Problemen met burenhulp Brochure 1990 is uit! Verbeter eksport bloeiende planten Teleurstelling over pachtstandpunt minister Haagse landbouwtop komt col lege geven in Wageningen Afdeling Sociale Aangelegenheden KNLC m JÈÊÈlBÈÊm Agrarische Studiereizen Boerderijbouw-cijfers Kommissies Bloemkwekerij en Groenteteelt KNLC Kommissie Grondgebruik KNLC Er doen zich de laatste tijd steeds meer problemen voor bij het aanne men van werk en bij het verrichten van burenhulp. De bedrijfsvereni ging gaat er vanuit dat in dergelijke gevallen sociale verzekeringspre mie moet worden betaald. De Afdeling Sociale Aangelegenheden van het KNLC vindt dat er grote behoefte is aan de afbakening van het begrip burenhulp. Wanneer is iemand wel en wanneer is iemand niet premieplichtig. V,-, jg& - - Prachtig (besneeuwd) landschap in Graubünden. Soms richt een groep boeren een or ganisatie op - bijvoorbeeld een ma- chinering - met een werkverdeler. Als deze organisatie iemand voor pakweg 2000 uur bij loonwerkers in zet, dan is er sprake van verzeke ringsplicht. In andere gevallen wisse len boeren onderling arbeid uit, die ze ook onderling verrekenen. Verze keringsplicht is dan niet waar schijnlijk. Werkgeverskommissie De Afdeling Sociale Aangelegenhe den (ASA) vindt dat deze kwestie al eerder aan de orde had moeten ko men. 'Wellicht is een en ander al in een richting gegaan die te ver van de oorspronkelijke opzet af ligt. Er mag zich geen soortgelijke situatie als bij gelegenheidsarbeid ontwikke len, vindt de afdeling. ASA besluit tot het instellen van een kleine werkgeverskommissie. Deze kommissie moet op korte termijn vaststellen wat er wel en wat er niet onder burenhulp valt. Vragen daar bij zijn wat is een zelfstandige en wat mag een zelfstandige wel en niet doen. Voorschotheffing Het was de bedoeling de voorschot heffing op 100% te stellen. Gezien de grootte van de loonstijging komt deze heffing op 105%. Dit voor komt dat er later met naheffingen moet worden gewerkt. De ZW-premie (Ziektewet) zou ei- In Nederland kan er nog wel het een en ander worden verbeterd bij de eksport van bloeiende planten. De kommissies Bloemkwekerij en Groenteteelt van het KNLC maak ten deze opmerking tijdens de laatste vergadering bij de behandeling van de afzetvisie Bloemen Marketing Or ganisatie Holland. De afzetvisie spreekt over een kon- sumentenbenadering. Het rapport van de kommissie Van der Stee van het Landbouwschap gaat meer in op de detailhandel. De bloemenwereld doet al veel aan promotie naar de detailhandel. De produktietoename zal waarschijnlijk groter zijn dan de toename van de vraag. De afzet van bloemen is een distributieprobleem. Er moeten nieuwe afzetkanalen gevonden wor den. Nederland moet bijvoorbeeld de eksport van bloeiende planten ver beteren. Ons land ondervindt bij de ze eksport veel konkurrentie van De nemarken, België en de lokale mark ten. Promotie kost echter veel geld. Er gaat al steeds meer geld naar pro motie en steeds minder naar teelt- technisch onderzoek. De kommissies vrezen dat er wel eens te weinig geld De Landbouwuniversiteit Wagenin- gen organiseert in de komende drie maanden vijf gastcolleges die zullen worden gegeven door kopstukken uit Haagse landbouwkringen. Minis ter Braks heeft op 10 januari de spits afgebeten. De vijf gastcolleges worden georganiseerd onder het motto 'Beleid en Universiteit' en hebben tot doel wetenschappelijke staf en studenten van de Landbouw universiteit te betrekken bij vragen en problemen rond ontwikkelingen in de agrarische sektor. Vrijdag 12 januari 1990 genlijk tot boven de 9% moeten stij gen. De premie bedraagt nu 8,9% (was 7,7%). De ziektegelduitkerin- gen en de verlengde ziektegelduitke- ringen stijgen enorm. De ZW finan ciert nogal wat bovenwettelijke maatregelen. Het blijkt daarnaast bijzonder aantrekkelijk ziek te zijn tijdens een werkeloosheidsperiode. De uitkering gaat dan omhoog van 80% naar 100%. Dit schaadt het imago van de bedrijfstak. Onder zoek naar beperking van de uitkerin gen en van de premies is gewenst. De WW-premie voor vast personeel gaat met 0,2% omlaag naar 0,5%, voor los personeel van 8,6 naar 8,4. De WAO-premie gaat omhoog van 4,85 naar 5,4. De ziekenfondspremie gaat met 0,2 omlaag. Daar staat ech ter een verhoging van de nominale premie tegenover. De VUT-premie is gelijk gebleven, Stivos ook. Er ko men echter scholingskosten bij. De totale premiedruk is nu 41,55% (was 41,15%). Stigas De ASA vroeg zich af of Stigas moet blijven bestaan. Veel boeren en tuin ders staan er positief tegenover. Ook veel zelfstandigen maken er gebruik van. Stigas is een goede zaak. Alleen de financiële situatie is niet zo roos kleurig In het voorjaar komt er een beslis sing over het voortbestaan. Hier hoort ook een financieel plaatje bij. Er wordt dan misschien ook een bij beschikbaar zal zijn om alles wat er op de sektor af komt te bekostigen. Misschien moet de vakheffing wel omhoog. Champignons In een brief aan de regering heeft de champignonsektor haar zorg uit gesproken over de marktontwikke ling in het eerste half jaar van 1990 mede gezien de ontwikkelingen in Oost-Europa. Het ziet er naar uit dat Polen en Hongarije een voor keursbehandeling zullen krijgen. In het verleden konden door mazen in de wet verduurzaamde produkten uit Polen de EEG binnenkomen. Daarnaast kwamen er produkten binnen uit het Oostblok en Taiwan, waarvan de prijzen om politiek rede nen laag waren. Het is de vraag of deze politieke prijzen gehandhaafd blijven. Maar de EG zal mogelijk ta riefpreferenties aan de landen in Oosteuropa geven. Vollegrondsgroenteteelt Er bestaan ideeën de vollegronds groenteteelt met behulp van enorme oppervlakten folie in de ondergrond Na elk van de vijf colleges geeft een, op het desbetreffende terrein, des kundige wetenschapper van de Landbouwuniversiteit een weer woord op basis van visies zoals die in de wetenschap leven. Het is de be doeling deze collegeserie elk jaar te herhalen. Behalve minister Braks zullen gast colleges worden gegeven door drs. G. van de Lely (31 januari), mr. A. van der Stee (8 februari), ir. A. de Zeeuw (21 februari) en drs. C.J. Kalden (14 maart). drage van zelfstandigen gevraagd, en niet alleen van werkgevers met werknemers in dienst. Bedrijfsvereniging Er wordt onderzocht of er op korte termijn een bedrijfsvereniging kan komen met vier risikogroepen (een samenwerking tussen de bedrijfsver enigingen voor de bakkers, de sla gers, de tabaksindustrie en de ASF). Dit geldt zowel voor de buiten diensten als voor de binnendiensten. "De vraag daarbij is hoe centraal of decentraal deze nieuwe bedrijfsver eniging moet worden opgezet. De bakkers en slagers kijken toch wat aan tegen de regionale spreiding van het ASF. Per 1 januari 1990 draait er een proefprojekt in Groningen en Drente. Er is een initiatiefwet ingediend om de samenwerking tussen de vier be drijfsverenigingen als uitzondering op de regel mogelijk te maken. Deze wet ligt bij de Raad van State om ad vies. Bij verdergaande integratie zal deze samenwerkingsvorm als het wa re een eigen GAK (Gemeenschappe lijke administratie kantoor) gaan vormen. Dit brengt kostenbesparing met zich mee. De ASA is niet tegen een mogelijke konsentratie van de vier bedrijfsverenigingen. Struktuurwijziging De voorzitter van de ASA wordt in de nieuwe struktuur niet als adviseur aan het KNLC-bestuur toegevoegd. Wel kan hij altijd bij de bestuursver gaderingen van het KNLC aanwezig zijn. De ASA wordt een kommissie van het KNLC in plaats van een af deling (CSA). Deze CSA zal slechts twaalf leden mogen tellen plus advi seurs en twaalf plaatsvervangende leden. tot een gesloten systeem te maken. De kommissies vinden dit niet aan trekkelijk. Men vreest dat zich daar door andere milieuproblemen zullen voordoen, zoals plastic vervuiling in de grond. De kommissie grondgebruik van het KNLC is uitermate teleurgesteld over het standpunt van minister Braks over de pachtvoorstellen. Daarnaast vraagt men zich af wat het uiteindelijk standpunt van de Tweede Kamerleden zal zijn. Dit bleek tijdens de laatste vergadering van de kommissie in de tachtiger jaren. Minister Braks heeft zijn pacht voorstellen verdedigd in de Tweede Kamer. Hij is van mening dat er geen differentiatie tussen bouwland en grasland moet komen. Hij stelt een pachtprijsverhoging van 5% voor. De toeslag verkaveling voor zeeklei gaat niet omlaag. Hij wil dat de pachtprijzen procentueel en niet nominaal omhoog gaan. Tenslotte vindt hij dat de toeslag verkaveling kleinfruit niet moet worden verlaagd. De kommissie grondgebruik is zeer teleurgesteld over dit standpunt. Daarnaast vraagt de kommissie zich af in hoeverre de kamerleden het standpunt van het Landbouwschap blijven steunen. Landinrichting Het blijkt dat het beschikbare geld bepalend is voor de lange duur van landinrichtingsprojekten. De gemid delde uitvoeringsduur van een land- inrichtingsprojekt bedraagt op het ogenblik 18,7 jaar. Deze lange duur kan worden teruggebracht tot 15 Op het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen is de afgelopen weken hard gewerkt om "het groene boek je" van 1990 klaar te krijgen. Velen hebben de brochure een dezer dagen in de brievenbus gekregen. Zij bui gen zich nu weer over de vraag welke reisbestemming dit jaar (1990, Euro pees jaar van Toerisme) gekozen zal worden. Wilt u ook de brochure ont vangen? Belt u dan 085-512087. Dat smaken verschillen, weet men in Arnhem. Vandaar dat gekozen is voor een gevarieerd programma, met reizen van oost naar west, en van noord naar zuid. Zon, sneeuw, inspanning en ontspanning, alles is mogelijk. In iedere reis staan één of meerdere agrarische bezoeken op het programma, dé mogelijkheid om met eigen ogen te zien hoe uw bui tenlandse kollega's wonen en werken. Reizen in de eerste helft van 1990: Graubünden, winter(sport)reis, 25 jan.-2 febr., 9-daagse busreis. U kunt nog mee!! Berlijn, 2-5 febr., 4-daagse busreis/3 overnachtingen in goed hotel; Internationale agrari sche tentoonstelling "Grüne Wo- che", bezichtiging West- en Oost- Berlijn. Eilat-Zuid Israël, 20-27 febr., 8-daagse vliegreis/7 overnach tingen in Eilat. Tenerife, 5-12 maart, 8-daagse vliegreis/overnachtingen in Playa de las Americas en Puerto de la Cruz. Azoren, 21-29 april, jaar. Dan moet wel het landinrich tingsbudget struktureel omhoog. Op aandringen van het KNLC heeft het Landbouwschap bij de behande ling van de landbouwbegroting aan gedrongen op verhoging van het budget voor landinrichting. De land bouwbegroting is met 45 miljoen verhoogd. Het is nog niet duidelijk welk deel daarvan bestemd is voor landinrichting. Het blijkt dat de voorbereiding van sommige projekten uitzonderlijk lang duurt. Kunnen deze projekten niet geschrapt worden. De kommissie is het hier met enige aarzeling mee eens. Het kan op zich goed zijn om een projekt waarin geen schot meer zit een bepaalde tijdlimiet te geven. Er moet dan wel bekend zijn waarom het zo lang duurt. Jacht Minister Braks zal de gewijzigde ganzennotitie rechtstreeks naar de Tweede Kamer sturen. In deze noti tie staat dat de bestrijding van gan zen in akkerbouwgebieden met kwetsbare gewassen wordt toege staan. Er wordt echter geen schade vergoeding meer gegeven. De kommissie vindt dit onaanvaard baar. Als er geen schadevergoeding meer wordt gegeven aksepteren de boeren het ganzenbeleid niet meer. De Jachtraad en het Landbouw schap moeten eerst een oordeel over 9-daagse vliegreis/rondreis per bus, vliegtuig/overnachtingen op Sao Miguel, Terceira, en Faial. Unieke bestemming! Zuid-Frankrijk, Mo naco, 7-18 mei, 12-daagse rondreis per bus/overnachtingen in Reims, Lyon, Avignon, Nice, de Franse Al pen, en Straatsburg. Bodensee, 19-24 mei, 6-daagse busreis/verblijf in Friedrichshafen aan de oever van het mooie meer. Hebt u belangstelling voor één van de Agrarische Studiereizen 1990 of wilt u de brochure "Agrarische Stu diereizen 1990" ontvangen, belt u dan naar het Sekretariaat van Agra rische Studiereizen, mevr. L. Deu- mer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087. De door het IMAG samengestelde indexcijfers voor bouwkosten in de boerderijbouw (basis februari 1970 100) voor oktober 1989 zijn: loon 391,8 (exkl. BTW); materiaal 224,7 (exkl. BTW); loon materiaal 277,5 (inkl. 18,5% BTW). deze zaak geven voordat de notitie naar de Kamer gaat. Relatienotagebieden De pachtwet en de natuurbescher mingswet worden gewijzigd. Deze wijzigingen moeten pacht in reser- vaatsgebieden mogelijk maken. Het Landbouwschap kan op zich instem men met de voorgestelde wijzigin gen. Het schap heeft echter kritische vragen gesteld over de aanwijzing van relatienotagebieden als be schermd natuurmonument. Het vrij willige karakter van het relatienota- beleid kan daarmee wel eens ver dwijnen. De minister vindt dat een dergelijke aanwijzing alleen kan plaatsvinden, als het relatienotabe- leid niet toereikend is. De kommissie grondgebruik van het KNLC vindt dit antwoord zeer on bevredigend. Wanneer is het relatie- notabeleid niet toereikend? Wie be paalt dat en aan de hand van welke kriteria. De kommissie wijsf in dit verband ook op het risiko van de planologische aanwijzing van rela tienotagebieden. Het gevaar bestaat dat deze dis zuurgevoelige gebieden worden aangemerkt. Daarop kan de ecologische richtlijn van kracht wor den. Dit geeft onzekerheid voor de omliggende bedrijven. Dit geldt trouwens ook voor de aanwijzing voor grondwaterbeschermingsgebie den en bodembeschermingsge- bieden. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 15