uit de praktijk gezien Waterschapskonsentratie nog niet overal voordelig Vinden onze leden het allemaal wel goed Snelle besluitvorming landinrichting nodig Ware gedaanteverwisseling Denktijd Onderzoek naar vervuiling Aa Ook in het LAND VAN HEUS- DEN, ALTENA en BIESBOSCH is het weer omgeslagen, 't Is ineens warnier geworden en de neerslag is overvloedig. Hier en daar zijn, on danks de zeer gunstige najaars- omstandigheden, toch nog plekken overgebleven waar het water blijft staan. Het is zaak om dat te onthou den en daar, zodra de mogelijkheid zich voordoet afdoende maatregelen te nemen, zodat de oorzaak wegge nomen wordt. Afgelopen week was de algemene vergadering van onze regionale or ganisatie, onze eigen ZLM. Ge woontegetrouw geopend door onze voorzitter middels de jaarrede, waarin o.a. nadrukkelijk het twee sporen beleid van de ZLM aan de or de kwam en laat het niet maar 'ns gezegd zijn: het was een betoog wat ons uit het hart gegrepen was. Op de één of andere manier ontstaat er tij dens zo'n rede een soort 'wij-gevoel' wat we als boeren onder elkaar zo vaak missen en wat zo broodnodig is om onze organisatie levend te houden! Enkele dagen eerder namen we als kring afscheid van Gerard de Jager als voorzitter. We zijn trots op hem en z'n onderscheiding waarvan toch ook een stukje afstraalt op onze streek. Toch moet me van het hart dat er zo wel bij onze laatste kringvergade ring, als bij de algemene vergade ring, en ook bij de afdelingsvergade ringen de opkomst van de leden zeer minimaal is. Want laten we wel we zen, als er niet meer dan 5 a 10% van de boerenleden ter vergadering komt, moeten we dan konkluderen dat onze leden het allemaal wel goed vinden zo als 't gaat of dat men lie ver achter de buis zit of men gewoon laks is, of de organisatie als belan genbehartiger niet geloofwaardig meer overkomt!! Ik hoop dat dit laatste niet het geva is. Toch blijf ik mijn twijfels hou den, temeer waar bijvoorbeeld Sui kerunie, Melkunie, studieklub e.d. wel publiek trekken. Liggen daar misschien grotere belangen? Tot slot: het jaar nadert zijn einde. Over enkele dagen is het Kerstmis. Tijd voor bezinning en relativering. Het was voor alle sektoren ondanks of misschien dankzij alle Brusselse bestemmings plannen Wissenkerke Een herziening wordt voorbereid voor 'Buitengebied II', Schotsman- Ruiterplaat en Sportterrein Kamper land. De voornoemde voorberei- dingsbesluiten treden met ingang van 20 december in werking en lig gen vanaf deze datum met de bijbe horende stukk.en ter gemeentesekre- tarie, voor een ieder ter inzage. Het Waterschap de Dommel is een onderzoek begonnen naar de vervui ling van de Strijper Aa/Groote Aa tussen België en Heeze. Op diverse plaatsen zijn na meerdere klachten monsters genomen, die nu worden onderzocht. Er zal met name op het ammoniakgehalte worden gelet. Vrijdag 22 december 1989 maatregelen een goed en rijk jaar. De natuur gaf ons rijk en overvloe dig en we mochten oogsten. Laten we daar maar eens dankbaar voor zijn. Op de meeste plaatsen in WEST BRABANT-ZUID kunnen de drains weer doorgespoten worden doordat er weer wat water in de sloten staat. Erg veel is het nog niet ondanks de 50 mm die is gevallen, maar gezien de vooruitzichten hoeven we ons daar geen zorgen om te maken. Dat het lang droog gebleven is heeft de waterschappen in de hand gewerkt. Nog niet overal heeft de water schapskonsentratie zijn voordelen afgeworpen. Sloten die normaal vroeg geschoond werden omdat de plaatselijke waterschapsbestuurders wisten dat de ondergrond te zwak is om met nat weer een kraan het land op te sturen, waren nu pas laat aan de beurt. De kommunikatie tussen ingelanden en technische ambtena ren verloopt nog niet optimaal. De afstand tussen de grondgebruiker en het dagelijks bestuur is een stuk gro ter geworden. Bij begrip van beide kanten moet het mogelijk zijn ook hierin verbetering te brengen. Per slot van rekening hebben de oor spronkelijke waterschappen niet zelf om konsentratie gevraagd, het is hun door het provinciaal bestuur op gelegd. In boeren wan delgangen wordt nogal eens gesuggereerd dat de huidige wa terschapsbestuurders om eigen ge win de zaak vergroot hebben. Waar om anders die lastenverhoging. Mis schien toch goed dat de waterschap pen via een mededelingenvel wat uit leg van zaken geven. De suikerbietenkampagne is afgelo pen. Voor de bietenteler dit jaar een hoger saldo per ha door een hogere kilogramopbrengst en vrijwel zeker een hogere prijs. Het tarragehalte lag deze kampagne lager dan anders maar velen vragen zich toch nog af hoe het mogelijk is dat bieten die zonder grond gerooid zijn en netjes gekopt een tarrapercentage halen van 12% of meer. 10-15 jaar geleden konden nog weieens suikerbieten ge leverd worden met minder dan 10% tarra. De raseigenschappen zijn dit jaar duidelijk naar voor gekomen. Een eigenschap hadden ze allemaal dezelfde en dat was de kg-opbrengst. In de praktijk blijkt dat als een biet wil groeien er met elk ras hoge op brengsten te behalen zijn. Vooral de onderlinge kenmerken als boven de grond groeien en de loofontwikke- ling lieten zich goed zien. Menig bedrijf is er nog niet van doordrongen dat ook de kollega met de jaarwisselingen een kalender als klantenbinder geeft. Het gevolg hiervan is dat ieder landbouwbedrijf soms wel meer dan 10 kalenders krijgt. Als klantenbinding stelt het dan niet veel meer voor daar een aan- al bij het oud papier of in de vuilnis zak belandt. De meeste bedrijven weten van deze gang van zaken af maar gaan ervan uit dat de konkurrent wel stopt met scheurkalenders geven, zodat zij als enige overschieten en aan de keuken muur komen hangen. Waarom niet iets dat in de praktijk bruikbaar is. Met deze laatste weergave vanuit de praktijk van 1989 wens ik U allen een voorspoedig 1990! Dit is alweer de laatste praktijkbij- drage vanuit WALCHEREN van 1989, en hoewel het weer momenteel herfstachtig aandoet, zou je door het goede weer wat we lang hebben gehad en de hoge temperaturen niet zeggen dat het alweer bijna Kerstmis is. Volgens waarnemingen is dit jaar het warmste van deze eeuw. De afge lopen dagen is er veel neerslag geval len. Toch kun je merken dat de on dergrond nog niet nat is. Door de droogte deze zomer en de slechte struktuur is de grond tot op grote diepte gescheurd, waardoor het water vlot weg kan zakken. De struktuur van de grond bovenop is ook goed wat te zien is aan de don kere kleur. Bij een slechte struktuur kan de grond na regen zo witgrijs opdrogen. De laatste bieten zijn op gehaald. Veel kollega's moesten op het laatst nog maatregelen nemen om de bieten hopen af te dekken te gen de vorst. Zo te horen zijn er wei nig telers die geen C-bieten hebben geleverd. Als de voorspelling ten aanzien van de C-prijs uitkomt is dat op zich nog niet erg. De meeste telers die de A, B en C-prijs middelen kor men zodoende met deze goede op brengsten toch nog aan een redelijke prijs per ton bieten. Ook het jongvee is nu allemaal op- gestald. Het weideseizoen heeft lang geduurd. Nu ligt in de veehouderij wat het werk betreft de nadruk op de verzorging. Dit komt elke dag, zon dag en door de week, terug. Het ver gaderseizoen is weer goed op gang gekomen en zal zich, uitgezonderd de 2e helft van december, ook de eerste 2 maanden van het volgend jaar voortzetten. Het vergaderbezoek is over het alge meen, en we vernamen dit ook van elders, maar matig. Is er een zekere gelatenheid? Of komt het omdat de vrije produkten in de akkerbouw wat beter in prijs zijn? Een oorzaak is moeilijk aan te geven. Het is nu ook weer de tijd om kur- sussen te volgen. Kennis verrijken, en dat kan op veel terreinen, is in elk geval altijd nuttig. De voorlich tingsmiddag over de belastingher vorming per 1 januari a.s., de z.g. Oort voorstellen, was goed bezocht. De oorspronkelijke bedoeling, be lastingvereenvoudiging leek in eerste instantie te slagen. Na behandeling in de Tweede Kamer is hiervan door veelvuldig amanderen weinig van overgebleven. Zodat ook hier elke Het is een goede gewoonte om in de maand december zo rond de feestda gen, eens terug te kijken op het afge lopen jaar. Voor de een zal dit een jaar zijn om met vreugde aan terug te denken, voor de ander een jaar met minder leuke of slechte herinne ringen. Echter wel een jaar waar, lang over nagepraat zal worden en zeker ook in KRING LANGSTRAAT een historisch jaar, waarin het aanzien een ware gedaanteverwisseling heeft on dergaan. De openstelling van de nieuwe ver binding Waalwijk-Tilburg met een flink aantal kunstwerken, de uitbrei ding van de industrieterreinen in de Besoyensepolder en de ruilverkave- lingswerken die de polders met haar nieuw ingerichte kavels eindelijk weer een nieuwe stimulans geven voor onze bedrijven. De boeren in dit gebied hebben hun nieuw toebe deelde grond in gebruik kunnen ne men. Voor ons gebied, onderdeel van het Ruilverkavelingsproject Z.A.K.-Beneden-Donge is een goede peilbeheer sing nu één van de groot ste voordelen belangrijk voor een goede bedrijfsvoering. Naast belang rijke agrarische doelstellingen zijn in het gebied rond Sprang-Capelle ook een aantal natuurwaarden zeker gesteld. Echter na een aantal positie ve punten genoemd te hebben schij nen er thans plannen in de maak te zijn voor een nieuwe verbinding van Sprang-Capelle naar Waalwijk om het verkeer in de kom van het dorp te ontlasten. Plannen, die dit jaar nieuw ingerichte huiskavels van en kele bedrijven absurd dreigen te doorsnijden. Over voorwaarde- scheppend beleid gesproken, zulke plannen zijn toch meer dan frustre rend! Ook voor wat betreft de weersomstandigheden is het een historisch jaar geworden. Vanaf de vroege lente tot op heden kon men alle planning in de bedrijfsvoering goed uitvoeren. Zo zien we als de na tuur ons een handje helpt met opti male weersomstandigheden, dat dit het uiteindelijke resultaat erg gunstig beïnvloed! Een nog laatste historische feit is het samengaan van de twee grote zuivelcoöperaties Campina en Melkunie Holland. Op 4 december besloten de ledenraden van beide verenigingen de weg vrij te maken voor een algehele fusie, die dit weekend op 24 december een feit is. Kring Langstraat ligt precies in het grensgebied waar beide zuivel coöperaties met hun werkgebied el kaar raken en waar ook aan beide coöperaties onze melkveehouders hun melk afleveren. Velen van onze melkveehouders hebben al verscheidene fusies meege maakt bij hun zuivelfabrieken, waarvan in ons gebied eertijds be drijven stonden in Sprang-Capelle, Raamsdonk-, Drunen, Waalwijk en Herpt. We hopen dat het raakvlak van deze zuivelreuzen in ons gebied zal leiden tot het beoogde gemeen schappelijke grotere draagvlak om in de negentiger jaren een goede ba sis te hebben voor onze melkprijs! verandering geen verbetering is. Onlangs werd door de Landinrich tingskommissie het le konsept voor- ontwerpplan vastgesteld. Weer een stap vooruit in de (lange) weg van voorbereiding. Naar verluid dient nu ook het natuurbeleidsplan als een autonome ontwikkeling in het land- inrichtingsgebeuren te worden in gepast. Om de geloofwaardigheid in het gebied ten aanzien van landin richting niet nog meer op de proef te stellen is snelle besluitvorming dien aangaande dringend gewenst ten einde oponthoud en een nog lange re duur van de voorbereiding te voorkomen. We zijn benieuwd wat dit plan inhoudelijk voor het gebied zal betekenen. De Algemene ledenvergadering van de Kring was goed bezocht. Het pit tige onderwerp was voor velen moei lijk om na te vertellen. Toch was het goed om over het onderwerp 'Bio technologie' een en ander te horen en met name welke mogelijkheden dit in zich heeft. De middenstand heeft in december weer goede zaken gedaan. Daar is het de laatste maand van het jaar oogst! Als u dit leest maakt bij na iedereen zich op om op de een of andere manier Kerfstfeest te vieren met daarna de Jaarwisseling. Het werk ligt goeddeels stil en het jachti ge leven komt even wat tot rust. Het ekonomisch leven en denken, staat op een wat lager pitje en veel goede wensen worden uitgewisseld. Vanaf deze plaats alle lezers Goede Kerst dagen en een Gelukkig Nieuwjaar toegewenst! De donkere dagen voor Kerstmis vragen eigenlijk om bezinning. Het is de uitgelezen periode om te beden ken hoe we het volgend jaar allemaal beter kunnen doen. De landbouw- sektor heeft na 'n paar jaar van slechte prijzen van aardappelen en uien dit jaar 'n opleving, met goede prijzen en verder redelijke prijsont wikkelingen. Volgens insiders hier in WEST-ZU ID -BE VEL A N D zullen ook de opbrengsten van de suiker bieten zich redelijk ontwikkelen. Na 'n jaar van goede prijzen volgt meestal in onze sektor weer 'n aantal magere jaren. Het is 'n natuurlijke, maar niettemin storende cyclus. We hebben de neiging om bij lage prij zen bij de pakken neer te zitten, om vervolgens wanneer de prijzen weer stijgen, geriefelijk achterover te leu nen, het is echter jammer dat de lijn van de cyclus zich meer beneden de horizontale lijn beweegt dan erboven. Komende winter worden er weer vele studie- en voorlichtingsbijeen komsten gegeven, om de mogelijk heid te bieden zelf deze cyclus te doorbreken door b.v. een heel ande re teelt, en dan kwaliteitsbewust voor 'n bepaalde doelgroep te kwe ken. In feite klinkt 't allemaal heel simpel. Te simpel eigenlijk om ge loofwaardig te zijn. Toch zal specialiseren, op welk ge bied of teelt dan ook, mits serieus uitgevoerd, binnen enkele jaren meer geld kunnen opleveren, zodat we onze financiële positie van ons bedrijf kunnen versterken en de toe komst met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Het ziet er naar uit dat we naar een groene kerst gaan. De zo veelste kerstmis zonder sneeuw. De dijken rond onze polders la ten een weelderig groen gras zien en de weermannen zien die witte kerst ook nog niet zitten. Dus doen we het met de kerst- en nieuwjaarskaarten waar kerkjes en witte dalen en zwaarbeladen met sneeuw de dennenbomen door een lage winterzon beschenen, met hun pracht pronken. Veel jonge boerengezinnen maken zich op om naar andere weiden te gaan. De al penweiden dan, maar ook deze zijn nu nog groen. Wie weet zitten de weermannen er naast. Ik vraag me voor de zoveelste keer bij weer een nieuw gezicht van onze weerberichtlezers wanneer nu een weervrouw. Een leuke jurk en vrolijk gezicht kan het weer aan genamer laten lijken. Het is stil geworden in de pol ders. Het werk is gebeurd. Wat er overschiet aan arbeid ver plaatst zich nu binnenshuis en naar de werkruimte in de schuur. Ook moeder de vrouw heeft zo haar gedachten laten gaan over wat er vernieuwd gewit en ge verfd moet worden. Ze weet heel goed dat ze in het nieuwe jaar zo snel mogelijk aan de slag moet. Het vergaderseizoen komt im mers helemaal op gang en voor dat je het weet zijn januari en fe bruari voorbij. Daarbij komt dat al die karweitjes opknappen niet tot de liefste bezigheid behoort van de boerenstand, dus als verf en behang gereedstaan, kun je er niet meer van tussenuit. Nu de dagen open- en dichtgaan zie je bij vele boerenhoeven steeds meer de kerstbomen bui ten aangaan. Het is een vriende lijk gezicht. Al de lichtjes in de donkere polders laten zien dat we het nög wel zien zitten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7