"De vraag naar suiker zal blijven toenemen" Agrico haalt met minder produkt een hogere financiële omzet Nog geen stemming over fusie bietentelersverenigingen De nieuwe Valmet 8000 serie EG-steun voor tweede serie marktstruktuurprojekten 1989 Ir. F.J. Olieman op algemene vergadering CSM telersvereniging te 's-Heerenhoek: Dat de vraag naar suiker zal blijven toenemen is voor ir. F.J. Olie man, algemeen direkteur van de suikerdivisie CSM Suiker BV, een vaststaand gegeven. Op de algemene vergadering van de CSM- bietentelersvereniging Zuid- en Noord-Beveland afgelopen maandag in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoelf-de eerste van een reeks door het hele land- wees hij de aanwezigen op enkele aspekten die suiker een sterke konkurrentiepositie geven, zoals de natuurlijkheid van het produkt en de uitbreidingsmogelijkheden van de afzet van suiker als grondstof voor de chemische industrie. Volgens de algemeen direk teur van CSM-Suiker is daardoor de konkurrentiepositie van suiker nu -aan het begin van de 90-er jaren- beter dan aan het begin van de 80-er jaren. In de afgelopen tien jaar is de wereldsuikerkonsumptie met 20 miljoen ton toegenomen tot 109 miljoen ton per jaar. De heer Olieman zei dat in het ko- delSrote bedrijven -waaronder de mende decennium de wereldsuiker konsumptie vooral in de ontwikke lingslanden sterk zal toenemen. Vol gens hem moeten we er daarom van uit gaan dat de prijs zich stabiliseert op het huidige niveau: van 70,a 80,— per 100 kg: "De vraag neemt wel toe, maar het is geen koopkrach tige vraag; als de prijs omhoog zou gaan zou dat de vraag doen afne men". Hij voegde eraan toe dat de telers dan ook geen hoge verwach tingen moeten hebben van de prijs voor C-suiker en het -op langere termijn- telen van C-bieten. Wat be treft de marktordening van suiker zei de CSM-direkteur dat zowel de Europese telersorganisaties, de sui kerindustrie als de Europese Com missie van mening zijn dat deze ge baseerd moeten blijven op het be staande quota-systeem. In 1991 staat een vernieuwing van de EG- suikermarktordening op het pro gramma. Hij ontzenuwde de stelling als zouden quota-systemen zorgen voor bevriezing van ekonomische strukturen: "Van de suikersektor kun je dat moeilijk zeggen, in ons land heeft de rationalisatie zich ver der voortgezet zodat er nu nog maar zeven suikerfabrieken meer zijn. Ook internationaal neemt de con centratie toe. Na de overname van het Belgische bedrijf Tienen door Südzucker zijn de vier grootste groe pen in Europa nu goed voor bijna de helft van de quota c.q. suikerpro- duktie. Vijftien groepen produceren meer dan 80 procent. Mits de mid- Nederlandse- hun efficiëntie en kost prijs op peil weten te houden, zullen ook zij hun partij mee kunnen blij ven blazen. De Nederlandse suiker industrie verkeert wat dat betreft in een gezonde positie". Minder gelukkig toonde de heer Olieman zich over het voornemen van de EG de suikerprijs gelijk met de graanprijs te laten dalen. Overi gens achtte ook hij de aanpak om de EG-graanproduktie te beteugelen door middel van een stabilisatoren systeem -een daling van de prijs als de produktie boven de 160 miljoen ton komt- een "hele vreemde manier van het verdelen van de verantwoor delijkheid". Voor het komende jaar zal de suikerprijs trouwens niet ver laagd worden, zo luidt het voorstel van landbouwcommissaris Mac- Sharry. "Door de bevriezing van de suikerprijzen lijkt voorlopig even de kou uit de lucht", aldus Olieman. Wat wel kan leiden tot prijs- of quo tadaling van suiker is volgens de CSM-direkteur de toenemende druk vanuit de GATT tegen de marktor dening van de EG. Hij stelde hier te genover het idee van de suikerin dustrie om quota op te kopen in on rendabele gebieden in Europa. De vergoeding voor de betreffende te lers zou opgebracht moeten worden via een heffing aan alle telers. De kosten van het opkopen van 1 mil joen ton aan suikerquota zouden in drie jaar zijn terugverdiend, aldus de heer Olieman. Konkurrerende produkten Er zijn twee produktgroepen die konkurrerend voor suiker kunnen zijn, nl. calorische zoetstoffen (zoals iso-glucose) en niet-calorische zoetstoffen. De niet-calorische zoetstoffen spelen in op de zoge noemde light-trend. Als zodanig zorgen ze voor uitbreiding van de markt, en niet voor verdringing. Een nadeel van deze produkten is hun chemische herkomst. Suiker daaren tegen geniet vanwege zijn natuurlijk heid juist een voordeel: het wordt in die hoedanigheid positief gewaar deerd door de konsument. Kunstma tige zoetstoffen zouden konkurre rend kunnen worden voor suiker als ze zonder meer bijgemengd zouden mogen worden, "maar wij gaan er niet van uit dat dat zo maar toege staan zal worden", aldus de heer Olieman. In de groep calorische zoetstoffen is vooral iso-glucose van \>elang. Dit produkt is net zo zoet als suiker, maar het heeft beperkingen o.m. doordat het vloeibaar is. Het kan bijvoorbeeld niet in bakproduk- ten worden gebruikt. Iso-glucose is in de EG evenals suiker aan beper kende quota gebonden. Vrije kon- kurrentie zou volgens de heer Olie man kunnen betekenen dat het saldo van bieten zou teruglopen totdat van granen. "Overigens", zo legde hij uit, "is de konkurrentiekracht van iso-glucose ook afhankelijk van de afzet van het bijprodukt. Dit bijpro- dukt, gluten, wordt gebruikt als broodverbeteraar, en kan als zoda nig niet in onbeperkte hoeveelheden wordenafgezet. Een vertienvoudi ging van de afzet kan de markt niet aan en dat versterkt de konkurren tiepositie van suiker". Campagne '89 In de bietencampagne 1989 werd ge middeld in ons land 62,1 ton per ha geoogst met een gemiddeld suikerge halte van 15,75 procent en een ge middeld tarrapercentage van 15 pro cent. Het areaal was met 123.750 ha ongeveer even groot als in 1988, maar er werd 150.000 ton suiker De heer Olieman tijdens zijn inleiding in 's-Heerenhoek. Verder op de foto v.l.n.r. de heer Th. J. Boot (bestuurslid van de bietentelersver.) en ing. J.W.M. Hazen (secretaris Nederlandse Bieten Federatie). meer geproduceerd. Bij een totale suikerproduktie van 1.150.000 ton bestaat bijna een kwart uit C-suiker. De hoeveelheid gewonnen witsuiker per ha bereikte een absolute record opbrengst. Voor een prijsvaststelling vond de heer Olieman het nog te vroeg. "De meeste kosten voor de suikerindustrie zijn weliswaar be kend, maar ca. driekwart van de op brengsten moeten nog worden ge maakt. De verwachtingen zijn niet slecht, maar voor half februari kun nen we daardoor over de C-prijs niets definitiefs zeggen". Hij wilde wel kwijt dat de eindafrekening wat boven die van vorig jaar zal uitko men: "De mengprijs zal wat onder die van vorig jaar komen te liggen, maar niet zo veel. De daling van de A-prijzen van 106,07 naar 103,59 wordt door een groot deel gekom- penseerd door een hogere C-prijs (door lagere extra kompensatiehef- fingen en een meevallende wereld marktprijs). Daarentegen levert het lagere tarragehalte de teler gemid deld 1per ton bieten op en ligt de opbrengst per ha hoger dan vorig jaar, waardoor het uiteindelijke sal do per ha ongetwijfeld boven dat van vorig jaar zal uitkomen". Voor 1990 bedraagt in ons land het voor lopig toewijzingspercentage 84 pro cent (in 1989 was dit 81,5 procent). Vanaf dit jaar zal bij CSM de win- baarheidsindex mee gaan tellen in de uitbetaling. Uitgangspunt is het campagnegemiddelde, telers die daarboven zitten krrijgen er wat bij, telers die eronder komen wordt wat ingehouden, zodanig dat het voor de CSM 'budgettair-neutraal' verloopt. Portemonnee en milieu 's Middags werden de in het teken van de milieu-eisen staande land bouwkundige aspekten toegelicht door de heer J. Wisse. Hij maakte aantoonbaar dat bij de onkruid- bestrijding door verlaagde dosering en aangepaste spuittechniek zowel het milieu als de portemonnee van de boer gespaard kunnen worden. Voor het behalen van het hoogste netto financiële resultaat kan voor veel percelen de stikstofbemesting nog worden verlaagd, aldus de heer Wisse ("Strooi geen extra stikstof voor 't kerkvolk"). Een grondbe- handeling tegen insekten met lin daan, op ca. 20.000 ha bietenland toegepast, kan met de helft worden teruggebracht. Behalve daar waar ritnaalden voorkomen kan de spe ciale pil lindaan vervangen. Ir. A.A.H. Smook, hoofdlandbouw- kundige van de fabriek Breda, gaf een toelichting op het voorspoedige verloop van de campagne '89 voor zowel teler als fabriek. Enige be zorgdheid sprak hij uit over de soms krappe voorraadpositie: "Er wordt soms te veel op het scherpst van de snede gerooid". Daarna werd afscheid genomen van voorzitter de heer J. Nieuwenhuyse. De secretaris de heer J. A. Boonman benadrukte in zijn dankwoord de grote bestuurlijke kwaliteiten van de vertrekkend voorzitter: "Vanaf de oprichting in 1962 bent u secretaris van de vereniging geweest, de laatste jaren voorzitter. Het was één van de vele (bestuurlijke) funkties die u - zeer succesvol- voor de akkerbouw heeft vervuld". Namens de CSM sprak de heer Smook zijn dank aan de heer Nieuwenhuyse uit voor de vele jaren van vruchtbare samen werking. Lex Kattenwinkel De Europese Commissie heeft beslo ten om voor 1989 aan een tweede se rie projekten op het gebied van ver werking en afzet van landbouw- en visserijprodukten, bijstand te verle nen uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. Aan deze projekten zal via de direk- tie Verwerking en Afzet van het mi nisterie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij een nationale bijdra ge worden verleend van 40% van de EG-bijstand. De tweede serie toewij Valmet brengt nieuwe zware trek kers op de markt onder de naam Valmet serie 8000. Er zijn twee mo dellen, te weten de 8300 van 103 kW DIN (140 pk) en de 8600 van 125 kW DIN (170 pk). De sleutelwoorden van de nieuwe 8000 serie zijn: mo dern, produktief en komfortabel. Deze kenmerken zijn bereikt door een kombinatie van styling, veelzij dige transmissie, een tweede genera tie Autocontrol en een ergonomische kabine. zingen heeft voor ons land betrek king op 36 projekten, waaronder Fa. Buijsse-Blondeel te IJzendijke voor de uitbreiding en verbetering van de verwerkingskapaciteit van vlas (EG-steun 67.931nationa le steun ƒ27.172,—). Veiling CVZ te Kapelle voor de aan schaf en installatie van een televeil- systeem (EG-steun 125.000,na tionale steun 50.000, Fa. Van Gremberghe te Koewacht voor uitbreiding van de verwerkings kapaciteit van vlas (EG-steun De motor is de Valmet 612. De mo- torinhoud is groot: 7.4 ltr. Het is een lange slag motor (134 mm), die vol gens de jongste technologische in zichten is gebouwd. De 8000 serie heeft een dubbele pla- tenkoppeling en Trac Trol snelscha- keling zowel als een gesynchroni seerde omkeerschakeling. De geheel gesynchroniseerde versnellingsbak heeft 16 snelheden vooruit en 16 achteruit. Zowel in de voor- als de achteras zit een differentieelslot dat doormiddel van een drukknop ge lijktijdig elektro-hydraulisch gescha keld wordt. De Valmet 8000 serie is uitgerust met Autocontrol II: een voorgeprogram meerde elektro-hydraulische hefin- richting en een trekker kontrole systeem. 120.000,nationale steun 48.000,—). Van de Bilt BV te Sluiskil voor uit breiding van opslag- en schonings- kapaciteit voor zaailijnzaad (EG- steun 58.879,nationale steun 23.551,-). J. de Jonge BV te Goes voor bouw en uitbreiding van het zaadscho- ningsbedrijf (EG-steun 414.412,nationale steun 165.764,—). Mommersteeg BV te Vlijmen voor uitbreiding en rationalisering van een zaadschoningslijn (EG-steun 151.250,nationale steun 60.500,—). In boekjaar 1988/89 kon door Coö peratie Agrico 32 miljoen gulden meer aan haar leden/leveranciers van poot- en konsumptieaardappe- len uitbetaald worden. Dit dankzij de realisering van een gemiddeld ho ger prijsnivo en ondanks de lagere produktomzet als gevolg van lagere opbrengsten en een lichte teruggang in de arealen. De dochteronderne mingen leverden een belangrijke bij drage aan het gekonsolideerde resul taat van 1.683.800,wat in zijn geheel aan de reserves werd toe gevoegd. Bij de presentatie van het jaarverslag De geplande stemming over de fuse ring tussen de CSM- bietentelersverenigingen Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren afge lopen maandag tijdens de vergade ring van de vereniging Zuid- en Noord-Beveland kon niet doorgaan wegens het ontbreken van het quo rum. Minstens twee-derde van de stemgerechtigde leden moest aanwe zig zijn, maar er waren er 'slechts' ruim 150 van de in totaal 398. Kon tijdens de Algemene Vergadering op 15 december jl. werd een uitgebreide toelichting op de balans en resulta tenrekening gegeven. De financiële omzet, met inbegrip van de verko pen van de konsumptieaardappelen van de partner in Agrico Holland U.A. steeg met 48 miljoen tot ca. 323 miljoen gulden. Naast de cijfer matige verantwoording werd inge gaan op het verloop van het afgelo pen jaar en tevens vooruitgelopen op een aantal toekomstige ontwikke lingen. Door deelname in Groothandel Leo sekwentie is dat op 31 januari een nieuwe vergadering belegd wordt. Een meerderheid van twee-derde van de dan aanwezige leden beslist dan over het voorstel. Het al of niet doorgaan van de voorgenomen fusie zal overigens geen gevolgen hebben voor de vergaderingen. Die zullen gewoon net als nu blijven plaatsvin den in 's Heerenhoek en Kou- dekerke. de Koek Zn. B.V. te Purmerend werd vorm gegeven aan het beleid tot verdere integratie in afzet kana len voor konsumptieaardappelen. Tevens werden door opname van teelt en afzet van op biologisch- dynamische en ekologische wijze ge teelde aardappelen duidelijke stap pen gezet naar een nieuw veelbelo vend marktsegment. Ter zake van de dochterbedrijven werd aangekondigd dat zowel voor het Kweek- en Research bedrijf Agri co B.V. als voor het Aardappelschil- bedrijf Vita B.V. investeringsplan nen worden ontwikkeld. Vrijdag 12 januari 1990 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11