Rassenlijst 65 jaar jong Je kunt geen landbouw uitoefenen zonder het milieu te belasten" Vroegheid grondbedekking en loof hoeveelheid van belang bij rassenkeuze suikerbieten Jaarvergadering Takorganisatie Akkerbouw Noord-Brabant Aardappel BV ook in afzet bd- en eko-aardappelen Ir. Henk van 't Land over waternota: Zeer strenge normen voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen en meststoffen. Geen mogelijkheden om te beregenen of het waterpeil te verlagen. Dat staat de land- en tuinbouw te wachten als rege ringsplannen voor bescherming van het water doorgaan. Als je dat accepteert, komt de toekomstige land- en tuinbouw zwaar in de pro blemen, zo vindt het Landbouwschap. Hij is nog maar net in dienst en zit al tot over de oren in de landbouwproblemen: ir. Henk van 't Land (42), sekretaris van de kommissie Grondgebruik bij het Land bouwschap. Diezelfde funktie had Van 't Land twaalf jaar lang bij de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. "Zeer inspire rend werk", zegt hij over zijn funktie. "We hebben te maken met al les in het landelijke gebied". Waterbeheer is een van die terrei nen. Gezien de problemen die Van 't Land hier voorziet, kunnen boeren en tuinders hun borst wel nat ma ken. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft in een nota zijn plannen voor het waterbeheer in de toekomst uit de doeken gedaan: de Derde nota waterhuishouding. Dit overheidsstuk is de basis voor wetten en regels over waterbeheer in de toe komst. "Dat zouden weieens heel in grijpende regels kunnen worden. In de nota staan de belangen van de na tuur voorop en dat dreigt ten koste te gaan van de land- en tuinbouw", waarschuwt de nieuwe sekretaris. Als de nota na inspraak en behande ling in de Tweede Kamer niet wordt bijgesteld, dan zal het uitoefenen van land- en tuinbouw op veel plaat sen in de knel komen. Er mag dan niets meer gebeuren wat het ecolo gisch evenwicht verstoort, zoals het verlagen van het waterpeil of berege nen. "Door onttrekking van water beïnvloed je nou eenmaal ecologi sche waarden", zegt Van 't Land. "Maar we moeten een afweging ma ken. En als we de grond niet mogen droogleggen, kunnen we weinig ver bouwen. Het moet niet zo zijn dat landbouwgrond straks alleen nog bereikbaar is met bootjes. Je kunt mensen niet in de modder ten onder laten gaan". Milieu Juist nu de land- en tuinbouw zich sterk maakt voor milieuvriendelijke teeltmethoden is "spelen" met water volgens Van 't Land een must. "Het teeltplan moet voor sommige gewas sen verruimd worden. Moet je bloembollen ergens anders kweken om de bodem te ontzien, dan zal de waterhuishouding ook daar goed moeten zijn. Meer mechanische on- kruidbestrijding oké, maar je moet wel met de machine het land op kun nen. Daarnaast zijn sommige gewas sen minder gevoelig voor ziekte als het land behoorlijk is drooggelegd. Dan is ook de afspoeling van meststoffen en bestrijdingsmiddelen minder". Behalve het waterbeheer wordt ook het gebruik van bestrijdingsmidde len flink aan banden gelegd door de Derde nota waterhuishouding. Vol gens de nota mogen er vrijwel geen middelen meer in grond- en opper vlaktewater terechtkomen. Van 't Land: "De randen van percelen die aan het water liggen zouden niet meer bespoten mogen worden. Maar dan ben je aan het dweilen met de kraan open. De nota wil af van vliegtuigbespuitingen. Dat heeft ern stige gevolgen voor percelen die niet berijdbaar zijn". Van 't Land heeft er bezwaar tegen dat het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen beetje bij beetje aan banden wordt gelegd zonder dat daar een afweging van belangen aan voorafgaat. Dat moet volgens hem gebeuren vóór de verschijning van het Meerjarenplan Gewasbescher ming van de regering. Daar moeten de belangen van het milieu, de land bouw, de volksgezondheid en de ar- beidshygiëne op een rij worden ge zet. Ook voor het gebruik van meststoffen zijn ingrijpende maatre gelen te verwachten. "We blijven staan achter het huidige mestbeleid. Dat blijkt ook uit het milieuplan van het Landbouwschap. Mestverwer king is noodzakelijk. Maar dat moe ten we wel waarmaken, ons ervoor inzetten. Als we falen dan klapt de val dicht. Voor je het weet eist de overheid een versnelde uitvoering. We streven naar een zorgvuldig mestverbruik door mineralenboek- houding maar we kunnen niet voor komen dat er wat doorsijpelt", al dus Van 't Land. Heffingen Hij maakt zich verder zorgen over voorstellen in de nota voor heffin gen op gewasbeschermingsmiddelen en kunstmest. "Er is daarbij niet al leen sprake van heffingen op het ge bruik van die stoffen, maar ook op de - onvermijdelijke - uitspoeling. Dat is onredelijk. Hoe kun je de ma te van vervuiling beoordelen? Wat is de natuurlijke uitspoeling in een ge bied? In Noord-Holland bijvoor beeld spoelt van nature veel fosfaat uit de bodem. Daar moet je eerst goed over nadenken. Verder moet de overheid van de opbrengst van de heffing geen wegen aanleggen. De kwaliteit van het water moet ermee verbeterd worden". H. van 't Land Deze week verschijnt voor de 65e keer de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen. Gezien de oplage van ruim 20.000 exemplaren staat dit boekje nog midden in het leven. De Rassenlijst is een vraag baak gebleven voor het gehele land bouwbedrijfsleven en de gebruikers van grasland en grasvelden. Niet al leen worden nieuwe ontwikkelingen op de voet gevolgd, in bepaalde ge vallen wordt mede richting gegeven aan deze ontwikkelingen. De Rassenlijst heeft zijn voor aanstaande positie vooral te danken aan betrouwbaar en adequaat rassen- onderzoek. Dit onderzoek is sterk praktijk gericht en gebeurt op proef velden door geheel Nederland. De rassen worden zo goed mogelijk be oordeeld onder de omstandigheden van de gemiddelde goede boer. Op basis van de resultaten van het rassenonderzoek moet een voorspel ling gedaan kunnen worden omtrent het gedrag van een ras in de toe komst. Hoe betrouwbaarder het ras senonderzoek, des te betrouwbaar der deze voorspelling zal zijn. De kwaliteit van de Rassenlijst staat of valt dan ook met de kwaliteit van het rassenonderzoek. De rassenkeuze speelt een grote rol bij de bedrijfsvoering in de land bouw. Hierbij komt de laatste jaren steeds meer nadruk te liggen op aspekten als kwaliteit en zorg voor het milieu. Voor een goed kwaliteits- en milieubeleid is het ter beschikking hebben van de juiste rassen onont beerlijk. Goede rassen vormen mede Het terugdringen van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen is een onderwerp wat de laatste tijd bijzonder veel aandacht krijgt. Onder druk van de publieke opinie worden in de politiek met de regel maat van de klok nota's uitgebracht die het gebruik van bepaalde midde len beperken of geheel onmogelijk maken. Soms zelfs wordt, geheel on verwacht, de toelating van een mid del van de ene op de andere dag niet meer verlengd. Het ligt voor de hand dat ook in de suikerbietenteelt deze problematiek een rol gaat spelen. Door het ge bruik van bestrijdingsmiddelen, daar waar mogelijk, te beperken kan men nu al inspelen op toekomstige ontwikkelingen en tevens in finan ciële zin, voordeel behalen. Toekomstige ontwikkelingen De indruk bestaat dat de onkruid- bestrijding in suikerbieten in de na bije toekomst zal gaan naar een kombinatie van een laag doserings systeem en mechanische onkruid- bestri jding. Op die wijze komt men tegemoet aan de gewenste terugdrin ging van het gebruik van gewasbe- schermingsm iddelen Een ras met een vroege grondbedek king èn een forse loofhoeveelheid dat onkruid weinig kans geeft past in zo'n systeem uitstekend. Financiële gevolgen In de financiële opbrengstcijfers, die de laatste jaren gepubliceerd worden is geen rekening gehouden met de kosten voor onkruidbestrijding, ter wijl er toch tussen de rassen onder ling verschillen aanwezig zijn. In een loofarm gewas heeft onkruid meer kans zich te ontwikkelen en moeten dus soms ekstra bespuitingskosten gemaakt worden, met een negatief effekt op de financiële opbrengst. Het lijkt dus gewenst om bij de ras senkeuze van bieten niet alleen op de bruto suikeropbrengst te letten maar ook raseigenschappen als vroegheid van grondbedekking en loofhoeveel heid op hun juiste waarde te schatten. de basis voor een efficiënte en mi lieuvriendelijke plantaardige pro- duktie en voor kwalitatief verant woorde eindprodukten. Het kiezen van een ras is vaak het zoeken naar een compromis. Er is geen ras dat onder alle omstandighe den en in alle eigenschappen de beste is. De Rassenlijst levert de bouwste nen voor een weloverwogen rassen keuze. De rassen worden door mid del van cijfers en verhoudingsgetal len in alle belangrijke eigenschappen met elkaar vergeleken. De gebruiker dient zo goed mogelijk zijn eigen be drijfsomstandigheden in te schatten om te bepalen welke eigenschappen voor hem belangrijk zijn. Op grond van de gegevens in de Rassenlijst kan hij dan de voor zijn situatie meest geschikte rassen kiezen. Doordat elk jaar een nieuwe uitgave verschijnt, kan de Rassenlijst goed bij de tijd blijven. Behalve dat er nieuwe, betere rassen worden opge nomen en verouderde rassen worden afgevoerd, zijn alle gegevens aange past aan de jongste resultaten van het onderzoek. Op deze wijze kun nen nieuwe ontwikkelingen in de praktijk op de voet worden gevolgd. U kunt de 65e Beschrijvende Rassen lijst voor Landbouwgewassen 1990 bestellen door storting van 12,25 op giro nr. 103 77 54 t.n.v. Leiter- Nypels B.V., Postbus 831, 6200 AV Maastricht. Voor bestellingen van meer dan drie exemplaren gelden gereduceerde prijzen. Voor de tweede keer in haar nog prille bestaan hield de Stichting Tak organisatie Akkerbouw Noord-Brabant haar jaarvergadering. Allereerst gaf ir. A. Riemens, direk- teur van het PAV, het centraal on derzoekcentrum voor de akker bouw, een drietal handreikingen, om de huidige akkerbouwproblemen te boven te komen. De drie elementen zijn: verhoging van het vakmanschap/ondernemer schap, bewaking van de kosten en verhoging van de kwaliteit. Het IKC Het PAGV beschikt over zeer veel praktijkgerichte informatie. Het is de bedoeling dat deze informatie wordt gebruikt door de akkerbou wers. Via de studieklubs zal aktie worden ondernomen om meer ge bruik te maken van bij het PAGV beschikbare onderzoekresultaten. Automatisering in de akkerbouw De heer ing. M. van Rijsewijk, hoofd van de Dienst Automatisering van de NCB ging nader in op aktuele zaken zoals de verspreiding van het Vitakprogramma ook in Zuid-Oost Nederland. In overleg met de akker- bouwstudieklubs organiseert Sivak daartoe gedurende de komende maanden een aantal instruktie- bijeenkomsten in Midden- en Oost- Brabant. Agrocom Agrocom is een samenwerkingsver band van diverse organisaties op het gebied van informatievoorziening. Hierin werken o.a. samen: Rabo bank, Campina, Cehave, Interpolis, Veecentrale NCB en de standsorga nisatie NCB. Doelstelling van Agrocom is om zo veel mogelijk boodschappen van aanbieders af te stemmen op zoveel mogelijk verzoeken naar informatie van aanvragers. Om dat te kunnen realiseren is een brede open informa- tiestruktuur een eerste vereiste. Nu Videotex-Nederland op 1 januari 1990 van start gaat, lijkt aan die ba sisvoorwaarde te zijn voldaan. De standorganisatie NCB wil het aantal vragers naar informatie be vorderen. Daartoe zal zij in 1990 aan haar leden een abonnement aanbie den om aldus informatie te kunnen opvragen via een minitel. Zo'n abonnement op een minitel zal het eerste jaar 120,— kosten. Dit be drag zal oplopen tot 360,voor het derde jaar. Verder zal de Dienst Automatisering van de NCB in oktober 1990 een PC- projekt starten. Het aanbod van dit projekt zal bestaan uit een keuze hard-ware en een kursus PC- gebruik. Let bij de rassenkeuze niet alleen op de bruto suikeropbrengst. de vraag van de konsument naar mi lieuvriendelijk geteelde produkten groter, aldus de Aardappel BV in een schrijven aan haar leden. Dit is door recent onderzoek nog eens duidelijk onderstreept. Bij Agrico te Dronten is een gedeelte van het bedrijf ingericht om de bd- en eko-aardappelen te bewaren en te verwerken. Dit produkt wordt door Agrico-Holland onder de merknaam 'Santé' op de markt gebracht. Met ingang van oogst 1989 is de Aardappel BV te Zierikzee samen met Agrico begonnen met de kollek- tie en afzet van biologisch- dynamisch en ekologisch geteelde aardappelen. Reden om hiermee te beginnen was de toenemende be langstelling bij de bd- en ekotelers om meer aardappelen te gaan telen, terwijl de bestaande afzet via de ver- deelcentra en de natuurvoedingswin kels verzadigd is. Daarnaast wordt 8 Vrijdag 22 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8