Agrarisch werk oorzaak van veel lichamelijke klachten Wedstrijd appelrassen Kursus milieuproblemen Agrarisch Opleiding Centrum zeeland komt er Veiling Veldhoven boekt record-omzet Procescoördinator adviseert positief aan minister Eerste geslaagden opleiding 'Produktie medewerker' tuinbouw In veel agrarische bedrijfstakken is sprake van een relatief hoge be lasting van rug, nek en ledematen. Hierdoor zijn er veel klachten over de lichamelijke gezondheid. Dit blijkt uit een vergelijkend onderzoek naar fysieke belasting in veertien agrarische bedrijfstakken. Bij dit onderzoek in opdracht van de Stich ting Gezondheidszorg Agrarische Sektoren (Stigas) is vooral aandacht besteed aan de invloed van het werk op rug, armen en benen. Aanleiding voor het onderzoek was het hoge aantal personen in de agra rische sektor dat als gevolg van deze klachten geheel of gedeeltelijk ar beidsongeschikt is. Vergeleken met beroepsgroepen buiten de agrarische sektor is dit aantal bijna tweemaal zo hoog. Het onderzoek is uitge voerd door het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg-TNO (NIPG- TNO) in Leiden samen met het Insti tuut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen (IMAG) in Wageningen. In totaal hebben 3500 ondernemers en werknemers aan het onderzoek meegedaan. Rugklachten blijken in vrijwel alle in het onderzoek betrokken be drijfstakken hoog te scoren. De var kenshouderij, de bloembollenteelt en de boomteelt komen in dit op zicht het meest ongunstig uit het on derzoek naar voren. Ruim 60 pro cent van de deelnemers uit deze sek toren klaagt over de rug. Ook ko men veel klachten van nek, schouder en armen voor. In de boomteelt, de fruitteelt, het loonwerk, de glas groenteteelt en de varkenshouderij zijn wat dit betreft de meeste klach ten gevonden. Uit een analyse van de lichamelijke belasting in de diverse sektoren bleek dit hoge klachten percentage in de fruitteelt en de boomteelt samen te gaan met een relatief zware ar beidsbelasting in het werk. In de fruitteelt blijkt dat op sommige be drijven tot 60 procent van de ar beidstijd wordt besteed aan werk met een relatief hoge belasting van de rug en ledematen. Onderzoekers noemen met name het pneumatisch snoeien, het oogsten en het sorteren van fruit als werk dat lichamelijke klachten veroorzaakt. In de boom teelt ligt dit percentage op ruim 25 procent. In deze bedrijfstak werden de klachten vooral veroorzaakt door het rooien, het inpakken en verzend- klaar maken van de produkten. Het onderzoek is uitgevoerd om in zicht te krijgen in de knelpunten in de afzonderlijke sektoren. De uit komsten zullen worden gebruikt om preventie-aktiviteiten te ontwikke len. Een eerste start is gemaakt in de glasgroenteteelt. Voor deze sektor is inmiddels een groot aantal verbete ringsmogelijkheden voor de werksi tuatie in kaart gebracht. De bedoe ling is deze verbeteringsmogelijkhe den het komende jaar via een voor lichtingscampagne onder onderne mers en werknemers te introduceren in de betrokken bedrijven. In het kader van het onderzoekspro- jekt "Preventie aandoeningen bewe gingsapparaat in de land- en tuin bouw" zijn de volgende rapporten verschenen: Te bestellen Stigas: - Analyse gezondheidsproblematiek en belasting van het bewegingsappa- Op de beroepenmanifestatie, die gehouden werd in de Zeelandhal len is door de Rijks Middelbare Agrarische School te Goes een presentatie fruitteelt verzorgd. De bezoekers konden van een aantal appels de juiste rasnaam raden. Onder de 375 inzendingen waren 42 goede oplossingen. Na loting wordt aan de volgende personen de beloofde kist appels begin ja nuari toegezonden. Jolanda Flikweert (Oosterland) Borgermansschool; Arianne Hoogstrate (Middelburg) Delta College; W. Willems (Oostburg) 't Zwin; M. v.d. Berg (Sas van Gent) Esdoornveste; Judith Baecke (Terneuzen) Zeldenrust; Hanna Priem (Kortgene) O.B.S. Kortgene; Ton van Riet (Goes) L.A.B.-school; Corné van Es (Goes) Groot Stelle; Brigitte Trommelen (Tilburg) A.M.A.; Marian v.d. Berge ('s- Gravenpolder) Kon. Juliana. Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft de coöperatieve veiling van de NCB in Veldhoven een jaaromzet van 100 miljoen gulden gehaald. De financiële mijlpaal werd vrijdagmor gen overschreden tijdens het verhan delen van een partij witlof. Veilingvoorzitter Jonkers keek in zijn toespraak even terug op de start van de veiling in 1926 en vooral op het belangrijke jaartal 1973, toen de veiling van Eindhoven naar Veldho ven verhuisde en aanzienlijk uit breidde. In dat jaar telde de veiling bij een omzet van 41 miljoen gulden nog 1300 leden. In 1980 was dat aan tal bijna gehalveerd tot 780, terwijl de omzet naar 60 miljoen was ge klommen. Jonkers constateerde met tevredenheid dat het aantal aanvoer ders van groente en fruit nu weer tot 800 is toegenomen. Na een aanvan kelijke daling zijn er nu ook weer meer kopers, dat aantal steeg in en kele jaren van 375 naar 450. Na om zetten van 97 miljoen in 1987 en 98,9 miljoen vorig jaar denkt het veiling- bestuur dit jaar op en omzet van 102 miljoen gulden uit te komen. Dat be tekent in één jaar een omzetstijging van 7,1 procent, en dat is 2 procent hoger dan het landelijk gemiddelde, zo constateerde voorzitter Jonkers. Enkele dagen eerder werden op de Veldhovense veiling de eerste asper ges aangevoerd. De primeur was voor teler Wim van Grotel uit Riet hoven, die de asperges volgens een door hem zelf ontwikkelde methode teelt. De eerste 7 Vi kilo asperges gin gen voor 70 gulden per kilo van de hand. raat in de agrarische sektoren - sa menvattend rapport (V.H. Hilde- brandt en J.H. van Dieën; prijs 10,-). - Gezondheidsproblematiek en be lasting van het bewegingsapparaat alsmede ergonomische verbete ringsmogelijkheden in de teelt var éénmalig oogstbare gewassen ondei glas - samenvattend rapport (V.H Hildebrandt, J.H. van Dieën en M v.d. Schilden; prijs 10, Te bestellen bij NIPG-TNO: - Gezondheidsproblematiek aan het bewegingsapparaat bij mannelijke ondernemers en werknemers in veer tien agrarische sektoren (V.H. Hil debrandt; prijs 25, Te bestellen bij IMAG: - Ergonomische analyse agrarische sektoren (J.H. van Dieën; prijs 35,-). - Ergonomische analyse van de teelt van eenmalig oogstbare gewassen onder glas (J.H. van Dieën; prijs 25,-). Op sommige fruitteeltbedrijven wordt tot 60 procent van de arbeidstijd be steed aan werk met een relatief hoge belasting aan de rug en ledematen. On der andere het pneumatische snoeien veroorzaakt veel lichamelijke klachten. - Ergonomische verbeteringsmoge lijkheden bij de teelt van eenmalige oogstbare gewassen (M. v.d. Schil den; prijs 25, Opdrachtgever: Stichting Gezondheidszorg Agrari sche Sektoren (STIGAS); Prinsevin- kenpark 19, 2585 HK 's-Gravenhage (070-3526636). Onderzoeksinstituten: Nederlands Instituut voor Praeven tieve Gezondheidszorg TNO (NIPG- TNO), Postbus 124, 2300 AC Lei den (071-178611). Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG), Postbus 43, 6700 AA Wageningen (08370-94911). De procescoördinator heeft aan minister Braks van Landbouw een positief advies uitgebracht met betrekking tot de oprichting van een Agrarisch Opleiding Centrum (AOC) in de provincie Zeeland. Dit be tekent dat de komst van een AOC in Zeeland nu definitief lijkt door te gaan. Het advies van de procescoördinator is deze week aan de drie betrokken scholen toegezonden. Inmiddels hebben ook GS van Zee land aan de Staten een positief advies uitgebracht met betrekking tot de vorming van een AOC in Zeeland. In het AOC Zeeland (nu nog in oprichting) zullen drie agrarische scholen deelnemen: de MAS Goes, de LAS Kapelle en de LAS Sommelsdijk. Per 1 augustus 1990 zal het AOC worden opgericht. Formeel moet de Vaste Kamercom missie voor Landbouw zich nog over de oprichting van een AOC Zeeland uitspreken, doch na het positieve ad vies van de procescoördinator heeft de stuurgroep er alle vertrouwen in dat het doorgaat, aldus direkteur H. Laros van de MAS Goes desge vraagd. De stuurgroep hecht met na me zo aan een zelfstandig AOC in Zeeland, omdat hierdoor de eigen identiteit van het Zuidwestelijk klei gebied gewaarborgd blijft. Het AOC wordt een stichting, bestuurd door een breed scala van organisaties die bij de land- en tuin bouw zijn betrokken, waaronder landbouworganisaties, takorganisa- ties en bedrijfsleven. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door verte genwoordigers van de drie landbou worganisaties (ZLM, NCB, CBTB en de Flakkeese landbouworganisaties), de gemeente Goes en de direkteur LNO. De nieuwbouw van het te vormen AOC zal plaatsvinden op een twee ha. groot terrein aan de Fruitlaan te Goes. De aanvang van de bouw is gepland in januari 1991. In de plan vorming is o.m. opgenomen een hoofdgebouw, praktijk lokalen, een kas, een demonstratietuin en een die renverblijf. In het hoofdgebouw is ook een ruimte gepland voor de Dienst Landbouw Voorlichting, zo dat er korte looplijnen zijn tussen onderwijs en voorlichting'. De helft van de grond is al in bezit van de Rijksgebouwendienst (die de bouw van het AOC gaat begeleiden' op de andere helft is door de gemeente een optie verleend. Wat betreft de leerlingenaantallen voldoen de drie scholen aan de nor men. De (gedifferentieerde) normen die gesteld worden om voor oprich ting van een AOC in aanmerking te komen zijn: 400 leerlingen in het 'tweede fase agrarisch onderwijs' (dit zijn de twee-, drie- en vierjarige opleidingen aan het huidige middel baar agarisch onderwijs, het kursu- sonderwijs en het leerlingwezen), 200 leerlingen in het 'eerste fase agrarisch onderwijs' (het huidige la ger agrarisch onderwijs), en 120 leer lingen in een nevenvestiging (blijvende leslokatie binnen het AOC op afstand van de hoofdlokatie). In 1989 hadden de drie scholen samen 880 leerlingen. Naar verwachting zal dit aantal het komend jaar een lichte daling vertonen, maar zal in 1993 het aantal van 1989 weer bereikt worden en zal het niveau zich op dit aantal handhaven. Andere struktuur De begrippen MAS en LAS zullen overigens in de toekomst niet meer gebruikt worden. De struktuur van het agrarisch onderwijs zal door de AOC-vorming veranderen. De huidi ge B-opleiding (twee jaar) aan de MAS wordt drie jaar. In die drie jaar kan één jaar volledig aan praktijk worden besteed, verdeeld over de drie jaar. De A-opleiding (drie jaar) wordt vier jaar: er komt een extra praktijkjaar bij, uitgesmeerd over de gehele vier jaar. Ook na deze struk- tuurveranderingen blijft er naast een 'beroepskwalifikatie' een 'doorstroomkwalifikatie': na de vier jarige A-opleiding in de nieuwe op zet kunnen leerlingen ook probleemloos doorstromen naar een Agrarische Hogeschool (voordien kon dat alleen als de leerlingen het zogeheten 'exact-pakket' hadden ge kozen). De heer Laros verwacht dat leerlingen het 'verloren jaar' (vierja rige in plaats van een driejarige A- opleiding) op de AHS weer kunnen inhalen, doordat zij deze door hun gedegen vooropleiding nu in drie in plaats van vier jaar kunnen doorlopen. Verder zal op een AOC het gehele tweede fase onderwijs gebonden worden aan een certifikatensysteem. De in een bepaalde 'kolom' behaalde certifikaten zijn ook toepasbaar in elke andere kolom, waardoor er dus gemakkelijk overgestapt kan worden van het ene naar het andere niveau. Het toekomstige AOC bestaat behal ve uit tweede fase onderwijs uit een onderdeel basisvorming (het huidige Lager Agrarisch Onderwijs). Binnen dit onderdeel, dat primair bedoeld is om de leerlingen door te laten stro men naar het tweede fase agrarisch onderwijs, zijn ook uitstroommoge lijkheden naar het voortgezet onder wijs buiten het AOC, bijvoorbeeld naar technisch, economisch of admi nistratief onderwijs. Deze mogelijk heden zijn er doordat in de basisvorming ongeveer dezelfde vak ken worden gegeven als op een MA VO, met uiteraard een agrarisch tintje ('Een groene MAVO'). Tussen de verschillende ACO's in ons land zal op onderwijskundig gebied de nodige samenwerking plaatsvin den. Zo vindt er nu al overleg plaats tussen het AOC West-Brabant i.o. - dat in Breda komt - en het AOC Zee land, i.o. met betrekking tot de uit wisseling van kennis, het ontwikkelen van leerstof en mogelijk ook het uitwisselen van docenten. In een wat groter kader - tussen AOC's in Dordrecht, Breda en Goes - vindt overleg plaats over de invulling van de drie- en vierjarige opleiding. Het doel daarvan is dat op alle drie loka- ties hetzelfde programma geboden zal worden, met voor de toekomstige werkgevers eenduidige beroepskwali ficaties en diploma's. L.K. In Brielle werd op woensdag 13 de cember voor de eerste maal het di ploma dat hoort bij de opleiding 'Produktiemedewerker' in de tuin bouw uitgereikt. Deze opleiding van zeven maanden werd speciaal inge richt om langdurig werkelozen uit zicht op een blijvende werkkring in Vrijdag 22 december 1989 de glastuinbouw te bieden. De deel nemers gingen één dag in de week naar de vakschool op basis van het leerlingwezen 'Anna Hoeve' in Brielle. Daarnaast boden bedrijven werk aan en vervaardigden ook een deel van de opleiding. Zes mensen haalden de eindstreep. Er wordt bekeken of deze opleiding ook in september kan starten. Ook op andere plaatsen in Nederland bestaat belangstelling voor deze opleiding. Meer informatie hierover bij de VOLLT 030-517344. Voor iedereen die kennis nodig heeft om de milieuproblemen op te lossen gaat de Praktijkschool Barneveld een korte maar toch komplete kur sus organiseren. De opzet is eenvou dig; op elke kursusdag wordt een on derwerp behandeld door een des kundige uit de praktijk, waarna in aansluiting hierop toepassingsmoge lijkheden in de praktijk aan de orde komen. De docenten zijn onder meer afkomstig van de landbouw voorlichting, onderzoekinstituten zoals IMAG e.d., de mestbank en de mestverwerking. De kursus wordt gegeven op tien achtereenvolgende vrijdagen, te be ginnen op vrijdag 26 januari 1990. Info tel. 03420-14881. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9