Drs. H.H.F. Wijffels opent Neder landse Tuinbouw Vakbeurs Omzetgroei Westland Berkel Bloemenveilingen Holland Aantal reakties op belichtings verordening valt tegen Beheerste groei in '89 bij Bloemenveiling Aalsmeer NTV van 30 januari tot en met 3 februari Accountants De Nederlandse Tuinbouw Vak beurs (NTV) wordt in 1990 van dins-* dag 30 januari tot en met zaterdag 3 februari gehouden. Op een opper vlakte van zo'n 46.000 vierkante me ter tonen ruim 480 standhouders wat ze in huis hebben. Drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de hoofddi- rektie van Rabobank Nederland, verricht de officiële opening van de beurs. Tijdens de perskonferentie om schreef ing. H. de Boon, algemeen- direkteur van Cebeco Handelsraad de situatie binnen de Nederlandse kassenbouw als 'zorgelijk', vanwege de sterke terugval van de binnen landse vraag. 'Op korte termijn is het absoluut noodzakelijk om te stoppen met de prijzenslag', betoog de De Boon. 'Op langere termijn is het ontwikkelen van een gezamenlijk marketingbeleid nodig'. Op de Vakbeurs is ook te zien dat het de Nederlandse glastuinbouw ernst is met het zoeken naar milieu vriendelijke produktiemethoden. Daar wordt de laatste twee jaar hard aan gewerkt. Doel is uiteindelijk te komen tot een gesloten teeltsysteem. Meststoffen en gewasbescher mingsmiddelen die bij het produk- tieproces worden ingezet, komen dan niet meer in het grond- en op pervlaktewater terecht. Een andere opgave is het vinden van een zinvolle bestemming voor de stroom af valstoffen. Ook daar lijkt de tuin bouw in te slagen. Noviteiten Er is o.m. een volautomatische ver sie van een nieuwe kasdekreiniger te zien. Een loopwagen aan de kopge- vel verplaatst de borstelmachine au tomatisch van kap naar kap. 's Cold Wave brengt als nieuwtje de mogelijkheid om gelijktijdig, zonder het programma te stoppen, meerde re taken op de PC uit te voeren. Pri- va presenteert nieuwe programma- versies voor de proceskomputer en de managementkomputer. Honey well toont een aantal nieuwe regel systemen. Verder presenteert dit be drijf de nieuwste mengkranen en ser- vomotoren. Kelto toont een ver nieuwde versie van de paprika- sorteermachine. Deze heeft kunststof kleppen, waardoor de ge luidsoverlast tot een minimum wordt beperkt. Gewasbeschermingsmiddelen Sierra Chemical Europe BV introdu ceert Osmocote Mini met een wer kingsduur van vijf tot zes maanden, speciaal bedoeld voor stekken in kleine potjes. ICI Agro komt met 'Talstar', een nieuw spintmiddel voor de sierteelt onder glas. Shell Nederland Chemie BV brengt onder de naam Nomolt een nieuw insecticide voor de tuinbouw en fruitteelt. Het is effektief tegen rup sen, witte vlieg en perebladvlo. Het is zacht voor roofmijten en sluip wespen, dus ideaal voor geïntegreer de bestrijdingsschema's. Peter van Luik toont een fijnkorre lig Oxygrow granulaat, speciaal be doeld voor jonge planten. Oxygrow verbetert de lucht- en waterhuishou ding in de grond en daarmee de doorworteling. Een andere noviteit is het aangepaste DOT-systeem (Drainwater Opvang Terugpomp- systeem) waardoor de kontrole nog sneller wordt uitgevoerd. De Ceuster Meststoffen brengt een bakterieel concentraat voor de berocpstuin- bouw op de markt. Hiermee kunnen biologisch arme gronden worden De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV), die van 30 januari t/m 3 fe bruari wordt gehouden, is een 'must' voor iedereen die met tuinbouw te ma ken heeft. verbeterd. Terracon BV komt met drie bodemverbeterende preparaten. Mechanisatie E.L.M. Bleiswijk BV introduceert de nieuwe serie Case-International tuinbouwtractoren. Deze serie bestaat uit vier verschillende drie cylinder-traktoren met een vermo gen tussen de 18 en 31 pk (13,4 tot 23,1 kW). BV Techno-Import heeft haar pakket uitgebreid met de pro fessionele Shibaura-maaier GT 16. H. Weterings Mechanisatie BV pre senteert een nieuwe serie glazehop- pers en een nieuwe lichtgewicht spuitboom. Kees Broersen Zaden staat op de NTV met onder meer de 'kooltrim mer'. Dit apparaat bespaart arbeid bij het veilingklaar maken van kool. Collé Machinehandel BV introdu ceert de nieuwe vierwiel- aangedreven Goldoni Vigneron 3460 turbo tractor. Deze tractor heeft een breedte van slechts één meter. Ver schillende bedrijven komen met nieuw uitgangsmateriaal. Zo is er een nieuwe serie mini-Gerbera 3, zijn er drie nieuwe rozen variëteiten en worden nieuwe potplantenrassen gepresenteerd. TS Seeds introduceert onder meer twee nieuwe slarassen en drie nieuwe ijsbergslarassen voor de vollegrond en twee nieuwe radijs-hybriden voor de voorjaarsteelt. Nunhems Zaden BV presenteert nieuwe rassen van de produkten augurk, stokboon, kom kommer, spruitkool, wortelen en suikermais. De Ruiter Seeds CV brengt- nieuwigheden voor de teelt van tomaten, komkommers, papri ka, aubergine en Cyclamen. Bejo Zaden BV introduceert nieuwe ras sen van de vollegrondsprodukten broccoli, Chinese kool, koolrabi, witte kool, prei, uien en wortelen. Openingstijden De NTV is op 30 en 31 januari, 1 en 2 februari geopend van 09.00 tot 19.00 uur en op 3 februari van 09.00 tot 16.00 uur. Op zaterdag 3 februa ri sluit de kassa om 14.00 uur. Een dagkaart kost 10,Groepen van meer dan 15 personen krijgen reduk- tie. De NTV-katalogus met alle in formatie over de NTV en de ruim 480 standhouders is voor 5,ver krijgbaar. Nieuwe toepassingstechnieken, zoals deze spuitrobot, maken meer gerichte gewasbescherming mogelijk. Het hele scala aan biologische en chemische gewasbeschermingsmid delen, maar ook de toepassingstech nieken en milieutechnologie die daarmee verband houden, treft u aan op Nederlandse Tuinbouw Vak beurs. Tijdens de NTV tonen 450 standhouders het laatste nieuws op het gebied van de tuinbouw. De no viteiten strekken zich uit van kassen,, mechanisatie en komputerappara- tuur tot onder meer zaden, plantma- teriaal en bankdiensten. Nachts, als de luchtramen dicht zijn, wordt het glas schoon geborsteld, terwijl de ondernemer rustig slaapt. Grimbergen BV toont een breedkap- kas met een lichtdoorlatendheid van 74%. Nieuw bij Handelsonderne ming B.S.P. Nederland BV zijn de geweven Phormium schermdoeken, aangeduid met de serienaam E-AL P. Ammerlaan Glastuinbouwsyste- men toont een nieuw aandrijf systeem voor rolschermen. De omzet van het samenwerkings verband Westland Berkel Bloemen veilingen Holland heeft in 1989 een verdere groei doorgemaakt. Dit on danks de tegenvallende prijsvor ming. Ten opzichte van 1988 steeg De belichting van kassen is sinds 15 november aan banden gelegd. Dat feit is menig tuinder ontgaan, zo blijkt uit de respons op de verorde ning van het Landbouwschap. Alle glastuinders die belichten of daar plannen voor hebben moeten zich bij het schap aanmelden. Tot nu toe zijn nog geen vijftig formulieren binnengekomen, goed voor 30 hek- tare. Het totale belichte areaal be draagt echter 600 hektare. Piet Broekharst, de man die zich bij het Landbouwschap met de belich ting in kassen bezighoudt, denkt dat er nog misverstanden bestaan over de verordening. 'Misschien denken mensen dat ze zich niet hoeven te melden als ze schelmen hebben. Of als het licht minder sterk is dan 4 lux. Maar alle belichting moet op een formulier gemeld worden'. 'Er zijn wellicht ook tuinders die met de buren gepraat hebben en den ken: ze hebben geen bezwaar, dus bij mij is alles in orde. Maar de toe stemming van de omwonenden moet zwart op wit gezet worden. Ook daarvoor moeten formulieren ge bruikt worden. Die zijn te krijgen bij de gewestelijke raad van het Land bouwschap'. Verder zijn vragen gerezen over het Vrijdag 12 januari 1990 meten van de lichtsterkte. Hoe be paalt de tuinder of hij boven de 4 lux zit? Broekharst: 'Met een gangbare installatie en de buurman binnen een afstand van 10, 15 meter zit je zeer waarschijnlijk boven de 4 lux. Dat is na te meten door een scherminstalla- teur, een particulier adviesburo of een lichtinstallateur. Maar hun me tingen kunnen alleen maar een in druk geven. Wat geldt zijn de metin gen van de Algemene Inspektie- dienst (AID) als zij naleving van de verordening kontroleren'. Voor een juiste meting gelden regels. Zo mag de lichtmeter niet bij dichte mist of hevige regen gebruikt wor den. Over de hele erfgrens tussen de bedrijven moet op 1 en 2 meter hoogte gemeten worden. Voor een goed resultaat moet de lichtsterkte bepaald worden tussen een uur na zonsondergang en een uur voor zons opgang. 'Inderdaad, dat meten is niet zo simpel', zegt Broekharst, 'maar we moesten iets aan de pro blemen met belichting doen. En de enige manier om te bepalen of ie mand wat aan het licht moet doen, is meten. Met het oog lukt het niet'. Voor 1 januari moeten bestaande belichtingsinstallateurs aangemeld zijn. De tuinder heeft dan nog tot 1 maart om aan de eisen van de veror dening te voldoen, door verklarin gen van geen bezwaar te verzamelen of schermen aan te brengen. In de loop van volgend jaar zal het Land bouwschap de regeling onder de loep nemen: zijn de klachten over het licht verholpen? Moet de regeling aangepast worden? Een goede oplossing voor de proble men met belichting is niet alleen no dig om konflikten op te lossen en te voorkomen, vindt Broekharst. Ook moet de tuinbouw z'n zaakjes goed voor elkaar hebben tegen de tijd dat het ministerie van VROM regels opstelt voor de glastuinbouw. Dit ministerie is bezig eisen op een rij te zetten waaraan bedrijven moeten voldoen om vrijgesteld te worden van het aanvragen van een hinder wetvergunning. Heeft de tuinbouw zelf al een goedlopende regeling voor, belichting bedacht dan kan de overheid wellicht van strengere nor men afgehouden worden. Meer informatie over de belichtings- regels is te lezen in de folder Kunst matige belichting aan banden en de V erordening belichtingstoepassin- gen. U kunt deze aanvragen bij de gewestelijke raad van het Land bouwschap in uw provincie. de omzet met 3,9% tot 1,72 miljard gulden. Bloemenveiling Westland behaalde in 1989 een omzet van bijna 1,5 mil jard gulden. Ten opzichte van 1988 betekent dat een omzetgroei van 3,5%. Ook de omzet van Bloemenveiling Berkel steeg ten opzichte van 1988. Het groeicijfer van deze veiling komt voor 1989 uit op 5,9%. De to taalomzet bedraagt 230 miljoen gulden. Meer geveild In totaal veilde Bloemenveiling Westland bijna 8% méér snijbloe men. De aanvoerstijging heeft geleid tot een daling van de gemiddelde prijzen van veel snijbloemen met 6%. Bij de planten bleven de prijzen over het algemeen stabiel, ondanks een toename van de aanvoer. Bloe menveiling Westland verhandelde het afgelopen jaar 16% méér planten. Bloemenveiling Berkel boekte even als in 1988 een snijbloemenomzet van 131 miljoen gulden. De potplan- tenomzet steeg wel. In 1988 was dat 86 miljoen gulden, in 1989 werd voor 99 miljoen gulden aan potplan ten omgezet. De Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) kan terugzien op een jaar dat geken merkt werd door beheerste groei. In 1989 realiseerden de circa 8.000 aan voerders en 2.500 kopers bij de Aaismeerse veiling een omzet aan bloemen en planten van 1,85 mil jard 6%). Aan diensten in de vorm van embal lage, huren en pachten werd daar naast een omzet van 650 miljoen behaald. De hoeveelheid verwerkte produkten nam bij de snijbloemen toe met 9% tot 3,5 miljard stuks. Bij de kamer- en tuinplanten werd met 370 miljoen stuks zo'n 10% méér verwerkt dan in het vorige jaar. Zowel bij de snijbloemen als bij de planten was in 1989 met name de laatste maanden sprake van onder druk staande prijzen. Ook de afgelo pen zomer met z'n langdurige perio den met warm weer heeft geen gun stige invloed gehad op de prijsvor ming. Bij de bloemen bleef de prijs vorming 4% achter ten opzichte van 1988. Bij de kamer- en tuinplanten waren de resultaten respektievelijk 0,5% en - 5%. De leden van de Aaismeerse bloe menveiling VBA en de veiling EMM in Roelofarendsveen zijn in decem ber akkoord gegaan met een fusie per 1 januari 1990. Door middel van verdergaande marktsegmentatie wil len de besturen van beide veilingen hun gezamenlijk afzetbeleid op ver antwoorde wijze inhoud geven. Voor 1990 verwacht de VBA dat de aantallen aan të voeren produkten met gemiddeld 8% zullen toenemen. De Nederlandse Orde van Accountants- Administratieconsulenten (NOvAA) is per 1 januari jl. toegetreden tot het Nederlands Christelijk Onderne mers Verbond (NCOV). 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19