Bestuur KNLC: "Licht Landbouwschap door Schelhaas pleit voor Europese verhandelbaarheid melkquota OTTD Oud en Nieuw van alles wat DIERH0UDERIJ HANDELSKENNIS het zlm blad. boordevol nieuws Kwantumtoeslag? Groot voorstander van één organisatie uit de praktijk zuidelijke landbouw maatschappij Het bestuur van het KNLC is met enige aarzeling akkoord gegaan met de heffingsverhoging van 3,5% die het Landbouwschap voor staat. Het Landbouwcomité zal echter een volgende heffing niet tole reren, tenzij het Landbouwschap op effectiviteit is doorgelicht. Dit was een van de conclusies van de bestuursvergadering van 9 januari. Uit de bestuursvergadering bleek verder overduidelijk dat het KNLC een groot voorstander is van één organisatie. De weg daar naar toe, zo vindt het KNLC, zou moeten worden vastgelegd in een tijdpad met ijkpunten. Het blijkt echter dat de andere twee organisaties wel streven naar verder gaande samenwerking maar samengaan voorals nog uitsluiten. Nu het streven naar één organisatie is geblokkeerd, wil het KNLC de sa menwerking in het Landbouwschap versterken. Het Landbouwschap is tenslotte het samenwerkingsorgaan van de 3 CLO's en als PBO gericht op het belang van de onderneming. Het KNLC voelt niets voor nog een bestuurslaag tussen landbouworga nisaties en Landbouwschap. Meer samenwerking in hef Landbouw schap van de CLO's vraagt ook een andere opstelling van de voedings bonden. De nu gekozen weg vereist ook een versterking van het KNLC zelf. Daarnaast zou er een strategisch plan moeten komen voor de belan genbehartiging in het geheel. Wat is nu de meest effectieve manier van belangenbehartiging. In dit licht jnoeten we ook eens kijken naar de produktschappen en de coöperaties, zo vond het bestuur. Mestschap In de laatste bestuursvergadering van het vorig jaar heeft het bestuur uitgebreid gesproken over de mest verwerking. Dit punt kwam in deze vergadering kort aan de orde. De he le mestverwerking is een economi sche afweging. Eigenlijk zou voiu- mevermindering afgewogen moeten worden tegen de kosten van groot schalige mestverwerking. Het KNLC bestuur sprak zich uit te gen een aansluitplicht en heffing voor de niet-overschotgebieden. Voor de overschotgebieden ziet deze organisatie liever een vrijwillig systeem dan een aansluitverplich- ting. Zo'n vrijwillig systeem moet zo gemaakt zijn dat het aantrekkelijk is om de mest af te leveren. Het KNLC is er geen voorstander van dat de overheid de mogelijke mestgelden gaat heffen. Het be drijfsleven kan dit beter in eigen hand houden. Bijvoorbeeld via de oprichting van een mestschap. Akkerbouw Niet alleen in Nederland maar ook elders in Europa is men het er over eens dat er geen verdere prijsdaling van de granen mag komen. Waar schijnlijk spreekt COPA (de Euro pese standsorganisatie) zich vrijdag 12 januari in deze zin uit. Het bestuur van het KNLC vindt dat er nu maximale druk op minister Braks en de politiek moet komen om de graanprijzen tenminste op het ni- In zijn nieuwjaarsrede pleitte voor zitter drs. H. Schelhaas van het Pro- duktschap voor Zuivel voor het kun nen verhandelen van melkquota over de nationale grenzen heen: "Nationaal gebonden quota zijn in strijd met de Europese eenwording. De internationale overdraagbaar heid moet desnoods bij het Europese Hof worden afgedwongen", aldus de PZ-voorzitter. De heer Schelhaas toonde zich vori ge week in zijn nieuwjaarsrede zor gelijk over de positie van de zuivel in veau van 1988 te krijgen. Het Land bouwschap moet onverkort vasthou den aan de eisen in de sectorvisie. Het is mogelijk om de graanprijzen omhoog te krijgen door de volgende stappen: zodanige prijsverhoging dat het effect van de stabilisatoren verdwijnt, schappen van de basisme- deverantwoordelijkheidsheffing, verhoging van de interventieprijs van 94 naar 100% en verhoging van de bewaarstaffels. Hierdoor komt de prijs weer op het niveau van 1988. Het KNLC weigert verdere verstren geling te aanvaarden van het Euro pese landbouwbeleid en de Gatt- onderhandelingen. Helemaal nu blijkt dat de VS zich toch niets aan trekken van vermindering van de graanproduktie. Mochten de onder handelingen met de minister en de Tweede Kamer niets opleveren dan zou een massale, door Europese boeren gedragen, actie in Brussel misschien nog wat kunnen helpen. Een ander heikel punt is de beëindi gingsregeling. Het blijkt nu al dat deze regeling geen soelaas biedt in die gebieden die het het hardst nodig hebben. De eisen aan de koper ma ken verder dat boeren die meer dan 225 are per vak hebben er ook geen gebruik van kunnen maken. Dit zijn juist de boeren met de wat intensie vere teelten. Deze regeling moet zo gauw mogelijk geëvalueerd worden. Het KNLC is er voorstander van dat bij zulk soort regelingen niet het be schikbare bedrag bepalend is voor de invullilng, maar de doeltreffend heid van de regeling. Op is op zou wat dat betreft moeten gelden. Ingeborg Schuitemaker ïi: de negentiger jaren (met name over de situatie op de botermarkt). Vol gens hem zullen de veranderingen in de sektor in het komende decennium ingrijpender zijn dan in de afgelopen tien jaar, "die al gekenmerkt werden door een belangrijke trendbreuk". Het dagelijks leven op WALCHE REN is weer terug in zijn oude rit me, onderbroken door de feestdagen met daartussen en daarna de nodige vrije dagen die sommige bedrijven en sektoren er hebben bijgenomen. Als je terug kijkt in 't verleden hoe deze feestdagen beleefd en gevierd werden in de beslotenheid van huis en hof, familie en dorpsgemeen schap is dat tegenwoordig wel anders. Korte vakanties, eten buitenshuis, het uitgaansleven staat onder hoogspanning en vooral de jeugd verplaatst zich van hot naar her, naar plaatsen waar het gezellig is ge motoriseerd al of niet met speciale bar- en discobussen. De wereld priemt via 't beeldscherm in de huis kamer, naast vredige kerstvieringen, bereiken ons lugubere beelden uit landen die zich van de wurgende greep van staatsbestel, terreur en on derdrukking willen ontdoen. De wis seling van oud- en nieuwjaar doet ons weer bezinnen in deze jachtige tijd en drukt ons op de betrekkelijk heid van vele dingen en op de "tijd" die onverbiddelijk doorgaat. Per soonlijk vraag ik me nog altijd af wat de beweegredenen zijn geweest om het lied: 'Uren, dagen, maan den, jaren... vlieden als een schaduw heen', niet meer op te nemen in 't nieuwe liedboek der kerken, treffen der bewoordingen kan men zich niet indenken. De eerste bladzijden van het boek 1990 hebben we weer al omgeslagen, de zakelijkheid komt weer boven, kan ook niet anders, we hebben onze verplichtingen nu eenmaal tegenover bedrijf, gezin en maatschappij. Dat we in de toekomst veel met 't milieu te maken zullen krijgen in on ze bedrijfsvoering wordt steeds dui delijker. De groei van de bedrijven zal hierdoor worden afgeremd, groei die ons in zowel S.B.E.'s als in ha steeds wordt voorgehouden. Op veel bedrijven is de boer de enige werk kracht, eventueel bijgestaan door gezinsleden. Als steeds minder een beroep gedaan kan worden op che mische onkruidbestrijding en ziekte preventie zullen de resultaten er naar Op 4 december is de fusie tussen de zuivelcoöperatie DMV Campina en Melkunie een feit geworden. Dit be tekent in de zuivel een grote concen tratie van boerenbelangen. Hopelijk draagt deze concentratie bij aan het belang voor de boeren in Midden- en Oost-Brabant in de jaren 90. Van consumentenzijde zie je ook steeds meer bundeling van belangen, terwijl de voedingsmiddelencon cerns steeds meer vragen naar een al geheel pakket. Momenteel krijgen de melkveehouders de maximale toeslag van de geleverde melk in de maand december en januari. De toeslag bij DMV-Campina bedraagt 8,/100 kg exclusief BTW. fret is de bedoeling om de zomer- wintermelkverhouding gelijk te krij gen. Over een aantal jaren moet dit gerealiseerd zijn. Een ander punt, wat binnen de zuivelcoöperatie DMV-Campina speelt, is de kwan tumtoeslag voor de grotere leden melkveehouders. Deze groep veehouders zijn de me ning toegedaan, dat op korte termijn tegemoet dient te worden gekomen aan hun eisen. In ieder geval zal een kwamtumtoeslag voor de grote melkveehouders ten laste komen van alle geleverde melk binnen de zuivel fabriek. De kleine melkveehouder zal hierdoor extra worden geschaad. Een andere meevaller van de boeren is, dat de in 1988 uitgegeven certifi caten bij o.a. DMV-Campina van de melkveehouder pas in de belasting sfeer terechtkomen op het moment, dat de veehouder zijn bedrijf beëin zijn, in de tussentijd dat de wal het schip zal keren, want overal zijn grenzen aan, zal het voor veel bedrij ven op middellange termijn niet meer nodig zijn. Op korte termijn zien we dat de prijs van aardappelen en uien prijshou dend blijven op een beduidend hoger niveau dan voorgaande jaren. Laten we blij zijn met deze financiële in- jektie, die echter niet algemeen is; regionaal en per bedrijf profiteert om verschillende oorzaken niet ie dereen ervan. Door verhuren en verkopen van melkquotum zien we dat het akker- bouwareaal in ons gebied groeit. Melkveehouders opereren aktief op de grondmarkt en gaan via het "vet te" van de melkprijs "magere" ak kerbouw bedrijven, terwijl ook agrarische loonbedrijven zich met grond vergroten, ontwikkelingen die door bestaande akkerbouwers kri tisch bekeken worden. De ajckerbouwspecialisatie die in voorgaande jaren is ontstaan zit in de knel, ieder zal op eigen manier hierop reageren en maatregelen ne men. Zouden we in de toekomst toch af moeten van individuele melk- en suikerquotering om weer gelijke kansen te creëren? Historisch gezien is akkerbouw in ons gebied veel in samenhang met andere produktietakken bedreven. De analyses van de late rassen Eng. raaigrassen laten ook dit seizoen weer lang op zich wachten, geen ver betering t.o.v. voorgaande jaren, ondanks overname van dit werk door een stichting van de NAK van het RPvZ. Temeer onbegrijpelijk door de vroege oogst van alle grasza den en het redelijk goed produkt dat door de telers is aangeboden. De verschillende systemen van uitbeta ling die de graszaadfirma's hanteren haken wel enigszins in op deze gang van zaken. Het geduld van de teler wordt echter wel danig op de proef gesteld om te weten hoeveel netto kg zijn geoogst. De zaadbestelkaarten van de suike rindustrie zijn binnen en weer al ge retourneerd, onder 't motto wie 't eerst komt, 't eerst maalt t.o.v. zaad van nieuwe rassen. De industrie heeft bepaalde spelregels hiervoor uitgedacht, ter eerlijke verdeling hiervan. Ook de voorlopige suiker toewijzing via het BM Systeem is ge lijktijdig ontvangen, zodat areaal en zaadbestelling op elkaar afgestemd kunnen worden, of zullen sommigen een gokje wagen? digd. Dan komen de certificaten van uitbetaling in aanmerking. Dit zou van een gemiddeld Campina-bedrijf 2000,in 1988 in het belastbaar inkomen schelen. Milieumaatregelen staan bij diverse politieke partijen hoog in het vaan del. Ook de boeren dragen op diver se manieren bij om het milieu te ont zien. Menig varkenshouder wil een bijdrage leveren om de ammoniak- uitstoot terug te dringen. Een moge lijkheid is het aantal dieren per hok te verlagen. Maar ja, dan komt de hinderwet om de hoek kijken. In hoeverre mag het aantal dieren in een later stadium na b.v. 3 jaren weer teruggebracht worden in de oude toestand? Menig varkenshou der durft het risico niet te nemen, terwijl de milieu-omstandigheden voor mens en dier verbeteren. Ge volg, de maximale hokbezetting blijft bestaan, terwijl de ontlasting van het milieu niet wordt verwe zenlijkt. Op 1 januari is de wetgeving in wer king getreden omtrent de "Oortza- ken". Er staan diverse wijzigingen op stapel. Veranderingen zijn te ver wachten omtrent de middeling van inkomens, de fiscale oudedagsreser- ve (EOR), beloning man en vrouw, maatschap tussen man en vrouw, in voering investeringsaftrek. U ziet wel, een groot aantal veranderingen voor het nieuwe jaar 1990. Tot slot wens ik U als schrijver van de ru briek "Uit de Praktijk" van Midden- en Oost-Brabant een geluk kig en gezond 1990. Vrijdag 12 januari 1990 Het bestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) roept sollicitanten op voor de Groene School te Kapelle voor de volgende vakatures: 16 lestijden per week (voornamelijk kleine huisdieren) 6 tot 10 lestijden per week Combinatie is mogelijk. Onbevoegden worden uitgenodigd mee te solliciteren. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de di- rekteur van de school, de heer L. Burger, tel. 01102-41812. Sollicitaties binnen 10 dagen na verschijnen van dit blad te richten aan de ZLM, afd. Onderwijs, Grote markt 28, 4461 AJ Goes. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10