat schrik hadden van de RAK omdat er voor hen geen aktiviteiten werden georga niseerd. Algemene onderwerpen wa ren er genoeg maar dikwijls toege spitst op de akkerbouw. Ook als een SEV-er komt praten is de akker bouw de hoofdtoon. Als er dan een woord over de veehouderij tussen komt staan de akkerbouwers op de achterste benen. Dat is toch een soort haat en nijd, die schoen wringt. Ik zou wel willen dat er een veehouderijgroep komt, 't is nu voor veehouders weinig interessant. Het kan aan alle aktiviteiten worden meegedaan. Het Maandblad 'De Plattelandsvrouw' geeft heel veel informatie over een breed scala aan onderwerpen. Ook uit eigen ^provincie kan men daarin lezen wat er te gebeuren staat. Uit ei gen belevenis zegt schrijfster van dit bericht dat het lid zijn van de Bond het leven rijker maakt, meer bewust van alles wat er in de wereld om ons heen gebeurt. Jonge - minder jonge - iets oude re en oudere vrouwen in Deurne, als het u aanspreekt neem dan kontakt op met onderstaande na men via de telefoon zodat een kennismakingsbijeenkomst kan worden belegd waarbij provin ciale en landelijke bestuursleden alle inlichtingen zullen geven. U zult er geen spijt van hebben! S. Niehot-Overhoff, tel. 04930-10717 I. Wolbers-Hilbrink, tel. 04930-10096 hoeft geen grote groep te zijn, een man of 10-15, waar je iets mee kunt organiseren. De tuinders en volle- grondsgroentetelers zwemmen ook rond. We moeten een paar aktieve tuinbouwjongeren vinden die iets gaan opzetten. Wij hebben weinig kaas gegeten van tuinbouw. Ik ver wacht wel dat we naar sektoren op gaan splitsen. Sektoren gaan belang rijker worden. De belangen van ak kerbouwers in Noord-Frankrijk en Groningen liggen dichter bij elkaar dan die van akkerbouwers in Zee land en koeieboeren in West- Brabant. Het is een slechte zaak als het helemaal uit elkaar valt dat is in de belangenbehartiging absoluut niet positief, dan wordt het een grote troep. Maar bij aktiviteiten kan het wel goed zijn. Er staan ook vrouwen op de lijst met namen. Wij zijn de modernste RAK van Nederland. De vrouwen zijn geïntegreerd, ook in het bestuur. Er is vastgelegd dat er minimaal twee vrouwen in het bestuur moeten zit ten, het zijn er nu drie. Op 10 janua ri hebben we de eerste aktiviteit gep land voor de nieuwe groep. We gaan vertellen wat de RAK doet, we draaien een videootje van het NAK. En we willen erachter komen waar de nieuwe leden eigenlijk belangstel ling voor hebben. Het gaat erom er uit te pikken wat het meeste leeft. (Uit: Binder) Michel van Oorschot en Adri Maas De Agrarische Beleids Commis sie (voorheen Landelijke Agrari sche Commissie) zoekt verster king van haar gelederen. Wij zoeken vrouwen, die vanuit de doelstelling van de commissie: "De positie van de agrarische vrouw zichtbaarder en sterker maken in onze samenleving door het geven van informatie, het doen aan meningsvorming en standpuntbepaling en het aanle ren van sociale vaardigheden. Enig inzicht in de ontwikkeling op dit gebied mede gestoeld op eigen ervaring, is belangrijk. Het commissiewerk houdt in: - 8 keer per jaar commissiever gadering; - ondersteuning aan kaderleden, in de vorm van studiedagen en een nieuwsbrief; - advisering van het hoofd bestuur inzake standpuntbe paling; - enige tijd voor lees- en denkwerk. Wij zoeken enthousiaste vrou wen, die ervaring hebben in de Bond, graag in teamverband werken en de leefbaarheid van het platteland na aan het hart ligt. Bent U zo'n vrouw en denkt U: "Dit is iets voor mij", belt U dan eens mevr. C. Verwey tel. 01793-2645 of schrijf vóór 15 ja nuari '90 naar mevr. J. Jonas, Houtweg 65, 8167 PK Oene. 20 Vrijdag 1.2 januari 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 20